Testi

Fiat 500 1,4 16V Duologic POP

Poraba 5,9/9,5/7,9 l/100km Največja hitrost 182 km/h Cena 18.551 eur
Plusi
  • izgled
  • oblikovne rešitve notranjosti
  • barvne kombinacije
  • menjalnik
Minusi
  •  veliko trde plastike
  • malo odlagalnih površin
  • visoko sedenje spredaj
  • trdo vzmetenje
  •  cena
  • prenizek naslon za roko spredaj
  • majhna posoda za gorivo

V uredništvu smo preizkusili že dve »500-tki«. Eno z močnejšim bencinskim motorjem in edino z »dizlom«, obakrat z bogato opremo. Tokrat pa smo v test dobili 500-tko, v katerem je močnejši bencinski motor dopolnjeval robotizirani ročni menjalnik.

A ni bonbonček…

Strinjamo se, moderna interpretacija ene največjih Fiatovih uspešnic, po svoji (novi) pojavi navdušuje. Majhnost, ki ni le to, mnoge obline, prelivajoče linije, praktično nič previsov čez premi, velike prednje in smele zadnje luči, majhna, a ne čisto zares potniška kabina z dosti steklenih površin ter številni detajli, velika platišča in še.. Vse to naredi najmanjšega fiata zares zapeljivega.

Kabin(c)a…

V obeh testnih smo in tudi v tem bomo zapisali enako. Notranjost je oblikovana v retro slogu, je pa plastike veliko, a to zares ne moti. Barvna usklajenost in številni detajli naredijo svoje. Zelo na malem prostoru skoncentrirani merilniki instrumentne plošče so zaradi retro grafike merilnikov slabše pregledni, kot bi bili lahko, a tudi to ne moti posebej. Bolj to, da na solidno velikih prednjih sedežih dva povprečno rasla odrasla sicer solidno sedita, a to bolj na račun zračnosti kabine same kot nastavljivosti sedežev. Nastavljivost vozniškega položaja in tudi volana je le povprečna, sedež pa je tudi v najnižjem položaju previsoko. Prostora je spredaj dovolj – notranja širina je zadostna. Temu, logično, ni tako zadaj. Zadnja klop je prvenstveno namenjena prevozu otrok, ostalim sedenja zadaj ne priporočamo.

Prtljažnik s 185 litri prostornine pogoltne dnevni nakup, moč je podreti naslon zadnje klopi in kljub temu da ima prtljažnik visok nakladalni rob, mu tega ne zamerimo posebej. Za prevoze tovora bomo pač izbrali druga vozila.

Minusi na enem mestu – poleg očitnega, (zelo) malo prostora zadaj, že omenjena izdatna uporaba plastike, visoko sedenje, malo možnosti nastavitve sedežev, malo odlagalnih površin.

Oprema

Fiat ima odlično politiko, kar se opremljanja »petstotk« tiče. Če želimo zares uživati v vsej polnosti, ki nam jo lahko malček pričara, mora izbrati bogat paket opreme in (ali) še (krepko) doplačati. Paket opreme pop je z začetka ponudbe – serijski so ESP, pet varnostnih blazin, električni paket za upravljanje stekel, osrednje ključavnice, ročna klima.. V testnem primeru je bilo doplačil še za natanko 4951 evrov – med njimi samodejna klimatska naprava, kakovosten avtoradio z MP3 podporo ter sistemom Blue & Me, električno pomično strešno okno in še bi lahko naštevali…

Menjalnik Doulogic in močnejši bencinski motor sta super kombinacija

Preverjeni 1,4-litrski motor s 74 kilovati je bil tokrat v kombinaciji s preizkušenim robotiziranim menjalnikom Dualogic. Menjalnik je v osnovi petstopenjski, da se lahko imenuje robotizirani, so mu, če malenkost poenostavimo, odstranili stopalko sklopke, pritaknili pa elektrohidravlični modul.

Sistem pozna več načinom. Prvi je povsem samodejni, a v tem bomo gotovo kaj kmalu nergali nad premajhno uglajenostjo in počasnostjo pretikanja – pri vsakem prestavljanju sistem namreč za dalj časa odvzame plin, avto pa takrat opazno zaniha. Nekaj izboljšanja prinese popuščanje stopalke za plin pred pričakovanim pretikanjem.

Večino časa smo zato vozili v drugem, t.i. sekvenčnem načinu pretikanja, v športnem programu. Vklopljeno ročno pretikanje in dodatno še športni program (tega je moč uporabiti tudi v samodejnem načinu), šele zares prinese želeno odzivnost in hitrost pretikanja. Sekvenčni način in program sport prinese kratke čase prestavljanja, ob prestavljanju navzdol – premik ročice naprej, celo dodaten vmesni plin, iz izpušnega sistema se lahko oglaša še športno zamolklo bobnenje, kar navdušuje.

V uredništvu smo se zato spraševali, če proizvajalci morda nalašč ne »zadušijo« motorja, njegove odzivnosti in neposrednosti volana zgolj, da bi ob pritisku na tipko »sport«, vozniku pričarali nasmeh na usta. Tako – odzivno namreč, bi morala motor in menjalnik delovati že v »normalnem« načinu.

