Levji kralj
Druga generacija Peugeotovega modela z oznako 3008 je sicer eden najbolj priljubljenih križancev na evropskih tleh in je že pred štirimi leti v trenutku osvojil tako srca kupcev, kakor tudi članov žirije pri izboru najboljšega avtomobila na stari celini. Peugeotov srednje velik križanec je namreč že zgolj s svojimi zunanjimi linijami, ki sicer rahlo spominjajo tudi na Range Roverjev prodajni hit (Evoque), marsikoga navdušil ter obenem dokazal, da so dokončno minili časi, ko so bili francoski SUV-ji tako dolgočasni, da bi lahko uspavali celo najbolj hiperaktivne otroke (npr. »Mitsubishijev« Peugeot 4007 ter prvi Renaultov Koleos).
Zato ne čudi, da se lanskoletna kozmetična prenova ni preveč dotaknila njegove zunanjosti, kjer je še največ sprememb vidnih na sprednji maski. A se vseeno zdi, da slednja pri naključnih opazovalcih pušča dokaj mešane odzive, zaradi česar nisem povsem prepričan, če je francoskim oblikovalcem tokratni facelift povsem uspel. Vendar pa zna ob novem modrem Vertigo karoserijskem odtenku ter paketu »Black Pack« (črno obarvani detajli) še vedno uloviti marsikateri pogled. Preizkušeno v praksi!
Tokratna kozmetika je obenem poskrbela tudi za posamezne elemente svežine v notranjosti. Med njimi si še posebno pozornost zasluži nov 25,4-centimetrski barvni zaslon infozabavne enote, ki je postal odzivnejši. A se vsaj pri navigaciji še vedno ne more pohvaliti s pretirano lepšo grafiko, kritiko pa si zasluži tudi zadenjska kamera. Vsekakor velja njegovo notranje oblikovanje še vedno za enega bolj prefinjenih v razredu nepremijskih križancev, kjer mu lahko konkurira zgolj še kakšna Mazda (CX-30 in CX-5).
Za »crème de la crème« v ponudbi športno uporabnega 3008 veljata dve različno močni verziji priključnih hibridov, ki obenem skrbita za skoraj nujno elektrifikacijo modelne palete. Vrh predstavlja tokrat testirana različica HYbrid4 300, ki se ponaša z enakim pogonskim sklopom, kot ekstravagantni DS7 Crossback E-Tense. Vsekakor dovolj zmogljiva rešitev, da bi si avtomobil kot celota zaslužil v Peugeotovem »hlevu« celo naziv levjega kralja! Nenazadnje govorimo o najmočnejšem Peugeotovem avtomobilu v njihovi zgodovini, ki pa ga že ogroža prihajajoči 508 PSE.
Dolgo naj živi … princ
In kaj skriva pod motornim pokrovom? Pogonski sklop združuje že poznani 1,6-litrski turbobencinski agregat, ki ima svoje korenine še v (Prince) motorju, katerega so razvili skupaj z BMW-jem pred desetletjem in pol, dva elektromotorja na obeh oseh in 8-stopenjski elektrificiran menjalnik. Sistemska moč vseh treh motorjev znaša precej impresivnih 300 »konjev« (THP agregat 200 KM, sprednji elektromotor 110 KM ter zadnji elektromotor 113 KM), kar zagotavlja, da boste lahko z njim osmešili marsikaterega voznika enako dragega dizelsko gnanega premijskega športnega terenca. Ob tem ni odveč omeniti, da tako motoriziran 3008 potrebuje za pospeševanje od 0 do 100 km/h zgolj 6,1 sekund, kar je kar za 0,6 sekunde hitreje, kot to zmore osnovni Porschejev Macan.
Elektromotorja črpata energijo iz zadaj nameščene baterije kapacitete 13,2 kWh, ki se na običajni vtičnici napolni v približno šestih do sedmih urah, medtem ko potrebuje na domači hitri polnilnici (7,4 kW) uro in tri četrt. V izključno električnem načinu (kar sicer omogoča eden od štirih voznih režimov) je tako moč prevoziti v idealnih razmerah dobrih 50 kilometrov, pri čemer ne smete preseči najvišje hitrosti 135 km/h. Žal pa baterijski sklop zahteva svoj davek pri prtljažnem volumnu, saj je zmanjšan za dobrih 100 litrov v primerjavi z običajnimi verzijami (395 l), obenem pa avtomobil pokaže na tehtnici 300 dodatnih kilogramov.
Ob rednem polnjenju akumulatorja se bo poraba brez težav gibala okrog vrednosti 4 litrov (ter cca. 20 kWh/100km), kar pa se zna kaj hitro izničiti že ob kakšnem malce bolj navdahnjenem manevru (npr. na kakšnih gorskih serpentinastih cestah). Takrat bo poraba bencina lahko celo višja od 10 litrov, kar pa niti ne preseneča. Nenazadnje bi bil kar greh, da ne bi 300 sistemskih »konjičev«, ki se sicer dodobra razživijo šele v načinu Sport, vsake toliko tudi malce peljali na pašo, ko postane tudi zvok motorja malce bolj vreščeče odrezav.
