Čeprav pri Volkswagnu pravijo, da gre za nov model, čigar karoserija je od predhodnika ohranila zgolj obliko stranskih vrat, opazimo, da je njegova silhueta ostala nespremenjena. Nov je sprednji del, ki je z močneje izraženimi vodoravnimi elementi prevzel novodobni hišni obraz. Povsem spremenjeni so tudi zadnji žarometi, ki so se razširili na pokrov prtljažnika in tako tvorijo vodoravno linijo. Spremembe na karoseriji so prinesle bolj ugoden količnik zračnega upora, ki se je znižal z 0,32 na 0,29.
Tudi v notranjosti bi lahko rekli, da gre za nadgradnjo predhodnega modela. Armaturna plošča je ostala nespremenjena, prehod v novo generacijo pa ji je prinesel oplemenitenje v obliki novih materialov in okrasnih vložkov. Glavne spremembe je doživela sredinska konzola, ki gosti novo upravljalno enoto klimatske naprave, novi pa so tudi trikraki volanski obroč in merilniki z belo osvetlitvijo. Prostorska zasnova ostaja nespremenjena. Poleg petsedežne različice s tremi posameznimi sedeži v drugi vrsti je na voljo tudi izvedenka z dodatnima zložljivima sedežema v prtljažnem prostoru. Slednji je prav tako nespremenjen in meri od 695 do 1.989 litrov ter od 121 do 1.913 litrov pri sedemsedežni različici.
Večje spremembe je nova generacija prinesla na motornem področju, kjer so po novem na voljo zgolj sodobni tlačno polnjeni agregati. Tako pri bencinskih kot pri dizelskih so s tako imenovanim downsizingom prišli v ospredje motorji z manjšo prostornino. Pri bencinskih sta ob lansiranju na voljo 1,2-litrski TSI, ki razvije 77 kilovatov (105 KM) ter 1,4-litrski TSI s 103 kilovati (140 KM), proti koncu leta pa se jima bo pridružil še 1,4 litrski stroj, ki zmore 125 kilovatov (170 KM). Dizelsko ponudbo sestavljajo trije motorji TDI z vbrizgom goriva preko skupnega voda. Vlogo vstopne izbire prevzema 1,6-litrski stroj s 77 kilovati (105 KM), nad njega pa se uvršča dvolitrski motor v različicah s 103 in 125 kilovati (140 in 170 KM). Poleg šeststopenjskih ročnih menjalnikov so, z izjemo vstopnega bencinskega, za vse motorje na voljo menjalniki z dvojno sklopko DSG. Pri bencinskih motorjih ter šibkejšem dizlu je DSG menjalnik sedemstopenjski (pri najmočnejši različici je del serijske opreme), medtem ko je pri dvolitrskih različicah šeststopenjski (pri močnejši različici prav tako sodi v serijsko opremo).
Za novinca so na voljo tudi vsi novi hišni tehnični dosežki, med katerimi velja omeniti parkirno asistenco druge generacije, ki omogoča tudi vzvratno parkiranje pod pravim kotom glede na cesto, sistem samodejnega vklopa in izklopa dolgih luči Light Assist ter sistem za dinamično uravnavanje dolgih luči, ki je zasnovan za biksenonske žaromete in deluje tako, da dolge luči »zakrije« samo na tistih delih, ki bi lahko zaslepili ostale udeležence v prometu. Svojega tourana pa bodo lahko kupci med drugim opremili tudi z dinamičnim uravnavanjem podvozja DCC, ki prilagaja karakteristiko blaženja in omogoča vožnjo v normalnem, udobnem in športnem načinu.
Novi touran je na voljo s paketi opreme Trendline, Comfortline in Highline, pri čemer osnovni Trendline med drugim vključuje šest varnostnih blazin, sistem za nadzor stabilnosti ESP, klimatsko napravo, avtoradio s CD predvajalnikom, ki omogoča predvajanje datotek v zapisu mp3, električni pomik stekel v vseh štirih vratih in tempomat.
Cene se gibljejo od 17.791 do 29.835 evrov, Slovenski kupci pa naj bi se odločali predvsem za model z 1,6-litrskim dizlom ter opremo Comfortline, ki Trendlineu med drugim dodaja tipalo za dež, notranje ogledalo s samodejnim zasenčenjem, samodejno klimatsko napravo, večfunkcijski usnjen volanski obroč, kromirane aplikacije na upravljalnih elementih in črne strešne letve. Na slovenske ceste jih bo na leto zapeljalo predvidoma med 700 in 800.
Mnenja uporabnikov
17 komentarjev za "Slovenska predstavitev: Volkswagen Touran"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
VW ma v svojem dizajnerskem delu zaposlene kremenčkove,vsi avti z izjemo pasata cc so narejeni tako kot da bi v prostor dal eno veliko kocko aluminija pol bi pa en z macolo po avtu tolkl,in potem dobimo golfa….ga se mmal tolcejo dobis tole sklopkolcalo….ko ga pa še mal bol tovčejo dobis pa prejsnega pasata…..če bi rekel da je grd bi užalil avte ki so grde,saj vw jih preseze v vecino merilih….
ne vem, meni niti ni bil kaj preveč všeč. do včeraj ko sem ga videl v salonu v živo. zadnji konec mi ni potegnil ampak bolj ko ga gledam bolj mi je všeč. tudi udoben se mi je zdel zelo. tko da razmišljam o nakupu.prej sem imel namen kupiti prejšnjo generacijo ampak bolj verjetno je da bom to.
Osebno mi sicer enoprostorci nasplošno niso všeč, ampak tale Touran se mi ne zdi tako slab. Tale škatlasta oblika morda res ni zadnji krik oblikovanja, je pa zato praktična – in mislim, da je to tudi glvani namen teh vozil.
S-max pa tudi ni glih Sharanov razred zato, ker je sharanov razred galaxy (nekoč brat alhambre in sharana). Tako, da je s-max malo večji od tourana, touran pa je malo vecji od c maxa. no ja ni važno še vedno bi imel rajši strica maxa, čeprov je strejsi;)
Zakaj bi pa spreminjali nekaj na veliko, če pa je bil prejšnji model več kot uspešen? Meni je čist ok.