Čeprav ima robotizirani menjalnik, v primerjavi s klasičnim nekaj posebnosti, te hitro osvojimo. Speljevanje zahteva več plina kot običajno, v že opisanem samodejnem načinu tudi precej potrpežljivosti. Pred pretikanjem v vzvratno prestavo morate obvezno pritisniti zavoro, a ne skrbite – če boste hoteli storiti kaj, kar sistem ne dovoljuje, vas bo na to opozoril opozorilni pisk. Pod črto pa velja zapisati, da elektronika pušča veliko svobode, preden se vmeša. Moč je, z večkratnim pomikom ročice naprej, pretakniti tudi več prestav »navzdol«, moč je speljati z drugo prestavo, moč je gnati motor v rdeče polje na merilniku…

Še o motorju. Ker sta najvišja moč in navor postavljena visoko na lestvici razpoložljivih vrtljajev, ima motor dvojno naravo – krotkost in ubogljivost, kultiviranost in dobro odzivnost, a majhno eksplozivnost v spodnjem in srednjem območju vrtljajev ter športno, včasih kričečo, a ne tudi motečo in precej bolj divjo naravo nad štiri tisoč vrtljaji v minuti. Pospeški so takrat dobri, odzivnost nadpovprečna, užitek velik. Le poraba v takšnem režimu naraste preko meja zmernosti.

V vožnji

Široki koloteki, majhni previsi, široke in nizkopresečne pnevmatike, priznajmo si, premalo moči in solidno natančen volan ter v sekvenčnem načinu zgledno hiter in zanesljiv robotizirani menjalnik prinese kombinacijo, ki pod črto prepriča. A ni vse le »rožnato«. Kratka medosna razdalja in trdno vzmetenje sicer vedno povzroča gibanje karoserije, pri vožnji čez grobe neravnine je gibanja in stresanja celo preveč. Avtocest se prej brani kot ne, tam je lahko nebogljen, tako zaradi smerne stabilnosti, ki zna ponagajati v močnem vetru, kot zaradi svoje majhnosti. Mestni avto tudi ni povsem, tam, v mestih namreč, ne najmanjši rajdni krog ne prepriča povsem. Po podeželski cesti, z nekaj zaprtimi ovinki pa (lahko) zablesti, če vozilo »z glavo«, pametno uporabljamo menjalnik in imamo ves čas v mislih, da prevelika hitrost v ovinku najprej prinese odnašanje preko prednjih koles, ob silovitem (paničnem) zaviranju pa lahko zdrsne – hitro in težko ulovljivo, tudi zadek. Tega pomaga krotiti ESP, ABS pa nadzira zavore, ki zavirajo dobro, a se lahko kmalu segrejejo preko meja, ko učinkovitost zamenja pojemanje.

Pod črto

Fiat 500 tudi v tej kombinaciji še naprej ostaja želen objekt nakupa, ki prepriča tako s svojo pojavo, če ga bogato opremimo, razvaja, dvema nudi dovolj prostora in z robotiziranim menjalnikom, ki se z motorjem dobro ujame, prinese kanček dodatnega užitka v vožnji. A vse to se plača, krepko.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Motor, ki ga je treba priganjati in zelo dober robotizirani menjalnik
    7
  • Notranjost
    Retro, vrhunski detajli, dovolj prostora za dva, veliko trde plastike
    8
  • Opremljenost
    Oprema POP je najnižja stopnja opreme, avto kar kliče po doplačilih
    6
  • Vozne lastnosti
    Dobra lega, a okrnjeno udobje zaradi trdega vzmetenja
    7
  • Gospodarnost
    Dovolj zgledna poraba, a drzno visoka cena vozila
    8
  • Zmogljivost
    Zdi se, da je s tem menjalnikom bolj zmogljiv, kot z ročnim.
    7
  • Sklep
    Avto kupujemo (tudi) s čustvi - Fiat 500 te zlahka zadovolji
    7.2

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 13.600
cena testnega vozila (€) 18.551
dolžina × širina × višina (mm) 3.546 × 1.627 1.488
dovoljena masa vozila (kg) 1.380
garancija (splošna/prerjavanje/lak/mobilna) 2 leti/8 let/3 leta/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.368
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.015
medosna razdalja (mm) 2.300
menjalnik/pogon 5-stopenjski robotizirani/spredaj
največja hitrost (km/h) 182
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 74 (100) pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 131 pri 4.250
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,6
pnevmatike 195/45 R 16, 6,5 J×16
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,9/9,5/7,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,2/8,2/6,3
pospešek 0-100 km/h (s) 10,5
prostornina posode za gorivo (l) 35
prostornina prtljažnika (l) 185 - 610
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 72,0 × 84,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Fiat 500 1,4 16V Duologic POP"


Gosic
15 leta 4 meseci nazaj

Za tak denar, dobiš marsikaj : megan,golf,ceed,focus,astra…. Pretirana cena.

Sandi
15 leta 4 meseci nazaj

Kaj se prtožujete vsi nad ceno, taka pač je- previsoka! Ampak glede na kakšno drugo legendo iz preteklosti- cena spet ni tako visoka ( npr: mini).
lp

Daedalus
15 leta 4 meseci nazaj

všečen, ampak absolutno predrag…zdi se mi res bedno, da navijajo ceno na podlagi slave iz preteklosti…in ta slava iz preteklosti je bazirala na zelo nizki ceni…….

genius96
15 leta 4 meseci nazaj

tale fičko je res lep sam je pa za svojo velikost zelo drag

Dj Big
15 leta 4 meseci nazaj

X2, prjatu za 18 čukou dobiš že auto 🙂

 
Seat Altea XL 1,9 TDI Style
Ford Mondeo Karavan 2,3i Automatic Titanium X