Skoraj zamujena priložnost
Nadgradnja pogonskih sistemov z avtoplinom ni nič novega, prej nasprotno – na našem forumu je tema uporabnika Mad Avtoplin – stari znanec? letos postala že polnoletna, v njej pa se je od aprila 2006 do danes nabralo 8.196 zapisov z več kot 1,35 milijona ogledi. Uporabniki, ki so raziskovali to področje, so v njej lahko dobili številne praktične nasvete, ne le s tehnične plati, ampak tudi glede formalnosti, ki so bile potrebne ob naknadnih predelavah. In ravno to, naknadno poseganje v pogonski sklop, je bilo področje, ki je poskrbelo za največ zadržkov lastnikov avtomobilov. Za razliko od sosednjih Italije in Hrvaške, kjer je bilo tovrstnih nadgradenj veliko (zanje so pogosto poskrbeli že trgovci pred izdajo novega vozila), so pri nas zastopniki znamk s precejšnjim nerazumevanjem pristopali k uveljavljanju garancijskih zahtevkov. Pa tudi, če okvare niso bile neposredno povezane z dodanim plinskim sistemom. Hkrati pa je bilo na domačem in okoliških trgih precej predelovalcev, ki niso vedno zgledno opravili svojega dela. Neustrezne naknadne vgradnje plinskih napeljal so povzročile kar nekaj nepovratnih poškodb na motorjih avtomobilov, kar je vplivalo na nezaupanje potrošnikov.

Področje veljavnosti tovarniških garancij se je dodobra sprememenilo v trenutku, ko so začeli alternativne pogonske sklope, v sodelovanju s preverjenimi dobavitelji svetovno znanih plinskih sistemov, vgrajevati v svojih tovarnah kar proizvajalci avtomobilov. Kaj se na tem področju dogaja pri najpomembnejšem ponudniku na našem trgu, smo poizvedeli v Mirni peči na Dolenjskem, kjer je med drugim regijski center za šolanje znamke Dacia. “LPG sistem ostaja nespremenjen, kot največja novost pri modelu Dacia Duster prihaja le drug dobavitelj ekspanzijskega ventila. To za kupca ne spremeni praktično ničesar, mi pa bomo na tehničnem šolanju seznanjeni z vsemi podrobnostmi in najverjetneje dobili novo programsko opremo za opravljanje vzdrževanja in popravil. Zdaj so vsi računalniki tehničnih služb v mreži povezani s servisnim centrom v Franciji – ko pride nov program ali nadgradnja, ga preko oblaka pošljejo na naše računalnike in lahko takoj začnemo z delom, kljub spremembi dobavitelja. Kasneje se bo ta novost preselila na nove generacije Daciinih modelov z Eco-G pogonom,” je razložil Gregor Rom, tehnični inštruktor.
In čeprav delež vozil z alternativnim plinskim pogonom pri nas nikoli ne bo prav velik, so pomemben korak v smeri njihove uveljavitve naredili prav pri znamki Dacia, ko so približali ceno dvogorivnih modelov Eco-G tistim s klasičnim bencinskim pogonom. Hkrati je za vozila na avtoplin še vedno možno pridobiti ugodnejši kredit Eko sklada, za dobro mero pa so se pri zastopniku znamke z največjim slovenskim naftnim trgovcem pogodili za 15-odstotni prihranek ob nakupu prvih dva tisoč litrov goriva LPG (za fizične osebe).
Dacia verjame v LPG

