Tako sem se ob pogledu nanj najprej vprašal, kaj je sploh novega. No, kmalu sem ugotovil, da so mu namenili nov sprednji odbijač s trapezoidno odprtino za dovod zraka motorju v duhu najnovejših modelov znamke ter bolj elegantno masko s kromirano letvico. Pri bolje opremljenih različicah (Ghia in Titanium) pa pogled ujamejo še dnevne luči v LED tehniki na spodnjem delu odbijača. Zadaj sem po pozornejšem pregledu ugotovil so oblikovalci rahlo predrugačili pokrov prtljažnika ter grafiko zadnjih luči, ki pri vseh različicah svetijo v LED tehniki. Najbolj pozorni boste opazili tudi, da ni več antene. Ta je namreč po novem vgrajena v zadnje steklo.
V potniškem prostoru so spremembe še nekoliko manj očitne, a vse skupaj le deluje bolj sveže. Zasluga za to gre prenovljeni sredinski konzoli, novim okrasnim vložkom ter boljšim materialom. Pri Fordu na tem področju izpostavljajo nove usnjene prevleke Windsor, ki so del serijske opreme pri nivoju Titanium X.
Estetske sprembe s praktičnim učinkom pa so inženirji namenili instrumentni plošči. Analogni merilnik količine goriva so zamenjali z digitalnim prikazom, digitalizirali so tudi prikaz temperature motorja ter ga uvrstili med funkcije potovalnega računalnika.
Tehnično je mondeo obogaten z omejevalnikom hitrosti, s sistemom za opozarjanje ob nenamerni zapustitvi voznega pasu, s samodejnim preklaplanjem med dolgimi in zasenčenimi lučmi ter s sistemom za zaznavanje in opozarjanje na vozilo v mrtvem kotu. Ob naštetem so zanj na voljo tudi že znani prilagodljivi tempomat, ki z radarjem zazna spredaj vozeče vozilo in po potrebi samodejno sproži zaviranje avtomobila, ne manjka pa niti sistem za odklep in zagon avtomobila brez ključa.
V prenovljeni motorni paleti najdemo pet bencinskih in štiri dizelske motorje. Vstopni je 1,6-litrski bencinar z 88 kilovati (120 KM), sledi mu znani 2,0-litrski motor s 107 kilovati (145 KM), glavna novost v spodnjem delu bencinske ponudbe pa je 1,6-litrski Ecoboost, ki razvije 118 kilovatov (160 KM). Na vrhu ponudbe se je 2,0-litrskemu Ecoboost motorju s 149 kilovati (203 KM) pridružil še močnejši član te družine, ki zmore 176 kilovatov (240 KM).
Pri dizlih je vstopna izbira 1,6-litrski TDCi s 85 kilovati (115 KM), sledita pa mu 2,0-litrska agregata s 103 in 120 kilovati (140 in 163 KM). Najmočnejšji dizel je po novem 2,2-litrski TDCi, ki razvije okroglih 200 »konj« oziroma 147 kilovatov.
Ob pet- in šeststopenjskih ročnih menjalnikih je pri nekaterih različicah na voljo tudi šeststopenjski menjalnik z dvojno sklopko Poweshift, s katerim sta serijsko opremljena 2,0-litrska motorja Ecoboost, medtem ko za najmočnejši dizel ob ročnem menjalniku ponujajo klašično šeststopenjsko avtomatiko.
Mondeo je tudi po prenovi pri nas na voljo v štiri- in petvratni ter karavanski različici, v kombinaciji s paketi opreme Ambiente, Trend, Ghia, Titanium, Titanium X in Titanium S, prav tako pa v ponudbi še naprej ostaja tudi posebna različica Econetic.
Po uradnem ceniku se cene gibljejo od 20.850 do 38.460 evrov, uvoznik pa že ob začetku prodaje vsem kupcem namenja popust v višini 4.500 evrov. Tako je osnovni mondeo dosegljiv že za zelo razumnih 16.340 evrov.
besedilo: Borut Fakin, foto: Borut Fakin
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "Ford mondeo – slovenska predstavitev"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
lep avto
Meni po pravici povedano zelo lep avto. Sploh oblikovno se mi zdijo Forid zelo lepo skladni in sveži.
Meni oba osebno zelo lepa limuzina kot karavan. Pa še cenovno se mi zdi zelo vredu za to, kar ponuja.
eden lepših v razredu
mene je karavan navdušu;)