Ponovno o zakonskih določilih
O zakonskih določilih Zakona o varnosti cestnega prometa – ZVCP, ki v 114. členu določa, kaj morajo imeti motorna in priklopna vozila v cestnem prometu kot predpisano zimsko opremo, smo v članku o obvezni zimski opremi že pisali. Na tem mestu zato le nekaj dopolnil in dodatnih pojasnil o delu zimske opreme, ki govori o verigah.
Čeprav ZVCP določa, da na motornih in priklopnih vozilih v cestnem prometu ne sme biti snega, ledu, vode ali drugih snovi, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti oz. bi se lahko raztresale z njega, ter da morajo biti stekla in vzvratna ogledala vedno čista, se tega mnogi ne držijo. Kot smo že zapisali, ponovimo, zimska oprema za vozila do skupne mase 3,5t: so; 4 zimske pnevmatike (M+S) z minimalno globino profila treh mm ali štiri letne pnevmatike z minimalno globino profila treh mm + snežne verige v priboru. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona snežne verige vsaj za zadnjo os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os.
Pogoji za uporabo snežnih verig so izpolnjeni takrat, ko je na vozišču toliko snega, da pnevmatika med vožnjo ne pride v stik s površino vozišča (za pnevmatiko ostaja snežena sled).
Pomembno je tudi, da so vse štiri pnevmatike enake po velikosti, vrsti in zgradbi, da so na isti osi pnevmatike istega proizvajalca, profila, hitrostnega razreda in nosilnosti ter da so zimske pnevmatike lahko sicer nižjega hitrostnega razreda (a največ za dva razreda) kot ga zahteva konstrukcijsko določena hitrost.
Še o izjemi: v priobalnem območju (ceste od Kozine do Sečovelj) veljajo za zimsko opremo vozil tudi štiri letne pnevmatike z min. globino profila 1,6 mm (verige v priboru niso potrebne).
Vozniki imamo pozimi pogosto verige zgolj za v prtljažnik. Te so tam nemalokrat le zato, da zadostijo zakonskih zahtevam po obvezni zimski opremi. A tudi zimske pnevmatike v določenih primerih zatajijo. Takrat so pogosto edina rešitev, če seveda ne nameravamo čakati, da nas rešijo cestne službe, le še verige. A kaj izbrati? Katere so »prave«?
Verige pogosto le za v prtljažnik…
Vozniki imamo pozimi pogosto verige zgolj za v prtljažnik. Te so tam nemalokrat le zato, da zadostijo zakonskih zahtevam po obvezni zimski opremi. A tudi zimske pnevmatike v določenih primerih zatajijo. Takrat so pogosto edina rešitev, če seveda ne nameravamo čakati, da nas rešijo cestne službe, le še verige. A kaj izbrati? Katere so »prave«?
Verige in alternative…
Verige so, kot smo poslušali in brali zadnja dva dneva, v zimskem času pravzaprav vedno obvezne za prelaze, npr. Predel, Korenjsko sedlo, … A kaj, ko pod pojmom zimske verige proizvajalci skrivajo tudi celo vrsto alternativnih pripomočkov za vožnjo v (sneženih), zimskih pogojih. Tako poznamo, poleg klasičnih, jeklenih verig, izdelanih iz kovine, tudi t.i. pripomočke za speljevanje, (zimsko) nogavico, hitromontažne verige in še in še. Kaj izbrati?
Razlike so zelo velike
Vsi, ki se odpravljajo v hribe ali v pozimi težje prevozne predele, je bolje, da vedno izberejo klasične jeklene verige ali t.i. hitromontažne verige. Na drugi strani pa pripomočki za speljevanje, kot so t.i. snežna nogavica, v mnogih državah niso zakonsko priznane kot polnovredno nadomestilo snežnih verig. Če jih že policisti tolerirajo, pa so, predvsem na gorskih cestah čez gorske prelaze, prepovedane. Pripomočki za lažje speljevanje so tako uporabni le v ravninskih predelih, kjer je globok sneg na cestišču izjema in ne pravilo.
Ali tudi to kaj vozimo vpliva na izbor verig?
Tudi vrsta vozila vpliva na izbor snežnih verig. Tudi če se tokrat omejimo zgolj na klasične snežne verige, po domače »ketne«, so med njimi razlike. Predvsem je pomembno, ali vozimo vozilo s prednjim ali z zadnjim pogonom. Za zadaj gnana vozila je bolje izbrati različico verig, ki jih je moč čim lažje napeti na kolo. Zato je izbor verig, ki se napenjajo z jeklenico, potencialno slaba izbira. Malo prostora v zadnjem blatniku in dejstvo, da zadnjih koles ni moč (v nasprotju s prednjimi) obrniti v stran in tako lažje namestiti verigo, nameščanje močno ovira. Takšne verige so zato bolj primerne za vozila s prednjim pogonom. Za vozila z zadnjim pogonom nekateri proizvajalci ponujajo drugačne rešitve vpetja, posebej prilagojene za lažje zapenjanje v tesnem prostoru.
So klasične najboljše?
Univerzalno uporabne pa so tudi izboljšane, t.i. » vzmetene« snežne verige. Te so opremljene z dodatno navijalno vzmetjo in jeklenico, ki pripomore, da oba jeklena obroča še lažje namestimo na obe osi in ustrezno utrdimo, da verige trdno »sedijo« na pnevmatiki. Vzmet v vožnji jeklenico samo zateguje in ponuja optimalno pritrditev. Če iščemo verige, ki jih je moč najlažje namestiti, pa so t.i. hitromontažne verige prava odločitev. Te namreč kar »porinemo« na pnevmatiko. Lažja montaža pa ima vseeno tudi slabost – takšne verige ne ponujajo oprijema klasičnih jeklenih snežnih verig.
Na pot
Nekaj zelo pomembnega za konec: najbolje je, da montažo verig, kakršnihkoli že, doma, pred prvo resno (in zasneženo) potjo vadimo. Tako se bomo gotovo izognili slabi volji in si privarčevali marsikatero potno minuto. Srečno pot.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Snežne verige"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
na suhem je fino delat ja sam ko si pa usnežnem metežu je pa ne daš gor pa da si bog