Testi

Na silo

Fiat 500L Living 1.3 Multijet Dualogic

Poraba 4,2/7,5/6,1 l/100km Največja hitrost 164 km/h Cena 23.300 eur
Plusi
  • prostoren prtljažnik (pri petsedežni postavitvi)
  • udobje vožnje (za tako majhen avto)
  • vzdolžno pomična srednja sedežna klop
  • ergonimija voznikovega delovnega prostora
  • svetilnost zasenčenih žarometov
  • poraba goriva
Minusi
  • uporabnost 6. in 7. sedeža
  • bočna opora sedežev
  • počasnost pretikanja menjalnika Dualogic
  • učinkovitost sistema Start&Stop
  • neskladnost oblikovanja zadka
  • skromna vzdolžna nastavljivost prednjih sedežev nazaj

Italijani so svoje nekdaj glavne prodajne adute kratkomalo zanemarili in vse upe položili v malega Fiata 500. Tokrat sem se soočil s tretjo izvedbo po vrsti, 500L Living, za katero se mi zdi, da so jo spravili skupaj precej na silo. Test.

Zanemarjanje tradicionalne palete Fiatov se lepo kaže v njihovem klestenju in ukinjanju naslednikov. Tu je še čudaško ohranjanje ostarelega Punta »na aparatih«, ki ga bodo z več kot deset let staro zasnovo silili vztrajati še do leta 2016, ko naj bi luč sveta ugledal njegov naslednik. Pri tem se mi zdi zanimiva govorica, da bo njegov naziv 500+ in ne več Punto. S tem bo od stare garde Fiatov ostala samo še Panda, če seveda ne bodo tudi iz nje naredili kakšne dodatne izpeljanke modela 500.

Reciklat

Četudi se Italijani otepajo modelov preteklosti in stavijo na oblikovno simpatičnost ter prikupnost malega 500, pa vgrajena tehnika temu ne sledi povsem. Kdor še ne ve, mali Fiat 500 je pravzaprav postavljen na platformo Pande. Ne, to ne pomeni, da je nedavno tega predstavljeni »veliki« Fiat  500L postavljen na bolj »raztegnjeno« platformo Pande, ampak je v resnici postavljen na reciklat podvozja zgoraj omenjenega Fiata Punto. Novi Fiat 500L Living pa kljub 205 milimetrov daljši karoseriji ni deležen podaljšane medosne razdalje, temveč zgolj povečanega previsa preko zadnjih koles. Avto tako težko skrije, kako prisilno so mu oprtali nahrbtnik na zadek. Kakorkoli že, tu je – Fiat ima z njim velike načrte, zato poglejmo, kaj lahko od njega pričakuje potencialni kupec.

Grizenje kolen

Daljši previs preko zadnje osi je Fiatovim inženirjem omogočil vgradnjo dodatne vrste sedežev v njegov zadek. S tem je »mali« 500 postal že sedemsedežnik, kar je na papirju (za 4,35 metra dolg avtomobilček) lep inženirski uspeh, v realnosti pa, zaradi spremljajočega drobnega tiska, nekaj manj. Izkaže se, da sta v avto tako skromnih zunanjih mer šesti in sedmi sedež stlačena podobno na silo, kot je podaljšan njegov zadek za 20 centimetrov. Jasno je, da s tem Fiat 500L Living še ni postal enoprostorec, četudi želi Fiat z njim zaponiti vrzel, ki je zazevala v njihovi ponudbi z ukinitvijo Multiple. Njegovi sedeži niso odstranljivi iz vozila in v tretji vrsti sta sedali tudi smešno blizu tal avtomobila. Zaradi tega mora povprečen odrasel računati, da bo v prisilno sključenem položaju na sedežu »grizel svoja kolena«. Težava nastopi tudi z njegovimi stopali, saj je Fiat »prijazno« označil, kako daleč jih smeta potnika stegniti naprej (rdeč trak na tleh z napisom “Do not cross” ali  po slovensko “ne prečkaj”), sicer jih ogroža stisk vodil srednje klopi ali ogrodje same klopi. Ker ta opozorilni trak tudi ni nalepljen na tla pretirano daleč pred šestim in sedmim sedežem, sledi, da bosta lahko na šestem in sedmem sedežu kolikor toliko človeško sedela samo otroka s telesno višino do 1,4 metra. Vse to velja za povsem naprej pomaknjeno tretjinsko deljivo sedežno klop, saj v nasprotnem primeru za njo ni prostora niti za stopala še manjših otrok.

