Predstavitve

V živo pusti bistveno boljši vtis

Ford Capri: prva vožnja

Ford nadaljuje z oživljanjem nekaterih avtomobilskih imen, ki so v svetu avtomobilizma pustila svoj pečat. Po Pumi in Mustangu Mach-e je naslednji v vrsti Capri. Pri nas morda niti ni tako slavno modelno ime, v tujini, predvsem Veliki Britaniji, pa je veljal Capri za športno ikono znamke. Pri Fordu so dvignili veliko prahu, ko so svoj najnovejši baterijsko-električni model z genomom športnih terencev in kupejevsko strešno linijo poimenovali Capri. Tudi ko so mi ga prvič pokazali v prikupnem videospotu sem le zavijal z očmi. Zdaj, po prvih prevoženih kilometrih, pa si upam trditi, da mi je celo bolj všeč kot Explorer. Ima svoj prepoznaven slog in je pravzaprav zelo posrečeno oblikovan.

Morda je imel Ford srečo, da so kar nekaj let pred njim pri Volkswagnu že pripravili kupejevsko različico ID.4, pa so se lahko iz tujih izkušenj naučili, kaj morajo storiti. Nastal je Capri, baterijsko-električni model, ki nosi slavno ime in predstavlja naslednji mejnik v Fordovi evropski ponudbi. Če sta si bila ID.4 in ID.5 vizualno zelo podobna (razen poteka strešne linije), je Capri oblikovno precej drugačen od Explorerja, s katerim si deli tehniko in potniško kabino.

Podoben, a drugačen

Ford Capri-3
Capri je skoraj 20 centimetrov daljši kot Explorer.

Primerjati novodobnega Caprija s športnim kupejem iz konca šestdesetih let ni smiselno. Razen imena gre za dva povsem drugačna avtomobilska modela, ki jima je skupna predvsem vpadljiva rumena barva, značka Ford na pokrovu motorja in oblika zadnjih stekel pod kupejevsko strešno linijo. Bistveno bolj smiselna je primerjava z baterijsko-električnim Explorerjem, oba modela namreč slonita na Volkswagnovi namenski arhitekturi MEB. Še enkrat pa moram pohvaliti, da je Ford poskrbel za popoln oblikovni razmik obeh modelov, tako zunaj kot tudi znotraj.

Če primerjam oba najnovejša Fordova električna modela je zanimiv že prvi pogled na dimenzije. Capri je z dolžino 4.634 milimetrov skoraj dvajset centimetrov daljši od Explorerja (4.460 milimetrov), obenem je na račun športnega značaja vzmetenja dva centimetra bližje podlagi, kupejevsko oblikovan zadek pa izboljšuje njegovo aerodinamično učinkovitost. Pri Fordu so mu namenili še nekaj izboljšav na vzmetenju, zato je v seriji ovinkov Capri še nekoliko bolj samozavesten. Bočnega nagiba je izredno malo, seveda tudi na račun v dno vgrajenih baterij. V primerjavi z Explorerjem deluje Capri bolj čvrsto, volanski obroč pa je pri obeh podobno odziven in poveden – vozniku ne sporoča pretirano dosti informacij.

Poskočen in odziven

Ford Capri-18
Športno oblikovana sedeža sta super udobna, zmanjka le nekaj več bočne opore.

Ker je Capri v dolžino daljši, ima kljub prirezani strešni liniji večji prtljažnik kot Explorer. S 562 litri premaga veliko večino tekmecev in deluje tudi na pogled res velik. Prostora na zadnji klopi je dovolj za kolena odraslih potnikov, sam pa pri 183 centimetrih na zadnji klopi nisem imel težav z višino stropa. In to kljub vgrajeni samozatemnitveni panoramski strehi, ki dodobra zniža prostor za glave zadnjih potnikov. Pravzaprav je Capri družinski baterijsko-električni model, ki pa z drugačno zunanjo linijo in slavnim imenom predstavlja odmik od ustaljene ponudbe. Tukaj moram priznati, da je Fordu uspelo odlično združiti njegovo podobo in ohraniti uporabnost potniške kabine. Vsekakor deluje celoten paket bistveno bolj smiselno zasnovan kot pri Volkswagnovem konkurentu.

Vstopni Capri poganja elektromotor z 210 kilovati, ki je vgrajen na zadnji osi. Večtočkovno zadnje vzmetenje poskrbi za izboljšane vozne lastnosti, osnovni Capri pa od 0 do 100 kilometrov na uro pospeši v 6,4 sekunde.

Z dodatkom drugega elektromotorja se moč poveča na 250 kilovatov, štirikolesni pogon pa poskrbi za pospešek od 0 do 100 kilometrov na uro v 5,3 sekunde. V osnovni različici je v dno vgrajena baterija z zmogljivostjo 77 kilovatnih ur, močnejša izvedenka pa ima vgrajeno baterijo z zmogljivostjo 79 kilovatnih ur. Masa se ustavi pri 2.098 oziroma pri 2.174 kilogramih. Ford obljublja 627 kilometrov dosega pri osnovni različici in 592 pri močnejši izvedenki, ki se lahko polni hitreje (185 kilovatov) kot vstopna različica (135 kilovatov). Vsekakor pa je doseg zaradi boljše aerodinamike daljši kot pri Explorerju.


Še nekaj podatkov s ceste. Rumeni Capri na fotografijah je poganjal štirikolesni pogon, kar pomeni, da je imel vgrajeno najbolj zmogljivo baterijo z 79 kilovatnimi urami. Z njim sem v dveh dneh v okolici Padove prevozil 285 kilometrov. Temperature so bile okoli 10 stopinj Celzija, končna poraba pa 17,4 kilovatne ure na sto kilometrov. Doseg ob polni bateriji? Po potovalnem računalniku 503 kilometre, pri 73 odstotkih napolnjenosti baterije pa je znašal še 405 kilometrov.


Od 37 tisoč evrov naprej

Pri uvozniku so ravno v teh dneh posodobili maloprodajne cene modelov Capri in Explorer, tako da vam lahko postrežem z najbolj svežimi informacijami. Pred prilagoditvijo cen bi bila razlika med Caprijem in Explorerjem 1.400 evrov, a se je cenaFord Capri-10 Explorerja z vstopno baterijo znižala za skoraj štiri tisoč evrov, zato je razkorak med vstopnima paketoma večji. Cene za Capri se tako pričnejo pri 37 tisoč evrih, Explorer pa po novem stane 34 tisoč evrov (brez upoštevanja Borzenove subvencije).

Najbolj priljubljena izvedenka Forda Capri bo predvidoma imela večjo baterijo s 77 kilovatnimi urami in opremski paket Premium, ki že serijsko prinaša dvopodročno klimatsko napravo, masažne sedeže, brezstični ključ, brezžični polnilec, zvočni sistem B&O z 10 zvočniki, ambientalno osvetljitev, matrične LED žaromete in druge dodatke; stane od 42.800 evrov naprej. Cene za štirikolesno izvedenko z malenkost zmogljivejšo baterijo in paketom Premium se pričnejo pri skoraj 48 tisoč evrih. Celoten cenik si lahko pogledate tukaj.

Besedilo, video in fotografije: Gašper Pirman.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Z državno pomočjo do magične meje 25 tisoč evrov
Nepogrešljiv član posadke