Poraba 18,9 l/100km Največja hitrost 250 km/h Cena 86.220 eur
Plusi
  • čudovit zvok motorja
  • zmogljivosti
  • prepoznavna podoba
  • lega na cesti
  • konkurenčna cena
  • voznikova ergonomija
Minusi
  • neuglajen menjalnik
  • neuporabna zadnja klop
  • obračalni krog
  • poraba goriva (v običajnem režimu)

Ima kultni status. Že od nekdaj je impulziven, eksploziven in rahlo neukročen. Rad je glasen ter želi biti vedno v središču pozornosti. Nekateri pravijo, da je za te čase politično precej nekorekten, a množice ga vseeno obožujejo. Zeleni ga sovražijo iz dna srca, delničarji naftnih družb naravnost obožujejo, na Kitajce pa se požvižga. Nanj se lepijo pogledi mladih deklet, velikokrat pa ga uzremo v oranžni barvi. In ne, tokrat ne govorimo o novo izvoljenem ameriškem predsedniku, temveč o eni najbolj ikoničnih avtomobilskih stvaritev na oni strani Atlantika. Ford Mustang z oznako V8 je vsekakor eden najbolj vročih kandidatov med avtomobili, ki bi se moral pojaviti v vsaki garaži navdušenca. Vsekakor še pred tem, ko mu bruseljski birokrati dokončno zabrusijo: »You are fired!«

Born to be wild

Ford Mustang Dark Horse V8-30Verjetno obstaja na zemeljski obli le malo število avtomobilskih ikon, kot je legendarni Fordov Mustang. Cenovno dostopen športni kupe z zadnjim pogonom, ki ga je moč prepoznati po dolgem motornem pokrovu ter kratkem zadku, poznamo skozi sedem generacij že dolgih 60 let, pri čemer so aktualno prvič pokazali pred dvema letoma. A če ste mislili, da bo nova izvedba najbolj prodajanega športnika na svetu drastično drugačnejša od predhodnih, bi bili podobno naivni kot Donaldovi volilci, ki mislijo, da bo končal vse vojne tega sveta.

Novi Mustang tako tudi v izvedbi, ki jo je izrisal Chris Stevens, ohranja prepoznaven videz z izklesanim motornim pokrovom in mogočnimi zadnjimi boki, da ga ne boste zamenjevali s kakšnim Xiaomijem. Pa četudi se menda prvi mož Forda od slednjega ne more ločiti. Narobe svet, sploh glede na to, da mu v tovarni v Michiganu sestavljajo eno najbolj seksi avtomobilskih stvaritev na planetu, ob kateri celo malikovalci lika Elona Muska postanejo rahlo nostalgični.

Ford Mustang, ki velja za začetnika razreda tako imenovanih »pony cars«, v katerega sta pred kratkim spadala še Chevrolet Camaro ter Dodge Challenger (cenovno dostopni športniki), tako tudi v tej generacijski različici ohranja filozofijo klasičnega ameriškega mišičnjaka, ki pa žal počasi izumirajo. Hočeš ali nočeš se bomo morali že čez kakšno desetletje igrati Steva McQueena zgolj ob brnenju elektromotorja pod motornim pokrovom. Hja, pa saj mularija tako ne ve več, kdo je bil Bullitt.

Ford Mustang Dark Horse V8-35Za dodatno dozo mačistično testosteronskega pridiha je tokrat poskrbel še paket »Dark Horse«, ki prinaša različne olepšave (nalepke, drugačno masko in odbijače, …), izjemno zmogljive Brembo zavore, MagneRide prilagodljivo vzmetenje, odlične Recaro sedeže ter gromozanske štiri črne izpušne cevi.  A verjemite mi, za daleč največ zvedavih pogledov ter dvignjenih palcev bo Mustang poskrbel tedaj, ko bo pod njegovim motornim pokrovom zarenčal (resnično zarenčal!) petlitrski osemvaljni agregat. Zvok, ob katerem se vsaj malce naježi koža celo največjim zagovornikom trajnostne mobilnosti ter sledilcem Grete Thunberg.

Šepetati konjem

Ford Mustang Dark Horse V8-21V teh skrajno naelektrenih časih smo se že nekako kar odvadili, da je lahko nov avto tudi glasen in razgrajaški. Tako se mi je sploh prvič pripetilo, da so se konji na paši dodobra preplašili, ko sem se mimo njih peljal z Mustangom. Brez divjanja, da ne bo pomote! Mustang, ki straši konje, torej. Otroci na pločniku so navdušeno mahali, saj so verjetno mislili, da sem ravnokar zbežal z bližnjega dirkališča, starejši par pa je pogledoval proti nebu, da bi uzrl Šarčevo transportno letalo Spartan v preletu. Sicer pa aktivni izpušni ventil omogoča tudi način »Tiho«, ki se ga tokrat nisem pretirano posluževal.

