Testi

Fiat 500L 1.6 Multijet Trekking – Retro je “in”*

Poraba 5,7 l/100km Največja hitrost 175 km/h Cena 23.810 eur
Plusi
  • Varčnost dizelskega motorja
  • Prostornost
  • Vzdolžno premična zadnja klop
  • Trekking dodatki
  • Svetla notranjost
Minusi
  • Gumbi za klimatsko napravo so prenizko
  • Muhavost USB priključka
  • Neudobni sedeži spredaj in zadaj

Po uspešnem Fiatu 500 so se pri italijanskemu proizvajalcu odločili, da bodo razširili ponudbo svojih vozil. Združili so tradicionalen videz malčka, dodali daljši zadek in nove motorje. Rodil se je Fiat 500L. Ni preteklo veliko časa, da je 500L, v skladu z zahtevami trga, pridobil še terensko naravnano različico. Fiat 500L Trekking ponuja večjo oddaljenost od tal, prilagodljiv ESP program in nekaj karoserijskih dodatkov za bolj dodelan končni videz.

Notranjost za modne navdušence

Eden najpomembnejših dejavnikov, ki opredeljujejo njegovo terensko ime, je zagotovo majhen gumb pri prestavni ročici. Sicer pa se notranjost vozila v različici Trekking ne razlikuje bistveno od običajne verzije, največja novost so pravzaprav rjavi usnjeni dodatki. V kombinaciji z rumeno zunanjostjo so se pri številnih, vključno z mano, pojavljali dvomi o uspešnosti barvne kombinacije.

Ob opazovanju voznikov, ki vozijo 500L, sem hitro spoznal, zakaj takšna modna izbira oblazinjenja. Za volanom so v večini primerov sedeli starejši ljudje, ki jim veliko pomeni njihov imidž. Radi se pokažejo navzven, pomemben pa jim je tudi notranji videz, ki ustreza trenutnim retro modnim smernicam. Italijani pač vedo, kako se stvarem streže.

Notranjost vozila se izkaže predvsem v svoji zračnosti in prostornosti, žal pa splošnemu vtisu ne sledijo sedeži, ki so preveč trdi in ploski. Prtljažni prostor je s svojimi 412 litri presenetljivo velik, saj sem vanj brez problema spravil prtljago za tri osebe. Težje dostopni so vrtilni gumbi za klimatsko napravo, ki so postavljeni prenizko in preusmerijo pogled voznika s ceste.

Kaj naredi pritisk na gumb T+

Z vklopom programa Traction+ se spremeni delovanje sistema ESP, ki nadzira zaviranje in simulira delovanje mehanske zapore diferenciala. S tem vozniku omogoči več svobode na terenu ali manj zahtevnih brezpotjih. Sistem omogoča kompromis med dvo- in štirikolesno gnanim vozilom, vendar v praksi močno zaostaja za namenskim štirikolesnim pogonom. Že nekaj časa imamo v našem domačem kraju pravi test za takšna ”terenska” vozila. Dolg makedamski klanec, ki zahteva od vozila vsaj nekaj plezalnih sposobnosti. V prvem poskusu sva s 500L Trekking obstala sredi klanca, ob vklopu programa T+ pa sva brez težav prilezla do vrha.

500L Trekking je daleč od tega, da bi lahko nadomestil namensko štirikolesno gnano vozilo. Lahko pa prevesi tehtnico in uspešno premaga zahtevnejše pogoje na cesti. Tudi celoletne pnevmatike niso najbolj razumna izbira in predstavljajo še dodaten kompromis pri terenskih spretnostih. Zahtevnejšim kupcem je tako na voljo manjša Panda 4×4, ki svoje poslanstvo opravlja z odliko.

Poskočen in tih

1,6-litrski agregat ponuja 77 kilovatov in je najmočnejši izmed ponujenih v motorni paleti. Navduši z varčnostjo, ki je ne omejuje premajhna moč. Vožnja pri avtocestnih hitrostih je še vedno mirna in povsem nenaporna za motor ali voznika. Tudi s tremi osebami in polnim prtljažnikom je bil zmožen prehiteti počasnejše vozilo, brez potreb po prevelikem pritisku na stopalko plina. Ob povsem običajni vožnji ni nikoli porabil več kot šest litrov, s pametno vožnjo pa se je povprečna poraba zlahka spustila pod pet litrov.

Retro videz še vedno uspeva

Kljub trekking dodatkom 500L ostaja stari zapeljivec. S tipično oblikovano masko in okroglimi lučmi daje vsem jasno vedeti, v kateri rod spada.  Z odprtinami za zajem zraka, zaščito za podvozje spredaj in zadaj, drugačnimi platišči in centimeter večjo oddaljenostjo od tal uspešno zaključi celotno podobo vozila. Spremembe niso ekstremne, a logično spremenijo celoten videz v smiselno celoto. Svoj jasen značaj je pokazal tudi pri gospodični, ki me je ogovorila na parkirišču pred trgovino. ”Je to 500L?” me je presenetila z vprašanjem in hudomušno pripomnila ” O, kako je lep v tej rumeni barvi.”

