Testi

BMW 120d – Vprašanja

Poraba 5,2 / 7,8 / 6,3 l/100km Največja hitrost 228 km/h Cena 45.443 eur
Plusi
  • motor in menjalnik
  • vozne lastnosti
  • zadnji pogon
  • zmogljivosti
  • sprednja sedeža
  • poraba goriva
Minusi
  • cena testnega vozila
  • cena dodatne opreme
  • utesnjenost (zadnja klop)
  • enosmernost potovalnega računalnika
  • štrleč skrajni rob zadnjih vrat
  • delovanje dežnega senzorja

Zakaj kupiti moško obleko Pal Zileri za 1.500 evrov, če je že Murina videti prav spodobna? Zakaj na zapestju nositi 7.500 evrov vredno zapestno uro Glashütte z ročnim mehanizmom, če zna biti že vsak japonski kvarčni »plastik fantastik« bolj natančen? Ter zakaj se naokrog voziti v precej dragem ter celo še dizelsko gnanem BMW serije 1, če bi se lahko za pol cene v podobno velikem Golfu? Odgovor se skriva v …

Zakaj BMW?

Fundamentalnim ljubiteljem prestižne bavarske znamke je sicer slednje vprašanje najverjetneje bolj odvečno kot vesoljni moški populaciji (Eric Maj Potočnik izvzet) cunjice na zagorelem telesu Adriane Lima. Trg je že davno pokazal in dokazal, da potrebuje v vsakem od avtomobilskih razredov tudi predstavnike eminentnih znamk, pri katerih je strogo racionalno razmišljanje povsem nesmiselno. In če se v garaži že bohoti družinski X5, potem naj se žena prevaža naokrog vsaj z manjšim, a še vedno dovolj prepričljivim BMW-jem serije 1.

Kljub temu, da se pri predstavnikih luksuznih znamk včasih srečamo tudi s kakšnimi precej sumljivimi dizajnerskimi poskusi, ki bi bili sicer pri kakšnem Ssangyongu predmet gromkega posmeha, pa se BMW-jevci pri novi generaciji serije 1 niso podajali v sfere dvomljivega okusa. Ter oblikovno le nežno nadaljevali začrtano pot prve, precej uspešne generacije. Četudi oblika morda ni vsem všečna, pa deluje njegova silhueta precej napadalno ter daje bližnji in daljni okolici vedeti, da gre za čistokrvnega BMW-ja, pri katerem ni nobenega dvoma, da bi šlo za kakšnega nizkocenovneža, vrednega 9.990 evrov. Pa čeprav bi se dalo kar precej debatirati o sprednjih lučeh, ki spominjajo na presenečene oči mladega kužka (glej reklamo spodaj!), ali pa o rahli »koreizaciji« zadka. Da pa bi bi na enko natikali platišča, manjša od 17 palcev, bi najverjetneje pomenilo večji smrtni greh kot obuti bele nogavice k temno sivi Pal Zileri poslovni obleki.

Zunanjost sicer dodatno olepša M športni paket, z 10 mm spuščenim podvozjem pri katerem celo Valencia oranžna karoserijska barva deluje zelo mikavno in poskrbi za obračanje glav mimoidočih. A celota le ne dosega kakšne Alfine sladostrastnosti ter celo (o moj bog!) novodobne Hyundajeve fluidne skladnosti. Torej zakaj sploh BMW? Odgovor se skriva v …

Zakaj BMW-jeva enka?

Bolj utesnjen od Golfa. Bistveno manjši prtljažnik od Civica. Kljub povečanju medosne razdalje za 30 mm v primerjavi s prejšnjo generacijo ter posledično boljši prostornosti na zadnji klopi, je le ta še vedno na stopnji kakšnega Renault Twinga. Notranji materiali še vedno za odtenek slabši kot pri konkurenčnemu Audiju. A nikakor ne slabi, da ne bo pomote! Stvar navade pomeni specifično BMW-jev vklop smernikov, ki vsaj na začetku nevajenemu vozniku ne ponudi prave povratne informacije obvolanske ročice. Je zaradi tega moč opaziti na cesti marsikaterega BMW-ja brez uporabljenih smernikov?

