Testi

BMW 320d GT xDrive – X Games

Poraba 6,7 l/100km Največja hitrost 230 km/h Cena 57.541 eur
Plusi
  • Prostornost na zadnji klopi
  • Vozne lastnosti
  • Volanski mehanizem
  • Motorne zmogljivosti
  • Ozvočenje Harman Kardon
  • Slovenski meniji in navigacijsko vodenje
  • Head-Up display
Minusi
  • Rahlo robat motor
  • Cena
  • Doplačilnost nekaterih samoumevnih dodatkov (PDC, tempomat)
  • Pogojna uporabnost prtljažnika (višina)
  • Nezanesljivo delovanje samodejnega preklapljanja dolgih luči
  • Nepregleden zadek

To je kraj skrajnosti, kjer termometer pravi, da je mraz do kosti. Med gorami in morjem leži vasica, kjer mi želodec pravi, da je precej strmo. Kljub temu, da so tukaj snežne verige preteklost in uživajo v pokoju v lokalnem muzeju, mi leta izkušenj pravijo, da je nevarnost poledice. Vseeno pa kot prebivalec te vasice skorajda nikjer nisem bolj užival kot pri vožnji štirikolesno gnanega BMW 320d GT, pa naj je deževalo, snežilo ali padala toča. A žena pravi: »Takoj domov!«

Grdi raček ali beli labod?

V BMW-jevem »jurskem parku«, kjer ustvarjajo njihovi genski inženirji, se v zadnjem času zelo radi igrajo s križanjem različnih avtomobilskih vrst. Tako so bavarski genetiki (ali pa če želite – genialci) že pred petimi leti pri seriji 5 dokaj uspešno križali gene limuzine, enoprostorca in karavana z rahlo primesjo kupejevstva in esjuvijevstva. Ter v lanskem letu ponovili taisti proces še pri manjši trojki, ki se je tokrat znašla pod mojim drobnogledom. Vendar pa je, podobno kot večja petica, tudi tokratni testni specimen ob prvem ogledu deloval, kot da je precej težek porod povzročil, da ima revček sedaj dokaj Gromozansko Ta zadnjo.

In če v preteklosti nismo ravno potrebovali natančnih laboratorijskih pripomočkov, da bi ugotovili, da je najnovejša BMW-jeva trojka (serije F30), tako v limuzinski, kakor tudi v karavanski preobleki, deležna pretežno odobravajočih pogledov, pa se pri verziji GT precej krešejo mnenja. Tako pač nekateri smatrajo, da so Bavarci malce pihnili mimo, obrnili evolucijski krog ter ustvarili belega laboda z zadnjico grdega račka, kjer se sicer bohoti dodatni aktivni spojler, ki se pri hitrosti 110 km/h samodejno dvigne kot račkov rep (pri 70 km/h pa se ponovno zloži).

Nasprotno pa se nekaterim ravno verzija GT zaradi svoje drugačnosti in neuniformiranosti zdi še bolj »labodja« (beri: všečna), saj spada med predstavnike nove vrste, ki velja za izjemno redko v avtomobilskem pragozdu. Kljub temu vse do konca testa nisem iznašel prave raziskovalne metode, ki bi pri slednjih dokazala, koliko k občudovanju modela pripomoreta nosnici … pardon … ledvički na nosu, oziroma ali bi njihovi srčki takisto trepetali, če bi imel na nosu Kiin emblem.

Vreča za krompir

Površnemu opazovalcu sicer deluje, da se BMW velikokrat obnaša podobno oholo kot kakšen renomiran kreator, ki bi se odločil, da skupaj zašije vrečo za krompir, saj dobro ve, da se bo našlo dovolj »modnih poznavalcev«, ki bodo v trenutku razgrabili njegovo šik kreacijo. A pri BMW-ju temu le ni tako, saj se pri bavarski mojstrovini najvažnejši atributi razkrijejo šele pod njeno jutovinasto … pardon … jekleno zunanjostjo.

Bavarski kreatorji so tako pri GT-ju raztegnili medosje za konkretnih 11 centimetrov ter ga podaljšali za kar 20 centimetrov (primerjalno z limuzino), z namenom ustvariti več uporabnega prostora na zadnjih sedežih, k čemur pripomorejo tudi nastavljiva naslonjala. Ter hkrati celo dosegli, da lahko vanj stlačimo eno manjšo vrečo krompirja več, kot v karavana (za 25 litrov večji prtljažni volumen). A je zaradi padajoče strehe velikokrat manj uporaben, saj kljub dvem odmakljivim prtljažnim poličkam prehitro zmanjka prostora v višino.

Simpatičnost voznikovega okolja je sicer poznana že iz klasične trojke, verzijo GT izdaja zgolj manko okenskih okvirjev v vratih ter višje sedenje. In kljub pomanjkljivi opremi tokratnega testneža, pri katerem sem moral namesto tempomata uporabljati opeko na pedalu za plin ter pri parkiranju pošiljati sopotnike iz avta, da so piskali ob oviri namesto manjkajočih parkirnih senzorjev, sem bil nad ostalim navdušen. Tako bi njegova odlično oprijemljiva prednja usnjena sedeža (3.406 eur) ter izvrstno surround ozvočenje z 11 zvočniki Harman Kardon (1.265 eur) skorajda že posvojil in postavil v svojo dnevno sobo. Doplačilni M volan (295 eur) pa imel kar v postelji namesto plišaste račke, da bi z njim v rokah lažje zaspal!

I drive xDrive*

In če sem se nekaj časa še z zanimanjem igral s posodobljenim ter izjemno intuitivnim osrednjim gumbom iDrive, na katerem se sedaj nahaja tudi drsna ploščica, po kateri je s prstom vsaj tako luštno pisati (vnosi v telefonskem imeniku, navigacijski cilji) kot po sveži smetanovi rojstnodnevni torti, pa se je največja poslastica skrivala v mehaniki avtomobila. In že pogled na napis xDrive na zadku vozila je v meni izzval skorajda toliko veselja kot marcipanska figurica Brada Pitta na torti poročenim štiridesetletnicam.

Slednji (napis, ne Brad!) namreč označuje BMW-jevo štirikolesnost, ki preko elektronsko krmiljene večlamelne mokre sklopke, vgrajene ob sredinskem diferencialu, glede na vozne razmere razporeja pogonsko silo med prednjim in zadnjim parom koles. V praksi tako na spolzkem ovinkastem cestišču skorajda povsem izničuje prekrmarjenje vozila, ob grobem pospeševanju na snegu pa poskrbi, da gre avtomobil kot po tračnicah (pa ne po tistih »žledastih« med Pivko in Postojno!). Nenazadnje bo vsem, ki še vedno mislijo, da »BMW-ji niso za v sneg«, precej zanimiv podatek, da je BMW-jeva sodobna štirikolesnost na zasneženih klancih dokončno poskrbela za to, da v njihove prtljažnike ni več potrebno metati vreč peska.

Zaradi dvolitrskega dizla z dvojno turbino, ki je rohnel pod pokrovom motorja in katerega sem spoznaval že pri manjši enki, sem na bližnjem zasneženem travniku pričel s postavljanjem slalomskih količkov, želeč igrati se BMW-jeve X olimpijske igre. Le malce razočarano sem pogledoval k prestavnemu peclju, saj sem pričakoval osem avtomatiziranih stopenj do popolne ekstaze. A me je tudi šest ročnih s svojo natančnostjo in hitrostjo povsem dovolj zadovoljilo, da je bil moj nasmešek še večji od tistega nezmotljivega Jankovičevega izpred treh let, ko je izvedel, da ima na volitvah več glasov od Janše.

Motor navdušuje z dovoljšnjo eksplozivnostjo ter delavoljnostjo že v nižjih vrtljajih, a se hkrati »ponaša« tudi z nič kaj prestižno glasnostjo in robatostjo. Slednja je še najbolj opazna ob delovanju sistema Start&Stop, ko se avto ob ponovnem motornem zagonu rahlo strese. A da ne bo pomote, tako hudo kot pri kakšnem starem dizelskem Golfu tudi ni!

