Oblikovanje je eno od področji, po katerih so Italijani najbolj znani v svetu. Vemo, da so ustvarili in še vedno ustvarjajo ene od najlepših in najdražjih avtomobilov tega sveta. Svoje mojstrstvo pa s pridom uporabljajo tudi pri normalnim smrtnikom dostopnih izdelkih, kot so na primer Fiatovi avtomobili.
Premišljena prenova
Grande punto je zelo uspešen avto, zato so mu, namesto večjih sprememb, namenili le oblikovno oplemenitenje. Spredaj je dobil še večjo, a še vedno dvodelno mrežo hladilnika, smernika sta se iz okvirja žarometov preselila na sprednji odbijač, novost pa je tudi kromirana okrasna letvica s sredinsko nameščenim logotipom torinske znamke. Na zadku sta najbolj opazna žarometa z novim navpičnim svetilnim elementom ter logotip, ki je prevzel nalogo udobnega odpiranja prtljažnih vrat. Pri njegovi podobi nam je najbolj všeč občutek za detajle, s katerim Italijani dodajo piko na »i« in ustvarijo stilsko skladno celoto. Testni punto je bil na primer odet v zelo umirjeno zeleno barvo in postavljen na velika, a obenem še vedno elegantna platišča iz lahke litine, kar je z nekaj kromiranimi dodatki ustvarilo klasično uglajeni »british look«.
Oblika ima glavno besedo
Stilska dovršenost odlikuje tudi potniški prostor, ki se že z barvno kombinacijo odlično ujema z zunanjo podobo. Prenovljena armaturna plošča oblikovno malce spominja na tisto v večjem bravu, zahvaljujoč oblazinjenemu sredinskemu delu, bleščeče črnim površinam in kromiranim detajlom pa ustvarja občutek, da sedimo v avtu višjega razreda. A ta občutek žal splahni takoj, ko se začnemo stvari dotikati in jih uporabljati. Poleg volanskega obroča in prestavne ročice, je prijeten na otip zgolj še sredinski del armaturne plošče, vse ostalo pa je izdelano iz morda robustne, a na otip trde in po občutku cenene plastike. To velja tako za gumbe in stikala kot za kljuke na vratih. Ergonomija voznikovega delovnega prostora je zadovoljiva, zmoti le ne ravno optimalen položaj obvolanskih ročic. V sončnih dneh je lahko precej moteč tudi odsev zgornjega dela armaturne plošče v vetrobranskem steklu, ne glede na vreme, pa precejšnjo frustracijo povzroča brskanje po datotekah zunanjih glasbenih predvajalnikov, saj sistem nima ukaza za iskanje po mapah. To lahko v skrajnem primeru pomeni, da je za dostop do željene melodije potrebno s pritiskom na gumb »prelistati« več sto pesmi. Prostornost in udobje na zadnji klopi sta zadovoljiva, tudi pravilno oblikovan prtljažni prostor je z 275 litri osnovne prostornine v razrednih merilih.
Zmogljiv, varčen, a ne najbolj kultiviran
Osveženi punto z 1,3-litrskim turbodizlom, ki razvije 70 kilovatov (95 KM) ni ravno topovski iztrelek, saj od 0 do 100 kilometrov na uro potrebuje 11,7 sekunde, s pospeševanjem pa zaključi pri 178 kilometrih na uro. Tako res ne postreže z adrenalinskimi pospeški, a se s spodobnimi 200 Nm navora pri vsakdanji uporabi izkaže za povsem dovolj poskočnega. Med slabše lastnosti tega motorja štejemo robatost in že skoraj pozabljeno dizelsko »regljanje«(zlasti ob hladnih zagonih). Namesto šeststopenjskega menjalnika, s katerim je bil sparjen 1,3-litrski multijet v grande puntu, ima punto evo v tej kombinaciji vgrajen petstopenjski ročni menjalnik. Ta je sicer dobro preračun, a z dolgimi hodi prestavne ročice ne tako hiter in natančen, kot bi si želeli. Med boljše lastnosti dizelskega stroja na drugi strani štejemo predvsem porabo goriva, ki je na testu znašala 5,8 litra na 100 prevoženih kilometrov in bi na primer že s skromnejšo lahko »obutvijo« bila še nekoliko nižja.
Odličen v mestu, soliden povsod drugod
Čeprav je dizelsko motorizirani punto evo bolj ali manj odrasel in vsestransko uporaben avto, se še najbolje znajde v mestu. Za to je zaslužen predvsem dvostopenjski električni servoojačevalnik Dualdrive z mestno funkcijo, ob vklopu katere postane sukanje volanskega obroča peresno lahko. Zato je vijuganje po mestnih ulicah in osvajanje parkirnih mest lahko res hitro in enostavno opravilo. Malce manj pa se volanski mehanizem izkaže pri hitrejši vožnji, ko bi od njega pričakovali več neposrednosti in več informacij o dogajanju s kolesi. Kljub temu avto daje dober občutek stabilnosti, podvozje v zavojih deluje prijetno čvrsto in prej naštete pomanjkljivosti pridejo do izraza v glavnem le, ko smo bolj dinamično razpoloženi.
