Navzven – z napihnjenostjo na ravno pravšnji dolžini … je ljubek ...
Notranjost je svetla, prostorna, urejena …
Podaljšano, recimo mu panoramsko sprednje steklo, povzeto po picassoju, je poznan »trik«, a novost za C3. Pred premočnim soncem ali če ne želimo uživati v ogromno dodatne svetlobe, ki jo takšna rešitev prinaša, ga je moč zastreti z lahkotno pomično notranjo strešno oblogo. Vanj vpeta senčnika z lepotilnima ogledalcema sta pohvalna podrobnost, pomembno je le, da na notranjem pomičnem delu pred pomikom nazaj senčnika najprej zložimo, sicer tvegamo bolj ali manj grob udarec v glavo. To pa ne pomeni, da v vozilu ni dovolj prostora – nasprotno, zaradi visoke strehe je moč nadvse udobno sedeti spredaj, tudi,+ če v višino merimo 190 centimetrov. Tudi notranja širina je zadostna, morda lahko tako velike zmotijo le malenkost kratka sedala sicer udobnih, dobro nastavljivih in z veliko bočnega oprijema opremljenih sprednjih sedežev. Sprememba tukaj je v primerjavi s predhodnikom zares velika, saj je mehkoba in čvrstost oprijema v ravno pravem razmerju. Dopadljiv, spodaj ravno prirezan volanski obroč prave debeline z veliko višinskega in nekaj premalo vzdolžnega pomika odlično sede v roke, tako je tudi s simpatično oblikovano »bučko« ravno prav dolge prestavne ročice.
Novo oblikovani instrumenti so pregledni, ponoči simpatično oranžno osvetljeni, povsem drugače kot v primerjavi s predhodnikom je oblikovana tudi armaturna plošča. Ta je takoj »razumljiva« – vsi elementi, stikala, vzvodi so namreč lahko dosegljivi in z njimi je moč upravljati tudi brez branja navodil.
Zadnja klop je dovolj prostorna za dva srednjerasla. Bolj kot notranja višina – ta je, glede na razred, zadostna, celo velika, (naj)prej prostora zmanjka v dolžino. Zadnja klop je prej trda kot ne, obenem pa še slabo kontuirana, kar v primerjavi s sedeži spredaj zmanjšuje njeno uporabnost in znižuje udobje sedenja, sploh na daljših poteh.
Avtomobil ima enega največjih prtljažnikov v svojem razredu. Hvalimo tako visoko odpirajoča se prtljažna vrata kot veliko odprtino, ki nastane. Prtljažnik je pravilnih oblik, pod dnom, ker ima le komplet za zasilno polnjenje pnevmatike, je nekaj dodatnega prostora. Večjim potrebam po meri ga je moč tretjinsko povečati, to pa je lahkotno opravilo, morda takrat lahko (z)moti neravno dno, ki nastane. Pri razkladanju težkih predmetov ne bomo cenili niti visokega nakladalnega roba.
Exclusive je ravno to …
Testni C3 z najbogatejšim paketom opreme in nekaj doplačili je bil vrhunsko opremljen avtomobil. Razen doplačila za ESP, ki bi moral biti del serijske opreme, nismo »pogrešali« ničesar. Štiri varnostne zračne blazine, varnostni zavesi, ABS, samodejna klimatska naprava, panoramsko sprednje steklo, elektrika za stekla, ogledali, osrednja ključavnico, tempomat, usnje na volanu in prestavni ročici, parkirni senzorji, navigacijski sistem s povezavo Bluetooth, 17 palčna lahka platišča so le del zares bogate opreme vozila.
