Kaj je RAW?
RAW pomeni surov, neobdelan podatek, v fotografskem žargonu bi lahko rekli digitalni negativ. Tako je naloga RAW formata, da zapiše maksimalno količino informacij, ki prihajajo s senzorja. Te informacije pa morajo biti razumljive programu za RAW pretvorbo.
Za lažje razumevanje kaj vsebuje RAW format je potrebno razumeti, kako deluje senzor v fotoaparatu. Preskočil bom dolgo in široko opisovanje delovanja senzorja ter povzel le najpomembnejše lastnosti.
V senzorju v fotoaparatu so tri vrste receptorjev. Zeleni, rdeči in modri. Zelenih je dvakrat več kot rdečih in modrih. V senzorju zato prihaja do dinamičnega razpona, ki je razlika med najtemnejšim in najsvetlejšim delom fotografije. Dinamični razpon sem razložil že pri HDR vodiču. Pojavlja se še en podatek, ki se pogosto zamenjuje z dinamični razponom, to je dinamična razločljivost. Dinamična razločljivost je odvisna od A/D pretvornika in števila bitov, ki jih A/D pretvornik lahko generira. Zato poznamo fotoaparate, ki lahko ustvarijo RAW fotografijo s 14 biti po kanalu ali celo 12 biti po kanalu. Večja dinamična razločljivost pomeni manjše korake znotraj dinamičnega spektra, manjši koraki pa pomenijo dosti bolj natančne poltone z natančnimi prehodi med manjšimi nijansami. Osebno imam zato vedno nastavljen RAW format na 14 bitov, saj je razlika med poltoni manjša s čimer lahko v računalniški obdelavi iz fotografije izvlečem več podatkov.
Kaj je JPEG?
Prednost JPEG formata je hitrost zapisa in lahka uporaba. Za razliko od RAW formata je JPEG standiziran v vseh fotoaparatih in je uporaba z njim predvsem lažja. Za ogled fotografij pa ne potrebujemo posebnega programa ali znanja. Velika prednost je tudi velikost fotografije. JPEG format zapisa, pri najvišji kvaliteti in z najmanjšim stiskanjem posnetkov zavzame le nekaj par MB prostora, medtem ko RAW format zapisa lahko porabi po 20 MB in več prostora. Zato je tudi zapis JPEG med fotografiranjem hitrejši in omogoča več zaporednih posnetkov. A žal ima tudi to svojo ceno, saj je ob nadaljni računalniški obdelavi z JPEG zapisa precej težje izvleči detalje. Predvsem v področju senc in prežganin.
RAW
Prednosti:
– RAW je popoln zapis brez izgub
– programska oprema vam omogoča določanje vsakega parametra posebej
Slabosti:
– zapis RAW zasede več prostora
– zahteva več truda in poznavanja obdelave fotografij
– potreben je nakup ustrezne programske opreme
– zahteva več časa do uporabnega posnetka
JPEG
Prednosti:
– standardiziran format, ki ga prepozna praktično vsa programska oprema
– zasede manj prostora
– fotografija je takoj uporabna in že vsaj delno obdelana torej prihranimo čas in trud
Slabosti:
– JPEG ni zapis brez izgub
– povečevanje ločljivosti fotografije privede do neželenih rezultatov
Sedaj pa glavno vprašanje. Kaj uporabljati RAW ali JPEG?
Sam uporabljam izključno RAW, tudi zato ker vsako fotografijo dodatno obdelam v zato namenjenih programih. Tudi moj fotoaparat podpira visoko število zaporednih posnetkov, kar mi ne otežuje dela. Je pa potrebno priznati, da je potem potrebno vsako fotografijo obdelati, kar je zelo moteče ob velikem številu slik. Sam uporabljam JPEG v primerih, ko vem, da fotografij ne bom obdeloval, saj bodo pristale na internetu v manjši ločljivosti, ali pa ob velikem številu fotografij. V kolikor niste vešči računalniških programov, vam toplo priporočam uporabo JPEG formata. Še vedno pa lahko JPEG fotografijo obdelate po vašem okusu. Tudi v brezplačnih programih, ki to delo opravijo odlično. V galerijo sem dodal dva primera. Pri obeh je ena slika neobdelala in druga rezultat obdelane fotografije.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Avto v objektivu – RAW"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Tudi samo raw imas lahko. Nef je raw. Tako da ko na fotoaparatu izberes samo zapis nef, bos potem imel fotografijo v raw formatu. 🙂
A ni tako, da imaš samo JPEG, ali pa JPEG + RAW zapis (tako imam jaz na nikonu)? A je RAW enak zapis kot NEF?