Cukrček
Kako zna barva poživiti avto! V tistih dneh, ko sem se naokoli prevažal s Peugeotovo prodajno uspešnico segmenta B, ki je bila odeta v strupeno rumeno barvo, poimenovana po portugalskem mestu Agueda, je marsikomu v trenutku padla v oči. Pa čeprav gre za avtomobilski model, ki se je v tej obliki prvič pokazal že pred petimi leti. A je ravno nova (brezplačna!) barva pripomogla k opazno večji atraktivnosti avtomobila, da je bil deležen skorajda tolikšne pozornosti kot napoved koncerta Magnifica sredi Tivolija. Kdor ne želi biti toliko opazen, pa se tako ali tako lahko odloči za kakšno bolj »varno« izbiro v obliki sive Sellenium ali bele Banquise.
Kakorkoli že, najbolj zaželeno vozilo med evropskimi kupci v letu 2022, ko je našel kar 206.816 novih lastnikov, je bilo v lanskem letu deležno manjšega operativnega posega. Ta mu je prinesel sodobnejši videz s spremenjeno masko, predrugačena svetila (dnevne luči pri vseh verzijah sedaj s prepoznavnim motivom treh krempljev) ter nov logotip levje glave. In seveda, novo obliko platišč, če koga to sploh zanima.
V notranjosti so mu namenili sodobnejšo multimedijo i-Connect z 10-pačnim zaslonom, ki naj bi bila hitrejša in intuitivnejša. V primerjavi s prejšnjim sistemom je malce bolj hitra, a še vedno daleč od perfekcije. Tako si še vedno kritiko zasluži ne najboljša občutljivost zaslona na dotik, ko je potrebno posamezno funkcijo pritisniti večkrat, kar je še kako moteče pri upravljanju klimatske naprave. Več veselja ponuja prenovljena zadenjska kamera, ki se ponaša z boljšo ločljivostjo, kar se še kako pozna v slabših vremenskih pogojih. Iskreno rečeno je sistem, ki ga ponujajo v večjem modelu 308, precej bolj dodelan. Zmogljivejša je še površina za brezžično polnjenje telefona, ki sicer pri opremskemu paketu Allure še vedno zahteva doplačilo (140 eur).
In verjetno ni skrivnost, da zadaj sedeči potniki ne bodo ravno uživali na dolgih poteh, saj hitro zmanjka kolenskega prostora. Česar pa smo v tem razredu tako ali tako že vajeni. A vseeno obstajajo tudi svetle izjeme (npr. Suzuki Swift, Škoda Fabia), ki so tudi zadaj bolj radodarne s praznino.
Zlata sredina
Kdor išče primerno vozilo za premike znotraj mestnih obzidij ter so se mu oči ustavile na evropskemu avtu leta 2020, bo najverjetneje pogledoval k bolj racionalni motorizaciji. In če ob tem povsem odmisli vstopno pogonsko opcijo v obliki 1,2-litrskega trivaljnika PureTech z največjo močjo 75 KM, bo brez težav dodal še vsaj 1.230 evrov za močnejšo verzijo s 100 »konji«, ki je za razliko od šibkejše sparjena s 6-stopenjskim menjalnikom. Ter je obenem na voljo tudi pri bogatejših opremskih paketih (75-»konjski« zgolj z osnovnim Active), ki prinašajo nekaj samoumevnih dodatkov. Malce nerazumljivo je zgolj to, da je potrebno tudi pri opremskem paketu Allure še vedno doplačati za radarski tempomat, kamero in ogrevane sedeže. Konkurenca zna biti pri tem dobrodušnejša.
Druge stopnje motorizacije v ponudbi sicer – povsem pričakovano – ne razganja ravno od moči in eksplozivnosti, a se zdi, da bi morala zadovoljiti najširši spekter voznikov male Dvestoosmice. Trivaljnik kaže precej veselja že v nizkih vrtljajih ter pri nizkih hitrostih, ko je možno tudi malce lenariti s prestavno ročico, ki ji je zadnja kozmetična prenova prinesla drugačno obliko. Motor se sicer rad zavrti tam nekje do 4 tisočakov, a se kasneje dodobra upira priganjanju.
PureTech agregat svojo trivaljno zasnovo z zvokom zelo dobro skriva, kar je zasluga odlične zvočne izolacije (še posebej med avtocestnimi hitrostmi), razen seveda, če se boste nad njim izživljali. Lepo ravnanje zna nagraditi s solidno porabo goriva, ki se lahko na relacijah spusti pod 6 litrov, tokratna testna poraba pa je bila prvenstveno rezultat neprostovoljnega ogleda gradbenih projektov na cestiščih znotraj našega glavnega mesta.
V vožnji ne ponuja ekstatičnih doživetij, a se lahko pohvali z dovolj mehko nastavljenim podvozjem, kar bodo še kako cenili starejši uporabniki. Žal pa je obenem tudi volanski mehanizem absolutno premehak ter nikakor ne ponuja pravih informacij o tem, kaj se dogaja spodaj. Če ste slučajno pred tem vozili Mazdo MX-5, raje povsem resetirajte svoje občutke ter pričnite ocenjevati vozne občutke na novo.
Simpatičen
Peugeotov predstavnik B segmenta velja za enega bolj vidnih predstavnikov tega razreda. Spomnite se zgolj na prvo generacijo modela 206, ki je dodobra obnorela žensko populacijo (še posebej verzija CC). Tako se lahko pohvali tudi s tem, da gre za enega bolj prodajanih mestnih avtomobilov med sebi enakimi.
