Tempora mutantur et nos mutamur in illis*
Če je še pred približno petnajstimi leti še veljalo, da so terenska vozila brez štirikolesnega pogona kot veselice brez Golice, avtomatski menjalniki le za pomehkužence, produkti iz korejskega polotoka pa zgolj zanimiva popestritev nizkocenovne avtomobilske ponudbe, so se stvari vmes dodobra spremenile. Tako smo se v tem času dodobra naučili, da so lahko terensko naravnani avtomobili dovolj modno šik tudi brez raznih napisov “4×4”, avtomatski menjalniki bistveno bolj zabavni od ročnih (hvala Volkswagen za množično popularizacijo DSG-jev!), »korejci« pa povsem polnovredni člani avtomobilske lige prvakov.
In ravno pri slednjih je verjetno moč opaziti daleč največji kvantni preskok, pri čemer se zdi, da jim je to še najbolj uspelo v razredu športno uporabnih vozil ter križancev. Okej, resda so bili v tem avtomobilskem razredu že od nekdaj najbolj prepričljivi (spomnite se zgolj na prvo generacijo modela Sorento), a so znali z vsako novo generacijo ustvariti pravo malo revolucijo.
Med tovrstne korejske revolucionarje tako lahko že od nekdaj štejemo tudi model Sportage, ki je postal z novo generacijo povsem enakovreden konkurent ostalim predstavnikom tega razreda. Pri tem lahko brž ugotovimo, da niti pod razno ne predstavlja več kakšne cenejše (beri: cenene) kopije bolj uveljavljenih modelov. Pa četudi vas bodo vsevedi za šankom želeli še vedno prepričevati, da gre tudi pri novem Sportageu le za oblikovno simbiozo Porscheja Cayenne, Subaruja Tribece ter novega Jeepa Cherokee.
Prava kombinacija
In ker novodobne modne smernice velikokrat upoštevajo tudi zdravo kmečko pamet, ni presenečenje, da postajajo med kupci čedalje bolj popularni športno uporabni križanci s pogonom na le en kolesni par, pri katerih je pomembno zgolj to, da delujejo na zunaj dovolj testosteronsko avanturistično. Spomnite se zgolj novega Peugeota 3008, ki sploh ne ponuja tovrstnega pripomočka. Saj – roko na srce – povprečen voznik križanca potrebuje vsekolesno gnano pomoč na cestišču tolikokrat kot lastnik Toyote avto vleko. Razen če seveda niste lovec, gorski zdravnik ali Miran Stanovnik.
Tako tudi pri Kiinem modelu Sportage predstavljajo dvokolesno gnane različice precej bolj racionalno izbiro, pri čemer se zdi, da bi se znala izkazati za eno najbolj optimalnih prav kombinacija z 1,7-litrskim dizlom ter 7-stopenjskim avtomatskim menjalnikom. Le doplačilne opcije 4×4 pogona pri njej ne iščite predolgo, saj je ni v ponudbi. Pri tovrstni verziji tako najdemo znani 1,7-litrski agregat CRDi, ki se v osnovi ponaša s 115-glavo konjenico, a ima v kombinaciji z dvosklopkovnim menjalnikom DCT dodatno pomoč 26 »žrebcev« ter 60 Nm več navora. Žal pa je pri slednjem najvišja vrednost na voljo pri višjih vrtljajih kot pri šibkejši verziji, zaradi česar je tudi turbo luknja bolj zaznavna.
A če je v praksi Kiin turbodizel vsaj na začetku še malce bolj obotavljajoč, pa se kasneje, nad približno 1.800 vrtljaji, dodobra zbudi in navdušuje z delavoljnostjo in zadostno suverenostjo. Obenem se presenetljivo prepričljivo izkaže tudi Kiin (ali, če želite, Hyundaijev) menjalnik DSG, ki prepriča z dovolj intuitivnim in mirnim delovanjem in se ne zmede niti med hitrejšim preganjanjem. Le tista poznana hiba (če temu sploh lahko tako rečemo) tovrstnih menjalnikov, ki ne omogočajo povsem natančnega milimetrskega manevriranja npr. na parkiriščih, je tudi pri njem občasno prisotna.
Navkljub temu deluje tovrstna kombinacija motorja in menjalnika kot celota izjemno suvereno ter se je na trenutke izkazala celo za bolj všečno od tiste pri enkrat dražjem Mercedes-Benzovem križancu GLA. Neverjetno!
Brez dlak v jajcu
V zadnjem času smo se sicer že kar nekako navadili, da postajajo meje med tako imenovanimi »plebejskimi« ter »premijskimi« avtomobilskimi znamkami bistveno bolj zabrisane, kot bi si to želeli kupci slednjih. Pri tem je razliko v ceni čedalje težje opravičiti s povsem racionalno obrazložitvijo. Zatorej ne bodite preveč presenečeni, če si bo tudi kakšen (dosedanji) bolesten ljubitelj stuttgartske trikrake zvezde pričel s precejšnjim zanimanjem ogledovati vaš novi Sportage. Preverjeno v praksi!
