Poraba 10,1 l/100km Največja hitrost 191 km/h Cena 40699 eur
Plusi
  • notranja prostornost
  • konkurenčna cena
  • bogata oprema
  • zanimiva zunanja oblika
Minusi
  • poraba goriva
  • neznanje slovenskega jezika
  • skopa motorna izbira
  • počasno odpiranje avtomatiziranih prtljažnih vrat

SsangYongov najnovejši SUV nagovarja avtomobilsko javnost v precej različnih jezikih in narečjih, če pogledamo njegovo špansko ime (torres = stolpi), korejski izvor, ameriško-angleški oblikovalski jezik (Jeep, Range Rover) ali pa zgolj njegovo dokaj eksotično pojavo, zaradi katere marsikdo misli, da gre le še za enega novodobnega … Kitajca. In v slovensko govorečih pokrajinah? Pri nas morda ne bo dosegel tolikšne popularnosti kot takšni in drugačni razgledni stolpi med občinskimi veljaki. A bi vseeno znal marsikoga, ki so mu v avtomobilskem svetu bližje nemški izdelki, vsaj malce presenetiti. Preverjeno v praksi!

Navdih z vseh vetrov

SSANGYONG TORRES 07Korejski specialist za terenska vozila s sila znanim dizajnom novega modela začenja naslednje obdobje v svoji 70-letni zgodovini. Pred dvema letoma je namreč avtomobilskega proizvajalca iz Seula, ki se je vse od leta 1988 ponašal z imenom dvojnega zmaja (beri: SsangYong), prevzela poslovna skupina KG Group, ki je poskrbela tudi za novo ime znamke (KG Mobility).

Pri najnovejšem srednje velikem SUV, ki sicer – da ne bo pomote – ni poimenovan po slavnem španskem nogometašu Fernandu, temveč po nacionalnem parku v Čilu, gre tako za prvi model, ki je bil razvit pod novim lastnikom. Ter očitno tudi s povsem prevetrenim kadrom v oblikovalskem centru. Na Torresu tako ne boste našli niti enega napisa SsangYong, obenem pa se lahko pohvali z oblikovalsko filozofijo, kakršne doslej nismo bili vajeni. Vsekakor avtomobil, ki ne bo več predmet posmeha ali del zasedbe neslavne lestvice najbolj čudnih kreacij – spomnite se zgolj na Rodius ali Actyon. Torej SsangYong, ki ti je lahko zelo všeč!

SSANGYONG TORRES 03Pri novem Torresu ima sicer človek na prvi pogled občutek, da ga je že nekje videl, morda v kakšnem Land Roverjevem ali Jeepovem salonu? Krasi ga namreč nekaj sumljivo podobnih oblikovalskih elementov. Poglejte zgolj sprednje luči, ki spominjajo na Evoqueove (kozmetično prenovljena prva generacija), maska na Jeepovo, posamezni detajli pa na Defenderja (srebrno obarvan C stebriček). S kljuko za odpiranje prtljažnika pa celo na prve izvedbe Hyundaja Santa Fe. Pri čemer so mu želeli oblikovalci s posameznimi »terenskimi« pritiklinami (izboklina na zadku, kjer bi lahko bilo nameščeno rezervno kolo, držala na pokrovu motorja, …) dodati celo rahel pridih avanturizma.

Korejci obenem dodajajo, da je bil Torres oblikovan pod vplivom kulture K-Pop, karkoli že to pomeni. Vsekakor pa deluje na zunaj dovolj mogočno, da nikakor ne bo ostal neopažen. Nenazadnje ob 4,7 metra dolžine tudi ne moremo več govoriti o čisto klasičnem kompaktnem SUV, ki se sicer želi vriniti med raznorazne Tiguane, Kuge, Sportage, ipd.

Bogato opremljen

SSANGYONG TORRES 23Precejšnje presenečenje ponuja Torres obenem tudi znotraj, kjer potnike pričaka obilje praznega prostora. Tako v kabini, kakor tudi v prtljažnem prostoru, kamor lahko naložite za kar 703 litrov prtljage. Morda res ne more povsem konkurirati kakšni sila praktični Škodi Kodiaq, a bi vseeno moral zadovoljiti veliko večino družinskih potreb. Razen seveda, če spadate med tiste familije, ki jim je Slovenska konferenca Svetovnega slovenskega kongresa podelila zlato priznanje za najštevilčnejšo družino in v avtomobilskih salonih pogledujete po povsem drugačnih prevoznih sredstvih (beri: kombijih).

