Da znajo v južnokorejskem koncernu izdelovati odlične električne avtomobile, smo lahko že odkrivali na Kiinih večjih in prestižejših novodobnih modelih EV6 in EV9. Modularna platforma E-GMP je hkrati dovolj prilagodljiva, da na njeni 400-voltni različici nastaja tudi manjši EV3. Po strateški usmeritvi proizvajalca naj bi omogočila, da bodo imeli na trgu do leta 2026 kar 11 električnih modelov, do leta 2027 pa naj bi se ta številka povečala na 15.
Mali veliki
Čeprav je po skupni dolžini novi EV3 bistveno krajši od Sportagea (-215 mm), imata enako medosno razdaljo 2.680 mm, kar daje vedeti, da so razvojniki dali prednost prostornosti in uporabnosti potniškega dela. Zunanje oblikovanje sledi znanemu pristopu Združeni kontrasti, zato ni nič nenavadnega, da že na prvi pogled spominja na sicer bistveno večji EV9. Notranjost je po eni strani dodobra prečiščena, kar še dodatno potrjuje sodobnost in digitaliziranost uporabniške izkušnje, po drugi pa odpira več možnosti za prilagajanje prostora potrebam potnikov. Je zračna in svetla ter se lahko pohvali z naborom materialov, ki odražajo znamkin trajnostni pristop.
EV3 v številkah – dolžina: 4.300 mm, širina: 1.950 mm, višina: 1.560 mm, medosna razdalja: 2.680 mm, prostornina prtljažnika: 460-1.250 l, frunk: 25 l.
Nabor tehnologij, ki so na vojo v EV3, je primerljiv z vozili višjih segmentov, kar vključuje tudi digitalnega pomočnika s podporo umetne inteligence. Za obveščenost voznika in ostale vsebine sta pod enotno 30-palčno površino združena digitalna instrumentna plošča in osrednji zaslon infozabavnega sistema velikosti 12,3 palca. Med njima je umeščen še 5,3-palčni zaslon na dotik za upravljanje funkcij klimatizacije.
Med številnimi vozniškimi pomagali so pri proizvajalcu v EV3 izpostavili drugo generacijo sistema za pomoč na avtocesti (HDA2, Highway Driving Assist), drugo generacijo radarskega tempomata (SCC2, Smart Cruise Control) in sisteme za preprečevanje trkov.
En motor, dve bateriji
Trenutno sta v pogonski paleti modela dve spredaj gnani izvedenki z elektromotorjem moči 150 kW/204 KM v kombinaciji z baterijo 58,3 kWh ali 81,4 kWh. Izvedenka standardnega dosega naj bi z enim polnjenjem prevozila do 436 km, medtem ko naj bi energija iz baterijskega sklopa različice s podaljšanim dosegom zmogla prevoziti kar 605 km (WLTP). Obe se z izmeničnim tokom zaenkrat polnita z močjo do 11 kW, hitro polnjenje pa naj bi potekalo z močjo do 150 kW. V najboljšem primeru se tako manjša baterija dopolni z 10-80 % kapacitete v 29 minutah, večja pa v 31 minutah. Tudi EV3 je tehnično pripravljen, da lahko energijo, shranjeno v bateriji vozila, vrača zunanjim napravam (V2L), potencialno pa tudi bivališču (V2H) ali omrežju (V2G). Deklarirana poraba standardne različice znaša 14,9-15,8 kWh/100 km, pri različici s standardnim dosegom pa sega do 16,2 kWh/100 km. Obe imata najvišjo dovoljeno hitrost omejeno na 170 km/h.
Za naslednje leto so pri zastopniku napovedali razširitev ponudbe s štirikolesno gnano izvedenko in opremskim paketom GT, opcijsko pa naj bi se dalo naročiti tudi 22-kilovatni polnilnik za izmenično polnjenje.
Cene za EV3 se pričenjajo pri 34.999 evrih za izvedenko Air z manjšim baterijskim paketom. Izbira hišnega financiranja lahko to številko še nekoliko zniža, hkrati pa je vozilo tik pod pragom vrednosti, ki še omogoča prijavo za najvišjo subvencijo Borzena ob nakupu električnega avtomobila. Najcenejša različica z večjo baterijo stane 45.999 evrov z opremskim paketom Sky, ki že vključuje tudi toplotno črpalko. Več podrobnosti lahko poiščete v priloženem ceniku.
Besedilo in foto: Urška Mihelič Radolović.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen