Reportaže

Švedska – Michelin Performance Tour 2012

V vili Čira-čara najdemo le deklico in njeno opico, saj oče kapitan večinoma časa pluje po širnih morjih. A to ni navadna deklica, je najmočnejša na svetu. Poznamo jo pod imenom Pika Nogavička izpod peresa Švedinje Astrid Lindgren. Ni le močna, pač pa tudi bogata, saj ji je oče pustil dve skrinji zlata. Michelin pa nam je tokrat predstavljal njihovo obliko črnega zlata.

Performance Tour

Michelin je tokrat organiziral dogodek tam daleč na svetlem severu.  Potovanje tja gor vzame večino dneva, še posebej, če ti uspe zamuditi kakšen prevoz. Družabni večer po napornem dnevu je bila več kot odlična ideja. Kramljanje z organizatorji in izmenjave idej z novinarji drugih držav so povsem sprostili ozračje in izničili utrujenost od presedanja ter čakanja med potovanjem.

Ko sem pred spancem zrl skozi okno v svetlo noč, sem se spraševal, kje bodo našli rdečo nit z dolgim potovanjem iz vseh teh evropskih držav na daljni sever. In odgovor je prišel zjutraj – seveda, predstavljajo izboljšano pnevmatiko Michelin Energy Saver+ in kaj je boljše, kot da se pripeljejo iz Francije na Švedsko.

10 tednov in 30.000 kilometrov

Da dokažejo varčnost (in varnost) novih pnevmatik, so stopili skupaj s centrom Dekra Test in naredili plan – 10 tednov in 22 evropskih prestolnic. Tistih, iz katerih smo prišli tudi novinarji na konferenco. Vožnja v soncu, dežju, vročini in mrazu je nekaj, s čimer se srečujemo skozi leto. Pravi izziv, da dokažejo resnično prednost njihovih pnevmatik, za katero trdno stojijo. V teh tednih so prešli skozi vse faze ter hkrati vozili po lepih avtocestah in uničenih vaških stranpoteh.

Neodvisna raziskovalci iz Dekre so pri tem ugotovili, da je Energy Saver+ resnično korak pred ostalimi. Po 18.000 prevoženih kilometrih so se ustavili v Berlinu in na mokri podlagi preverili med drugim tudi zavorno pot. Ta je bila v primerjavi z drugimi testiranimi pnevmatikami v povprečju 1.2 m krajša. Izmerjena razdalja na kakšnem prehodu pred šolo lahko pomeni tudi (ne)uvrstitev v črno kroniko v večernih poročilih.

Drugo prednost, ki so jo z veseljem izpostavili, pa so dosegli na področju porabe. S tem so tudi upravičili ime Energy Saver+. V življenski dobi pnevmatik naj bi tako z Michelinom prihranili do 200 litrov bencina v primerjavi z najslabšimi še sprejemljivimi pnevmatikami, ki jih lahko kupimo pri vulkanizerju. Še kot zanimivost: ste že kdaj pomislili koliko goriva porabimo samo zaradi pnevmatik? Ta številka se giblje med 20% in 25%!

In konkurenca? P1 Cinturato Pirelli, Goodyear, Bridgestone Ecopia in Continental ContiPremiumContact 2E. A roko na srce, te pnevmatike so prosto dostopne v trgovinah, Energy Saver+ pa še ni v masovni proizvodnji. Tukaj se seveda poraja vprašanje – bodo tiste, namenjene končnim potrošnikom res popolnoma enake? Vsekakor pa kapo dol za tak podvig in rezultate

Energy E-V

Seveda to niso bile edine pnevmatike dane na ogled. Pripravili so še kratke predstavitve svojih ostalih paradnih konjev. V spomin se mi je še najbolj vtisnila predstavitev novih pnevmatik za električne avtomobile, ki so jih razvili v sodelovanju z Renaultom (na njih se bo namreč prvič peljal Zoe). Predstavitev je imel vodja razvoja in njegov žar, entuziazem ter ponos na izdelek je pravi pokazatelj vloženega truda. Ob taki predstavitvi dobiš občutek, da to ni ogromno podjetje, pač pa družinsko podjetje, kjer se trudijo prav vsi. Šest odstotkov daljši doseg s temi pnevmatikami se sicer sliši malo, ampak iz osebnih izkušenj lahko povem, da včasih to pomeni ali prideš do doma ali ostaneš na poti.

Za zmanjševanje odpada energije na pnevmatike so se predvsem posvetili toploti, ki jo proizvede med vožnjo. Z vsakim obratom se pnevmatika deformira in posledično ogreje. Tako je del energije motorja izgubljen za povsem nekoristno segrevanje. Zmanjšanje toplote seveda pomeni tudi manjši odpad energije in daljši doseg.

Stockholm

“Take konference so bolj prodajni triki proizvajalcev,” sem si mislil pred odhodom tja. Po prihodu nazaj pa se je moje mnenje malce spremenilo, izlet je bil namreč v prvi vrsti poučen. Pogovori z zaposlenimi so prikazali tisto mero entuziazma, ki ti vcepi več zaupanja v pnevmatike. Pa še ena v razmislek: vemo, da se ob udaru strele energija sprosti skozi pnevmatike v okolico. Koliko statične energije pa se nabere med samo vožnjo? Dovolj za smrtni šok?

Besedilo in foto: Pete

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Avto v objektivu
Maratonski test: Šele na cilju UTEČEN