Pod motornim pokrovom boste v tem trenutku našli zgolj 5-litrski V8 Coyote agregat (dvojna odmična gred, spremenjen sistem dvojnega dovoda zraka), ki razvije 453 KM največje moči (verzija Dark Horse). Kar pa se v teh časih, ko se marsikateri kitajski električni model ponaša s številčnejšo konjenico, niti ne sliši več tako brutalno. A vseeno ponuja osemvaljni agregat izjemno vozniško doživetje, saj je neverjetno prožen v vseh režimih (zvezno delovanje prek širokega območja vrtljajev) ter navduši z eksplozivnostjo in delavoljnostjo.

Ford Mustang Dark Horse V8-16Malce manj uglajenosti kaže 10-stopenjski avtomatski menjalnik, ki zna biti v športnem načinu tudi nekoliko grob in na trenutke zmeden, rešitev pa se – vsaj deloma – najde v opciji ročnega pretikanja preko obvolanskih ročic. A če sem povsem iskren, k Mustangovi filozofiji vsekakor spada tovrstna pobalinska neuglajenost in konfuznost, saj nikakor noče biti sterilno perfekcionističen kot kakšna germanska atletska reprezentanca (beri: BMW M2, Porsche Cayman). Slednji pač niso Mustangovi rivali in pika.

Pravite, da imajo preko luže tudi verzijo s štirivaljnim EcoBoost agregatom, ki je varčnejša? Saj se hecate, mar ne?!?

Litri, ne kilovati!

Ford Mustang Dark Horse V8-6

Znano je, da je tradicionalnim Mustangovim voznikom podatek o porabi goriva podobno pomemben kot Melaniji, kdo bo prihodnji sevniški župan. A kogar to že zanima, so se tokrat pojavile na grafično precej lepo dodelani 12,4-palčni digitalni instrumentni plošči precej podobne številke kot pri kakšnem električno gnanem družinskem terencu. Le da so bile enote v mojem primeru navedene v litrih in ne v kilovatnih urah. Tako že v povsem običajnem voznem režimu poraba goriva le stežka pade pod 16 litrov, že med krajšim priganjanjem pa preseže 20 litrov. Celo doseg je bil tokrat podoben kot pri prej omenjenem električnem križancu, saj boste tudi z Mustangom naredili zgolj dobrih 300 kilometrov, preden si boste morali mazati roko z ročko za gorivo.

Voznikom Mustanga je obenem precej vseeno, da med ovinki ne pokaže toliko »gimnastičnih prvin« kot prej omenjeni nemški dirkaški prvaki. Resda je občutek na volanu najboljši do zdaj pri Mustangih, saj je postal precej bolj neposreden (a nikakor filigransko natančen), podvozje pa tudi s pomočjo sistema športnega vzmetenja MagneRide (nenehno prilagajanje togosti blažilnikov) ter diferenciala z omejenim zdrsom precej pripomore k izboljšanju vozne dinamike. A vse skupaj deluje še vedno dokaj prvinsko, pri čemer zna biti zadek na spolzkem precej nepredvidljiv. Tako se lahko kaj hitro zgodi, da boste na cesti opletali podobno kot nekdaj Erjavčeva stranka upokojencev (beri: malce levo, malce desno) ter nehote postali zvezda YouTube kanala. Pa ne tista frajerska!

Za dodaten dvig serotonina zna poskrbeti še način »Line Lock«, ki dodobra skrajša življenjsko dobo zadnjih gum (beri: kurjenje gum) ter precej inovativna t.i. »drift« ročna zavora, ki pomaga pri oddrsavanju. Igrača? Vsekakor, a ne za smrkavo mularijo, ki je še včeraj občudovala Mustanga GT500 v filmu Need for Speed. Avtomobil, ki zahteva precej občutka ter trezno glavo!

Ford Mustang Dark Horse V8-36Vsekakor pa boste z novim Mustangom precej bolj uživali v nestresnem premagovanju kilometrov na kakšni panoramski cesti (pa četudi boste ob tem preplašili kakšno kravico na paši) kot pa v trganju asfalta med ovinki. To je pač avtomobil za tiste vozniške romantike, ki občudujejo pristen zvok osemvaljnika ter radi občasno malce zaplešejo z zadkom ter jim je povsem vseeno, da je BMW-jeva multimedija v primerjavi s Fordovo odzivnejša ter da pozna materin jezik prve dame ZDA.

Zadnji dnevi raja

Ena najbolj prepoznavnih avtomobilskih stvaritev iz dežele hitre prehrane, obmejnih zidov in astronomsko dragega zdravstva tudi v novi generacijski izvedbi ponuja neverjetno dozo pristnega avtomobilskega karakterja. Še posebej za dano ceno, saj boste le stežka našli podobnega športnika za tak znesek.

Ford Mustang Dark Horse V8-32Res pa bi znal kdo tudi poreči, da predstavlja Mustang V8 neke druge čase, ko so bile Združene države še vodilna sila v avtomobilskem svetu in da je počasi čas za spremembe. Ter da ne bo ravno pripomogel k renesansi Američanov. Pa četudi bi nanj malce na silo lepili nalepke MAGA (Make America Great Again).