A se po drugi strani odkupi s povsem nezamenljivo ter zelo značilno BMW-jevo notranjo arhitekturo, katere rdečo nit je moč opaziti tako v najcenejši enki na eni strani, kot tudi v X6 ali pa celo seriji 7 na drugi strani. Navdušuje izvrsten položaj voznika, h kateremu pripomore detajlna električna nastavljivost sedeža z obrobami iz alkanatre, antracitne barve. Voznik ima na voljo celo električno nastavitev bočnega oprijema in je lahko povsem brez skrbi, da bi ga v kakšnem hitreje voženem levem ovinku katapultiralo proti »vibrator« prestavni ročici. Na semaforju pa bi znali biti celo deležni precej nezaupljivih pogledov, ko bi vas opazovali, kako si z jezikom oblizujete ustnici ter nežno božate odlično oprijemljiv volanski obroč. In se čudili s kakšnim fetišistom imajo opravka.

Občutke perfekcije pa kaj kmalu razblini pogled proti ceniku dodatne opreme, kjer te, bolj kot rektalni pregled hemoroidov, zbode podatek, da je potrebno kar 285 evrsko doplačilo za ledveni opori prednjih sedežev! Za to ceno bi človek pričakoval v paketu še dodatno maserko, ki bi me božala … tam nekje zadaj! V letu gospodovem 2012 bi sam ob osnovni ceni dobrih 29 evrskih tisočakov ponižno pričakoval tudi, da bi med serijsko opremo našel vsaj USB priključek. Ampak bavarski proizvajalec si to lahko enostavno privošči, dobro vedoč, da je v dandanašnjem svetu še vedno dovolj dam in damic, ki so dovolj osveščene in vedo, da ni vsak avtomobilski sedež primeren za odlaganje Louis Vuitton pasje torbice, v kateri se skriva čivava.

A vendarle, zakaj BMW-jeva enka? Odgovor se skriva v …

Zakaj dizelska BMW-jeva enka?

BMW je že s prvo generacijo enke vrgel rokavico v obraz (ali avtomobilski smrček) ostalim predstavnikom nižjega srednjega razreda z dokaj edinstvenim pogonom na zadnji kolesni par. Skupaj z izjemno uravnoteženostjo podvozja ter porazdelitvijo teže vozila, skorajda v razmerju 50:50 med prednjo aluminijasto in zadnjo večvodilno premo, pa kar kliče po kakšnemu zmogljivejšemu, vrtljajsko prepričljivemu agregatu. S katerim bi vozniku pričaral na obraz še večji nasmeh kot ga je povprečnemu občanu Maribora ustvaril Kanglerjev sestop z županske funkcije.

V tokratnem testnem primerku se je nahajal dizelski predstavnik s kar 184 “konji”. In kljub temu celo ne gre za najmočnejšega dizla v ponudbi BMW-jeve serije 1! A vseeno, če je taisti motor dovoljšen že v 360 kilogramov težjem SUV X3 ter celo v seriji 5, ni vrag, da ne bi bil prepričljiv tudi v manjši in precej lažji enki. Kaj prepričljiv, odličen! V kombinaciji z odličnim 8-stopenjskim avtomatskim menjalnikom Steptronic, ki prestavlja hipoma ter skorajda neopazno, pa poskrbi za odlične performanse. Testna poraba? Je sploh pomembna pri dani ceni vozila?

Zatorej se je vprašanje o smiselnosti dizla v BMW-jevi enki razblinilo še hitreje kot vprašanje o smiselnosti vzpostavitve redne letalske linije Ljubljana – Limassol na Cipru.

Chanometer

Kdor se pri BMW-jevi seriji 1 povsem in samo racionalno sprašuje o prostornosti, ceni, smiselnosti dizla ter nenazadnje morda celo malce iracionalno o samem dizajnu, je zgrešil enkin smisel in njeno pravo bit. Tako tovrstna vprašanja delujejo v neki meri podobno kot vprašanje mlade deklice v anekdotnih pismih bralcev, starejšega izvoda časopisa Antena (starejši in malce manj starejši bralci jih dobro poznajo): »Pred časom sva s fantom plesala ter se ob tem stiskala. Čez čas sem med njegovimi nogami začutila nekaj trdega, v obliki majhne stekleničke. Zanima me, če je moj fant alkoholik …«.

