Mestni malčki
Kot bi vam znali povedati moji kolegi iz uredništva, je izraz “mestni malček” med tistimi, ki ga pri urejanju najpogosteje v tekstu zamenjam s čim drugim, še preden pride do objave. No, zadnjih nekaj let to počnem manj pogosto, ker o avtomobilih razreda A skoraj ne pišemo. Zakaj? Ker jih je kar nekaj avtomobilskih proizvajalcev enostavno črtalo iz ponudbe za evropske trge, saj je njihov razvoj in posodabljanje tehnike, da ustreza strogim (včasih tudi povsem nerazumnim) zahtevam uradnikov iz Bruslja, enostavno predrag v primerjavi z maržo, ki jo prinašajo. Tudi to je eden od razlogov, da lahko kupujemo le še večje in dražje nove avtomobile.

Cene malih mestnih avtomobilov s klasičnimi pogoni morajo biti namreč dovolj nizke, da pritegnejo kupce iz cenovnega segmenta, kjer se najde že tudi kaj večjega, čeprav rabljenega. Po drugi strani pa se jim pri nas nevarno približujejo prvi dostopnejši baterijsko-električni modeli, ki so upravičeni do najvišje nepovratne subvencije 7.200 evrov.
Pod črto pa je tako v Sloveniji, kaj šele v evropskih urbanih središčih, kar nekaj takšnih voznikov, ki enostavno obožujejo praktično agilnost in kompaktnost malega avtomobila v vsakdanji vožnji. Parkirni prostori na ulicah, ki so na primer v središču nam ljubega Trsta že praktično prekratki za nevešče bočnega parkiranja, so zanje skoraj razkošni. Ali pa v kakšni parkirni hiši starejšega datuma, recimo na francoski Azurni obali. Nenazadnje pa se tudi pri nas najde kar nekaj praktičnih primerov, kjer so lastniki nepremičnin uspeli stlačiti ne optimalno, ampak maksimalno število parkirnih mest na svojo dragoceno parcelo na atraktivni lokaciji.
Oblikovna poenotenost

Drugič prenovljenemu Picantu so oblikovalci namenili drznejši videz, ki je skladen z usmeritvami filozofije Združeni kontrasti (Opposites United). Na sprednjem delu sta najbolj izrazita opcijska nova sprednja žarometa v tehniki LED, ki ga neločljivo povezujeta z ostalimi sodobnimi modeli znamke. Na zadku za prepoznavnost poskrbi spremenjena zasnova luči v tehniki LED, ki ju povezuje svetlobni trak. Oblikovno model še nekoliko bolj izstopa s paketom opreme GT Line z bolj dinamičnimi potezami in 16-palčnimi platišči (v osnovi so ta 14-palčna). Kot se za vozilo tega formata spodobi, je Picanto na voljo v devetih živahnih barvnih odtenkih, med katerimi so nove rdeča Signal, modra Smoke, modra Sporty in zelena Adventurous.
Picanto v številkah – dolžina: 3.605 mm, širina: 1.595 mm, višina: 1.485 mm, medosna razdalja: 2.400 mm, prostornina prtljažnika: 255-1.010 litrov.

Osvežitev notranjosti prinaša različen nabor barv (novi rjava in zelena kombinacija) in materialov, ki jim je skupna Kijina strategija bolj trajnostnega pristopa. Prtljažni prostor v osnovni postavitvi sedežev sicer ni velik, a preklop naslonskega dela zadnjih sedežev po potrebi omogoča relativno dosti prostora za prevoz predmetov. Zasnova armaturne plošče se ob prenovi ni spremenila, je pa po novem pred voznikom nameščen 4,2-palčni digitalni zaslon merilnikov. Sredinski zaslon na dotik meri 8 palcev, infozabavni sistem pa ob razširjenih možnosti povezljivosti podpira tudi posodabljanje na daljavo. Čeprav je del najmanjšega segmenta, ima v naboru serijske in opcijske opreme Picanto tudi širok nabor vozniških pomagal, ki pripomorejo k večjemu udobju in varnosti potnikov.
Dva atmosferska motorja
Za pogon malega Picanta skrbita atmosferska bencinska motorja: 1,0-litrski MPI s tremi cilindri (46 kW/63 KM) in 1,2-litrski MPI s štirimi cilindri (58 kW/79 KM); oba so optimizirali v več elementih za doseganje nižje porabe. Šibkejši motor je na voljo le z ročnim 5-stopenjskim menjalnikom, medtem ko je pri močnejšem opcijsko na voljo tudi 5-stopenjski robotizirani menjalnik.
Cene za prenovljeni Picanto se pričenjajo pri 16.999 evrih za opremo LX Active z litrskim trivaljnikom, trenutno najdražji pa ima opremo EX Style ter 1,2-litrski agregat z robotiziranim menjalnikom za 20.999 evrov. Na vse cene vam v salonih v primeru gotovinskega nakupa priznajo popust v višini dveh evrskih tisočakov. Več podrobnosti najdete v priloženem ceniku.
Besedilo in foto: Urška Mihelič Radolović.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Vozimo jih, dokler jih imamo"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Torej za 14.990 (cena za gotovino po zadnjem ceniku) imam lahko najmanjšo Kio ali pa Škodo Fabio Easy. Ja, ta odločitev je res Easy.
Ne vem zakaj bi kupil tega mestnega malcka in ne yaris hybrid, ki je boljši avto v vseh logledih.
Ker se Yaris oglašuje za cca 5000 € višjo začetno ceno, kar sicer še ne pomeni, da bi primerljiva modela res imela takšno razliko, pa vendar.
17k za tak avto je bizarno. 9900 je dovolj, pa brez ekrana in navlake, ki je mestni avto za v trgovino ne rabi
Kot je že v članku omenjeno, Bruselj je kriv za takšne cene. Najamanj 5 jurjev pri vsakem avtu, mali ali veliki.
Vsak si lahko sam izračuna kako dolgo dela za ta denar, ko pokriješ vse stroške za nujno preživetje.
Haha, Bruselj je kriv…. A zato imajo prozvajalci vsako leto rekordne dobičke?
Se strinjam, da vse te “navlake” tak avtek ne rabi, pa se mi zdi, da je vedno več te navlake zakonsko obvezne.