Poraba 4,9/10,3/6,5 l/100km Največja hitrost 229 km/h Cena 61.641 eur
Plusi
  • stabilna in zanesljiva lega
  • motorna prožnost (nad 1.500 vrt/min)
  • poraba goriva
  • ergonomija sedenja spredaj
  • svetilnost žarometov (LED)
  • prostornost v kabini (spredaj in zadaj)
Minusi
  • povratna povednost volana
  • motorna prožnost do 1.500 vrt/min
  • občutljivost svetleče črne plastike na prah in odtise
  • oteženo zapenjanje varnostnih pasov spredaj (utesnjena zaklepa)

Model T Mercedesovega razreda C sem dobil na preizkus iz posebnega razloga. Avto je bil založen z mnogimi asistenčnimi sistemi, nad katerimi vedno znova viham nos in jih posledično tudi vsakič znova nemudoma izklopim. No, Urška me je tokrat izzvala: »Si drzneš vzeti C-T-ja na preizkus, brez da bi izklopil elektronske pomočnike?« Dedec, kakršen naj bi bil, sem, sicer z nemajhnim cmokom v grlu, izziv sprejel. Test.

Prvih petnajst minut po pogovoru z Urško sem se tolkel po glavi in se spraševal, kaj mi je bilo treba tega. Nato sem se pomiril, dal misli o »prepametnem« avtu na stran in naslednjih nekaj dni relativno miren čakal na njegov prevzem. No, dan pred tem sem se spet spomnil na posebnost tokratnega preizkusa in v moje misli se je ponovno vrnila nejevolja. Na moje presenečenje pa se je slednja, praktično takoj po prevzemu avtomobila, umirila.

Dober začetek

Mercedes-Benz_CT_220d_7G-Tron_20Že prvih nekaj kilometrov s C-T-jem je bilo prijetnih, a ne zaradi vgrajenih pomočnikov, temveč zaradi odličnosti celotnega testnega paketa. Doplačljivo vzmetenje Airmatic v nastavitvi C (kot Comfort) poskrbi za prijetno in udobno požiranja nepravilnosti v cestni podlagi. Tudi s sodelovanjem in vsesplošno suverenostjo 125-kilovatnega turbodizla ter sedemstopenjske avtomatike 7G-Tronic sem bil zadovoljen.

Elegantnejši in mehkejših potez

Mercedes-Benz_CT_220d_7G-Tron_05Mercedesi aktualne generacije mi, z povprečju mehkejšimi in elegantnejšimi potezami, postajajo ponovno všeč. Vsesplošno eleganco notranjega oblikovanja je v dotičnem Mercedes-Benzu uspešno dopolnjevala ravno pravšnja mera kromiranih elementov ter vložkov iz brušenega aluminija. Brez njih bi bilo črnine, predvsem zaradi obsežnih površin odetih v črno polirano plastiko, resnično že preveč.

Limuzina?

Mercedes-Benz_CT_220d_7G-Tron_26Zaradi karavanskega T-ja v njegovem imenu seveda ne morem mimo posebnosti, vezanih na karoserijsko obliko. V zadku se tako skriva uporabno in pravilno oblikovan ter v kakovostne materiale odet prtljažnik. V njem izstopa tudi enostavnost enoprstnega zlaganja naslonov zadnje klopi ter praktično ravno dno skupnega prtljažnika. Karavanski zaključek avta se glede na limuzino kaže tudi v nekoliko višjem stropu nad zadnjo klopjo, da je tam še nekaj malega več prostora za glave. Strogo objektivno gledano tako ne vidim niti enega razloga, da bi izbral limuzino namesto T-ja. Po subjektivni plati je pa že druga zgodba …

A naj se vrnem k bistvu tokratnega preizkusa: številnim pomočnikom, ki naj bi voznikom lajšali delo za volanskim obročem in dvigovali varnost v vožnji. Prvi v vrsti je Attention Assist. Ta bdi nad voznikovo zbranostjo in mu, v primeru zaznane utrujenosti, svetuje počitek. Navkljub izbrani »občutljivi« nastavitvi sistema, obstaja še »standardni«, me sistem v testnem avtomobilu v času preizkusa ni niti enkrat pozval k počitku, tako da njegovega delovanja ne morem kaj dosti komentirati.

Imunost na bliskanje, piskanje in tuljenje ne preseneča

Mercedes-Benz_CT_220d_7G-Tron_12S svojo različico pomočnika za nadzor mrtvih kotos (Blindspot Assist) je dolga leta nazaj Volvo oral ledino z BLIS-om. Bistvo sistema ostaja seveda identično – opozarjanje voznika na morebitna vozila, skrita levo ali desno ob avtomobilu. Kot velja praviloma za vse tovrstne sisteme, tudi C-T opozarja na bližnje avtomobile v bistveno večjem območju, kot dejansko znaša mrtvi kot pri posameznem vozniku.