Poleg splošne družinske uporabnosti je z oznako Trekking Fiat 500L pridobil še omejene terenske sposobnosti. S programom, ki prilagodi delovanje ESP-ja, je bolj zanesljiv in suveren na zahtevnejših podlagah. V praksi se omenjeni program dobro obnese na mokri cesti, makedamu in neurejenih blatnih poteh. S karoserijskimi dodatki je postal še bolj zapeljiv in značajsko močan. Rjava notranjost je modna in retro, pisana na kožo tistim, ki si želijo izstopati. Sedeži bi lahko bili manj ploski in nudili več bočne opore, vendar to nadoknadi s prostornostjo in prilagodljivo zadnjo klopjo. Z najmočnejšim dizelskim agregatom je poskočen in dovolj močan tudi za prevoz večjega števila potnikov. V kolikor želite prepoznavno vozilo, prostornost in splošno uporabnost, tudi na zahtevnejših podlagah, je Fiat 500L Trekking kar prava izbira za vas.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

*popularen (angl.)

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Najmočnejši dizelski agregat v ponudbi je zelo primeren in dovolj poskočen tudi za večje število potnikov v vozilu. V kombinaciji s 6-stopenjskim menjalnikom tvorita varčen in poskočen paket. Škoda le, da manjka štirikolesni pogon.
    8
  • Notranjost
    Prostorna in zračna notranjost z dovolj odlagalnimi površinami. Sedeži bi lahko bili manj ploski in s tem bolj udobni. Zelo priročna je tudi pomična zadnja klop in velik prtljažnik. Rjava kombinacija oblazinjenja v kombinaciji z rumeno zunanjostjo kreše mnenja.
    7
  • Opremljenost
    Že tako bogato opremljen testni 500L je imel povrh vsega še dodatno stopnjo opreme po imenu Trekking. Poleg zunanjih karoserijskih dodatkov ponuja tudi gumb, s katerim prilagodimo delovanje ESP sistema.
    9
  • Vozne lastnosti
    Zaradi podaljšane karoserije in medosne razdalje je udoben in še vedno praktično uporaben. Brez štirikolesnega pogona pa manj uporaben na neurejenih voziščih. Prilagojen ESP sistem svoje delo opravi dobro, predvsem na manj zahtevnih brezpotjih.
    7
  • Gospodarnost
    Varčen dizelski motor je v povprečju porabil manj kot šest litrov, ob umirjeni vožnji pa celo manj kot pet.
    8
  • Zmogljivost
    Najmočnejši dizelski agregat je dovolj močan za povsem običajno uporabo, tudi ob polno naloženem vozilu. Za družine je vsekakor najbolj logična izbira.
    7
  • Sklep
    Italijanski posebnež s karoserijskimi dodatki, ki ga naredijo bolj terenskega, pritegne marsikateri pogled. Deluje bolj odraslo, kljub rumeni barvi. Notranjost je prostorna celo na zadnji klopi, zmotijo le preveč neudobni sedeži. Prilagodljivi ESP zna priti prav v zahtevnejših situacijah, le celoletne gume zamenjajte za sezonske.
    7.7

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 23.810
dolžina × širina × višina (mm) 4.270x1.800x1.679
dovoljena masa vozila (kg) 1.915
emisija CO2 (g/km) 122
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 5/12/3
gibna prostornina (cm3) 1.598
masa praznega vozila (kg) 1.450
medosna razdalja (mm) 2.612
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 175
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 77 (105) pri 3.750
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom Brez napak.
obračalni krog (m) 11,1
osnovna cena vozila (€) 18.360
pnevmatike 225/45 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,6/4,1/4,7
pospešek 0-100 km/h (s) 12,0
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 412–1.480
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj prisilno hlajene kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Fiat 500L 1.6 Multijet Trekking – Retro je “in”*"


cashy
9 leta 10 meseci nazaj

Gašper, prosil bi za nekaj pojasnil v smislu ocenjevanja tvojih testiranih avtomobilov. Pri tem vidim recimo oceno 8 pri gospodarnosti, kjer je večinoma hvala njegovi varčnosti. Pri zmogljivosti je ocena 7, kjer večinoma tudi hvališ moč motorja. Kaj je tu potrebno za višje ocene? Se mi zdi, da v primerjavi z drugimi testi (recimo tvojih novinarskih kolegov) nizka končna ocena pokaže avto kot krepko bolj pomanjkljiv in manj navdušujoč, kot je potem moč prebrati iz opisa.
Mimogrede, iz fotografije je videti datum 13.4. Kako, da je do objave opisa prišlo šele mesec in pol kasneje? 😉

 
Ford Fiesta Titanium X 1.0 EcoBoost Powershift – Avtomatizacija
Citroën C4 Picasso BlueHDi 150 Exclusive – Dnevna soba