Vrnitev v šestdeseta leta prejšnjega stoletja?
V čem sta si avtomobila, ki ju loči pol stoletja, lahko sploh podobna? Vsekakor je to lahko podoba, ki nas nostalgično vrača nazaj v čas. Novi fiat 500 nas s svojo obliko in majhnostjo resnično spominja na originalni model, a to je pravzaprav vse, kar imata skupnega. Prvo petstotico so pri Fiatu ustvarili za to, da bi zadovoljila potrebe širše italijanske družbe, ki je doživljala preporod podrugi svetovni vojni. To naj bi bil avtomobil, ki si ga lahko privošči vsaka družina in po bolj mlačnem začetku prodaje leta 1958, je fiat 500 v začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja v Italiji počasi začel postajati nacionalni avto. Novi fiat 500 pa ima povsem drugačno vlogo.
Klasični fiat v zelo lepem paketu
Sodobno zasnovani avtomobilček z dobro mero nostalgije ponuja vse, kar si lahko zaželi moderni in tudi bolj petični kupec. V notranjosti tako v retro stilu in ekstravagantnih barvnih kombinacijah najdemo najsodobnejšo opremo. Poleg elektrifikacije stekel in zunanjih ogledal ter klimatske naprave so tu še modrozoba naprava za prostoročno telefoniranje Blue & Me, avtoradio s predvajalnikom datotek mp3, priključek USB, pri vzvratnem parkiranju pa nas s piskanjem na oviro opozarjajo v zadnji odbijač vgrajena tipala. Zelo atraktivna je mala instrumentna plošča z grafiko v retro stilu, ki pa se pri uporabi izkaže za precej nepregledno. Žal se ekstravanganca pri materialih, iz katerih je izdelana notranjost italijanskega malčka, začne in konča pri svetlem usnju na volanskem obroču in prestavni ročici. Vse ostalo je izdelano iz precej cenene plastike, ki jo poznamo iz manj “fancy” modelov, kot sta na primer punto in panda in ki malce pokvari dober prvi vtis. Nad prostornostjo se gotovo ne moreta pritoževati voznik in sovoznik, zadnja klop pa je zaradi padajoče strehe in pomanjkanja prostora za noge bolj kot za odrasle, narejena po meri otrok. Čeprav navzven ni videti, petstotica zadaj skriva tudi 185 litrov prtljažnega prostora, ki se lahko z zlaganjem zadnje klopi poveča na 610 litrov.
Na papirju obljublja veliko, v praksi pokaže malo manj
Testno petstotico je poganjal 1,4-litrski, 16-ventilski bencinski motor, ki po tovarniških podatkih razvije 73,5 kilovata (100 KM). Sto konjičev se za tak avtomobilček morda zdi veliko, a so le-ti precej leni. Motor postane bolj živahen šele nad 4.500 vrtljaji. Poleg klasičnega lahko s pritiskom na gumb izberemo tudi način “sport”, pri katerem se poveča odzivnost motorja ob pritisku na plin ter malo otrdi drugače peresno lahek volanski mehanizem. Čeprav se v načinu “sport” odzivnost volana poveča, je le-ta še vedno precej posreden, šestopenjski ročni menjalnik pa bi lahko bil bolj natančen. Kljub temu, da smo med testom skoraj ves čas vozili v načinu “sport”, avto ni pokazal poskočnosti, ki bi jo od malčka s sto konjiči pričakovali. Čeprav smo za to, da bi vse konjiče le zvabili na plano, med testom zagnano pritiskali na stopalko za plin, se je poraba goriva ustalila na povsem sprejemljivih 7,6 litra na sto prevoženih kilometrov.
(Preveč) športno naravnano podvozje
V nasprotju z njegovimi drugimi dokaj umirjenimi lastnostmi, je fiat 500 v vožnji prav športno trd. Poleg trde nastavitve podvozja k temu pripomorejo tudi velika, 16-palčna platišča, obuta v nizkopresečne pnevmatike z merami 195/45. To omogoča več dinamike medvožnjo, saj se avto ponaša tudi z dobro lego na cesti. Za izgled in dober oprijem pa je žrtvovano udobje pri vsakdanji uporabi. Hitrostne ovire tako v primeru petstotice v popolnosti dosežejo svoj namen, saj za dobro naše hrbtenice res ne želimo hitreje zapeljati čez nje kot je dovoljeno. Enako se zna zgoditit, da bodo postali bolj “tečni” tudi prehodi čez železniške proge ali kakšne poškodbe cestišča.
Bogato opremljen, a drag
Nekaj, kar precej zmanjša navdušenje (vsaj pri nas ga je) nad italijanskim malčkom, je gotovo njegova zasoljena cena. Za testiran model je že v osnovi potrebno odšteti okroglih 14.500 evrov, z doplačili za omenjena tipala za pomoč pri parkiranju zadaj, za platišča iz lahke litine, sprednji meglenkiin nekaj drugih “kozmetičnih” dodatkov pa se cena nevarno približa 16 tisočakom.
Za konec
Pri stvaritvi novega fiata 500 so se ponovno izkazali italijanski oblikovalski mojstri. Ustvarili so avtomobil, ki pri ljudeh obuja lepe spomine. Pri nas ga večina povezuje z legendarnim fičkom, s katerim so mnogi doživeli svoje prve avtomobilske avanture. Čeprav je takoj osvojila številna srca, pa nova petstotica še zdaleč ni tako ljudska kot model, ki je ugledal luč sveta davnega leta 1958. S ceno, ki je kar za nekaj tisočakov višja od tistih, ki jih dosega večina mestnih malčkov, gotovo ni racionalna odločitev, ampak kakšen bi bil ta svet, če bi bili vsi samo racionalni?
Mnenja uporabnikov
16 komentarjev za "Fiat 500 1,4 16V Lounge"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
za šminkat čist hud avto:D
pustmo denar. Avto sem imel je špica!!(seveda testno vozila) 🙂 design svetvoni, lep avtoček za kakšno bello ženo. za avtam se folk bl obrača, kot za novo s klasso, teh je itak že celga f****
lepši in bolj kulten avto od konkurence!
To ni samo avto, to je modni dodatek. In v tem pogledu je idealen. Paše zraven Dolce & Gabana obleki in Gucci čevljem in je temu primerno tudi cenjen.
Kar se tiče voznih lastnosti; omislite si manj nizkopresečne gume, pa bo takoj bolj udoben. Voznik naj se nauči prestavljati, pa ne bo imel težal z menjalnikom, ki nikoli niso bili Fiatova hiba. Kar se zmogljivosti tiče, pa mislim da so bila pričakovanja testnega voznika prevelika. Sem vozil 100-konjsko Pando in je primerno živahna. Žena ima skoraj identično močnega Colta z elektronsko krmiljenimi ventili, pa je manj živahen od Fiata. Stvar je bolj v glavi voznika, kot kje drugje.
Cena je prav primerna. Če bi si ga lahko privoščil vsak mozoljast mulec, avto ne bi bil taka ikona kot je sedaj.
Taljani ga bodo itak šli tkoj iskat =) …meni osebno je ta avto kr neki…je dosti cenejših in boljših…brez zamere FIAT fani 😉