Malo tu, malo tam

Vzdolžni prostor v drugi vrsti je povsem primerljiv s tistim v običajnem 500L, saj povsem nazaj pomaknjena klop ponuja dovolj vzdolžno odmerjenega prostora tudi za večje posameznike. Medtem ko jim visoka gradnja modela 500 zagotavlja tudi več kot zadostno prostornost za glave, pa je v širino nekoliko bolj skromno, a za dva posameznika tudi v tem primeru ne gre pričakovati težav. Enako kot v sredini, je tudi na prvih dveh sedežih prostora načeloma dovolj v vse smeri, zataknilo se bo samo pri večjih posameznikih, ki so vajeni pomakniti sedež bolj nazaj. Težavo slednjim bo namreč povzročal skromen vzdolžni pomik sedežev nazaj, s čimer so po drugi strani zagotovili nekaj več kolenskega »razkošja« potnikom v drugi vrsti.

Tehnični »biser«

Testni primerek se je za pogon zanašal na kombinacijo zelo dobro poznanega turbodizelskega štirivaljnika in »bisera« menjalniške tehnike, robotiziranega menjalnika Dualogic. Kot lahko verjamem podatku, da je 1,3-litrski Multijet najbolje prodajan motor v Fiatih, sem tudi prepričan, da to menjalniku Dualogic nikdar ne bo uspelo postati. Njegovo delovanje spremljajo namreč slaba odzivnost in počasnost menjavanja prestav. Mikro obližek na veliki rani sicer predstavlja možnost ročnega vmešavanja v menjalnikovo samodejno delovanje, bodisi s premiki izbirne ročice naprej-nazaj ali z obvolanskima ročicama, a to vozniku samo vrne del nadzora nad samosvojo logiko menjalnika, medtem ko ta še naprej celotno operacijo menjavanja prestav izvaja (pre)počasi. Za razliko od obeh 1,6-litrskih turbodizlov nad njim, se mora 1.3 Multijet zadovoljiti s samo petimi prestavami v menjalniku, pri čemer so te, oziroma diferencial »za njimi«, preračunani presenetljivo na kratko, saj se glavna gred motorja pri hitrosti 130 km/h vrti s kar 3.000 vrt/min, zaradi česar se mi je večkrat  zgodilo, da sem na avtocesti preveril, če imam sploh vklopljeno najvišjo prestavo.

Premalo

Za »umirjen« značaj Fiata 500L Living 1.3 Multijet poskrbi poleg počasnega menjalnika še »mrtvilo« v najnižjem območju motornih vrtljajev in dejstvo, da se Multijetovih 62 kilovatov bori s skoraj 1,4 tone lastne mase avtomobila. Ko k temu prišteješ še največ šest sopotnikov in tisto nekaj malega prtljage, ki jo je še možno »zliti« za šesti in sedmi sedež, postane hitro jasno, da je ta motorizacija preprosto premalo za dostojno premikanje Living-a.

Sekundo ali dve za razmislek

1,3-litrski motor je že zelo dobro poznan izdelek v italijanskih avtomobilih, zato o njem ne bom dodatno razpredal. Bi pa omenil njegov sistem Start&Stop. Medtem ko boljši sistemi zmorejo ustaviti motor tudi ob še počasi vozečem avtu, jih velika večina ugasne motor takoj, ko avto obmiruje. No, Fiatov sistem očitno ni takoj prepričan, da je voznik avto resnično ustavil, saj se prepričuje v to še kakšno sekuindo ali dve in šele potem ustavi motor. S tem je Italijanom uspelo narediti že tako povprečno učinkovit sistem varčevanja še manj učinkovit, saj je efektivni čas izklopljenega motorja še krajši.

Manj posrečen, kot misli Fiat

Strinjam se, da so Italijani z “originalno” reinkarnacijo Fiata 500 zadeli “žebljico na glavico”. In če je zasnova in tudi oblikovanje večjega “brata” 500L še nekako smiselna, pa se mi zdi nadgradnja slednjega v podobi Living-a popolnoma zgrešena. Že možno, da rabi Fiat sedemsedežni avtomobil v ponudbi, a se mi zdi, da le-ta v našem primeru ni pretirano posrečen. Ja, seveda počnejo nekaj zelo podobnega kot BMW z Minijem, ki je skozi leta ravno tako predstavil sto in eno različico ter izpeljanko izhodiščnega modela, a mi slednje, četudi nekatere med njimi prodajno niso bile najbolj uspešne, ne delujejo tako prisiljene kot Fiatov Living.

