Testi

Citroën Nemo 1,4 HDi SX

Poraba 5,2/8,0/6,5 l/100km Največja hitrost 152 km/h Cena 14.700 eur
Plusi
  • zunanji izgled
  • odlagalni prostori
  • dvoje drsnih vrat
  • enostavno zlaganje zadnje sedežne klopi
Minusi
  • šibek motor
  •  trda nastavitev podvozja
  • serijska oprema
  • cena

Pred dobrim desetletjem je Citroën z berlingom ustvaril nov, vsestranski avtomobilski razred, ki lahko po želji uporabnika združi tako službeno, kot zasebno uporabo za prosti čas. Tokrat bi lahko rekli, da je Citroën v sodelovanju s Peugeotom in Fiatom ustvaril avtomobil z enakim namenom le v malce manjšem merilu. Test.

Prikupni malček

Majhne stvari so velikokrat bolj praktične in tudi bolj prikupne od podobnih, a večjih. In prav na to karto igra tudi najmlajši in obenem najmanjši trojček francosko – italijanske naveze. Da bi bil še bolj prikupen, je Citroënov malček dobil ime po simpatični Walt Disneyevi ribici – Nemo, ali če želite, po prvem, čeprav namišljenim, podmorniškem poveljniku.

Navzven se potniška različica nema od dostavne razlikuje le po dodatnih steklenih površinah na stranskih, drsnih ter na zadnjih krilnih vratih. Žal je uvoznik slovenskemu trgunamenil le različico brez tretjega bočnega stekla, ki pa bi bilo zelo dobrodošlo, saj poudarja bolj brezskrbno uporabo vozila in mu daje tudi bolj zanimiv in razigran izgled. Drugače ostajata njegovi glavni značilnosti majhnost in nekakšna kompaktna robustnost, ki jo gre pripisati predvsem zajetnemu, sprednjemu odbijaču, v zavetju katerega sta nameščeni okrogli meglenki.

V sebi nosi dostavniško dušo

Čeprav se lahko v nemu relativno udobno vozi tudi dopet potnikov, od katerih lahko zadnji trije v avto vstopajo skozi dvojeuporabnih drsnih vrat, se nekako ne moremo znebiti občutka, da se prevažamo v dostavniku. Slednjemu botrujejo predvsem dokaj visok in pokončen položaj sedenja, zadnja stranska stekla, ki se odpirajo le navzven, ter precej dostavniška pločevina namesto stekel za C stebričkom. Všečen dizajn armaturne plošče, ki spominja na tisto pri Fiatovem dobloju, ter trda plastika, iz katere je izdelana, dajeta močan občutek, da se vozimo v italijanskem avtomobilu (nižjega razreda, da ne bo pomote) s francosko značko. In čeprav plebejski materiali na trenutke delujejo precej ceneno, so obenem dokaj trpežni in (vsaj med testom) niso povzročali nadležnih “čričkov”. V osnovni postavitvi nam prtljažnik simpatičnega “Francoza” postreže s 365 litri prostornine. Seveda ga je s preprostim zlaganjem zadnje sedežne klopi mogoče povečati na 884 litrov, ob odstranitvi le-te pa lahko, enako kot pri dostavni različici, vanj pospravimo do 2,5 kubičnega metra tovora.

Dodatni konjiči bi bili dobrodošli

Turbodizelski motorček z 1,4-litra prostornine razvije 50 kilovatov (68 KM) in 160 Nm največjega navora. Le-ta je dovolj močan za mestno uporabo, na odprtih cestah pa se naše misli, predvsem pa desna noga, kaj kmalu začnejo ukvarjat z njegovo podhranjenostjo. Glede na to, da je ta avtomobil namenjen “civilni” uporabi, ki vsaj od časa do časa vključuje tudi vožnje na daljše razdalje, bi si želeli nekaj več moči. Tako nas ne bi prav nič motilo, če bi se lahko pri prehitevanjih zanesli na vsaj 10 ali 15 dodatnih “konjičev”.

