Reportaže

Michelin Super Sport Driving Experience, Le Castellet 2013

Če bi se Mišelinko, ki je zaradi svojih baročnih in rahlo debelušnih oblin postal v zadnjih 105 letih svojega obstoja eden izmed najbolj prepoznavnih simbolov na svetu, udeležil tokratnega praktičnega preizkusa Michelinovih visokozmogljivih pnevmatik na testnem dirkališču Paul Ricard, bi najverjetneje zgledal podobno kot sindikalist Štrukelj po osemurnem usklajevanju z vlado. Konkretno prepoten, rahlo shujšan, a neizmerno zadovoljen!


Če nimaš pravih gum, ti ne pomaga niti internetni forum!

Star francoski pregovor menda pravi, da človeka spoznaš po čevljih, lastnika avtomobila pa po gumah. A podobno, kot se zna dogoditi, da lahko tudi najbolj bleščeči in imenitni čevlji pošteno ožulijo, če jih prej ne preizkusimo, je potrebno biti še bolj previden pri izbiri najprimernejših pnevmatik.

Žal pa so gumarski standardi zaenkrat še poenoteni in je velika večina takšnih in drugačnih gum še vedno črnih in okroglih – četudi bi bilo za nekatere »čungalunga« gume morda celo bolje, če bi bile iz preventivnih razlogov trikotne ter obarvane v roza barvo! A ker bomo slednje najverjetneje dočakali šele tedaj, ko bodo slovenski parlamentarci svoje delo opravljali prostovoljno in povsem brezplačno, je še vedno najbolje, da njihove lastnosti poskušamo spoznati v njihovem naravnem ekosistemu. In sicer na primernem cestišču in ne zgolj na internetnem forumu!

A nikakor ni potrebno opraviti doktorske disertacije iz Wikipedije, da bi ugotovili, da bi bilo morda še najbolj smiselno obiskati dirkališče, želeč ugotoviti poglavitne prednosti tokratnih črnih in okroglih testnih primerkov. To pot je šlo namreč za visokozmogljive Michelinove pnevmatike Pilot Super Sport, ki so namenjene super športnim modelom ter pnevmatike Pilot Sport Cup +, ki so prvenstveno namenjene tekmovalnim stezam.

Okej, resda bi lahko omenjene pnevmatike nataknili tudi na malega Twinga ter se ob štirih popoldne odpravili na turistični ogled centra Marseilla. A bi bil tovrsten preizkus najverjetneje toliko smiseln, kot če bi se želeli s kakšnim Zastavinim reliktom, v obliki Floride In 1.6L, obutim v 13-palčne pnevmatike srbskega proizvajalca Tigar, ki je od leta 2001 pod okriljem korporacije Michelin, udeležiti rallyja Monte Carlo.

Adrenalinski park

Roko na srce, izkušnje kažejo, da povsem običajen voznik, ki prevozi v povprečju 18.200 kilometrov na leto, najverjetneje ne opazi drastičnih razlik med posameznimi pnevmatikami. In ve zgolj to, da je s 15. novembrom potrebna menjava z zimskimi ter da so bile Mišelinke vedno »kolikor toliko dobre gume«. A vendarle bi znala marsikoga, še bolj kot novica o morebitni ukinitvi polovice slovenskih občin, dodatno zdramiti že informacija, da je razvoj pnevmatik Pilot Super Sport potekal v skupnem sodelovanju z renomiranimi avtomobilskimi znamkami kot so Porsche, Ferrari ter BMW, poldirkaške pnevmatike Pilot Sport Cup + pa se uporabljajo celo pri prvi vgradnji pri vozilih Porsche (911, GT2, GT3) ter nekaterih BMW-jevih modelih M. Ter da matična tovarna v svoj tehnološki center vsako leto investira manjši »drobiž«, ki pa sicer ni večji od dveh povprečnih aneksov pri projektu TEŠ 6 (beri: skoraj 500 milijonov evrov!).

Tokratni test pnevmatik, ki se je odvijal na dirkališču Paul Ricard v francoskem Le Castelletu, je s pomočjo avtomobilskih perfekcij (Ferrari 458 Italia, Lamborghini Gallardo Superleggera, Audi R8 V10 ter Porsche 911 GT3 RS) poskušal prepričati še zadnjega nejevernega Tomaža, da se odpove svojemu »Jezusu« v obliki kakšnih čudnih Mischckollin pnevmatik. Saj si se medtem, ko te je srce vsaj malce zabolelo ob mučenju jeklenih lepotcev med serpentinami testnega poligona, pričel povsem nehote zavedati, kako važna je primerna obutev pri krotenju vseh njihovih razigranih konjičev.