Dizel iz sredine ponudbe ter dober, čeprav le petstopenjski menjalnik
Šibkejši od obeh 1,6-litrskih HDi-jev, 66-kilovatni (90 KM) dizel, je srednja izmed treh možnosti izbora plinsko-oljnih agregatov za to vozilo. Vozilu se motor odlično poda, saj je moči in predvsem navora, ki je na voljo v širokem območju vrtenja, vedno dovolj. Omogoča veliko živahnosti v mestu, pa tudi na regionalki ali avtocesti nismo v podrejenem položaju. Teče kultivirano, le ob zagonih v mrzlih jutrih rožlja bolj, kot bi želeli. Ponuja zgledno elastičnost vse od 1.500 vrt/min dalje in se po potrebi zlahka zavrti do rdečega polja daleč nad štiritisoč vrtljaji. Zgolj petstopenjski menjalnik, ki se včasih malenkost zatika pri pretikanju v peto prestavo, pomeni večje skoke vrtljajev med prestavami. Na avtocesti bi s šeststopenjskim menjalnikom motor tekel na še nižjih vrtljajih in porabil (še) manj goriva. A ta, poraba namreč, je vseeno nadvse ugodna. Pri 90 km/h, omejitvi na regionalnih cestah, je potovalni računalnik kazal povprečno porabo okoli 3,5 litra, pri avtocestnih hitrostih kakšna dva litra več. Da je motor zares varčen, dokazuje tudi najvišje izmerjeno testno povprečje, ki ne presega sedem litrov.
V vožnji – mehkoba čez vse, a tudi suverena lega …
Čeprav od C3 sprva nismo pričakovali več kot udobja v vožnji in predvidljive lege na cesti, pa so pri Citroenu prijetno presenetili in podvozje ter vzmetenje »ujeli« v razmerje, ki prepriča. Volan, v mestu zelo lahkoten, vseeno ponuja veliko informacij, kaj se dogaja pod kolesi, sorazmerno dolga medosna razdalja in pravšnje razmerje med trdoto in mehkobo blaženja, pa tudi med bolj dinamično zapeljanimi ovinki, vlivajo zaupanje. Lega je vedno predvidljiva, tudi pozno zaviranja pred ovinki, celo zaviranje in grobost na volanu v ovinku avtomobila ne spravita iz ravnotežja. Vseeno C3 še naprej ostaja najbolj zvest mehkobi v vožnji, saj ne glede na cestne neravnine ponuja zvrhano mero udobja, ki ga ne morejo omajati niti grobe udarne jame. Je kakšen minus? Globoke kolesnice lahko, zaradi širokih koles, vplivajo na smerno stabilnost, zavore, čeprav z dobrim občutkom na pedalu, pa se lahko tudi utrudijo – takrat stopnja pojemka zaznavno pada.
Pod črto
Avtomobil je prepoznaven navzven, prostoren, dobro opremljen in udoben v kabini, z, v tem razredu, enim največjih prtljažnikom, v testnem primeru še z verjetno najbolj harmoničnim pogonom v ponudbi ter z udobjem in suverenostjo v vožnji, ki prepričata. To, da s panoramsko streho ponuja dodaten čar, je še eden izmed bonusov zares dobrega paketa. Ni pa poceni.
Mnenja uporabnikov
22 komentarjev za "Citroen C3 Exclusive HDi 90 FAP Airdream"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Avto meni dost všečen razen mogoče preveč ženski, kot pa sedaj večina super(size)minijev.
Z tem samo 90km se nebi strinjal, kr je pomoje smisel motorja ekonomičnost in ne neki konji.
Cena je zasoljena, čeprav je pri citroenu tako, da je na papirju drag ima pa konstantne akcije, kjer dobiš par tisoč € dol brez da kaj rečeš in ko kopuješ avto dejansko in primerjaš ni med dražjimi.
Avto meni dost všečen razen mogoče preveč ženski, kot pa sedaj večina super(size)minijev.
Z tem samo 90km se nebi strinjal, kr je pomoje smisel motorja ekonomičnost in ne neki konji.
Cena je zasoljena, čeprav je pri citroenu tako, da je na papirju drag ima pa konstantne akcije, kjer dobiš par tisoč € dol brez da kaj rečeš in ko kopuješ avto dejansko in primerjaš ni med dražjimi.
Avto je lep, če znajo pri Citroenu narest lep avto zunaj, imajo pa drugje minuse…. "star" motor z "samo" 90KM in 5 prestav, konkurenca je ze pred njimi. In za zakljuek malo predrag avto… marsikod bo raje kupil kaj drugega za ta denar, žal je tako.
JTD je dober, ker nima neke tehnike, ki bi se pokvarila in ogromno rezerve, sicer bi bil enak ostalim, torej nič posebnega. kot da bi VW 2.0 imel 70 KM. Delal bi večno.
exclusive oprema pa nima esp?!?!?!?!zelo cudno pri avtu letnik 2010 in ceni 17.359eur…ma glavno da je navigacija,saj esp ni tolk vazen…