Bogata oprema se pozna tudi na ceni
Ob puntu evo 1,3 multijet 16v S&S Emotion s 95 konjiči je v ceniku zapisana cena 18.460 evrov. Za ta znesek vam lahko med drugim ponudi zavorni sistem ABS, sedem varnostnih blazin, sistem samodejne zaustavitve in ponovnega zagona ob krajših postankih, elektrifikacijo sprednjih stekel in zunanjih ogledal, dvopodročno samodejno klimatsko napravo, avtoradio s CD predvajalnikom, ki podpira tudi zapise v formatu mp3, usnje na volanskem obroču in prestavni ročici, tempomat in še bi se našlo. Kljub temu, so tu še koristna in funkcionalna doplačila kot so elektronski sistem za nadzor stabilnosti ESP, ki vključuje sistem za pomoč pri speljevanju v klanec Hill Holder in modrozoba naprava Blue&Me. Če pa temu dodamo še 17-palčna platišča iz lahke litine, kovinsko barvo in nekaj drugih malenkosti, se seštevek ustavi nad 20 evrskimi tisočaki.To je za tak avto v vsakem primeru veliko, a cena je lahko z rednimi popusti v praksi (tako kot v primeru testnega vozila) občutno bolj prijazna.
Za konec
Punto evo je eden izmed stilsko najbolj dovršenih izdelkov v svojem razredu. Pozornost, ki so jo Italijani namenili oblikovanju, presega ta avtomobilski razred, poleg tega pa s premišljenimi barvnimi kombinacijami in opremo kupcu ponujajo možnost, da izbere slog avtomobila, ki se lahko nagiba v dinamično ali pa povsem elegantno smer. Žal paodličen estetski vtis pokvarijo »malenkosti«, kot so trde plastike in groba končna obdelava, ki se v praski odražajo na primer s trdim odpiranjem vrat, glasnim delovanjem brisalcev in podobno. Če na tehničnem področju odmislimo malce grobo delovanje motorja in ne najbolj natančen menjalnik, vas ne bo razočaral.
Mnenja uporabnikov
24 komentarjev za "Fiat Punto Evo 1,3 Multijet 16V S&S 95 Emotion"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
In ja, še vedno ostajam pri mnenju, da je tale testiran GP predrag in da za ta denar dobiš razred večji avto in to NE z osnovno opremo!!
@Antiz., si pa precej v temo brcnu. Prvo kot prvo nisem nikjer napisal, da je boljše imeti oskubljen avto srednjega-nižjega razreda kot polno opremljen avto iz nižjega razreda. Kot drugo pa sam osebno nisem še nikoli kupil avto z osnovno opremo. Pro_ceed, ki ga imam trenutno je oprema TX + tempomat, se pravi najbogatejša oprema kar je precej precej več kot povprečen model Ceed-a v SLO. Če pa ne bi imel denarja za boljšo opremo, si pa raje kupim malo večji in rabljen avto z dostojno opremo. Tako, da ne prosim kar nekaj na pamet govorit…
@Polo78: No, zaradi takih kot si ti, imamo v Sloveniji samo oskubljeno opremljene avtomobile. Meni seje, recimo, ko sem kupoval rabljen avto, to, da nisem mogel dobiti spodobno opremljenega zdelo prav noro. Ljudje kupujejo samo najbolj oskubljene različice.
Zakaj bi dal 16.000€ za 1.6 TDI 105KM highline pola, če dobiš za ta denar 1.6 TDI 90KM trendline golfa s plastičnim volanom; to je očitno mišljenje slovencev.
Kar se tiče primerjalne tabele: predlagam da odslej pri vseh avtomobilih vzemate v tabelo osnovno opremo (ali srednjo recimo), dodajate dodatke pri prav vseh avtomobilih enako kot pri tem ki ste ga imeli na testu in na koncu napišete cene ENAKO OPREMLJENIH avtomobilov.
Ne rečem, avto je všečen, še vedno eden lepših v razredu, ampak 18k eur pa četudi s toliko in toliko popusta je občutno preveč. Za ta denar dobiš za razred večji avtomobil. Primerjalna tabela konkurence pa je ponovno zgrešena. Polo bi moral biti vsaj comfortline, če že ne kar highline oprema. Kaj ma to veze, če se določen model ne dobi s takim in takim motorjem in tako opremo?! Stvari morajo biti med seboj primerljive in tu nikakor niso!
Popusti veljajo do preklica in to je povsod jasno napisano zato, da jih lahko uvozniki/trgovci po mili volji spreminjajo. Cena s popustom je navedena samo za testiran primerek, v primerjalni tabeli pa so pri vseh napisane osnovne cene. In ne glede na popuste, ta motor ni na voljo s paketom opreme Active. Proizvajalci in uvozniki s točno določenim namenom združujejo določene motorje z določenimi paketi opreme. Če punto s primerljivim motorjem ni na voljo z osnovnim paketom opreme, polo pa ja, je to samo minus za tistega, ki hoče imet recimo dizla z 90+ konji, opreme pa ne rabi in je niti noče plačat.