Poraba 5,2/8,0/6,8 l/100km Največja hitrost 217 km/h Cena 30.740 eur
Plusi
  • v primerjavi z bencinskim bratom je dizelski agregat bistveno bolj varčen
  • prožnost agregata
  • ohranja športen značaj
  • še vedno vsakdanje uporaben
Minusi
  • velik obračalni krog
  • zaslon za dotik
  • povečana masa

V senci svojega zmogljivejšega brata, Focusa RS, dizelsko gnani ST trka na vrata voznikov, ki si želijo odličnih voznih lastnosti, a se po drugi strani ne želijo odreči nižjim stroškom uporabe.

Prenova prinaša najmočnejšega dizla

Ford Focus ST TDCi_4
Eden glavnih adutov ostaja atraktiven zunanji videz.

Kot sem spoznal na mednarodni predstavitvi, je Ford prenovi Focusa posvetil precej časa. Novosti pri zunanjem videzu mogoče niso največje, je pa zato moč opaziti večje spremembe v potniški kabini. Za multimedijo še vedno skrbi Sony, a je razlika med uporabnostjo pred in po prenovi naravnost neverjetna. Toda tokrat spremembe pri zunanjem in notranjem videzu niso relevantne, največji biser, ki je prišel s prenovo, se skriva pod pokrovom motorja. Gre za nov dizelski agregat, ki se je s 136 kilovati moči in kar 400 njutnmetri navora zavihtel v vrh dizelske motorne ponudbe.

V primerjavi z bencinsko gnanim ST-jem je moči bistveno manj, a to ne pomeni, da se je športni Focus pomehkužil. Ford je preprosto izkoristil možnost večje prodaje in zadostil povpraševanju. Svojega dizelskega člana v športnih linijah imajo praktično vsi veliki igralci, izpostaviti velja predvsem Volkswagen Golf GTD, Škodo Octavio RS in Seata Leon TDI FR. Fordova rumena raketa ponuja približno enako moč kot konkurenca.

Razvit iz običajnega dvolitrskega agregata

Ford Focus ST TDCi_22
V oči pade podatek o 400 njutnmetrih navora.

Fordovi inženirji oddelka Ford Performance so si za osnovo sposodili razširjeni dvolitrski dizelski agregat s 110 kilovati moči. Toda sprememb v primerjavi z običajnim dizlom je precej. Zamenjali so sistem za dovod zraka, namestili bolj pretočen izpušni sistem in z novo elektroniko dvignili moč motorja za 26 kilovatov. Še bolj je impresiven podatek o navoru, ki je v primerjavi z bencinarjem višji za 40 njutnmetrov. Kljub temu, da imata obe športni različici vgrajen identičen menjalnik, so se pri Fordu poigrali s prestavnimi razmerji, ki sedaj bolj ustrezajo dizelskemu značaju in pripomorejo k boljšemu prenosu moči na cesto.

Igra, set, zmaga

Ford Focus ST TDCi_2
Varčna zvezda športne družine.

V teniškem žargonu Focus ST tudi v dizelskih preobleki tekmecem zabije asa. Kljub civilni naravnanosti motorja ostaja ST privlačna zver, ki ne pozna kompromisov. Podvozje ostaja tipično športno, notranjost krasijo številni športni dodatki in z atraktivnim zunanjim videzom poskrbi, da se za njim obrne marsikatero oko. Dizelski ST je ostal zvest zasnovi klasičnega bencinskega ST-ja, kar nedvomno pomaga pri privabljanju kupcev, ki si želijo izstopati in ohraniti glavne lastnosti originala.

Tako kot pri običajni različici, nekaj kritik leti na še vedno prepočasno večopravilno enoto, a so v odličnih sedežih Recaro te zamere hitro pozabljene. Veliko kupcev bo cenilo tudi dodaten par vrat, ki pride prav v vsakodnevni uporabi, zaradi športnega zunanjega paketa pa ne pokvarijo celotnega videza.

Vsakodnevno uporabnost potiska v ozadje

Že pred štirimi leti sem pri Focusu ST zapisal, da gre za izredno dvoličnega športnika. Po eni strani je lahko razmeroma uglajen, po drugi pa pobira ovinke kot za šalo. Štiri leta kasneje je zgodba dokaj podobna, vendar deluje dizelski ST zaradi obilice navora in odzivnosti stopalke za plin bistveno bolj agresivno.

V suhem se sprednja kolesa še nekako spopadajo z ogromnim navorom, ki je na voljo že od 2.000 vrtljajev naprej, v mokrem pa je potreben previden pritisk na stopalko, sicer se sprednja kolesa prerada zavrtijo v prazno. Za zadnje krivim tudi zimske pnevmatike, ki so bile povrh vsega že proti koncu svoje življenjske dobe. Na slovenski predstavitvi, kjer smo preizkušali meje dizelskega ST-ja na suhem in z novimi letnimi pnevmatikami, je bila zgodba drugačna, a če me spomin ne vara, je tudi tam hitro zmanjkalo oprijema.

Ford Focus ST TDCi_15
Tako kot vedno, sedeži Recaro so perfektni.

Pri Fordu so prekonstruirali vektoriranje navora, ki poskuša posnemati delovanje delne zapore diferenciala s pošiljanjem moči na drugo kolo, zato volanski obroč ni tako odrezav kot prej, še posebej na mokrem. Pred prenovo je ST ob polnem štartu z mesta spredaj rad zaplesal levo in desno, tukaj pa je ravno zaradi izboljšanega sistema te nemirnosti bistveno manj.

