Reportaže

Michelinove visoko zmogljive pnevmatike iz Nyíregyháze

Michelin nas je v preteklosti že odpeljal na razna dirkališča, kjer smo lahko sami preizkusili kakovost njihovih visoko zmogljivih pnevmatik. Tokrat pa so nam pokazali, kako te nastanejo.

Regijski center za vzhodno in srednjo Evropo

Pot naju je z Gašperjem najprej popeljala do Budimpešte, kjer je glavni Michelinov regijski center. Tokrat sva se odločila kar za “road trip”, najin Peugeot pa je bil opremljem s čim drugim kot Energy Saver+. A to niso pnevmatike, ki jih lahko dobimo iz tovarne v Nyíregyházi. Tu izdelujejo predvsem visoko zmogljive pnevmatike (npr. Pilot Sport) in pa eksotične edicije v omejenih serijah nekaj tisoč kosov.

Michelin je v tem delu Madžarske prisoten od leta 1996, ko so prevzeli tovarno pnevmatik Taurus. Proizvodnjo pnevmatik za kmetijske stroje in viličarje so sčasoma preselili in naredili velik preskok v tipu izdelkov. Od leta 2005 iz te tovarne dobavljajo pnevmatike za Porsche, Audi, BMW, Mercedes, Land Rover, Volvo, Ford … A ne le dobavljajo, skupaj s proizvajalci razvijajo te vrhunske izdelke, ki so namenjeni predvsem varnemu uživanju v visokih hitrostih.

Danes v tem delu Madžarske Michelin zaposluje že 1.000 ljudi, predvsem zaradi svoje uspešnosti. Pohvalijo se lahko z marsikatero interno nagrado za kakovost in varnost, pa tudi s povečanjem proizvodnje. Do prenove proizvodnje leta 2009 so uspeli proizvesti 2.500 pnevmatik dnevno, medtem ko danes ta številka dosega tudi 5.000 kosov.

Navdušujoč je predvsem postopek sestavljanja pnevmatike. Če kdo misli, da gre za preprost odlitek v enem stroju, se je krepko uštel. Že samo število plasti in različnih materialov onemogoča izdelavo v takšnem stroju. Če res le na hitro naštejem (več pa v slikah) – najprej zlepijo notranji del, na katerega v posebnem stroju dodajo bočno oporo. Tako pripravljena potuje po tekočem traku do naslednjega sklopa strojev, kjer bočno oporo dodatno oblikujejo, na vse skupaj pa dodajo še zunanji (neoblikovan) del. Končno podobo dobi v stroju, kjer poleg utorov pnevmatika dobi tudi vse potrebne napise.

Še najbolj pohvalno je videti število zaposlenih, ki spremlja vsako pnevmatiko skozi njen postopek nastajanja, in pa visoko stopnjo kontrole kakovosti izdelave – poleg ročnega pregleda gre tudi skozi rentgen, kjer lahko odkrijejo še tako skrito napako.

Ali ste vedeli ?

Odločili smo se iz prve roke preveriti govorice o trajnosti pnevmatik. V vaškem lokalu bomo slišali, da je pnevmatika, starejša od štirih let za odmet in je čas za nakup novih. Pa je res?

Michelinov strokovnjak Balázs SZTRÁNYAI nam je te govorice hitro ovrgel. Zagotavlja, da je ob primernem skladiščenju in uporabi pnevmatik z njimi povsem varno in na enakem nivoju možno prepeljati tudi 80.000 kilometrov oziroma jih uporabljati do 10 let. Za slovenske razmere in razdalje med kraji pa za večino voznikov to dejansko pomeni življensko dobo avtomobila, v kolikor seveda menjamo zimske in letne pnevmatike.

In ne, OEM pnevmatike niso prav nič slabše od tistih, ki jih kupimo kasneje pri vulkanizerju. Nove so kvečjem izboljšana različica obstoječe. Povsem vseh napak pa le ne morejo, tudi ob takem preverjanju, že takoj odkriti.

Tekst: Pete. Foto: Pete, Michelin

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Michelinove visoko zmogljive pnevmatike iz Nyíregyháze"


10 leta 11 meseci nazaj

Prvič sem kupil Michelinove pnevmatike: model Pilot Super Sport. Jih ne morem prehvalit, čeprav bo treba kmalu naročiti nov set ;)))

 
Avto v objektivu – Fotografska stojala
Michelin Super Sport Driving Experience, Le Castellet 2013