Na našem trgu ima sicer malce bolj težko delo, saj ga dodobra ogroža francoski rival iz Novega mesta, ki se že vrsto let ponaša z naslovom najbolj zaželenega modela na tej strani Karavank. A to nikakor ne pomeni, da ne bi bil novi 208 dovolj zanimiv, saj zna ob (akcijski) ceni ponuditi zelo prepričljiv avtomobilski paket. Zgolj kot zanimivost, s hišnim financiranjem je na voljo že za 15 tisočakov!
Pravite, da ta razred čedalje bolj ogrožajo športno uporabni križanci? Deloma res, a pogled na statistko vseeno kaže, da so mali mestni avtomobili še kako zaželeni. To dokazuje nenazadnje že Daciin Sandero kot eden najbolje prodajanih modelov v EU.
Peugeotov 208 sicer ne bo doživel tolikšne ponarodele slave kot nekdaj kakšna Katrca, Fičko, Spaček ipd., a vseeno velja za enega simpatičnejših predstavnikov, ki zna – ob pravi karoserijski barvi – vsaj malce popestriti siv vsakdan. To pa tudi nekaj šteje.
Tekst in foto: Urban Acman.
Mnenja uporabnikov
19 komentarjev za "Barva naredi svoje"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
imajo ti novejši 1.2 še vedno jermen v olju?
136 konjski (trenutno predvsem v mikrohibridnem pogonu) nima…. ostali 75 100 9n 130 konjski ga imajo še.
Na podlagi enodnevne testne vožnje novega avta lahko začutiš, če bo zdržal 100kkm?
Kako se to začuti? V palcu leve noge, v riti, v jajcih, ali kako?
Ne vidim smisla v teh mestnih avtih na bencin… Vsaj hybrid bi moral biti. Yaris porabi 2.5 litra manj na 100 kilometrov in ima močnejši motor, avtomatik, je veliko bolj zanesljiv, edino po videzu ga Peugeot prekaša. Po vsem ostalem pa zaostaja krepko.
yaris cross je nenormalno glasen avto v kabini, daleč preveč pri večjih hitrostih, kdo da za to slabih 30 čukov, ala mu vera
Govorim o Yarisu hybridu, klasičnem, ne cross verziji..
Hja, žlahta ima Yaris Cross hibrid. Star dobro leto in ga je avtovleka že 3x odpeljala + dodatno ga skoraj vsak mesec vozijo na servis. Izjava trgovca in serviserja: “z avtom ni nič narobe”. Če je vam to normalno, da vsake toliko časa zamudiš v službo zaradi čisto novega avta in da vsak mesec zapravljaš prosti čas in živce na servisu…
Delavec iz avtovleke dela že 20 let in toliko dela še ni imel nikoli. 80% dela ima z novimi EV in hibridi, nekaj malega so prometne, zelo redko kakšen nov ICE zaradi okvare.
Da ne bo kdo mislil da hvalim Peugeote. Malo verjetno, da bom kdaj kupil Peugeota ali PSA ali Renault
Še bolj neverjetna zgodbica
Povej še v čem je težava. Akumulator? Avto ne vžge? Če to, potem se tvoja žlahta premalo vozi.
Avto je med vožnjo pokazal nek alarm na ekranu, v tujem jeziku. Pametnjakoviči ne znajo spravit skupaj enega slovenskega menija in ne ve kaj je pisalo. Ko je hotel slikat z telefonom, je že zamudil in se je avto ustavil sredi ceste. Na servisu ga pregledajo in nič ni narobe.
Z avtom se vozijo toliko koliko ga potrebujejo, zakaj bi se vozil nekaj na silo? Kakšne ima to veze koliko se voziš, če se pa motor med vožnjo sam ugaša in vklaplja. Eno samo zavajanje in preusmerjanje krivde na kupca.
Da ne omenjam prostornosti in občutka med vožnjo. Vozil sem se v različnih generacijah RAV4, klasični Yaris, Avensis, Auris, super avto bi ga kar imel. Samo Yaris Cross je pa na nivoju Yugeca.
Zelo neverjetna zgodbica
Najina prijatelja imata Y Cross. Celo štirje smo se peljali na morje. Super avtek, nobenih problemov, glasen samo pri pospeševanju, enako kot moja C-HR, prostorna za svojo velikost, celo večji kuferang ima od moje.
Če pohvališ ta motor je kot bi pohvalil pretočnost naših avtocest v tem obdobju.
😀
Lepo si pohvalil motor. Kot pravi PR. 😉
Saj z motorjem (iz vidika zmogljivosti, porabe in menjalnika) ni nič narobe. Čisto ok za mestni avto, kot pač vsak 100 konjski bencinar. Problem je seveda v vzdrževanju in dolgoživosti motorja. In če smo čisto pošteni tega v takšnem testu ne morejo preizkusiti – zato je potreben dolgoročen test, kjer se naredi vsaj 100.000 km. Tega pa se v Sloveniji noben uvoznik ne gre in je nesmiselno pričakovati to v takšnem testu. Če že, si to zasluži ločen članek, kjer se pojasni vse te težave. Pa ne samo pri PSA ampak na sploh kateri motorji so problematični in do katerega letnika. Ampak kako preveriš vse te podatke in podaš realen in preverljiv članek je spet druga težava. Kot rečeno je edini način dolgoročni test vozila ali celo, da bi medij neko vozilo kupil in testiral toliko časa.
“z motorjem (iz vidika zmogljivosti, porabe in menjalnika) ni nič narobe. Čisto ok za mestni avto, kot pač vsak 100 konjski bencinar. Problem je seveda v vzdrževanju in dolgoživosti motorja”
Vidiš, nekako v takšnem kontekstu bi lahko tudi novinar zapisal, ampak, vemo da ni lahko to napisati. 😉
To je en primerka avta, kjer se bolj splaca kupiti elektricnega xD
Ravno v tem je problem, ker si novinarji ne želijo biti na black listi in povedati dejansko mnenje