Testi

Citroën C4 Picasso BlueHDi 150 Exclusive – Dnevna soba

Poraba 6,4 l/100km Največja hitrost 210 km/h Cena 30.930 eur
Plusi
  • motorne zmogljivosti
  • prilagodljiva notranjost
  • vidljivost iz avtomobila
  • oprema testnega vozila
Minusi
  • delovanje radarskega tempomata
  • neprepričljiva masaža sprednjih sedežev
  • »panično« delovanje nekaterih sistemov (zategovanje sprednjih varnostnih pasov)
  • električna parkirna zavora (cukanje ob speljevanju)
  • prikaz navigacije na večjem zaslonu le če je istočasno prikazana na manjšem
  • nepraktičnost osrednjega zaslona na dotik (odvračanje pozornosti voznika pri upravljanju osnovnih funkcij)

Prostor, v katerem družina preživlja velik del svojega časa, bi moral biti karseda udoben. Ter opremljen z ergonomskimi masažnimi fotelji, velikim LCD zaslonom in osvežilcem zraka z dišavo provansalske sivke. A pri tokratni »dnevni sobi« ne govorimo o elementih iz Harvey Normanovega kataloga, temveč iz Citroënovega.

Habemus Papam*

Citroënovemu modelu C4 Picasso, ki se je sicer na našem testu znašel že dvakrat (kot krajša in daljša različica), je matični koncern PSA v letošnjem letu namenil to čast, da se lahko kot njihov prvi model ponaša z dizelskim motorjem, ki je skorajda tako čist kot papeževo srce. S pomočjo tehnologije BlueHDI, ki se sicer prvič pojavlja pri 110-kilovatnem dvolitrskem dizlu, pa že dosega standard Euro 6. Pri tem mu pomaga sistem redukcijskega katalizatorja za čiščenje dušikovih oksidov, ki pa vsakih 20.000 kilometrov zahteva dolivanje sečnine AdBlue v 17-litrski rezervoar, skrit v prtljažnem dnu. Tako je po čistosti svetlobna leta oddaljen od starih »preizkušanih« turbodizlov, pri katerih se je iz izpuha tako kadilo, kot pri (neuspešnem) izboru novega papeža na konklavah.

V praksi se motorni sklop izkaže z zelo uporabnim navorom že v nižjih vrtljajih, saj avto lepo vleče že od 1.500 vrtljajev dalje. Ter se zelo suvereno obnaša tako med avtocestnimi potepanji, kakor tudi med hribovskimi serpentinami, kjer mu sapa definitivno ne poide tako hitro, kot je nekdaj Urbanu VII..** Motor je bil tokrat sparjen s sicer dokaj solidnim ročnim menjalnikom, ki ne mara pretirano hitrih gibov (zatikanje 6. prestave), a sem si vseeno zaželel kakšne udobne in sodobne avtomatike, ki bi definitivno bolj spadala k filozofiji Citroënove »dnevne sobe«. Tudi zaradi udobno nastavljenega podvozja, katerega zna zmotiti le kombinacija kratkih neravnin.

Sicer pri testni porabi ni moč govoriti, da je skromna kot Sveti oče Frančišek pri opremljanju svojega stanovanja, a je bil s testno porabo 6,4 litrov na 100 kilometrov v zlati sredini podobno motoriziranih enoprostorcev.

Panic room***

Da je Citroënov enoprostorec prvenstveno namenjen rahlo zaskrbljenim in na trenutke tudi paničnim mamicam in očkom, dokazuje na vsakem koraku. Tako že malo konveksno ogledalo poskrbi, da bodo lahko med vožnjo povsem nemoteno pogledovali na tri zadaj sedeče otročaje, ki se nikakor ne morejo pritoževati zaradi pomanjkanja prostora. Le tistega, ki bo sedel na srednjem sedežu, ne vozite prevečkrat v McDonalds! Preveč panične starše je potrebno hkrati opozoriti, da gre pri rumeni napravi (slika 21), ki je skrita v dvojnem dnu 537-litrskega prtljažnika, za kompresor, namenjen polnjenju praznih pnevmatik in ne za … defibrilator!

Spredaj sedeča starša bosta nemalokrat presenečena nad zategovalnikom sprednjih varnostnih pasov, saj le-ta pričneta sama od sebe zategovati že takoj po speljevanju avtomobila. To pa zna biti precej moteče že pri običajnem manevriranju na domačem parkirišču, saj te prisili, da si prilepljen na sedežu kot Jurij Gagarin v Vostoku 1. Dokaj »panično« zategovanje pasu je moč občuti tudi med aktivnejšim zaviranjem, pri katerem pa ni nujno, da bi se sploh vklopil sistem ABS, kakor tudi med »agresivnejšim« prehitevalnim manevrom (manjša varnostna razdalja do spredaj vozečega vozila), ko avtomobilski radar panično zaznava »morebitno« prometno nesrečo. Ter ob tem piska in sveti kot Pukšičev mikrofon v dvorani državnega zbora.

