Testi

Ford Ranger 3,0 TDCi Wildtrak

Poraba 6,9/14,9/9,7 l/100km Največja hitrost 170 km/h Cena 31.600 eur
Plusi
  • atraktiven izgled
  • terenske lastnosti
  • velika nakladalna površina zabojnika
  • dovolj prostora v kabini
  • največja dovoljena obremenitev avta
  • dovolj udobna in tiha vožnja tudi na
Minusi
  • zelo posreden volan
  •  kljub pohodni ploščadi težko 
  • težka vrata prtljažnega zabojnika
  • povprečne luči
  • ob zadnjem pogonu na mokri cesti
  • pokrov roloja ob močnem dežju zamaka

Ford ranger smo v redakciji pred časom že testirali. Pick-up s prostorom za štiri je najprej terenski in šele nato tudi cestni orjak. Je modelska izpeljanka rangerja wildtrak kaj drugačna?

Barvna kombinacija se nadaljuje z v barvi zunanjosti prešitih sedežnih oblogah, tepihih in nekaterih drugih manjših dodatkih, ki »vzdušje« v vozilu dvignejo nad povprečje.Drugo ostaja enako kot pri navadnih rangerjih. To pomeni, da s pomočjo stranskih stopnic, ki sta včasih prej v napoto kot v pomoč, vstopimo in sedemo na visoko nameščene sedeže. Voznik in sopotnik imata dober pregled nad vozilom. Sedeži so udobni in ponujajo dovolj opore tako pri cestni kot pri terenski vožnji. Merilniki so pregledni, predvsem pri terenski vožnji so koristni dodatni merilniki (za oba nagiba in kompas) na vrhu sredinske konzole. Nekaj prestiža dodajo aluminijasti dodatki na sredinski konzoli. Sredinska konzola »gosti« vrtljive gumbe ročne klimatske naprave in zmogljivega avdio sistema. Prostora je spredaj dovolj, pa tudi zadaj je moč posaditi tri potnike, če le niso prezahtevni. Zaradi širine vozila in dolžine dvojne kabine namreč tudi pet potnikov, vsaj na krajših poteh, zlahka »shaja«. Hvalimo veliko odlagalnih površin in priročnih predalov, grajamo pa, da voznikov sedež ni nastavljiv po višini in da ponekod kvaliteta plastike ne sodi v ta cenovni razred. Značilnost pick-upov je (odprt) velik zabojnik. Tokrat je bil ta pokrit s kakovostnim rolojem in oblečen v trpežno plastiko.S priročnim rolojem, ki se zaklene in precej težko zadnjo stranico, je moč zlahka upravljati. Tovor pravzaprav moramo pustiti v zabojniku, saj v kabini zanj ni prostora. Žal zaščitni rolo ne pomeni, da prtljaga med močnim dežjem ne bo mokra – med rolojem in zadnjo stranico namreč ni tesnila. V zabojniku je moč tovoriti predmete dolge do 1,53 metra, vozilo pa je mogoče obtežiti z impresivnimi 1135 kg. Čeprav se zdi, da je pick-up najprej terensko in šele nato cestno vozilo, to ne pomeni, da ne ponuja vse tiste, danes tako samoumevne opreme in še kaj zraven. Serijska oprema ponuja veliko, pohvalimo lahko, da so kljub majhnemu, kromiranemu zadnjemu odbijaču, vseeno našli prostor za nujne parkirne senzorje.

Tudi na cesti ni nebogljen…

Tukaj ranger deluje uglajeno, predvsem na mokri cesti velja upoštevati (v osnovi) zadnji pogon. Občasno poskakovanje zadka, značilnost pick-upov, je omejeno na slabe cestne podlage in prehitro odpeljane zavoje. V mestu moti skoraj tovornjaško trd mehanizemprestavne ročice in štirje zavrtljaji volana od ene do druge skrajne točke. Na avtocesti ostaja miren in zaradi “dolgo” preračunanega menjalnika in razmeroma učinkovite zvočne izolacije zgledno tih. Še najbolj moti v mestu preveč posreden volan.

Na terenu skoraj ni omejitev…

Vse, kar na cesti »moti«, na terenu »godi«. Če je pogon v osnovi speljan na zadnji kolesni par, je na terenu štirikolesni pogon pogosto nujnost. Preklop je vseeno svojevrsten. Za to uporabimo sistem z ročico oziroma vzvodom, pri katerem se avto ne sme voziti. Ko preklopimo »na štiri«, se prižge lučka RFW in šele tedaj lahko menjamo med dvo in štirikolesnim pogonom. Za najtežje primere je na voljo reduktor in takrat ranger prileze tja, kamor ponavadi hodimo peš. Tovarniški podatki govore, da zmore ranger 49° bočnega nagiba, 32° vstopnega kota in 21° izstopnega kota, brodi pa lahko tudi v največ45 cm globoki vodi.

Pod črto

Skokovit porast prodaje pick-upov v zadnjih letih v svetu skušajo prodajalci na visoki ravni obdržati z vedno novimi in bolj zmogljivimi modeliter tudi z nadgradnjo že obstoječih. Wildtrak je simpatična dopolnitevrangerjeve ponudbe. Z zmogljivim trilitrskim dizlom pod pokrovom, opazno zunanjostjo, prostorno notranjostjo in dobro rešenim sistemom pokrova zabojnika, se ne ustraši niti najtežjih terenov in ne ostaja nebogljen v mestu. Avto za vse, ki želijo izstopati v mestu in od vozila pričakujejo, da to služi tudi kot zmogljiv delovni stroj.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Robat motor in menjalnik, za namen vozila več kot solidna kombinacija.
    7
  • Notranjost
    Udobna za dva, manj za štiri, moti nekaj trde plastike.
    7
  • Opremljenost
    Za pickupa ima več kot dovolj.
    9
  • Vozne lastnosti
    Pravzaprav si zasluži 7 na cesti in 9 na terenu.
    8
  • Gospodarnost
    V mestu in na terenu je testna poraba le pobožna želja.
    6
  • Zmogljivost
    Za maso in vrsto avta zelo dobre. Odlične na terenu, dobre na cesti.
    7
  • Sklep
    Opazen večnamenski avtomobil, ki je bolj doma izven cest.
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 30.240
cena testnega vozila (€) 31.600
delete 1530 ×1456 456
dolžina × širina × višina (mm) 5170 1805 1745
dovoljena masa vozila (kg) 2985
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/6 let/2 leti/2 leti
gibna prostornina (cm3) 2953
kompresija (1:) 18,0
masa praznega vozila (kg) 1850
medosna razdalja (mm) 3000
menjalnik/pogon 5 stopenjski ročni/zadaj, priklopljiv štirikolesni, reduktor
največja hitrost (km/h) 170
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 115 (156) pri 3200
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 1800
namestitev motorja spredaj, vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 12,6
pnevmatike 245/70 R 16, 7,5 J16
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,9/14,9/9,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 11,3/8,0/9,2
pospešek 0-100 km/h (s) 13,4
prostornina posode za gorivo (l) 70
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 96,0 × 102,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Seat Ibiza 1.4 16V Stylance
Audi A4 Avant 2.0 TDI