Kljub temu, da morda ni tako perfekcionističen kot Audijev A3, tako ekstravaganten kot Volvov V40 ter tako inovativen kot Lexusov CT200, pa se končni odgovor povsem enostavno skriva v prepričljivosti celotnega paketa, ki ob odličnem podvozju, perfektni vodljivosti, zadnjemu pogonu ter najverjetneje trenutno najboljši dizelski motorizaciji v tem razredu ponuja neopisljive občutke. Tudi nežnejšemu spolu! Občutke, primerljive opojem iz … stekleničke.

Več o BMW serije 1 na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Toliko užitkov dizelska motorizacija ni ponujala v nižjem srednjem razredu že od časov prvih TDI-jev v Golfu, v preteklem stoletju. Kljub podatku, da na ceniku obstaja še močnejša opcija (125d).
    10
  • Notranjost
    Manjše voznikove skrbi ob enosmernosti potovalnega računalnika, svojevrstnemu vklopu smernikov, dokaj dolgočasnih BMW-jevih merilnikih ter ob preklinjanju zadaj sedečih zaradi grizenja kolen, so v trenutku pozabljene v objemu izvrstno nastavljivih sedežev ter volana.
    9
  • Opremljenost
    Ob ceni testnega vozila je bilo bogastvo dodatne opreme, v obliki navigacije, kamere za vzvratno vožnjo, električno steklene strehe, električno poklopnih ogledal ter HiFi ozvočenja Harman Kardon, moč opaziti žal le na ceniku.
    8
  • Vozne lastnosti
    Skupaj z odlično vodljivostjo ter uravnoteženim podvozjem je voznik deležen še sistema štirih različnih prednastavitev avtomobila, ki prilagodi različne parametre avta (blažilniki, motor). Preseneča zelo dobro požiranje neravnin.
    10
  • Gospodarnost
    Kljub ledvičkam na nosu avtomobila je že osnovna cena le (pre)huda. Končne slike ni zmogla popraviti spodobna testna poraba, primerljiva celo primerkom s skorajda pol manjšo konjenico pod motornim pokrovom.
    6
  • Zmogljivost
    Ocena 10 mora ostati »rezervirana« še za močnejše verzije na ceniku. Če pa bi ga primerjali s kakšnim Cee'd-om CRDi, bi moral dobiti vsaj oceno 16.
    9
  • Sklep
    Zapis mladega dekleta, pred nedavnim: »Pred časom sva s fantom plesala ter se ob tem stiskala. Čez čas sem med njegovimi nogami začutila nekaj trdega. Srčno upam, da so bili ključi novega BMW 120d ...«
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 45.443
dolžina × širina × višina (mm) 4.324 x 1.765 x 1.421
dovoljena masa vozila (kg) 1.895
emisija CO2 (g/km) 116
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/5
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.440
medosna razdalja (mm) 2.690
menjalnik/pogon 8-stopenjski avtomatski / zadaj
največja hitrost (km/h) 228
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 135/184 pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 1.750 - 2.750
napake med testom
osnovna cena vozila (€) 29.300
pnevmatike 225/45 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,2 / 7,8 / 6,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,2 / 3,9 / 4,4
pospešek 0-100 km/h (s) 7,1
prostornina posode za gorivo (l) 52
prostornina prtljažnika (l) 360-1.200
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
vrtina × gib (mm) 90 x 84
zavore spredaj/zadaj kolutne / kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "BMW 120d – Vprašanja"


Nixxon
11 leta 4 meseci nazaj

Nikoli nisem štekal zakaj bi števci morali biti nevemkako zanimivi. Pa saj niso Picassove slike. Če mi je pri teh “dolgočasnih” kaj všeč je to da so še vedno enaki: preprosti, pregledni, jasni na hiter pogled. In v katerikoli model zadnjih 25 let se vsedeš ti bo vse jasno. You can’t mess with perfection. Stalno menjavanje grafik, barv ozadja,… pomeni samo to da tovarna iz prve ni naredila domače naloge. Meni so bolj mimo tej novi digitalni števci kot jih ima 7er FL. Predvsem odsotnost fizične igle števca. 😀 Vedno samo čakam kdaj bom našel na netu sliko števca z blue-screen-of-death. 😀

mrtwelvetrees
11 leta 4 meseci nazaj

stavim da vi, ki testirate te avtomobile, nimate na svojemu avtu senzorja za dež…. ker je v vseh testih pod “minus”

 
Nemška TÜV: Toyote imajo najmanj napak
Ford Focus 1.0 EcoBoost – Logično!