Predstavitve

Ford Transit in Tourneo Courier: slovenska predstavitev

Ford je z današnjo predstavitvijo Transita in Tournea Courier dopolnil svojo paleto gospodarskih in potniških vozil, ki je dobro sprejeta tako pri mednarodnih kot tudi pri slovenskih kupcih v tem segmentu. Da vozila niso od muh, kaže tudi niz osvojenih priznanj. Zaupanje kupcev nameravajo nadgraditi s podaljšanim štiriletnim jamstvom in asistenco brez omejitve kilometrov, ki ga zagotavljajo za kupljena vozila od letošnjega avgusta letos dalje.


Naj vas za začetek samo spomnim, kaj vse spada v aktualno generacijo Fordovih gospodarskih vozil. Pred kakšnim letom in pol smo vam predstavili Transita in Tournea Custom, na letošnjem celjskem sejmu gospodarskih vozil pa Transita, Transita Connect in Tournea Connect. Današnja novinca sta najmanjša izmed naštetih, kar niti slučajno ne pomeni, da sta pretesna – prej ravno pravih dimenzij za mestno rabo. S potniško izvedbo Tourneo bodo najbolj zadovoljne povprečne družine nadpovprečnih avanturističnih potreb, s Transitom pa na primer dostavna in kurirska podjetja, ki se pogosto odločajo za vozila teh dimenzij.

Že na prvi pogled je povsem jasno, da sta tudi Transit in Tourneo Courier zasnovana na enakih dinamičnih oblikovalskih smernicah, ki zaznamujejo zunanjost in notranjost novodobnih Fordovih vozil. Tourneo Courier družinam in popotnim dušam ponuja izobilje steklenih površin, široko odpiranje drsnih stranskih vrat, praktično prilagodljivost sedežnega sistema zadnje klopi (deljiva v razmerju 60:40 z mehanizmom za preklop) ter obsežen prtljažni prostor, ki s funkcionalnimi zadnjimi sedeži meri 708 litrov, s preklopljenimi pa kar 1.656 litrov. Oblikovanje in materiali v notranjosti ne odstopajo od ostalih potniških osebnih avtomobilov, enako pa velja tudi za nabor varnostnih, asistenčnih in multimedijskih tehnologij.

Transit Courier se bo skušal oddaljiti od konkurentov z nekoliko večjim prostorom za tovor (2,3 m3 od predelne stene do zadnjih vrat), na tleh je možno prevažati tudi daljše predmete do dolžine 1,62 m (do 2,59 m s preklopljivim sovoznikovim sedežem), medtem ko za praktičen dostop poskrbijo drsna vrata, ki pri modelih z vgrajeno predelno steno v širino merijo 453 mm. Za varno prevažanje tovora v zadnjem delu poskrbi šest pritrditvenih točk, vključno s štirimi točkami na zadnji strani, ki omogočajo neovirano uporabo talne površine. Dostop do tovornega prostora, z največjo dovoljeno nosilnostjo 660 kg, je možen skozi drsna bočna vrata ali dvojna asimetrična zadnja vrata, ki jih je možno odpreti do kota 158 stopinj.

Obe izvedenki sta na voljo s tremi različnimi motorji, kjer bencinske zastopa litrski EcoBoost (74 kW, 5-stopenjski ročni menjalnik), dizelske pa 1.5 TDCi (55 kW, 5-stopenjski ročni menjalnik) ali 1.6 TDCi (70 kW, 5-stopenjski ročni menjalnik). Pri znamki so posebej ponosni na ekonomičnost dizelskega 1.5 TDCi, ki se lahko pohvali s 103 g/km izpustov CO2 in porabo 3,9 l/100 km. Pri vseh modelih je kot opcija na voljo sistem Auto-Start-Stop.

Potniška različica Tourneo Courier se po ceniku giblje med 13.560 evri za različico Ambiente z motorjem 1.0 EcoBoost in 16.120 evri, kolikor stane paket opreme Titanium z dizelskim motorjem 1.6 TDCi. Za Transit Courier bo potrebno odšteti za gospodarsko rabo vsaj 14.330 evrov (Ambiente 1.0 EcoBoost), lahko pa se odločite tudi za najdražjo različico Trend 1.6 TDCi za 16.840 evrov, pri čemer cene seveda kasneje ustrezno zmanjšajte za davek na dodano vrednost.

Zadnja izmed današnjih novosti sodi v povsem drug kontekst, Focus Electric je namreč prvi znamkin evropski povsem električen osebni avto. Njegova proizvodnja v nemškem Saarlouisu je popolnoma integrirana v proizvodno linijo modelov z bencinskimi in dizelskimi motorji, zato pa jo od njih, poleg pogona, ločuje edinstven informacijski sistem za voznika, ki ga spodbuja in podpira v čim bolj učinkoviti vožnji. Focus Electric omogoča v vožnji doseg do 162 kilometrov, ki jih zagotovo ne boste dosegli, če boste lovili njegovo končno hitrost pri 137 km/h.

Focus Electric je opremljen s tekočinsko ogrevanim/hlajenim litij-ionskim akumulatorjem, ki ga uporabnik lahko napolni v 10-11 urah ob uporabi standardne vtičnice ter 6-7 urah s pomočjo posebej prilagojenega domačega napajalnika. Priklop na ustrezne javne polnilne postaje skrajša čas polnjenja na vsega tri do štiri ure. Pri Fordu zagotavljajo, da bo akumulator deloval s primerno kapaciteto vsaj deset let, niso pa pozabili opomniti niti na dejstvo, da so zaradi manjše obrabe delov stroški vzdrževanja električnega vozila nižji od tistih s konvencionalnimi pogoni.

Fordovo paleto alternativnih pogonskih modelov bosta ob Focusu Electric dopolnila še priključni hibrid C-MAX in hibridni Mondeo, pri čemer se slednjega lahko na našem trgu nadejamo kot prvega izmed treh, saj naj bi bil na voljo nekje v sredini naslednjega leta. Cene za naštete modele pri nas zaenkrat še niso znane.

Za konec le še vabilo, da Fordovce obiščete jutri na Dnevu Fordovih novosti 2014 na Vranskem, kjer si boste lahko v živo ogledali in preizkusili njihovo letošnjo paradno konjenico. Če vas ne zanimajo preveč novi modeli, pa pojdite preizkusit, kako boste vozili v “pijani” preobleki, kar lahko marsikoga odvrne od slabih odločitev v prihodnosti.

Besedilo in foto: Urška Radolović.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
BMW serija 2 Active Tourer: slovenska predpremiera
Škoda Octavia Scout: slovenska predstavitev