SsangYongovi – oziroma pravilneje – KGM-jevi notranji arhitekti so poskrbeli tudi za precej prečiščeno okolje, kakršnega bi pričakovali tudi v kakšnem precej bolj imenitnem predstavniku nemškega plemstva. Morda izbor materialov le še ni na tistem nivoju, ki ga sicer označujemo za premijskega (še posebej pri dokaj »plastičnem« sedežnem usnju), a se ponaša z ravno pravšnjo mero digitalizacije ter posameznih nadstandardnih pripomočkov (sedežno hlajenje, gretje zadnjih sedežev).

SSANGYONG TORRES 20Pri tem je celo 8-palčni LCD zaslon za nadzor klimatske naprave sumljivo podoben tistemu v novodobnih Audijih (npr. A6) ter se lahko pohvali z zelo dobro odzivnostjo. Le pri upravljanju sedežnega gretja/hlajenja je potrebno malce preveč »tapkanja« po zaslonu, preden se omenjena funkcija dejansko vklopi.

Voznikova ergonomija je solidna, upravljanje glavnih funkcij precej bolj intuitivno kot pri kakšnih japonskih sosedih (npr. Lexus ali Toyota RAV4), asistenčni sistemi delujejo dovolj nežno (le radarski tempomat se nastavlja zgolj na vsakih 5 km/h), sedeži pa bi lahko nudili več bočnega oprijema. Vsekakor pa je svetlobna leta daleč od nekdanjih korejskih produktov, ki so navduševali s kvantiteto (bogat izbor opreme), a nekako niso zmogli slediti bližnji konkurenci.

Made in Korea

SSANGYONG TORRES 25Kdor bi želel imeti v svoji garaži najnovejši produkt ene bolj eksotičnih avtomobilskih znamk na naših tleh, bo imel precej lahko delo pri izboru, saj je na voljo zgolj ena motorna opcija, dva menjalnika (ročni ter avtomatski) ter možnost štirikolesnega pogona. Torresa tako (zaenkrat) poganja le 1,5-litrski bencinski agregat lastnega razvoja, ki ga najdemo že v njihovem manjšem SUV z imenom, ki razkriva, da tudi Koreja zmore (Korea Can Do – Korando). Dizel? Četudi bi še kako ustrezal terenski naravi Torresa, ga boste na ceniku iskali vsaj tako brez uspeha kot športnika z ruskim dresom na olimpijskih igrah.

Kakorkoli že, znani štirivaljnik prepriča s prožnostjo ter mirnim delovanjem ter spodobno sodeluje z menjalno avtomatiko proizvajalca Aisin, ki pa s svojimi 6 prestavami ni ravno po zadnjih modnih smernicah. Pogonskega sklopa sicer ne razganja od eksplozivnosti, a se njegovih 163 »žrebet« (ter 280 Nm navora) povsem spodobno bori z dobre 1,6 tone težkim vozilom. Ga pa je potrebno za kaj konkretnejšega malce bolj priganjati v višje prestave, ko postane zvok motorja bolj rezek, a se pri tem ne upira. A kaj, ko vse skupaj dodobra pokvari poraba goriva, ki jo je izjemno težko držati pod vrednostjo 10 litrov na sto kilometrov. Vsekakor preveč v teh hibridizirano-električnih časih! Ob zgolj 50-litrskem rezervoarju to pomeni, da boste na zaslonu potovalnega računalnika ugledali podoben podatek o dosegu kot pri električnem avtomobilu.

SSANGYONG TORRES 08Med ovinki SsangYongov športno uporabni adut – povsem pričakovano – ne kaže pretiranih ambicij ter ponuja zgolj povprečno vozno doživetje. Volan je slabše komunikativen, podvozje pa bi lahko na trenutke bolje požiralo cestne neravnine. Še posebej na makadamu, kjer zna živo vsebino dodobra pretresti. Vsekakor daleč od kleno terenskih ambicij, na kar kaže že zgolj osnovni 4×4 pogon brez kakršnikoli dodatnih pomagal (npr. HDC sistem, samodejna zapora sredinskega diferenciala, ipd.). Korejci z logotipom dvojnega zmaja so znali to v preteklosti tudi bolje.

Iskanje skupnega jezika

SSANGYONG TORRES 05

Najnovejši Torres, za katerega Korejci želijo, da bi postal v prihodnje njihov prodajni steber, bo imel vsekakor precej težko delo pri prepričevanju kupcev. Koliko bo pri tem pomagalo preimenovanje znamke, je zaenkrat še nemogoče napovedovati, a bo imel kar nekaj dela že zgolj s tem, da ga bodo znali ljudje postaviti na pravo stran zemljevida. In ne, pri Torresu ne gre za model, ki bi ga udarile bruseljske višje carine.