Pa saj to tudi ni osnovni namen Mustanga. Fordova ikona namreč želi s svojim rahlo uporniškim stasom vsaj še nekaj let ponujati vozniškim puristom čim bolj pristne avtomobilske užitke, ki jim ga električno brenčanje (zaenkrat) ne more dati. Verjetno eden zadnjih avtomobilskih romantikov, ki bi si ga marsikdo želel videti v Fordovih salonih še dolgo po tem, ko Melanija ne bo več prva dama.

Tekst: Urban Acman. Foto: Gašper Pirman.

* »You’re Fired!« (Odpuščen si! – angl.), fraza, ki jo je izrekal Donald Trump v televizijski resničnostni seriji Vajenec.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Petlitrski osemvaljni agregat, ki ponuja 453 KM največje moči, navduši že zgolj s svojim gromečim zvokom, a dodobra prepriča z izjemno zveznim delovanjem prek širokega območja vrtljajev. Pri 10-stopenjskem avtomatskem menjalniku se na trenutke zdi, da je malce zmeden ter za odtenek obotavljajoč med speljevanji, kar pa ne pokvari končne slike. Vsekakor čudovit pogonski sklop!
    10
  • Notranjost
    Nova generacija Mustanga je postala precej bolj digitalizirana, saj voznik najprej opazi 12,4-palčno digitalno instrumentno ploščo ter 13,2-palčni sredinsko nameščen zaslon informacijsko-multimedijskega sistema Sync 4. Paket Dark Horse prinaša odlična Recaro sedeža ter nekatere dizajnerske dodatke (npr. varnostni pasovi v modri Indigo).
    9
  • Opremljenost
    Avtomobilski purist, pri katerem so posamezni opremski dodatki za razvajanje skoraj povsem nepotrebni. Pravite, da pri dani ceni manjka sedežno usnje? Hja, verjemite mi, da vam bo že po prvih nekaj metrih lahko preklemansko vroče!
    10
  • Vozne lastnosti
    Med ovinki se lahko pohvali, da je postal najbolje vozno orientiran Mustang do sedaj, kar je nekako tudi pričakovano. Odlično MagneRide podvozje, ki poskrbi za izjemno blaženje ter zelo dober volanski mehaninem, ki pa vseeno ni toliko filigransko natančen kot pri kakšnih nemških atletih. Pa kaj! Precej grob na mokrem ("plesanje" zadka), kar zahteva od voznika veliko treznosti.
    9
  • Gospodarnost
    Fordova ikona, v kateri se vrti osemvaljni (serija Coyote) bencinski agregat, že pri povsem običajni vožnji porabi toliko, da povprečnega voznika Passata TDI kar stisne pri srcu. A vse skupaj dodobra zanemariš pri danih zmogljivostih in neverjetno orgazmičnem zvoku motorja. Ter ob dejstvu, da za dani kupček cekinov le stežka dobite toliko pristnega avtomobilskega karakterja.
    6
  • Zmogljivost
    Čeprav zna biti podobno uren že marsikateri kitajski električni model, pa tako motoriziran Mustang še vedno pokaže precej zob, ko ga poženemo v dir. Moč in navor vseskozi zelo enakomerno naraščata, avtomobil pa pospešuje zelo brutalno do tistih hitrostih na avtocesti, ki niso povšeči možem v modrem.
    10
  • Sklep
    V čedalje bolj elektrificiranem svetu predstavlja Mustang z osemvaljno motorizacijo pod motornim pokrovom enega zadnjih Mohikancev, preden se bo (zasluženo!) znašel v avtomobilskem muzeju. Avtomobil z neverjetno dozo pristnega karakterja, ob katerem se ti dodobra stoži ob napovedih bruseljskih birokratov, ki želijo vtakniti v prav vsako vozilo polnilne kable.
    9

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 67.000
cena testnega vozila (€) 86.220
dolžina × širina × višina (mm) 4.819 x 1.917 x 1.403
dovoljena masa vozila (kg) 2.170
emisija CO2 (g/km) 282
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 5.038
kompresija (1:) 12
masa praznega vozila (kg) 1.762
medosna razdalja (mm) 2.719
menjalnik/pogon 10-stopenjski avtomatski / zadaj
največja hitrost (km/h) 250
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 333/453 pri 7.250
največji navor (Nm pri vrt/min) 540 pri 5.100
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 12,2
osnovna cena vozila (€) 82.900
pnevmatike 255/40 R19 (spredaj) / 275/40 R19 (zadaj)
poraba goriva na testu (l/100 km) 18,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 12
pospešek 0-100 km/h (s) 4,4
prostornina prtljažnika (l) 381
število valjev/ventilov 8/24
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 93x92,7
zavore spredaj/zadaj kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

4 komentarjev za "Čista zmaga"


MORDOR
3 meseci 29 dni nazaj

Avto z dušo. Ford to zna.

jack86
4 meseci 1 dan nazaj

Super, se je prostor za prave avtomobile. Dober test.

JG2
4 meseci 1 dan nazaj

Hud stroj, pa tudi teža zelo korektna za tak motor in dimenzije avta. Ali je res med prednjimi in zadnjimi platišči razlika 2 coll?

 
Premijska izkušnja elektromobilnosti v manjšem paketu
Vstopnica