Pri Renaultu so bili sicer na predstavitvi električne “Petke” precej konzervativni in previdni pri napovedih. Zadnji obrat v priljubljenosti baterijsko-električnih modelov je poskrbel za precej racionalen pogled v prihodnost, čeprav deluje po dveh dneh druženja Renault 5 kot eden izmed modelov, ki bi lahko obrnili trend v drugo smer. Ne le zaradi cene. Je le eden prvih prvih, ki prinaša v svet elektromobilnosti razmeroma prijazno ceno glede na vsebino.
Težko bi sedel v bolj vpadljivem avtu
In ravno vsebina je ključna komponenta za njegov uspeh. Nostalgični videz, ki križa retro poteze z obrisi novodobnih pristopov je prava paša za oči. Renault 5 je na cesti postal najbolj opazen avto. Navdušeni Francozi so se na cesti za njim obračali, ga fotografirali, motoristi ustavljali sredi ceste in si ga ogledovali. Če kaj, je potrebno priznati Renaultu, da so oblikovali enega bolj posrečenih avtomobilskih modelov zadnjih let. Če je obarvan še v zeleno (ta je serijska in zastonj) ali rumeno barvo, pa je njegova pojavnost na cesti potencirana. Čeprav se ga ne opazi zlahka, je ena izmed posebnosti Renaulta 5 tudi zaslon na pokrovu motorja. Pri izvirniku je bil tam nameščen dodaten zračnik, zdaj pa ga zamenjuje prikazovalnik napolnjenosti baterije. Številka 5 je namreč razdeljena v pet predelov, ki ob polni bateriji svetijo. Ko se baterija izprazni za 20 odstotkov, se prvi segment ugasne in ne sveti več. In tako naprej do prazne baterije. Obratni vrstni red je pri polnjenju baterije. Za vsakih 20 odstotkov napolnjenosti baterije zasveti en segment.
V prvi vrsti mestni baterijsko-električni avto
Renault 5 je sicer v svojem bistvu predvsem mestni avto. Kljub temu ima za svoj razred razmeroma velik prtljažni prostor, 326 litrov. Ob dveh kovčkih ostane nad njima še precej prostora. Za njegovo agilnost poskrbijo tudi kompaktne mere: v dolžino meri 3,92 metra, v širino 1,77 metra ter 1,50 metra v višino, medosna razdalja pa znaša 2,54 metra. Na vseh izvedenkah bodo nameščena 18-palčna platišča s pnevmatikami dimenzije 195/55 R18, opcijsko bodo kupci lahko posegli tudi po 19-palčnih platiščih.
Poudarek je na sodobnh rešitvah, z nekaj zimzelenimi elementi in predvsem ob znatno izboljšani personalizaciji. V osnovi sta na armaturni plošči nameščena dva 10-palčna zaslona. Eden je pred voznikom in je zelo grafičen in barvit, a si ga k sreči lahko voznik izdatno prilagodi. Osrednji zaslon na dotik je plod sodelovanja z Googlom, ki je razvil operacijski sistem ter prinaša tudi Googlove zamljevide in razširjeno rabo s pomočjo Googlovih aplikacij. Delovanje zaslona na dotik je hitro, tudi navigiranje po menijih še kar intuitivno. Izredno me veseli, da so pri Renaultu ohranili fizična stikala. Navaditi se je potrebno edino na tri ročice ob volanskem obroču. Namesto menjalne ročice sem vklopil brisalce ali obratno. Čudi me tudi to, da ni nikjer načina P. Torej je potrebno prestavili menjalnik v nevtralno prestavo in pritisniti na ročno zavoro. Veliko hitreje in lažje bi bilo samo pritisniti na gumb P in avto bi obstal na mestu.
Predvsem za dva
Tako kot že ob prvem stiku v Ženevi, se je tudi tokrat izkazalo, da je R5 udoben avto za dve osebi. Za kolena zadaj mi je ostalo še 5 centimetrov, komaj pa sem stlačil čevlje pod voznikov ali sovoznikov sedež. Tam je le nekaj centimetrov prostora za stopala potnikov zadaj, kar se lepo vidi tudi na video posnetku zgoraj. Škoda.
Zaradi koncernske arhitekture so pri Renaultu 5 lahko uporabili večtočkovno zadnje vpetje preme, ki bistveno izboljša vozne lastnosti, pa tudi pripomore k manjši masi modela. Vozilo v osnovi tehta zgolj 1.449 kilogramov. Za boljše zmogljivosti v vseh pogojih ima baterija vgrajen sistem tekočinskega hlajenja, kjer hladilna tekočina ne kroži znotraj ohišja, ampak po ekstrudiranem podu. Zadnje večtočkovno vpetje pa so si sposodili pri novem Dusterju. Še dobro. Če ne bi imeli že tehnologije in sestavnih delov znotraj koncerna, takšnega vzmetenja ne bi mogli uporabiti, saj bi bila cena razvoja enostavno predraga. Uporaba večtočkovnega vzmetenja pa ima še eno pomembno prednost. Inženirjem je omogočila, da so imelu v dnu prostor za vgradnjo baterijskega paketa. Slednji je sestavljen le iz štirih velikih modulov. Zaradi bistveno večje energijske gostote (uporabljena je nikelj-mangan-kobaltova sestava – NMC), ki naj bi trenutno imela največjo energijsko gostoto na trgu, je baterija dimenzijsko manjša, a kljub temu prinaša razmeroma veliko zmogljivost.
