Predstavitve

Kia Optima Hybrid: slovenska predstavitev

Kia stvari spet počne po svoje. Na trg so spravili prvo hibridno limuzino razreda D s kombinacijo električnega in bencinskega motorja za ceno dizelskega.

O Kii Optimi smo se precej razpisali že ob njeni predstavitvi in testu, danes pa mi je bila najbolj všeč izjava, da je hibridna tehnika, predstavljena v Optimi, le premostitvena rešitev za prihajajoča električna vozila, ki jih nameravajo začeti prodajati v poletju leta 2014.

To je namreč stvar, ki me pri hibridih še najbolj žuli: zakaj bi človek plačal bistveno več za hibrid, ki sicer premore dodatno moč, navor in nekoliko boljšo dinamiko v vožnji, a pod črto v naših razmerah in ob tipični uporabi porabi le nekaj manj, kot če bi se odločili za dizelski motor. Precej pragmatični so tudi pri znamki Kia – če imaš na trgu kar nekaj modelov, ki beležijo izjemno nizko porabo in emisije škodljivih snovi, brez da bi za to posegal po hibridni tehniki, res nima smisla preveč eksperimentirati.

Na pogled na vozilu ne boste opazili posebnih razlik: 5 mm nižja lega vozila bo težko vidna, pozorni pa bodo na prednji maski opazili, da se odpira loputa, ki jo pri Kii imenujejo aktivni vstopnik ter samodejno skrbi za dotok zraka v motorni prostor. Ob visoki temperaturi in nizki hitrosti vozila bo loputa odprta, zato so temperaturne obremenitve motorja pri manjših hitrostih bolj optimalne, kar prispeva k nižji porabi goriva. Spremenjena (bolj polna) so tudi lita platišča, dodane so pnevmatike z manjšim trenjem, vozilo pa so spodaj opremili z dodatno talno plastično zaščito podvozja. V notranjosti so se poigrali z materiali v sredinski konzoli, vratih ter na prestavni ročici.

V hibridni Optimi delujeta skupaj štirivaljni 2,0 bencinski motor moči 110 kW ter električni motor moči 30 kW, kombinirani pogon pa premore skupaj 140 kW (190 KM) moči in največ 245 Nm navora ter do 100 km/h pospeši v 9,4 sekundah; zanj je značilna uporaba nove generacije litij-polimernih baterij. Še lepše je vedeti, da se Optima v idealnih pogojih lahko do hitrosti okoli 100 km/h vozi zgolj z elektro motorjem in da znaša deklarirana kombinirana poraba 5,4 litra bencina na 100 prevoženih kilometrov, emisija CO2 pa 125 g/km, kar je petino manj kot pri dizelskem 1,7 motorju.

Za skeptične še cena: glede na to, da si pri znamki nabirajo prve izkušnje s hibridom, so se zavezali, da bodo posebno pozornost posvetili prav vsaki stranki. Avto je vsekakor vreden pozornosti, še posebej s promocijsko ceno 32.990 EUR in nazivom Guinnessovega rekorderja v rekordno nizki porabi goriva.

Več informacij na uradni strani.

Besedilo: Urška Radolović. Foto: Urška Radolović, Kia

Mnenja uporabnikov

8 komentarjev za "Kia Optima Hybrid: slovenska predstavitev"


J.McLane
12 leta 8 meseci nazaj

Če bi prebral tekst bi videl da ni dražji, ampak da je cena enaka kot pri dizel Optimi. Drugače pa pri nas ni bolj ekonomičen hibrid ker je bencin po energijski vrednosti 23% dražji od dizla. Je pa ta hibridna različica močnejša (190 KM) od dizla (136 KM) in ima avtomatski menjalnik, ki pa je v dizelski različici pravi požeruh. Torej če na vsak način hočeš imeti Optimo in avtomatski menjalnik potem ni boljše varjante kot ta hibridna različica.

toMmy
12 leta 8 meseci nazaj

@mropc: In v čem je bistveno dražji hibrid toliko boljši od dizla?

mropc
12 leta 8 meseci nazaj

mrtwelvetrees: to vidiš dizel je to to. t se kar bodi ovca.

J.McLane
12 leta 8 meseci nazaj

Na drugi strani atlantika imaš kar nekaj všečnih hibridov, Toyota Camry, Ford Fusion, Chevrolet Malibu, Hyundai Sonata, Toyota Highlander, Ford Escape. Edini razlog da jih ni pri nas je “subvencionirana” cena dizla v Evropi. Kje je C-MAX hybrid? Tam je prodaja že stekla tu pa ne duha ne sluha.

mrtwelvetrees
12 leta 8 meseci nazaj

po drugi strani pa za 33.000 dobiš že kar solidnega dizla ki je že šparovček.

 
Ford Focus ST in Ranger: slovenska predstavitev
Audi Q5: slovenska predstavitev