Toda ker lahko sede za njegov volan praktično nešteto voznikov in prav vsak od njih ima lahko svoj položaj sedenja, je tudi bolj ali manj slabo preglednih kotov ob avtomobilu praktično nešteto. V praksi to pomeni, da se lučki v zunanjih ogledalih prižigata tudi po nepotrebnem, da drugo vozilo pogosto vidimo v enem od zunanjih ogledal. Zaradi tega ni presenetljivo, da postane voznik s časom nekako imun na »bliskanje« v ogledalih.

V času preizkusa s C-T-jem se mi je samo enkrat zgodilo, da me je sistem, ob mojem vklopu smernika, akustično opozoril na potencialno nevarno situacijo. V resnici sem zelo dobro poznal lokacijo drugega avtomobila, saj sem ga videl v desnem zunanjem ogledalu. Zadeva je bila torej popolnoma pod nadzorom, tako da je bilo zvočno opozorilo sistema brezpredmetno – z izjemo rahlega razburjenja žene in otrok zadaj, ki so spraševali, kaj je narobe. Podobno tudi še vedno menim, da opozorilni piski, tuljenja in bliskanja asistenčnih sistemov nezbrane za volanskim obročem v prvi vrsti zmedejo, jih strašijo in jim zmanjšujejo občutek nadzora nad dogajanjem. Navsezdanje jim sistemi neprestano sporočajo, da počnejo nekaj narobe, tudi ko to ne drži.

Delitev v dva sistema

Mercedes-Benz_CT_220d_7G-Tron_09Mercedes-Benz_CT_220d_7G-Tron_10S pomočjo »stereo« kamer, vgrajenih v zgornjem delu vetrobranskega stekla, bdita sistema Lane Keeping Assist (LKA) in Steering Assist (SA) nad položajem avta na voznem pasu. V primeru vožnje »nevarno« blizu leve ali desne označevalne črte voznega pasu, sistem LKA diskretno strese volan ter opozori voznika na morebitno nenadzorovano zapuščanje voznega pasu.

Po drugi strani zmore pomočnik SA aktivno poseči v krmiljenje avta in samodejno popraviti smer vožnje. S tem je Mercedes-Benz zelo pametno ločil aktivni ter pasivni način nadzora nad smerjo oziroma položajem avtomobila na cesti v dva ločena sistema. S tem so ponudili vozniku tudi nekaj več svobode pri prilagoditvi njunega delovanja lastnim željam.

Ker sem imel doslej možnost preizkusiti samo ali trmasto aktivne ali pa butasto pasivne različice sistemov, se mi zdi Mercedes-Benzova rešitev optimalna. Na tem mestu je še vredno omeniti, da je delovanje LKA omejeno na ceste z zares jasno označenimi voznimi pasovi (avtoceste, hitre ceste ipd.), medtem ko zna SA slediti tudi spredaj vozečemu vozilu. Pametno, a v praksi (v mestu na kakšnih križiščih ali krožiščih) v resnici izrazito pogojno uporabno. Navsezadnje ni nujno, da greste tja, kamor pelje avto pred vami.

V času preizkušanja se mi je enkrat sprožil tudi varnostni zavorni sistem PRE-SAFE Brake. Ta je namreč tekom centimetrskega pomikanja avtov v koloni v nekem trenutku sklenil, da je moje upočasnjevanje preslabotno in je samodejno zavrl (beri: zablokiral) komaj premikajoč C-T. Povsem nepričakovana reakcija sistema me je seveda presenetila, a ker sem bil takrat v vozilu sam, je tudi hitro izzvenela v (mojo) pozabo.

Prvič in verjetno tudi zadnjič

Mercedes-Benz_CT_220d_7G-Tron_15V mojih očeh je bistvena prednost Mercedesove rešitve v dejanski aktivaciji Steering Assista in Lane Keeping Assista. Slednji je jasno aktiven ves čas vožnje, prvi pa samo ob vklopljenem radarskem tempomatu Distronic Plus. Povezava njegove aktivnosti izključno na vklopljenost Distronica Plus in dejstvo, da je volanska pomoč dejansko dovolj pametna, da zna ločiti (tudi brez vklopljenega smernika) med namerno in nenamerno menjavo voznega pasu, je pripomoglo, da sem lahko prvič – in zelo verjetno tudi zadnjič – praktično cel preizkus avtomobila odpeljal z vklopljenimi vsemi asistenčnimi sistemi.

Preživel sem!

Urška, s tem ti, s kančkom ponosa in zadovoljstva, sporočam, da sem tvoj izziv ne samo preživel, ampak mi je to uspelo doseči brez živčnega zloma. Se ti moram pa v isti sapi tudi zahvaliti. Tekom uporabe vseh teh pomočnikov sem ugotovil, da vendarle še obstajajo inženirji, ki znajo misliti s svojo glavo. Da obstajajo razvojniki, ki znajo vcepiti v krmilno elektroniko pomočnikov tudi tisto nekaj mehke logike, da postanejo tovrstni pomočniki znosni pri uporabi tudi vsem tistim, ki jim vožnja z avtomobilom še vedno pomeni užitek, zabavo in zadovoljstvo.

Avtonomnost trka na vrata

Sem pa v preizkušenem Mercedesu C-T 220d še enkrat videl, kam nas vodi napredek avtomobilske tehnike. Skozi dotični primerek sem namreč spoznal, kako blizu avtonomnosti avtomobilske vožnje smo že. Osebno sicer nimam nič proti temu napredku, a kaj, ko vem, da bo ta prej ali slej pripeljal do stanja, ko bodo človeku zakonsko omejili ali celo prepovedali upravljanje avtomobila. Izraz »upravljanje« zato, ker danes že tako in tako zares vozimo avtomobile le še redki. Osebno upam, da tega trenutka ne bom dočakal …

Besedilo in fotografije: Peter Humar.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Kombinacija dobro preračunanega 7G-Tronica in prožnega ter ravno prav zmogljivega 2,1-litrskega turbodizla je tudi tokrat prepričala z zmerno porabo goriva. V razredu C zaenkrat še ni mogoče dobiti svežega 9-stopenjskega 9G-Tronica.
    10
  • Notranjost
    Všečneje oblikovana kot v predhodniku. Obilico črnine v testnem primerku so uspešno razbijali vložki iz brušenega aluminija in kroma. Karavanski zaključek strehe je zagotovil nekaj več višinskih centimetrov kot v limuzini.
    9
  • Opremljenost
    Za skupno 22.000 evrov doplačil priča o zmožnostih Mercedes-Benzovega seznama doplačil. A je bilo na voljo še za par tisočakov "neodkljukanih" doplačil
    10
  • Vozne lastnosti
    Še naprej značilen Mercedes-Benz. Izredno stabilna in zanesljiva lega, a brez vsakršne interaktivnosti z voznikom. Daleč najbolje se počuti na avtocestah.
    8
  • Gospodarnost
    Glede na zgoraj omenjenih 22.000 evrov doplačil značilen Mercedes-Benz. Majhen obliž na rano predstavlja zmerna poraba plinskega olja.
    6
  • Zmogljivost
    Daleč od tega, da bi bil najzmogljivejši, a popolnoma razumem, zakaj bo najbolje prodajani razred C v Evropi. Ničesar nima niti preveč niti premalo, temveč ravno prav.
    9
  • Sklep
    Oblikovno ponovno poln elegance, kot bi Mercedesi pravzaprav morali biti. Karavanski zadek mu zagotavlja nekaj več uporabnosti, ki je limuzini manjka. Mercedesova rešitev asistenčnih sistemov mi je dokazala, da je sobivanje z njimi mogoče, a ostajam kljub temu neomajen: sam jih še naprej nočem imeti v lastnem avtomobilu.
    8.7

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 38.920
cena testnega vozila (€) 61.641
dolžina × širina × višina (mm) 4.702 × 1.810 × 1.457
dovoljena masa vozila (kg) 2.190
emisija CO2 (g/km) 114
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/30 let
gibna prostornina (cm3) 2.143
kompresija (1:) 16,2
masa praznega vozila (kg) 1.615
medosna razdalja (mm) 2.840
menjalnik/pogon 7-stopenjski samodejni/zadaj
največja hitrost (km/h) 229
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 125 (170) pri 4.200
največji navor (Nm pri vrt/min) 400 pri 1.400-2.800
namestitev motorja spredaj vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,2
pnevmatike s: 225/45 R 18; z: 245/40 R 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 4,9/10,3/6,5
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,7/4,2/4,8
pospešek 0-100 km/h (s) 7,6
prostornina posode za gorivo (l) 66
prostornina prtljažnika (l) 490 - 1.510
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 88,0 × 88,3
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Človekov najboljši prijatelj
Ekološka igrača za tiste, ki želijo izstopati