Upajoč na dovoljšnjo varnost tudi v največjih dirkalnih ekstremih, sem vmes zmolil še dve zdravamariji, da ne bi razbil avtomobila, vrednega skoraj toliko kot povprečno velik (črno) zgrajen vikend v občini Izola. Ter ob tem postal trdno prepričan, da bi bilo morda bolj »cool« denar nameniti zamenjavi šest let starih zlizanih gum, kot pa zamenjati zgolj enajst mesecev star, a menda že precej »zastarel« iPhone četrte generacije.

Religija

Ker je že celo Janez Janša ugotovil, da se zgolj na lovorikah stare slave ne da preživeti, vedo tudi pri Michelinu, da si je potrebno vsake toliko časa izmisliti nekaj novega. Vse z namenom, da bi pridobili nove »vernike«! Tako se najnovejša generacija pnevmatike Pilot Super Sport (PS3), pri kateri so v prakso prenesli izkušnje iz dirke 24 ur Le Mansa, sedaj ponaša z vlaknastim trakom Twaron® (boljša stabilnost), izboljšano vodljivostjo v mokrem (nova razporeditev dveh različnih gumenih zmesi na levi in desni strani dezena) ter drugo generacijo spremenljive kontaktne plasti (pri zavoju ostaja količina gumene zmesi, ki je v stiku s površino ceste, več ali manj vedno približno enaka). Ter s tem pripomore, da se avto obnaša na cestišču kot Janša na sodišču (ali če želite, njegovi simpatizerji pred sodiščem). Začrtano v svoji smeri!

Pilot Sport Cup + (Plus) pa je izboljšava že poznane pnevmatike Pilot Sport Cup. Glavni cilj Michelinovih strokovnjakov pri razvoju novega produkta je bil boljši oprijem na mokrem, kar so dosegli s širšimi kanali za izboljšane zmogljivosti glede splavanja ter dodatnimi lamelami za boljši oprijem na mokrem. Da pa ne bo pomote, se je z omenjeno pnevmatiko, ki je prvenstveno namenjena preganjanju po dirkališčih, na mokrih podlagah še vedno bolje peljati kot po »jajcih«. Zavedajoč se, da boš ostal frajer že zgolj že tem, ko ti bo uspelo, da te ne bi preveč zanašalo na spolzkem. In bi ob tem, bog ne daj, še obtoževal vsevprek za svoje lastne napake!

Nunc est bibendum*

»Zdaj je čas za pitje!*«, sem prešerno zaklical, povsem odmislil vsakršno ekološko politično korektnost ter ob precej grobem pritisku na plin poskrbel, da je športni avtomobil na razdalji 1,6 kilometrov dirkaškega kroga popil toliko goriva, kot ga povprečna Toyota Prius v enem mesecu. Resda ima Michelin v svojem asortimanu tudi proizvode, ki učinkovito zmanjšujejo porabo goriva, konec koncev tudi biciklistične zračnice, na spletni strani Via Michelin pa je možno celo izračunati potek poti za pešce. A vendarle je bilo osnovno vodilo pri razvoju najbolj zmogljivih Michelinovih pnevmatik predvsem užitek v vožnji.** Tako se zadnja generacija pnevmatike Pilot Super Sport (PS3), primerjalno s starejšo (PS2), ponaša z boljšim oprijemom na suhih (na 2,7 km testni progi 1,5 sekunde boljši čas) in mokrih podlagah (na 4,1 km progi 2,5 sekunde boljši čas), kakor tudi s krajšo zavorno potjo od 100-0 km/h na suhih (1,5 m) in mokrih podlagah (3 m).

Tokratna osemurna »shujševalna kura« na dirkališču je tako pokazala in dokazala, da je potrebno biti pri doseganju optimalnih uživaških doživetij povsem brezkompromisen. Kar se še kako pozna pri izboru varne in zmogljive obutve. In da, za razliko od sindikalista Štruklja, končno zadovoljstvo ni pogojeno s totalnim uničenjem proračuna!

Tekst in foto: Chan

* zdaj je čas za pitje (lat.) – Michelinova maskota, poznana tudi kot Bibendum, ki je že leta 1898 dobila svoje ime iz poznanega izreka v Horacijevih Odah. Metaforično pomeni, da Michelinove pnevmatike dobro »popijejo/požrejo« vse cestne ovire.

** V študiji, ki jo je izvedlo podjetje TNS Sofres, je bilo anketiranih 9000 voznikov v petih evropskih državah (Franciji, Nemčiji, Italiji, Španiji in Angliji) ter v Rusiji, ZDA in na Kitajskem. Med anketiranci je bilo 20% takšnih, ki jim vožnja veliko pomeni. V tej kategoriji pa je kar 68% tistih, ki jim je užitek v vožnji glavna prioriteta.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Michelinove visoko zmogljive pnevmatike iz Nyíregyháze
Avto v objektivu – Pravilo tretjin