Hibridni primat, ki si ga lasti Toyota med »ljudskimi« avti s priusom, med premium izdelki pa s hibridnimi lexusi, namerava Mercedes-Benz zmanjšati ali celo odvzeti z lastnimi hibridi. Prvi med njimi bo za prvo polovico leta 2009 napovedani S 400 hybrid. Najbrž se mnogi sprašujete, zakaj je z njim čakal tako dolgo. Odgovor Mercedesovih tehnikov se skriva v novih akumulatorjih, ki so jih razvili sami.
16 let razvoja in 25 patentov
Tehnika, ki je bila do zdaj rezervirana predvsem za področje potrošniške elektronike je zdaj po zaslugi sodelovanja Mercedes-Benza s Continentalom in Johnson Controls-Saft-om ter kar 16 let trajajočega razvoja zrela za uporabo v tehnično izredno zahtevni avtomobilski industriji .
Odločilno vlogo pri uporabi litij-ionske tehnike v avtomobilu igra čim bolj enakomerna obratovalna temperatura akumulatorjev, kar so tehniki rešili z njihovo povezavo s hladilno-grelnim sistemom avtomobila. Povezava s slednjim tako skrbi za vzdrževanje optimalne temperature akumulatorjev, ki znaša med +15 in +35 stopinjami Celzija, slednja pa posledično za dolgo življenjsko dobo akumulatorjev in enakomernost njihove zmogljivosti na daljši rok.
Continental v tej zgodbi igra vlogo dobavitelja krmilne elektronike, Johnson Control-Saft pa kot dobavitelj akumulatorskih celic, medtem ko je Mercedes-Benz seveda vse skupaj prilagodil na zahteve avtomobilske industrije in vgradil v avtomobil ter v času razvoja prijavil tudi skupno kar 25 patentov.
Še posebej prikladni za avtomobile
Z odpravo glavne prepreke so tako postali litij-ionski akumulatorji še posebej primerni za uporabo v avtomobilih ali natančneje povedano hibridih. Litij-ionska tehnika namreč premore dosti večjo gostoto energije na prostornino akumulatorjev (1900 watov na liter akumulatorja) kot baterije tipa nikelj-metal hidrid. Zraven tega pa se ponaša tudi z podaljšanim servisnim intervalom, dobro zanesljivostjo in visokim izkoristkom.
S 400 Hybrid
Prvi, ki se bo s temi akumulatorji opremljen bo Mercedesova zastavonoša razred S in sicer v podobi modela S 400 Hybrid. Za pogon mu bosta služila šestvaljni bencinski V6 motor in dvorežimski hibridni sistem, ki ga je Daimler razvil skupaj z ameriškim GM-om in konkurenčnim BMW-jem. Nazivna moč hibridnega pogonskega sklopa v razredu S bo znašala 220 kilovatov oziroma 299 KM, skupni vrtilni moment bencinskega in elektromotorja pa bo znašal 375 Nm, kar naj bi S 400 hybridu zagotavljalo največjo (elektronsko omejeno) hitrost 250 km/h in pospešek do stotice v zglednih 7,3 sekundah. Največ pa seveda obljublja poraba, ki naj bi znašala v evropskem povprečju 7,9 l/100 km, kar odgovarja emisiji ogljikovega dioksida 190 g/km.
S tem se bo litij-ionska prihodnost pri Mercedes-Benzu šele začela
Seveda to ni edina možnost uporabe hibridne tehnike in litij-ionskih akumulatorjev v avtu, saj pripravljajo tudi številne turbodizelske različice v podobi C 300 bluetec hybrida, S 300 bluetec hybrida in S 400 bluetec hybrida ter tudi druge bencinske različice kot je recimo ML 450 hybrid. Nekoliko bolj v daljno prihodnost pa so usmerjeni tudi s pripravo rešitev za uporabo litij-ionske akumulatorske tehnike v bodočih električnih modelih in vozilih s pogonom.
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Mercedes-Benz S 400 Hybrid"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
1900 watov na liter akumulatorja???
1900 watne ure na liter akumulatorja!!!
oz po slovensko 1900 vatne ure na liter akumulatorja!!! V enem stavku slovnična in popolnoma tehnična napaka iz področja, ki ga pišete.
Hibrid pa V6 motor? Bedarija. Trudijo se zmanjšati emisije, a notri dajo V6 motor. Kot da bi alkoholik poizkušal zmanjšati svoje pivske navade, tako da bi kupil flašo, ki ima ožji vrat.. Itak zmeraj spije celo..
se mi zdi da so skor za brezveze naredl tale hybrid, k je poraba se vedno velika.
Me prov zanima če bo delov tale hybrid, kr pr lexxusu sploh nima veze al je hybrid al ni poraba je ista
so se veliki povezali proti največjemu 😉