Za razliko od bratskega DS7 Crossback dopušča Peugeot nekaj več umetniške svobode med ovinki, a vseeno le ne pričakujte kakšne pretirane vozne dinamike. Vsekakor ob tem pozabite na kakšne primerjave s Stelviom ali celo Formentorjem! Volanski mehanizem je natančen, a bi vseeno lahko ponudil za odtenek več povratnih informacij, medtem ko je podvozje dovolj čvrsto. Morda celo za odtenek preveč, saj ga prevečkrat zmoti kakšna kombinacija prečnih neravnin. A da ne bo pomote, Peugeotov najmočnejši SUV niti ni namenjen temu, da bi cesto proti Rakitni zamenjevali z Nürburgringom, za kaj takega je pač še vedno bolje pogledovati k produktom, na katerih se bleščijo črke G, T in I.
Brez levjega deleža
Priključno hibridni različici modela 3008 ponujata zanimivo popestritev v ponudbi, a se vseeno bojim, da bosta zaradi svoje zasoljene cene ostali redko videni na naših cestiščih. Slovenija pač ni »elektrificirana« Norveška, kjer so tovrstni avtomobili izjemno zaželeni. Ter v primerjavi s konvencionalno gnanimi verzijami tudi podobno cenovno pozicionirani.
Pri modelu 3008 gre za tiste vrste avtomobil, kjer so kupci na naših tleh pripravljeni plačati okrog 30 tisočakov, ob višjem znesku pa že pričakujejo malce bolj plemenit lesk značke. Pa četudi iz druge ali tretje roke. A če pogledamo iz običajnih sosedsko-fovšijskih okvirov, ugotovimo, da lahko najdemo za 50 tisočakov v Peugeotovem salonu odlično opremljen SUV s kar 300 »konji«, medtem ko se boste morali pri premijskih znamkah zadovoljiti s kar nekaj kompromisi. Morda mu še najbolj diha za ovratnik ravno »žlahtnik« z oznako DS, ki je podobno cenovno pozicioniran.
Kdor vseeno išče srednje velikega priključno hibridnega križanca, kakršni se v zadnjem času množijo kot simpatizerji vladajoče stranke med ponudniki hitrih testov (RAV4, Kuga, Across, …), bo našel v najmočnejši verziji Peugeota 3008 eno bolj zanimivih alternativ.
Tekst in foto: Urban Acman.
Mnenja uporabnikov
29 komentarjev za "Levjesrčni"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
zanimiv dvoboj…..:)
https://www.youtube.com/watch?v=TMzdwFrDO08
Evo, idealen avto za semafor racerje 😀 Samo je cena 50+k€ je preveč za njih… Pa da je tak “športen” avto iz tovarne serijsko na 205 širokih gumah 😀 Se vidi, da je samo za merjenje pimpekov med semaforji… Direkt narejen za nekega forumskega posebneža 😉
Hja, tole je hibrid..in ozka guma je zaradi manjšega kotalnega upora (predvsem električarji imajo take, da povečajo domet)…
Izgubi malo point, da imaš 300KM samo za po ravnini…
Jaz osebno doživljam orgazme, ko po avtocestnih ravninah s pižotom naščijem vse švabske dizelske prduljake.
Hahaha, no lepo da si se našel v zapisu 😀 😀 😀
Ta pug v pospeških naščije vse cenovno ekvivalentne švabske prdce, kot otročke s pomožnimi potrebami.
https://www.youtube.com/watch?v=CwZK4Mvra-Y&t=90s
BMW 330e ma 21.2s do 200km/h
Se pravi isto težak (cca 1. 8t) BMW z 10 konj manj in 100Nm manj je vseeno hitrejši. Dodaš še 100Nm in 10hp pa si že pod 20s.
Saj X1 tak bi pa imel 2-3s slabši čas, kar je pa podobno kar zmore Peugeot.
Maš tudi A6 50TFSI e quattro z 299 konj, 450Nm, 2100kg in 24s do 200km/h. Tako da res ni nek vauuu tale čas. Samo povem.
Wow, 22s do do dvesto, to je raketa. Sedi pet Pugi in hibrid hkrati.
No ja 22 s do 200 pri 300 konjih pa res ni nek vau. Samo povem.
O je je, to je hibrid ne pa klasični 300 konjski motor, dajte si to enkrat že dopovedat in kot tak (hibrid) je za hibridnih 300 konjev tak rezultat naravnost vrhunski.
Je ja. No pa če že debatiramo, dejte si potem tudi dopovedat da 200kmh po števcu ni realnih 200kmh kvečjem 190 realnih. Se pravi bi moral zategnit do ene 210 po števcu, da bi imeli realen čas. Kar bi blo pa takoj že nekih 25+ sekund.
Lp,
Evo kar se števca tiče vzamem za ta avto nazaj, ker ima baje precej natančen števec hitrosti. Je pa offical podatek za 0-200 26,7s.
Lp,
Vsaka čast…kjer ni drugih pomanjkljivosti, je sedaj pa pospešek do 200km/h problematičen.
Najbrž vam ni še nihče uspel dopovedati, da ta avto ni namenjen za na pisto….
Kaj? Človk glih tok da si ga ni zdrku na pospešek in ko mu nekdo pove, da pač ni nič posebnega je treba pa obračat temo al kaj?
Kako malo rabiš, da se verniki upalijo. Osebno nebi imel niti tega pižoja, niti bmwja 330e, niti audija a6 etsfi al kaj za vraga je…
Koliko je ndm priklopnika na 12%?
Dobrih 50t evrov za tak avto. Hvala, ne.