Kljub skoraj 100-kilogramskemu dodatku je ST še vedno kralj ovinkov. Skozi njih se prebija nežno in hitro, karoserija se ne zvija in drži smer. Volanski obroč je neposreden in presenetljivo ponuja vozniku dobršnjo mero povratnih informacij. K izboljšanim voznim lastnostnim pripomorejo tudi prenovljeno vzmetenje in blažilniki.

Ford Focus ST TDCi_6
Čistokrvni član družine ST.

Čistokrvni ST

Focus ST TDCi si je s svojimi voznimi lastnostmi, videzom in na koncu tudi s ceno zaslužil svoje mesto v Fordovi družini športnih vozil. Z gromozanskim navorom, ki ima še veliko zaloge pri prenosu na cesto, je dizelski agregat izredno elastičen in ponuja odlično alternativo dizlu. Če vas ne moti dizelski zvok, je tako podprt ST lahko skoraj enakovredna alternativa bencinskemu bratu.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Dizelski agregat ponuja alternativo, ki se izkaže za odlično izbiro. Skupaj z natančnim ročnim menjalnikom in ne preveč vsiljivo elektronsko mehansko zaporo diferenciala je paket zaokrožen v zelo zadovoljivo celoto.
    9
  • Notranjost
    V grobem je potniška kabina enaka tisti iz običajnega Focusa. Nekaj lepotnih dodatkov te nenehno spominja, da ne gre za običajno različico, med njimi predvsem izstopajo sedeži Recaro in dodatni merilniki na armaturni plošči. S prečiščeno notranjostjo deluje Focus ST zdaj bolj odraslo, živce parajoče je le delovanje zaslona na dotik.
    8
  • Opremljenost
    Focus ST poleg športnih dodatkov prinaša še zajeten spisek druge dodatne opreme, kjer prednačijo varnostno-asistenčni sistemi.
    9
  • Vozne lastnosti
    Ne tako suvereno kot v bencinski različici, a še vedno dovolj dobro, da zasenči neposredne tekmece.
    8
  • Gospodarnost
    Ker je pod pokrovom motorja nameščen dizelski agregat, se povprečna poraba v primerjavi z bencinskim agregatom skoraj razpolovi, v obratni smeri pa cena bistveno ne naraste.
    8
  • Zmogljivost
    Zaradi res velikega navora in prožnosti agregata je moči povsem dovolj, res pa je, da je v primerjavi z bencinskim bratom konjenica pod pokrovom motorja precej manjša.
    8
  • Sklep
    Focus je v atraktiven športni paket namestil dizelski agregat in kupcem ponudil alternativo. Ohranili so pozerski videz, zmanjšali povprečno porabo in tudi moč motorja, a s tem pridobili veliko simpatij uporabnikov, ki jim bencinski Focus ST predstavlja prevelik finančni zalogaj, moč motorja in malenkost slabše vozne lastnosti pa jim niso v vrhu prioritet.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 27.590
cena testnega vozila (€) 30.740
dolžina × širina × višina (mm) 4.362 x 1.823 x 1.484
emisija CO2 (g/km) 169
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/lak/korozija) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.997
masa praznega vozila (kg) 1.463
medosna razdalja (mm) 2.648
menjalnik/pogon ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 217
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 136/185 pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 2.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 12,4
pnevmatike 235/35 R19
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,2/8,0/6,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,0/3,8/4,2
pospešek 0-100 km/h (s) 8,1
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 363/1.148
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

16 komentarjev za "Dizelsko srce za športnika po duši"


8 leta 11 meseci nazaj

Fotke so pa hude.

8 leta 11 meseci nazaj

Tile dizelski “hot” hatchi mi ne potegnejo niti malo. Za 30 jurjev dobiš cupro/308 gti/megane rs z skoraj 100 konji več, 2s boljšim pospeškom do 100km/h in kar dost višjo končno hitrost…

pskoda
8 leta 11 meseci nazaj

In dosti višjo porabo goriva

Firediver
8 leta 11 meseci nazaj

Avto je tak, kot je, je pa pri ljudeh prisotna različna percepcija pojma “športnosti” in “brezkompromisnosti”.
Za moje pojme je prava športna brezkompromisnost omejena na dirkališča, za javne ceste pa je ogromno različnih “civilnih” inačic, ki imajo ti dve lastnosti različno “omiljeni”, da je avtomobil vsaj za silo uporaben tudi za vsakdanjo vožnjo.
In zato se nima pomena prerekati, kdo je boljši.

bossclk
8 leta 11 meseci nazaj

Nikjer nisem zasledil testnih porab goriva…kar prikazuje tudi to ,na kakšen način je narejen test (bolj reklama, kot kaj drugega)…

pskoda
8 leta 11 meseci nazaj

Potem ste ga pa žgal. Osebno z leonom 184hp dizlom ga moram žgat ko pesa, da prilezem na 6.8 litra.

pskoda
8 leta 11 meseci nazaj

Za okrog 6.5l na 100km se pelješ zelo hitro oz krepko prehitro za naše ceste

bossclk
8 leta 11 meseci nazaj

Škatla, od znotraj ista kot ford za 12k ,samo za pretrdo podvozje ,pa malo nachipan diesel pa ni vredno dati 30k.V vseh tujih testih grajajo preozke recaro sedeže pa pretrdo vzmetenje … važno je, da ima po avtorjevih besedah “nor ” navor … že C mercedes 2.2 ima 500NM…

 
Jasen cilj
Megaloman