Racionalnost je precenjena
Fiatov škorpijon kljub prenovi ostaja zvest svojim koreninam. Gre za povsem neracionalen nakup, ki stane 25 evrskih tisočakov in je primarno še vedno namenjen predvsem mestnim ulicam. Notranjost je izboljšana, a je položaj sedenja še vedno previsok. Zaradi pomične strehe je v potniški kabini še za odtenek glasneje. Zaradi glasnega bučanja iz izpušne cevi se bodo ljudje obračali, na trenutke tudi godrnjali – toda, kaj pa oni vedo, biti racionalen je dolgočasno. Zato pa je sedeti za volanom Abarthove igrače 595 Turismo vse prej kot dolgočasno, še več, je izredno zabavno. Izkušnjo z njim bi opisal, kot da bi me posedli na kuhinjski stol, nanj namestili raketni pogon in me izstrelili na Luno.
Še vedno je vse v znamenju škorpijona
Črna umirjena barva enostavno ne zmore skriti porekla in igrivosti Abartha. Nase opozori že z nekaterimi rdečimi dodatki, vsakomur pa je v trenutku jasno, da ni heca, ko nanj prežijo številni škorpijoni. Še vedno jih je malo morje – spredaj, zadaj, ob strani, na stopalkah, v notranjosti, na čepu rezervoarja, na motorju in verjetno sem kakšnega še spregledal.
Sila preprosto
Pri Fiatu so že tako preprosto paketno ponudbo še nekoliko poenostavili. Na voljo so le trije paketi, vsakemu pripada različno močan motor. Za nasmeh do ušes je tokrat skrbel 1,4-litrski štirivaljni prisilno polnjen agregat T-Jet s 121 kilovati, ki pripada srednjemu paketu Turismo. Obstajata še osnovni 107-kilovatni agregat in najmočnejši 130-kilovatni agregat v paketu Competizione. Sem pogrešal močnejši paket? Nikakor ne. Že tako gnani 595 Abarth leti kot sneta sekira, v običajnem prometu kot čmrlj šviga med avtomobili in na trenutke je prav težko voziti počasi. Paket Competizione bi izbral le, če bi veliko časa preživel na dirkališču, saj je vožnja z njim še za odtenek bolj neudobna in naporna. Verjemite mi, tudi v Turismu zna kar močno premetavati, kljub temu, da ima nameščene amortizerje Koni z ventilom FSD. Slednji prilagaja pretok olja glede na frekvenco, s katero se raztegujejo in krčijo pri spreminjajoči podlagi, zaradi različne podlage pa se posledično spreminja odzivnost amortizerjev. Še vedno je mali Abarth trd in neudobem, zaradi platnene strehe pa je hrup v potniški kabini še nekoliko bolj poudarjen.
Majhno, a pomembno stikalo
Pri prestavni ročici prenovljenega Abartha 595 Turismo se nahaja majhno, povsem neizstopajoče stikalo, kjer piše TTC. Ob pritisku nanj se ne zgodi nič posebnega, zasveti majhna oranžna lučka, toda učinek se čuti po nekaj hitro odpeljanih zavojih. Sistem TTC namreč nadzoruje prenos navora in deluje kot nekakšna kontrola zdrsa. Navor se prenaša iz notranjega gnanega kolesa proti zunanjemu kolesu, krmilna elektronika pa simulira prisotnost mehanskega diferenciala. Zaradi tega sistem zmanjšuje podkrmiljenje, ter s prenosom navora na kolo z boljšim oprijemom izboljša dinamiko vožnje. Še en pomemben podatek – sistem lahko zavre notranje kolo in pri tem ne zmanjša moči motorja, zato lahko za volanom bistveno hitreje spelješ zavoj in nadaljuješ z najvišjo možno hitrostjo. Skupaj s tipko Sport, ki spremeni odzivnost motorja in stopalke za plin ter dodatno otrdi volan, gre za cestni gokart.
Končno, napredek!
Še največji napredek je mala žepna raketa naredila v potniški kabini. Fiatovci so se tokrat res izkazali in v primerjavi s predhodnikom izdelali potniško kabino, ki vsaj do neke mere sledi cenovni poziciji avtomobila. Sedeži so sila udobni, vendar za moj okus nasajeni nekoliko previsoko, kvaliteta materialov je na višjem nivoju, prav tako pa je Abarth sedaj bistveno lepše zaokrožena celota.
Nekaj k temu pripomore tudi nova večopravilna enota, ki poseka marsikaterega tekmeca s svojo preprostostjo in hitrostjo. Všeč so mi številni manjši detajli (prestavna ročica iz ogljikovih vlaken, majhen števec za nadzor tlaka, aluminijaste stopalke, napis ”benzina” na števcu), ki dodatno izpopolnijo potniško kabino.
Do Lune in nazaj
Mali Abarh 595 Turismo je sila zabaven mesti avto, ki bo osramotil marsikaterega večjega in celo dražjega športnika. Z agilnostjo pume in agresivnostjo leva je pravi vladar mestnih ulic, z 2.000 evrov vrednim sistemom za spuščanje platnene strehe pa doživetje urbane džungle pripelje še nekoliko bližje vozniku. Ni poceni, a v zameno nudi unikatno zgodbo z nekaj modne ekstravagance.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen