Poraba 7,3 l/100km Največja hitrost 205 km/h Cena 39.000 eur
Plusi
  • dovolj prostora v tretji vrsti
  • motor z veliko navora
  • ogromno odlagalnih površin
  • dobro skriva svoje velike dimenzije
  • k sreči so ohranili vsa pomembna fizična stikala
  • preprosto upravljanje z zadnjimi sedeži
Minusi
  • nerodno postavljen športni program S
  • premalo odziven zaslon na dotik
  • sistem za prepoznavo znakov ne deluje brezhibno
  • premalo odziven motor do 2.000 vrtljajev

Ford je nedvomno družinam prijazen proizvajalec vozil. Ob največjem Galaxyju ima v svoji ponudbi še druge družinske modele, kot so B-MAX, C-MAX, Tourneo, Grand C-MAX, S-MAX, podobno poslanstvo pa z odliko opravlja tudi terenska Kuga.

Torej, katerega izbrati?

Ford Galaxy 2.0 TDCi_11
Z vstopom v tretjo generacijo so mu nadeli prepoznaven Fordov oblikovalski jezik.

Računica je v praksi sila preprosta. Potrebuješ meter, točno število otrok in globino denarnice. Od tukaj naprej je vse odvisno od vaših potreb, želja in prioritet. Ford je že pred leti postavil odlične temelje za svoja družinsko naravnana vozila, zdaj, s prihodom nove generacije Galaxyja, pa je vse skupaj zaokrožil v smiselno celoto.

Galaxy je zadnji član, ki je pridobil prepoznaven videz s široko podolgovato masko in se tako tudi optično umestil v Fordovo prodajno paleto. K sreči se zaradi bolj pokončnega stebrička A in povsem drugačnega zadnjega dela dobro razlikuje od ostalih bratov, a še vedno mislim, da je tako po namembnosti kot tudi po prostornosti preveč podoben S-MAXu.

Kanibalizem

Tako se bom na kratko vrnil k internemu dvoboju Galaxy : S-MAX. Prvi je bil od nekdaj manj privlačen, a prostorski kralj družine, drugi je v trenutku osvojil srca kupcev in postal pravi prodajni hit. Oba slonita na enaki arhitekturi, ki si jo delita še z Mondeom, vendar eden stavi na videz in prostornost, drugi pa izključno na prostornost in posledično še večjo uporabnost. Pri obeh je na voljo sedem sedežev, štirikolesni pogon in široka motorna paleta. Sem se pa med testom pogosto spraševal ali se med seboj dovolj razlikujeta, da si ne skačeta v zelje oziroma ali je S-MAX bistveno bolj popularen zgolj zato, ker je okoli 1.500 evrov cenejši?

Za sedem

Ford Galaxy 2.0 TDCi_23Kar 4.848 milimetrov dolgi Galaxy drži svoje obljube o prevažanju sedmih potnikov. V drugi vrsti so nameščeni trije individualni sedeži, ki se lahko premaknejo naprej in potnikom na zadnji klopi omogočijo, da se ne tiščijo ob svoja kolena. Dostop do tretje vrste je še vedno nekoliko omejen, a sam sem bil posebej pozoren na to, da bodo otroci brez težav skakali notri in ven.

Če želita zadaj sedeti dve osebi je potrebno sedeže pred njima pomakniti malenkost naprej, prostora za glave in ramena pa je povsem dovolj. Zaradi dvignjenih zadnjih sedežev, ki jih lahko dvigujemo in spuščamo s pritiskom na gumb, je zadaj prtljažnik zdaj bistveno manjši, zato sem še vedno mnenja, da sta zadnja dva sedeža primerna za dnevne in vikend migracije, nikakor pa ob petih otrocih prtljažnik ne spravi vase dovolj prtljage za odhod na počitnice.

Kje so drsna vrata?

Ford Galaxy 2.0 TDCi_1
Tekmeca, Seat Alhambra in Volkswagen Sharan, kupcem ponujata stranska drsna vrata, Galaxy žal ne.

Pri Fordu sicer pravijo, da drsnih stranskih vrat niso namestili zgolj zato, ker bi to drastično zmanjšali prostor za ramena potnikov. Seveda je prostor v zadnjih dveh vrstah izredno pomemben, še posebej ob prevažanju odraslih potnikov, a sam bi prenesel izgubo nekaj centimetrov in zadaj dodal drsna vrata. Prednosti je bistveno več kot slabosti. Poleg lažjega vstopanja in izstopanja zaradi širše odprtine, otroci ne morejo butati parkiranih sosednjih vozil,  ter, kar je najpomembnejše, kupci dobijo dva podobna produkta, S-MAX in Galaxy, z drugačnim pristopom do uporabnosti in dostopnosti zadnjih dveh vrst sedežev.

Manjka pika na i

Potniški kabini dejansko nimam česa očitati, z izjemo večopravilne enote. O njej smo se v uredništvu že večkrat razpisali, zato bom v upanju na boljšo odzivnost dejal le, da že težko pričakujem prihod tretje generacije Sync3. K sreči so ohranili nekaj ključnih fizičnih stikal in na veselje mnogih (tudi mene) vsaj malenkost poenostavili upravljanje z radiem in klimatsko napravo.

Ford Galaxy 2.0 TDCi_28
Večopravilna enota ne slovi po odzivnosti.

Veliko poudarka so namenili tudi varnosti. Za potnike skrbijo številni varnostni asistenčni sistemi, vseh ne bom našteval, bi pa izpostavil delovanje kamer in pomoč za preprečevanje trčenja z zaznavanjem pešcev. Še najbolj zanimiva novost je Intelligent Speed Limiter. Gre za omejevalnik hitrosti, ki prepoznava prometne znake ter hkrati preprečuje prekoračitev hitrosti. V praksi je njegovo delovanje potrebno še izpiliti, a gre sistem v pravo smer, potrebne so le malenkostne dopolnitve in izboljšave bralnika prometnih znakov.

Galaxy se je že v prejšnji generaciji na cesti obnašal bolje kot marsikateri osebni avtomobil, zato so inženirji morali pošteno pljuniti v roke, da bi to še izboljšati. Skoraj 1.800 kilogramov težak enoprostorec se na cesti obnaša kot kakšen manjši brat. Odziven elektronsko nadzorovan volanski sistem s spremenljivim razmerjem glede na hitrost je natančnen in presenetljivo odziven.

S pomočjo zadnjega vzmetenja z integralnim členom in MacPhersonovo sprednjo premo, ki dovoljuje večje gibanje koles, je vožnja bolj udobna. Večje grbine požira kot za stavo, še najbolj ga pretresejo majhne luknje. Kljub dobri zvočni izolaciji se takrat sliši delovanje vzmetenja v potniško kabino, vožnja pa postane bolj naporna.

Avtomatika za popoln družinski voz

Ford Galaxy 2.0 TDCi_31
Ročica menjalnika Powershift in dodaten odlagalni predal.

Powershift, 6-stopenjski samodejni menjalnik, svoje delo opravi dobro in sam bi ga vedno izbral pred ročnim menjalnikom. Vožnja ob prevelikem številu mladih potnikov hitro postane breme, zato imaš s samodejnim menjalnikom eno skrb manj. Drugo skrb odpravi močan dizelski agregat. Dvolitrski TDCi ima enako osnovo kot Focus ST TDCi, vendar ponuja štiri kilovate moči manj, ob enakih 400 njutnmetrih navora. Pri Focusu tega nisem opazil, tukaj pa me je, delno zaradi samodejnega menjalnika, zmotilo, da je bil avto do praktično 1.900 vrtljajev na minuto razmeroma mrtev. Šele ob prehodu magične meje se je Galaxy pognal in zlahka konkuriral tudi najhitrejšim na slovenskih avtocestah.

Razlike so vse manjše

Z vstopom v tretjo generacijo se je Galaxy postavil ob bok S-MAXu in kupcem še otežil izbiro. Sam bi izbiral predvsem po odgovoru na vprašanji ali želite družino prevažati v športneje oblikovanem enoprostorcu in ali nujno potrebujete zadnja dva sedeža? Če je odgovor ne, je vaša izbira S-MAX. Če sta v uporabi pogosto tudi dodatna dva sedeža, bodo potniki v Galaxyju zadaj zagotovo sedeli udobneje kot v družinskem konkurentu.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    132-kilovatni dizelski agregat sodeluje s 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom - žal me je pri kombinaciji obeh zmotilo, da je agregat do malo pod 2.000 vrtljaji premalo odziven in pri speljevanju z mesta potrebuje nekaj več časa. Druga pripomba pa leti na položaj športnega programa S, saj pri prestavljanju v D zlahka zaideš stopnjo nižje.
    8
  • Notranjost
    Prostora je na pretek, tudi na zadnjih dveh sedežih v tretji vrsti bosta dokaj udobno sedela dva potnika. Ob podrti tretji vrsti v zadku zazija ogromen prostor, ki postane res gromozanski ob zloženih vseh zadnjih sedežih. Težko je najti kakšno očitno pomanjkljivost, še najbolj zmoti počasna večopravilna enota.
    8
  • Opremljenost
    Že tako obložen paket Titanium je bil dopolnjen s številno doplačilno opremo. Med najbolj pomembne zagotovo sodi elektronski pomik zadnjih sedežev in prtljažnih vrat, tukaj bi se morda splačalo doplačati še za odpiranje z brco.
    9
  • Vozne lastnosti
    Enoprostorski videz skriva njegove sposobnosti, saj je na cesti presenetljivo odziven in se tudi ob kakšnem hitreje odpeljanem zavoju ne nagiba preveč.
    8
  • Gospodarnost
    Dobro opremljeni Galaxy ponuja res veliko, a ob pogledu na ceno je jasno, da bo tako založenih in gnanih primerkov na naših cestah malo.
    7
  • Zmogljivost
    132 kilovatov v enoprostorcu? Sanje vsakega očeta, zagotovo pa se prav nič ne bi pritoževale niti mame. Škoda le za neodzivnost tja do 1.900 vrtljajev na minuto.
    8
  • Sklep
    Ob obisku Fordovega salona vas čaka pisana izbira družinsko naravnanih modelov. Od najmanjšega B-MAXa, malo večjega C-MAXa v dveh različicah, pa vse do največjih članov. S-MAX je že prava stalnica na naših cestah, novi Galaxy pa ima vse možnosti, da bi lahko odšel po uspešni poti manjših bratov.
    8

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 27.510
cena testnega vozila (€) 39.000
dolžina × širina × višina (mm) 4.848 x 1.916 x 1.747
dovoljena masa vozila (kg) 2.600
emisija CO2 (g/km) 139
emisijski razred Euro 6
garancija (splošna/lak/prerjavenje) 2/2/12
gibna prostornina (cm3) 1.997
masa praznega vozila (kg) 1.760
medosna razdalja (mm) 2.849
menjalnik/pogon samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 205
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 132 (180) pri 3.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 2.000–2.500
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
poraba goriva na testu (l/100 km) 7,3
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,1/4,9/5,4
pospešek 0-100 km/h (s) 9,6
prostornina posode za gorivo (l) 70
prostornina prtljažnika (l) 300–2.339
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
zavore spredaj/zadaj kolutne hlajene/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Človekov najboljši prijatelj"


fantom
7 leta 8 meseci nazaj

Ali še obstaja kakšna znamka kjer se da ločiti model avtomobila pri pogledu samo na spredni del avtomobila? Nobene izvirnosti….

pskoda
7 leta 8 meseci nazaj

Čakaš ko kakšen bik, da se odpre pritlažnik

RedBaron
7 leta 8 meseci nazaj

Kako deluje uravnavanje temp. za zadnji del vozila, po slikah sodeč komande zadaj niso “avtomatske” (ne moreš nastavit temp. v °C)?

Pohvalno, da ima testni primerek bočne AirBage v 2. vrsti sedežev 🙂

7 leta 8 meseci nazaj

Verjamem, da je isto kot v mojem S-Maxu – zadaj ne moreš nastavit temperature, ampak samo moč hlajenja/gretja/pihanja. Lahko pa to nastavljaš na zadnji konzoli ali pa spredaj na “večopravilni enoti” in zakleneš mulcem, da ne morejo spreminjat 😉
Ob nakupu priporočam, da se izrecno zahteva Sync3, ki je mnogo boljši od 2jke. Sync2 se ne da nadgradit, ker je povsem drug hardware.

 
Zdaj razumem
Izziv