Ob vseh ostalih uporabnih pripomočkih (sistem za prepoznavo vozil v mrtvem kotu), delno uporabnih (radarski tempomat, ki pa se žal popolnoma izklopi za vozilom, ki je 30 km/h počasnejše), kakor tudi neuporabnih (masiranje prednjih sedežev, ki deluje podobno, kot če bi te zadaj sedeči mulci brcali v hrbtišče sedeža), pa je bil še največ razprav deležen osrednji zaslon na dotik. O sami intuitivnosti in prilagodljivosti le-tega ni pripomb, še največ pomislekov  ponuja zaradi odvračanja voznikove pozornosti, saj je potrebno pri vsaki nastavitvi (klimatska naprava) odmikati pogled s cestišča ter dobesedno ciljati s prstom na želeno funkcijo na zaslonu. Med testom so se velikokrat pojavljala tudi vprašanja o zanesljivosti omenjene tehnologije, a je ob tem zanimiva ugotovitev, da se tovrstni pomisleki pojavljajo več ali manj vedno pri kakšnih francoskih proizvajalcih. Najverjetneje pa bi bilo povsem drugače, če bi omenjeno (sporno?) tehnologijo patentirali pri kakšnem Audiju …

Chanometer

Citroënovi enoprostorski Picassoji so bili, podobno kot dela slavnega španskega slikarja, na Slovenskem vedno všečni. A vendarle imam nek čuden občutek, da je bila ta »všečnost« pogojena le in samo s ceno. Razlika je zgolj ta, da ljudje Pablove kubistične mojstrovine »obožujejo« zaradi njihove visoke cene, Citroënove enoprostorske okrogline pa zaradi njihove … racionalne cene.

A se pri novi HDi 150 verziji cena že nevarno bliža sferam, pri kateri bodo tudi tradicionalni kupci francoske znamke z emblemom dvojne puščice pričeli gledati na novega Picassa, kot da je »predizajniran« in »preveč načičkan«. Vendar bo že ob racionalnejši izbiri opremskega paketa (namesto paketa Exclusive je popolnoma dovolj že paket Intensive) ter s pomočjo tradicionalnih Citroënovih popustov, postal zopet toliko »šik« in »fensi« kot umetnine Pabla Picassa iz modrega obdobja.

Več o Citroënu C4 Picasso pa na uradni strani.

Tekst in foto: Chan

* imamo papeža (lat.)
** papež z najkrajšim stažem (13 dni)
*** soba za paniko/varna soba (angl.)

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Suverena in navorsko bogata motorizacija je sparjena s šeststopenjskim ročnim menjalnikom, ki pa ne mara (pre)hitrega pretikanja.
    8
  • Notranjost
    Kako ustvariti prijetno notranjost, ki spominja na dnevno sobo, že vrsto let zelo dobro znajo pri Citroënu. Le sprednja sedeža bi lahko bila za odtenek udobnejša.
    8
  • Opremljenost
    Bogat paket Exclusive ponuja tudi kakšne povsem odvečne kose opreme (masaža sedežev) in bi moral ob dani ceni ponujati tudi kakšne bolj samoumevne (ogrevanje sedežev, ksenonski žarometi).
    9
  • Vozne lastnosti
    Volanski mehanizem bi si sicer zaslužil manjši tečaj komunikativnosti, podvozje pa manjše prečno nagibanje in za odtenek boljše požiranje kratkih neravnin.
    7
  • Gospodarnost
    Približno 1.500 evrsko doplačilo napram šibkejši 84 kilovatni različici je povsem smiselno. Vprašanje se poraja le o smiselnosti paketa Exclusive in o (primerni) višini tradicionalnih Citroënovih popustov.
    7
  • Zmogljivost
    Zelo suveren za družinsko enoprostorsko vozilo, da bi znal prepričati celo marsikaterega mladega očka, ki sicer meni, da je že z nakupom enoprostorca izgubil del svoje moškosti.
    8
  • Sklep
    Citroënova »dnevna soba« zna z najmočnejšim dizlom v ponudbi prepričati vse tiste, ki jim je šibkejši dizel rahlo prešibak, bencinski THP pa preveč požrešen.
    7.8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 30.930
dolžina × širina × višina (mm) 4.428x1.826x1.625
dovoljena masa vozila (kg) 1.940
emisija CO2 (g/km) 110
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.997
kompresija (1:) 16
masa praznega vozila (kg) 1.273
medosna razdalja (mm) 2.785
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 210
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 110/150 pri 3.750
največji navor (Nm pri vrt/min) 340 pri 2.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom
obračalni krog (m) 10,8
osnovna cena vozila (€) 30.790
pnevmatike 205/55 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,9/3,8/4,2
pospešek 0-100 km/h (s) 10,4
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 537
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizel
vrtina × gib (mm) 75x88,3
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "Citroën C4 Picasso BlueHDi 150 Exclusive – Dnevna soba"


9 leta 10 meseci nazaj

Chan: Pohvala za dobro skvačkan in umetelen (kakor le ti znaš) opis tega avtka.

 
Fiat 500L 1.6 Multijet Trekking – Retro je “in”*
Honda NC750X – Pustolovska ljubica