Se pa Torres lahko pohvali z dokaj konkurenčno (a nikakor diskontno) ceno – nenazadnje polno opremljen primerek ne presega 40 tisočakov. Bojim se, da bo za podoben kupček evrov slovenski kupec še vedno raje iskal alternative v konkurenčnih avtomobilskih salonih (tudi korejskih, da ne bo pomote!), kjer bo morda prej našel skupni jezik.

Tekst in foto: Urban Acman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Iz manjšega Koranda poznani 1,5-litrski štirivaljnik, ki je zaenkrat edina pogonska opcija pri Torresu, zna prepričati s spodobno prožnostjo ter mirnim delovanjem. 6-stopenjski Aisinov avtomatski menjalnik je korekten, a nič več kot le to. Žal v ponudbi manjka dizel ali pa vsaj manj potraten hibridni agregat.
    8
  • Notranjost
    Najnovejše vozilo korejskega specialista za terenska vozila znotraj prepriča s prostornostjo ter zelo urejenim delovnim mestom. Simpatična zasnova ter dovolj solidna voznikova ergonomija. Le pri izboru materialov raje ne iščite kakšnega presežka (npr. sedežno usnje).
    8
  • Opremljenost
    Po stari korejski navadi tudi Torres ponuja pri najbogatejšem paketu opreme dolg seznam dodatkov, ki ga premijski proizvajalci znajo zelo mastno zaračunati. Med njimi bi se lahko znašlo zgolj še panoramsko steklo.
    9
  • Vozne lastnosti
    Korejski inženirji so imeli pri razvoju najnovejšega športno uporabnega »terenca« precej bolj v mislih nestresno in udobno križarjenje kot pa dinamično preganjanje med ovinki. Za odtenek premalo uravnoteženo podvozje, ki se zna dodobra stresti na krajših neravninah ter ne najbolj komunikativen volanski mehanizem.
    7
  • Gospodarnost
    Cenovno spada Torres med dostopnejše predstavnike srednje velikih SUV, a mu skupno oceno dodobra kvari neprijazna poraba goriva.
    7
  • Zmogljivost
    Navkljub relativno neupravičenemu strahu, da je 1,5-litrski turbobencinar premajhen za tako veliko vozilo, pokaže v praksi dovolj moči in eksplozivnosti v vseh voznih režimih. Tudi pri malce hitrejših avtocestnih premikih.
    7
  • Sklep
    Torres zna s svojo zanimivo pojavo vsekakor privlačiti poglede. Z optimalnejšim pogonskim sklopom bi z več uspeha dihal za ovratnik bližnji konkurenci, ki ga zaenkrat premaguje tudi zaradi bolj uveljavljenega položaja na slovenskem trgu.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 28.999
cena testnega vozila (€) 40699
dolžina × širina × višina (mm) 4.700 x 1.890 x 1.720
dovoljena masa vozila (kg) 2.170
emisija CO2 (g/km) 207
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 5/12/5
gibna prostornina (cm3) 1.497
kompresija (1:) 9,5
masa praznega vozila (kg) 1.618
medosna razdalja (mm) 2.680
menjalnik/pogon 6-stopenjski avtomatski / štirikolesni
največja hitrost (km/h) 191
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 120/163 pri 5.000-5.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 280 pri 1.500-4.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,84
osnovna cena vozila (€) 39.999
pnevmatike 245/45 R20
poraba goriva na testu (l/100 km) 10,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 9,1
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 703-1.662
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 76x82,5
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

9 komentarjev za "Babilonski stolp"


9 meseci 2 dni nazaj

Ekstremno grd znotraj in zadaj

MORDOR
8 meseci 30 dni nazaj

No vsaj eden ki realno vidi.

9 meseci 3 dni nazaj

Hud! Vsaj na zunaj ne izgleda generično in so si upali narediti nekaj drugačnega. Škoda, ker ima notri HVAC upravljanje na zaslonu na dotik. A je z nadomestnimi deli še vedno tako kot je včasih veljalo pri Ssangyongu, da se čaka izredno dolgo?

xxl
9 meseci 4 dni nazaj

Meni je kul, samo kaj, ko je motor totalno neprimeren.

9 meseci 3 dni nazaj

Za njegovo velikost, preseneča njegovih samo 1618 kg. Najdemo priznane znamke, kjer avte take mase poganjajo še manjši mlinčki. Nekateri imajo celo cilinder manj kot tale na testu.

xxl
9 meseci 3 dni nazaj

Nisem tako mislil. Motor s tako porabo je zame totalno neprimeren za današnje čase.

Blinder
9 meseci 4 dni nazaj

Zelo lep

MORDOR
9 meseci 4 dni nazaj

Reci da se hecaš.

drugmirko
9 meseci 4 dni nazaj

no, če se spomneš Rodiusa in Actyona, je kar v redu… 🙂

 
Uporabniška izkušnja
Nov material za boj s križanci