Chanometer

Želodec pravi, da je BMW-jeva trojka GT precej drag avtomobil, saj je celo za slabih 2.000 evrov dražji od karavanske različice. Šesti čut pravi, da je kljub visoki ceni redkokje moč najti tako vozno suvereno družinsko vozilo s štirikolesnim pogonom ter odzivnim in nič kaj pretirano žejnim turbodizlom. Leta izkušenj pravijo, da bi lahko bil tudi precej zanimiva cenovna alternativa dražji limuzinski petki. Vi pravite, da bi bilo pametno pogledovati še k Audijevi Sportbackovi interpretaciji karavanskih limuzin. Žena pravi: »Nehaj sanjariti!«

Več o BMW-jevem črno belem labodjem račku pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

*Vozim xDrive

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Sicer izvrsten štirikolesni pogon xDrive bi pri testnem primerku zamenjal za vsakodnevno uporabnejši 8-stopenjski samodejni menjalnik Steptronic ter dodal malce več izolacije motornega prostora.
    9
  • Notranjost
    Čeprav določeni detajli niso tako žlahtni, kot pri konkurenčnem Audiju (nekateri ostri zaključki plastičnih robov, šklepetajoča plastika pri B stebričku), pa voznik na njih pozabi v tistem trenutku, ko si nastavi optimalen položaj za volanom. Prostornost zadnje klopi je skorajda že »superbiorna«!
    10
  • Opremljenost
    Ob pomanjkanju zadnjih parkirnih senzorjev (ki bi, roko na srce, lahko bili med serijsko deželno opremo!) sem med dodatno opremo pogrešal papirnato vrečko, ki bi si jo poveznil na glavo, medtem ko sem z 58 tisoč evrov vrednim avtom iskal parkirno luknjo.
    8
  • Vozne lastnosti
    Zaradi višjega težišča zna presenetiti v ovinkih malce več prečnega nagibanja, a še vedno navdušuje s svojo dinamičnostjo. Odličen servotronic s telepatskimi sposobnostmi, ki dobesedno »bere« voznikove želje!
    10
  • Gospodarnost
    Že ob osnovni ceni vozila, ki se cenovno odmika od limuzine in karavana, postaja razpravljanje o porabi goriva skorajda manj smiselno od parlamentarnih razprav. Vseeno pa lahko na uho prišepnem, da je za štirikolesno gnano vozilo izjemno ugodna!
    7
  • Zmogljivost
    320d GT je lahko preklemansko hiter avto, da ni pretirane potrebe pogledovati k 34 konjev močnejši 325d verziji. Voznika velikokrat preseneti pogled na merilnik hitrosti (oziroma Head-Up display).
    9
  • Sklep
    BMW serije 3 v GT preobleki je lahko tako kupostorec (hibrid kupeja in enoprostorca) kot karazina (hibrid karavana in limuzine). Štirikolesnost v obliki xDrive pa še dodatno izboljša okus tej rahlo čudno oblikovani bavarski avtomobilski zloženki.
    8.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 57.541
dolžina × širina × višina (mm) 4.824 x 1.828 x 1.508
dovoljena masa vozila (kg) 2.210
emisija CO2 (g/km) 134
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.715
medosna razdalja (mm) 2.920
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 230
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 135/184 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 1.750-2.750
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom
obračalni krog (m) 11,0
osnovna cena vozila (€) 43.500
pnevmatike 225/55 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,0/4,6/5,1
pospešek 0-100 km/h (s) 8,0
prostornina posode za gorivo (l) 57
prostornina prtljažnika (l) 520
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 90 x 84
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "BMW 320d GT xDrive – X Games"


xxl
10 leta 26 dni nazaj

Chan,odličen in duhovit komentar.

 
Ford Fiesta ST2 – Očara in začara
Citroën C4 1.6 e-HDi Collection – Tri leta