V Sloveniji zelo dobro opremljen za 33 tisoč evrov
Prodajo vozila bodo februarja prihodnje leto v Sloveniji odprli z zmogljivejšo različico, ki ima 52 kilovatnih ur in zagotavlja doseg do 410 kilometrov po WLTP. Cena Renaulta 5 bo sprva 33 tisoč evrov (brez upoštevane subvencije), a bo šlo za enako opremljene modele kot na fotografijah, torej dva paketa z vrha ponudbe (Iconic in Techno). Kasneje (predvidoma poleti) bo na voljo še izvedenka baterije s 40 kilovatnimi urami, ki naj bi v najboljšem primeru omogočila 320 prevoženih kilometrov po WLTP. Če bo z zmogljivejšo baterijo na voljo le elektromotor s 110 kilovati, bo pri šibkejši bateriji na voljo 70- ali 90-kilovatni elektromotor. Z osnovnim paketom opreme, poimenovanim R5, in vstopno pogonsko opcijo pa bo cena okoli 25 tisoč evrov.
Žal ta trenutek še ne vemo, kaj bo prinašal vstopni paket, niti kakšne bodo vizualne spremembe. Bo pa z upoštevano subvencijo stal pod dvajset tisoč evri, s tem pa se iskreno sprašujem, ali je morda to prelomni trenutek, ki bo poskrbel za večjo priljubljenost elektromobilnosti. Vsebina za to se mi res zdi prava in pričakovanja upravičena.
Večtočkovno zadnje vzmetenje serijsko
Nizko težišče, večtočkovno vpetje zadaj in neposreden volanskim obroč z dvema zavrtljajema in pol. Na gričevnatih cestah na Nico se je Renault 5 izkazal kot izrazito agilen in lahko vodljiv. Tudi v mestu je igraje skakal iz pasu v pas in križaril po ozkih ter močno zaparkiranih ulicah. Prava mestna igrača. Je nekoliko bolj čvrst, vsekakor bolj kot udoben. A mu tega, vsaj tokrat, nisem zameril.
Za konec še beseda ali dve o prvih doseženih številkah porabe. Prvi dan se je ob pretežno mestni vožnji poraba energije gibala med 12,8 in 13,3 kilovatne ure na sto kilometrov. Drugi dan, ko smo več vozili po bližnjih hribih, avtocesti in manj v mestu, se je povzpela na 16 kilovatnih ur. A je potem v mestu ponovno hitro padla na 14 kilovatnih ur. Renault 5 je res varčen, umirjen voznik bi ob ugodnih temperaturah dejansko lahko dosegal obljubljene številke oziroma prevozil vsaj tam okoli 370 kilometrov s polno baterijo. Vsekakor spodbuden začetek nove Renaultove električne dobe.
Besedilo, fotografije in video: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
26 komentarjev za "Prava mera nostalgije s pravo ceno"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Če bo Reno hotel dobre prodajne številke za 5-ko, bo moral urediti retro dizajn, ki bo čimvečji približek slavne petke, vgraditi zanesljive atmosferske motorje, odvreči vso baterijsko-elektro sranje in cenovno avto približati potencijalnim kupcem kot pri stari petki. Študenti, urbani srednji razred…
Enako velja za katrco.
Problem je ker tistega za 25k€ nikoli ne bo, ali pa bo s črnimi odbijači na jeklenih platiščih…
Se ve koliko je sposoben oddat nazaj v omrežje za napajanje doma? (zdaj ko je nova omrežnina aktualna)
Saj ni kaj lep avtoček, ampak to je res premajhno in ni uporabno v bistvu nikjer, tud po mestu v šoping ne moreš z njim ker nimaš kam odlagat vrečke.
Ti to resno?
Smrtno resno, 3,9m dolg avto pač ni uporaben, vsaj ene 4,2-4,3 m bi moral bit dolg.
Noben avto tega razreda ni dolg več kot 4,1 m, večina manj. Tudi prtljažnika imajo podobno. S skoraj enako velikim (4,05 m) opravljamo ves šoping, prevažamo sadje, krompir, zemljo za rože in še marsikaj. Ob tem, da je tudi torba s kablom v prtljažniku. Da pa se v trgovino tudi s Twingom, ki je še krajši.
Super zate, jaz ne morem, pač premajhen avto.
Kupuješ online medtem ko z avtom uživaš. Vrečke je rekel.
Za shoping povsem dovolj velik avto, razen če vsak dan ne kupuješ pohištva ali pralnih strojev?
1.33 Tce pa 150KM pa ročni menjalnik, to to to pa cena z vso opremo za 25k max pa bi bilo ok.
Če bi bil tole vsaj hibrid, bi se prodajal kot vroče žemljice