Konkurenca pod isto streho
Dilemo o uporabnosti notranjega prostora med C-MAXom in najbližjim sorodnikom Grand C-MAXom se da v glavi kar hitro razčistiti: če človek ne potrebuje dodatnih sedežev v tretji vrsti, zaradi katerih so različici Grand dodali 140 mm medosne razdalje in 58 mm višine, je med obema ostala le še razlika v prostornini prtljažnika, ki ob običajno naloženem avtomobilu (do pokrova prtljažnega prostora) ni večja od povprečnega kuhinjskega lonca.*
Je pa zato neverjetno priročno v tipičnem družinskem avtu namesto zadnjih vrat imeti drsna vrata. In če stopnjujem, še bolje je v zadnji del potniškega prostora vstopati čez široko odprtino, ki nastane, ko odstraniš sredinski B stebriček. A dragi moji, to je pač prekletstvo napredka – v dveh letih od predstavitve druge generacije modela C-MAX, so pri Fordu naredili opazen inovativni preskok, praktično realiziran v najmanjšemu enoprostorskemu modelu B-MAX. Zato testiranemu C-MAXu pomanjkanja drsnih vrat ali običajne namestitve stebričkov ne morem zameriti, lahko le potihem upam, da ga bo ob naslednji prenovi prepihal veter sprememb.
Uporabne malenkosti
Kljub temu, da gre za enoprostorsko vozilo, je C-MAX na prvi pogled videti športno, za kar se lahko zahvali izrazitejšim bočnim potezam, pa tudi v zadnjem delu spuščeni liniji strehe in tipični Fordovi prednji maski. Še bolj simpatično je, da testni primerek tudi zaradi prevažanja družinskega podmladka ne bo postal podoben praznični jelki, okrašeni z dodatki iz katere izmed trgovin z otroško opremo. Voznik stanje utrujenosti malih potnikov brez težav preverja v dodatnemu integriranemu vzvratnemu ogledalu, nameščenemu poleg odlagalnih predalčkov v sredinski stropni konzoli. Nagajivim sončnim žarkom bosta kos izvlečna senčnika na zadnjih vratih. Pri obstoječi količini odlagalnih prostorov pa vas lahko najbolj skrbi to, da boste kaj založili.
Nisem pristaš gretja sedežev, a če vas rado zebe, pri nakupu povprašajte po zimskem paketu, ki poleg tega vsebuje za moje pojme nekaj bistveno bolj uporabnega, ogrevano vetrobransko steklo. Na koncu še moj favorit: električno odpiranje prtljažnih vrat. Dva pritiska na gumb “ključa” zmorem tudi takrat, ko sta obe roki zapolnjeni s kramo. In neverjetno, v tej zimski packariji sem uspela ohraniti čiste roke ter jakno.
Zato pa pazite na roke, ko boste nastavljali zadnje sedeže. Vsakega izmed treh, deljivih v razmerju 40:20:40, je možno individualno namestiti ali odstraniti, pri tem pa priporočam tehniko počasi in previdno. To ne pomeni, da so mehanizmi nevarni in vas lahko ugriznejo, le vzemite si čas in jih nameščajte z občutkom, saj so vzvodi neveščim rokam lahko nekoliko nerodni. Pa saj tega ne boste počeli vsak dan …
Duratorq in Durashift
Saj veste, trendi vlečejo k optimizaciji motorjev v smislu nižanja porabe in posledično emisije škodljivih snovi ob večji zmogljivosti in uglajenosti. Tako je tudi testni močnejši 1,6-litrski turbodizelski motor Duratorq TDCi dobil svojo posodobljeno verzijo, v kateri inženirji obljubljajo boljše vozne lastnosti zaradi večje odzivnosti in zadostne moči tudi pri nizkem številu vrtljajev motorja. Funkcija “overboost” trenutno (do 15 sekund) dodatno poveča navor z 270 na 285 njutnmetrov.
Novi 6-stopenjski ročni menjalnik Durashift je nadomestil 5-stopenjske menjalnike v 1,6-litrskih bencinskih EcoBoost in dizelskih Duratorq motorjih, pri čemer so se pri Fordu pohvalili, da je enako velik in težek kot obstoječi 5-stopenjski menjalnik za manjše avtomobile, a s prestavo več in 50 % večjim prenosom navora.
Pa v praksi? C-MAX zaradi same oblike sicer ni namenjen izrazito dinamični vožnji in pretiravanju, saj bi vam to zamerili vsi prisotni potniki, je pa – kot vsi Fordovi avtomobili, ki sem jih imela priložnost preizkusiti v zadnjem času – po eni strani izjemno lahkoten in okreten, po drugi strani pa se prepričljivo odzove na vse voznikove zahteve. Seveda, če jih ta nedvoumno izrazi s stiskom stopalke za plin, za meglene namige v območju nizkih vrtljajev namreč nima pravega posluha, česar mu niti ne moremo zameriti.
Brez pomote
Pri izbiri C-MAXa je najlepše to, da pravzaprav ne morete zgrešiti, gre za pregovorni “zicer”** met. Dovolj atraktivna oblika, ki družinski avto naredi dinamičen in všečen tudi za zahtevnejšega opazovalca. Prilagodljiv in prijeten prostor v notranjosti, ki skupaj z obiljem dodatkov opreme poskrbi za prijetno bivanje v času vožnje. Varčen, a tudi primerno dinamičen motor, ki vam ne osuši pretirano družinskega proračuna niti ob nakupu niti v letih uporabe, ki sledijo.
Več o modelu C-MAX na uradni strani.
Besedilo in foto: Urška Radolović
* C-MAX: 471 l, Grand C-MAX: 475 l
** pogovorno, iz nemške besede sicher – gotovo, v športnem slengu pomeni npr. situacijo za met /strel v idealnih razmerah, brez ovir.
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "Ford C-MAX Titanium 1.6 TDCi – Prijazen"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Lep avto, zunaj nekako nimam pripomb, edino znotraj me zmoti preveč “razgibana” armatura in merilniki.
Aha, no pohvalno.
J.McLane: sem se obrnila kar na zastopnika, uraden odgovor: “Vsak proizvajalec menjalnikov opravi tehnične meritve teh menjalnikov. Med njimi je tudi meritev za maksimalni navor, ki ga menjalnik zagotovo prenese. To je kot neka zgornja operativna meja menjalnika. Po podatkih proizvajalca ima 6-stopenjski menjalnik 50% višjo zmogljivost kot 5-stopenjski menjalnik, kljub temu, da je teža tega menjalnika enaka kot teža 5-stopenjskega.”
Kaj pa naj bi pomenilo to da za menjalnik trdijo: “… in 50 % večjim prenosom navora.”? Razmerje kakšne prestave ali kaj, ker menjalnik v principu v nižjih prestavah poveča navor in zmanjša vrtljaje, ki gredo od motorja na kolosa. Ali mislijo izgube pri prenosu? Težko če je učinkovitost prenosa menjalnikov nekje v rangu >95 %
Ne vem, meni se pa oblikovno C-max najbolj dopade med trenutno Fordovo zasedbo.