Zelo vodljiv, a ne najbolj udoben

Med vožnjo smo našteli kar nekaj dobrih, a tudi kakšno slabo lastnost. Med dobre gotovo spadata dobra vodljivost in okretnost. Majhen obračalni krog omogoča enostavne manevre v mestu in drugih urbanih območjih. Če na eni strani trdo podvozje, ki ga je potniški nemo prevzel od dostavnega brata, prispeva k dobri vodljivosti, le-to po drugi strani občutno zmanjšuje stopnjo udobja med vožnjo. In, če je rahlo poskakovanje pri vožnji čez neravnine zaradi prirejenosti vzmetenja za prevoz tovora pri dostavnikih nekaj običajnega, pa je pri potniški različici to kar malce moteče. Da je tudi potnikom namenjennemo navsezadnje še vedno dostavnik, pa priča tudi podatek o njegovi največji dovoljeni obremenitvi, ki znaša več kot 500 kilogramov, kar je za tako majhen avto več kot spodboen dosežek.

Težko bo šlo brez doplačil

Pri nakupu dizelskega nema z opremo SX se bo najbrž le redko kateri kupec uspel ogniti doplačilom. Serijsko ima malček sicer vgrajen električni pomik sprednjih stekel in vzvratnih ogledal, osrednjo ključavnico z daljinskim upravljanjem in potovalni računalnik, doplačati pa je treba na primer za klimatsko napravo in avtoradio, ki sta za modernega uporabnika praktično že nepogrešljiva. Za varnost skrbijo zavorni sistem ABS in čelni varnostni blazini.

V razmislek za konec

Če povzamemo vse ugotovitve, lahko zaključimo, da je potniški nemo simpatičen in uporaben avtomobil, kaj veliko več pa v njegovo korist ne moremo povedati. Njegove skromne zunanje mere bodo najbrž prišle bolj do izraza pri dostavni različici furgon, za katero se bodo odločali uporabniki s točno določenimi potrebami, na primer tisti, ki se veliko gibljejo po mestnih središčih in potrebujejo majhen in okreten avtomobil. Za bolj široko uporabo v prostem času pa se sprašujemo, če ni trenutno morda bolje pogledati za dobrim starim berlingom (odslej pod imenom Berlingo First), ki le ponuja več udobja osebnega avtomobila in je trenutno (zlasti s popusti) tudi cenovno precej bolj ugoden. Za malce bolje opremljeneganema SX, ki med drugim potnikom ponuja udobje doplačljive klimatske naprave in predvaja njim najljubše mp3-je, je namreč treba odšteti kar 14.700 evrov, kar pa res ni več drobiž.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Prešibek motor za vsestransko uporabo.
    6
  • Notranjost
    Všečno oblikovana ter izdelana iz cenejših, a trpežnih materialov.
    7
  • Opremljenost
    Doplačati je treba za osnovno opremo po sodobnih standardih.
    6
  • Vozne lastnosti
    Okreten in zabaven, a ne pretirano udoben.
    7
  • Gospodarnost
    Čeprav ni požrešen, ga med varčneže ne moremo uvrstiti.
    7
  • Zmogljivost
    Končna hitrost in pospeški zaslužijo le zadostno oceno.
    6
  • Sklep
    Prikupen malček, ki z ničemer ne preseneča.
    6.5

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 12.990
cena testnega vozila (€) 14.700
dolžina × širina × višina (mm) 3.960 × 1.720 1.720
dovoljena masa vozila (kg) 1.700
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/12 let/3 leta/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.398
kompresija (1:) 17,9
masa praznega vozila (kg) 1.185
medosna razdalja (mm) 2.513
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 152
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 50 (68) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 160 pri 1.750
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,6
pnevmatike 175/70 R 14, 6 J×14
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,2/8,0/6,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,7/3,8/4,6
pospešek 0-100 km/h (s) 16,9
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 365 - 884
število valjev/ventilov 4/8
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 73,7 × 82,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Citroën Nemo 1,4 HDi SX"


hejho
16 leta 8 meseci nazaj

Meni se zdi konjev čisto dovolj, saj avto ni težji in nič večji od peugeota 206, katerega imamo doma s tem motorjem. Zelo dober avto za zmerno ceno.

dct
16 leta 8 meseci nazaj

Pri potniškem berlingu na primer je vseeno malo drugače in, če bi tudi tu bilo tako, bi se nam zdelo čisto ok.

Ivan36
16 leta 8 meseci nazaj

A Cady je pa luxus a ne ? To je tak segment a ne , se počutimo kakor v dostavniku grr.

 
Audi A4 Avant 2.0 TDI
Hyundai H-1 2.5 CRDi Style