Vsaka stvar ima svojo mejo

Podatek, da je Italijanom uspelo stlačiti v 4,35 metra dolg avtomobilček sedem sedežev je na papirju seveda lep dokaz, kaj zmore narediti inženirska pamet, ko jo v to prisilijo oblikovalci in ekonomisti, a se mi zdi, da preko določenih meja pač ne gre. Ena stvar je namestiti sedeže v avto, a sama vgradnja še ni dovolj. Šteje seveda tudi njihova uporabnost, ki v primeru Livinga močno trpi.

K sreči z njima ni opremljen vsak Living, ampak samo tisti, pri katerem je kupec zanju doplačal 520 €. Tako je, Fiat 500L Living je v osnovi petsedežnik s kar 560-litrskim prtljažnikom. Kdor torej išče majhen in posledično v mestu še dovolj okreten avtomobilček z zajetnim prtljažnikom, pri čemer noče izbirati med dostavniki tipa Fiat Doblo, Citroën Berlingo, Renault Kangoo in podobnimi, zna biti Fiatov 500L Living realna alternativa. Toda tudi v tem primeru svetujem, da se izognete 1,3-litrskega turbodizla, saj je preprosto prešibak za 1,4 tone težak avto.

Več o Fiatu 500L Living si lahko preberete na uradni strani.

Besedilo in foto: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Ob sodobno grajenem motorju daleč najbolj zmoti menjalnik, ki sodi samo še na polico zgodovinskega arhiva avtomobilske tehnike pod rubriko “Zgrešeni poskusi”. Resno mislim, ognite se Dualogica v velikem krogu.
    4
  • Notranjost
    V petsedežni postavitvi vidim zaradi zajetnega prtljažnika še nekaj smisla, v sedemsedežni pa tudi pod razno ne.
    6
  • Opremljenost
    Paket opreme Lounge je že kar bogato založen, a brez doplačil tudi v tem primeru ni šlo.
    7
  • Vozne lastnosti
    Preizkušeno, a specifiki Livinga prilagojeno podvozje, ne zmore zagotoviti kakšnih posebnih užitkov ali zabave med vožnjo. Je pa zato vožnja prijetno udobna.
    7
  • Gospodarnost
    Mali turbodizelski mlinček sicer je skromen pri porabi, a je zato maloprodajna cena avta manj.
    6
  • Zmogljivost
    Turbodizelski štirivaljnik 1.3 Multijet s 84 "konji" je preprosto premalo za tovrsten avto.
    3
  • Sklep
    Če malo razmislim, ugotovim, da Living začenja približno tako kot Multipla toliko let nazaj. Razburja z zunanjo podobo, hoče biti nekaj več v notranjosti, a je v resnici še vedno daleč najboljši kot petsedežnik. Tako je daleč najboljša stvar v njem 560-litrski prtljažnik pri petsedežni postavitvi.
    5.5

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 23.300
dolžina × širina × višina (mm) 4.352 × 1.784 × 1.667
dovoljena masa vozila (kg) 1.870
emisija CO2 (g/km) 105
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 5 let ali 120.000 km/8 let/3 leta
kompresija (1:) 17,6
masa praznega vozila (kg) 1.395
medosna razdalja (mm) 2.612
menjalnik/pogon 5-stopenjski robotizirani/spredaj
največja hitrost (km/h) 164
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 62 (84) pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 200 pri 1.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,1
osnovna cena vozila (€) 20.990
pnevmatike 225/45 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,2/7,5/6,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,5/3,7/4,0
pospešek 0-100 km/h (s) 16,0
prostornina posode za gorivo (l) 50
prostornina prtljažnika (l) 168-560-1.704
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 69,6 × 82,0
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Na silo"


a_sist
10 leta 4 meseci nazaj

Move over, Multipla. We have a new winner 🙂

carloabarth
10 leta 4 meseci nazaj

Za podalpsko populacijo je oblika res nekonvecionalna, za vse okoli pa nekaj novega, svežega. Najboljši dokaz so prodajne številke.

10 leta 4 meseci nazaj

Res me zanima kateri “biser” je podpisal, da to pošast spustijo na svetlo..in to konec leta 2014.

carloabarth
10 leta 5 meseci nazaj

V tej kombinaciji res ni najbolj privlačen (motor + menjalnik). Kar se tiče pa S&S sistema, meni pri Delti ugasne motor, ko se ustavim, kar je tudi logično.

xxl
10 leta 5 meseci nazaj

Ma ta avto je meni mimo,za motor in menjalnik mi je takoj bilo jasno,da to ne gre nikamor.Zakaj S&S tako dela,ne vem,pri moji Alfi dela kot je treba,ugasne še tik preden se avto ustavi.

 
Citroën C4 Exclusive 1.2 e-THP 130 – Trojček
Pod žarometi