Avtoplin je modelom Dacia pravzaprav pisan na kožo. Romunska znamka pod okriljem skupine Renault je znana po pragmatičnem pristopu, kjer v razvoju modelov v ospredje postavljajo uporabnost in zgolj bistvene dodatke, s tem pa lahko zagotovijo relativno dobro cenovno umeščenost v posameznem razredu. Patrice Lévy-Bencheton, član upravnega odbora in direktor za uspešnost izdelkov znamke Dacia, je spomladi v pogovoru z nami potrdil, da ostaja LPG del njihove ponudbe, saj so v preteklih letih postali njegov vodilni evropski ponudnik.
Uporabljajo tehnično preprosto rešitev, ki nadgrajuje pogonski sklop z litrskim prisilno polnjenim bencinskim trivaljnikom. Na vozilu je ob odprtini za točenje goriva še dodatni priključek za polnjenje plina, ki vodi do rezervoarja za avtoplin, vgrajenega na mestu rezervne pnevmatike. Del sistema so še tlačni varnostni ventil, reducirni ventil za tlak, elektronska krmilna enota za utekočinjen naftni plin, elektronska krmilna enota za bencin, prilagojen vbrizg goriva in seveda dodatno stikalo v notranjosti za ročni vklop pogona LPG.
Tehnične prilagoditve
Tehnični izzivi, ki so najpogosteje poskrbeli za slabo voljo lastnikov avtomobilov z naknadno vgrajenimi sistemi LPG, izvirajo tudi iz slabših mazalnih lastnosti plina. Posledično so bila na udaru sedla ventilov, zaradi slabega mazanja pa je lahko prišlo do prekomerne obrabe in posledično težav z motorjem. Pri Dacii od leta 2010, ko so pričeli s tovarniško vgradnjo plina, na tem področju niso zaznali nobenih težav, kar je potrdil tudi Rom. “Odkar sem del podjetja težav s plinskim pogonom nismo zaznali. Enkrat se je zataknila vzmet v ekspanzijskem ventilu, zato smo ga morali zamenjati. Šlo je za edinstven primer, po našem poizvedovanju, ali gre za kakšno razširjeno napako, smo ugovotili, da podobnega primera do sedaj niso imeli niti v Franciji. Tovarniško je sistem zasnovan zelo pametno, na obstoječi tehnologiji bencinskega motorja, prilagojen za delovanje plinskega sistema, zato težav zaradi njegove vgradnje ni.”

Vodila in injektorji za plin so sestavni del pogonskega sklopa ter zato idealno razporejeni. Inženirji so motorje prilagodili z izboljšanimi materiali, težav pa niso zaznali niti pri voznikih, ki so s svojim avtomobilov prevozili veliko število kilometrov, brez dodatnega mazalnega sistema. “V teoriji ne gre za povsem enak pogonski sklop. Pri LPG sistemu gre za mešanico goriva, ki ima manjši delež ogljika, to pomeni, da izgoreva bolj čisto in pri višjih temperaturah. Pri naknadnih vgradnjah je zaradi tega lahko prišlo do poškodb glave motorje ali ventilov. Pri skupini Renault so zato spremenili glavo motorja, da bolje odvaja to odvečno toploto. Predvsem pa z nakupom Eco-G modela dobi kupec tovarniško garancijo. Naši modeli imajo še poseben plinski računalnik, dodatno sondo in poseben diagnostični priključek,” je ključne razlike opisal Rom.
Da znamka Dacia stoji za dvogorivnimi pogonskimi opcijami, potrjujejo tudi podatki o stroških vzdrževanja in uporabe. Cena storitev za vozila s pogonskim sklopom Eco-G je povsem enaka kot pri bencinskih motorjih, kar je 50 % ceneje kot pri prejšnjih generacijah pogonov na utekočinjen naftni plin LPG. Poraba avtoplina je v primerjavi s porabo bencina v praksi sicer nekoliko višja (za okoli deset do petnajst odstotkov). A je zaradi drugačne energijske gostote isti trivaljni litrski motor nekoliko močnejši in ima več navora kot pa klasičen bencinar, obenem pa je tudi tišji. Prihranek nastane predvsem na račun približno 64 evrskih centov nižje cene litra avtoplina v primerjavi z bencinom, kar znaša na sto prevoženih kilometrov tudi več kot tri evre*.
Jasen prikaz za boljšo izkušnjo uporabnika
Čeprav Sandero sledi paradigmi znamke in v osnovi kupcem ponuja zgolj ključne elemente, so se za lažje spremljanje podatkov o delovanju plinskega sistema prilagodili uporabnikom s prilagojenim prikazom na digitalnem zaslonu sredi merilnikov. Tam je izpisana povprečna poraba goriva ločeno za bencin in za avtoplin, Sandero pa ima ob tem tudi ločen prikaz stanja napolnjenosti rezervoarja avtoplina in bencina. Vklop sistema LPG je potrebno opraviti ročno, s pritiskom na stikalo na levi strani volana. Zaradi jasnega prikaza napolnjenosti rezervoarja z avtoplinom pa voznik lažje predvideva, kdaj bo potrebno dopolniti rezervoar s postankom na črpalki. Vsekakor pa je pri Sanderu Eco-G strah o dosegu povsem odveč, saj je s polnima obema rezervoarjema možno pred naslednjim obiskom bencinskega servisa prevoziti tudi do 1.300 kilometrov.
Avtomobilizem.com (Foto: Gašper Pirman.)
*Ocena na podlagi podatkov o povprečni porabi bencinskih in LPG modelov Sandera tretje generacije (2020-) s spletne strani Spritmonitor.de in (reguliranih) cen obeh vrst goriva v mesecu juniju 2024.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen