Predstavitve

Slovenska predstavitev: Saab 9-5

Predstavljamo pomembno Saabovo novost, katere usoda je še pred nekaj meseci bila povsem negotova.

V začetku letošnjega leta je tedanji lastnik General Motors iskal kupca za legendarno švedsko znamko. Po propadu pogovorov s Koeniseggom jo je pred likvidacijo rešil nizozemski proizvajalec butičnih športnih avtomobilov Spyker in s tem zagotovil tudi serijsko proizvodnjo novega modela 9-5.
 

Čeprav smo Saabovo novo limuzino videli že pred dobrim letom na salonu v Frankfurtu, nato pa še v Ženevi, nas je s svojo pojavo pozitivno presenetila šele v naravnem okolju. In prava škoda bi bila, če ne bi ugledala serijske proizvodnje. Kljub temu, da je model nastal še pod ameriškim lastništvom, kar se odraža tudi v uporabi koncernske tehnike, so Švedi pri oblikovanju imeli proste roke in nastal je pravi Saab. Ta je lahko nekaterim zelo, drugim pa nikakor všeč s samosvojo obliko, v kateri so jasno vidne korenine švedske znamke, nikogar pa ne pusti ravnodušnega.

Ključni vpliv na dizajn impozantne limuzine, ki meri dobrih pet metrov v dolžino, je imel leta 2006 predstavljeni koncept Aero X. Njena najbolj očitna oblikovna poteza je proti zadku padajoča streha, celoto pa spretno zaključujejo številni kromirani elementi.

Samosvoja oblika karoserije z majhnimi steklenimi površinami v notranjosti ustvarja prijeten občutek utesnjenosti. Armaturna plošča s tremi okroglimi merilniki in obilico prezračevalnih rež je značilno saabovska, na GM-ov izvor pa nas opominjajo le iz Oplovih in Chevroletovih vozil znani volanski obroč, obvolanske ročiče ter nekateri gumbi in stikala. Med opremo ne manjkajo projekcija merilnikov na vetrobransko steklo (t. i. head-up display) in nepogrešljiv izklop osvetlitve instrumentov Night Panel. Materiali in končna obdelava delujejo zelo kakovostno, potnike pa lahko ob usnjenem oblazinjenju med drugim razvajajo vrhunski zvočni sistem Harman Kardon in DVD predvajalnik z LCD zasloni na naslonih sprednjih sedežev.

Motorno ponudbo sestavljajo trije turbobencinski in dva turbodizelska motorja. Osnovno izbiro predstavlja štirivaljni 1,6-litrski agregat Turbo4, ki razvije 132 kilovatov (180 KM). Nad njega se uvršča štirivaljni dvolitrski motor Turbo4 s 162 kilovati (220 KM), na vrhu bencinske ponudbe pa najdemo 2,8-litrski šestvaljnik Turbo6, ki zmore 221 kilovatov (301 KM). Dvolitrski motor Turbo4 je na voljo tudi v različicah BioPower ter s štirikolesnim pogonom XWD, 2,8-litrski Turbo6 pa zgolj v kombinaciji s štirikolesnim pogonom XWD. V dizelski ponudbi najdemo dvolitrska štirivaljnika TiD4 s 118 kilovati (160 KM) ter TiD s 140 kilovati (190 KM). Vsi motorji izpolnjujejo zahteve normativa Euro 5.

Na zavitih dolenjskih cestah smo preizkusili model z dvolitrskim turbobencinarjem z ročnim menjalnikom ter model s šibkejšim dizelskim strojem v kombinaciji s šeststopenjsko avtomatiko. Prvi z gladkim delovanjem omogoča zelo udobno vožnjo, z 220 konjiči je ob zajetni masi vozila sicer lahko razmeroma živahen, za kaj več pa bo potrebno izbrati šestvaljnii stroj z dodatno konjenico. Dizelski motor ne sodi med vrhunce kultiviranosti, a zahvaljujoč dobri izolaciji potniškega prostora ne ogroža potovalnega udobja. S 118 kilovati (160 KM) in 350 Newtonmetri največjega navora se dobro razume s samodejnim menjalnikom in omogoča zadovoljive zmogljivosti.
 

Novi saab 9-5 je na voljo v kombinaciji s paketi opreme Linear, Vector in Aero, za osnovni model pa je potrebno odšteti najmanj 35.900 evrov.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Slovenska predstavitev: Volkswagen Caddy
Slovenska predstavitev: Kia Sportage