Glede na pretekle izkušnje z blagimi hibridi, kjer so se v praksi prihranki pri gorivu omejili na deciliter ali dva, sem bil presenečen nad optimizmom Citroëna glede manjše porabe goriva. Konec koncev ne govorimo o klasičnem samopolnilnem hibridu, temveč o blagem hibridu, ki ima izredno majhno baterijo z zmogljivostjo 432 vatnih ur nameščeno pod sedežem. Verjetno je tudi vam hitro jasno, da manj zmogljiva baterija ne zmore nuditi daljše vožnje izključno na električno energijo, čeprav se napolni z nekaj malo močnejšimi zaviranji.
Blagi hibrid postaja del pogonske palete vseh znamk Stellantisa
A pri Citroënu – oziroma pri Stellantisu, saj je identičen pogonski sklop dandanes razširjen po praktično celotni družini znamk, – stavijo na učinkovit elektromotor. Ta je, skupaj z inverterjem in krmilno enoto, nameščen v ohišju novega 6-stopenjskega samodejnega menjalnika z dvema sklopkama. Dodaja 21 kW (29 KM) moči in 55 Nm navora. Ne le liter nižjo porabo, pri proizvajalcu obljubljajo, da bo polovica vseh mestnih voženj brezemisijskih.
Ker smo že vozili prenovljeni C5 Aircross in v preteklih testih tudi dodobra preučili njegove prednosti in slabosti, sem se tokrat usmeril izključno na blagohibridni pogon. Obenem mi je bilo zaradi obilice testnih C5 Aircross z vgrajenim 1,2-litrskim bencinskim trivaljnikom s 96 kilovati lažje primerjati porabo in dobljene številke. Sistemska moč blagohibridnega pogonskega sklopa se ustavi pri 100 kilovatih, kar je na koncu le nekaj kilovatov več kot pri klasičnem bencinskem motorju.
Res porabi manj

Hiter pogled na zadnji test: pri Urbanu se je kombinirana poraba ustavila na 8,5 litra. Za informacijo sem prosil še prijatelje, ki imajo v lasti C5 Aircross z bencinskim motorjem (pred prenovo). Na njihovem potovalnem računalniku je bila izpisana poraba 7,9 litra po preko dva tisoč prevoženih kilometrih brez ponastavitve. Po 1.068 prevoženih kilometrih se je pri meni poraba ustavila pri 6,7 litrih. Ker ima C5 Aircross dva ločena potovalna računalnika, sem lahko enega ponastavil in izmeril še porabo po avtocesti. Po 150 avtocestnih kilometrov s povprečno hitrostjo 123 kilometrov na uro je blagohibridni C5 Aircross porabil 7,2 litra. Neverjetno, na koncu je poraba res okoli litra manjša kot pri sicer bencinsko gnanem C5 Aircross.
Ker mu na pomoč priskoči majhen elektromotor z vlogo zaganjalnika motorja in generatorja, je vožnja tišja kot pri klasičnem 1,2-litrskemu motorju. Posledično je manj zaspan pri pospeševanju oziroma speljevanju od semaforja do semaforja, vsaj občutek na stopalki za plin je zaradi tega boljši. Vsekakor je ključna prednost blagohibridnega pogona uporabnost sistema stop&start. Zagon in ugašanje motorja sta skoraj nezaznavna in na semaforju ostaja motor ugasnjen bistveno dlje časa, kljub prižgani klimatski napravi.
Velik korak naprej
Ker je C5 Aircross v prvi vrsti predvsem udoben športni terenec, namenjen družinam in ne tistim, ki si želijo dinamike v vožnji, je tudi moč motorja podrejena temu. Ni ravno športnik ali pretirano poskočen, zato bodo z njim bolj zadovoljni umirjeni vozniki.
Vsekakor je v primerjavi s klasičnim bencinskim 1,2-litrskim trivaljnikom novi blagohibridni pogon odločen korak naprej. Z verigo in bistveno izboljšano vsakodnevno uporabnostjo je opazno bolj smela izbira, še posebej, ker je cenovno skoraj poravnan s klasično gnanim C5 Aircross. C5 Aircross Ë-series hybrid ë-DCT, kot je njegovo polno marketinško ime, s posebno belo barvo stane 35.600 evrov (z upoštevanim 1.500 evrov vrednim popustom ob izbiri financiranja).
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Blagi hibrid je korak v pravo smer"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Moj ima skoraj 200 žrebcev, prehitevam vse po spisku, pa je povprečna poraba le 6 litrov!
– neprimerna postavitev držal za pijačo, ob plastenki postane neuporaben osrednji zaslon
Verjetno je mišljen naslon za roke…
Hvala!
Solidno, ampak, za ta denar dobim polne hibride pri dveh japonskih znamk, celo z dvesto konjev. Tudi PHEV.
Ta avto mi je bil sila všeč, ko je prišel ven. Zdaj pa ga doživljam kot avto z bednim fejsiftom ter z motorjem s slabim slovesom.
…ampak je treba mižati na obe očesi…
Jaz tudi ne kupim avta, kateri mi ni všeč.