Okej, resda pri novi generaciji kompaktnega športno uporabnega vozila, ki smo jo prvič uzrli že pred dvema letoma, nikakor ne moremo govoriti o kakšnih t.i. premijskih občutkih (npr. malce preveč plastična in oblikovno nenavdahnjena notranjost). Vseeno pa ga lahko označimo za izjemno korektnega na prav vseh področjih, zaradi česar je povsem enakovreden tekmec raznim Kugam, Tiguanom, 3008 in ostalim.
Kljub temu, da bližnji rivali ponujajo nekatere rešitve še vedno v drugačni obliki, ni nujno, da so vedno tudi boljše! Tako bi znala mnogoštevilna upravljala na armaturni plošči zmotiti marsikaterega esteta, a se izkažejo v praksi za izjemno praktična in ergonomska. Nekateri bodo tožili nad posameznimi precej neposrečenimi rešitvami (skrite tipke levo od volana, avtomatski pomik zgolj voznikovega stekla), ki so sicer postale nekakšen zaščitni znak daljnevzhodnih produktov, a bi morale počasi odromati na smetišče avtomobilske zgodovine. Ljubitelji dinamične vožnje pa bi se znali hkrati pridušati še nad tem, da volanski mehanizem ne ponuja tako intenzivne komunikacije kot recimo pri konkurenčnem Tiguanu (ali npr. Kodiaqu), kar pa povprečnega voznika Sportagea tako ali tako ne bo zmotilo.
A verjemite mi, navajanje tovrstnih »pomanjkljivosti« spada že v rang iskanja dlake v jajcu in nikakor ne kvari končne slike. Gre za izjemno prepričljiv športno uporaben »terenec«, ki (še vedno!) ponuja za precej konkurenčno ceno zanimiv in mikaven avtomobilski paket. Ter hkrati dokazuje, da so tisti časi, ko so delovali dvokolesno gnani terenci korejskega porekla, pri katerih je za prenos moči skrbela menjalna avtomatika, v naših logih skorajda tako bizarno kot Dominik Kozarič med predsedniškimi kandidati, dokončno mimo.
Tekst in foto: Urban Acman.
* Časi se spreminjajo in mi z njimi (latinski pregovor)
Mnenja uporabnikov
11 komentarjev za "Časi se spreminjajo"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Res se časi spreminjajo. To ne bi bilo mogoče pred desetletjem: “Zatorej ne bodite preveč presenečeni, če si bo tudi kakšen (dosedanji) bolesten ljubitelj stuttgartske trikrake zvezde pričel s precejšnjim zanimanjem ogledovati vaš novi Sportage. Preverjeno v praksi!”
11,5 do 100, 185 km/h (141 KM,340 Nm) in praviš, da je živahen?! No, najbrž so vmesni pospeški bolj prepričljivi (in pomembnejši) pa vendar. Kadjar, z 130 KM, ima 10s in 190 km/h (320 Nm), pa se mi ne zdi nič kaj posebej živahen.
Sicer ne vem kako je s tem motorjem z dodatnimi 26km, ko je sparjen z DCT menjalnikom, ampak običajna verzija 1.7 crdi (115km) z ročnim menjalnikom deluje v praksi precej bolje kot kažejo podatki na papirju. Vsaj občutek je tak, verjetno tudi na račun kratko preračunanega 6-st. menjalnika, zaradi katerega motor deluje živahno (hitro se zavrti v obrate).
Tovarna napiše podatke, ki so jih oni dosegli in to v njboljših pogojih. V tem primeru si lahko vesel, če boš dosegel 11,5s. Iste fore so pdatki o porabi.
Za kio je že splošno znano, da ima mrtve motorje
ps.: vse kar je nad 10s bi vsaj jaz težko rekel, da je živahen.
Za Kio/Hyundai je znano (pa še tu pa tam kak drug avto, recimo novi civic isto), da včasih napišejo več sekund, kot jih lahko v praksi dosežeš, zakaj je tako pa pojma nimam. Pač korejci pa kakšni japonci imajo včasih neke čudne finte…
Nič niso mrtvi motorji, pa preveč se obešate na številke. Sam sem se tudi zanimal za močnejši motor z DCT ampak ga nisem vzel. – performanse ima enake kot 115KM verzija z ročnim. Čeprav je občutek z DCT bil dober, je več kot očitno da je njihov DCT menjalnik zelo parazitski in da “požre” konjenico do koles, drugače nebi imel praktično enakih performans kot švohnejša verzija. Zato sem raje vzel tega in ga peljal na čipanje. Če bi že res hotel avtomatika, bi vzel 2.0 z 185 konjev in še tistega načipal, ker tam pa spet požira 4×4 in avtomatika, čeprav procentualno manj kot tale DCT. Škoda pravzaprav – po vsej logiki bi moral imeti 7st DCT boljše performanse in manjšo porabo že pri enako močnem motorju, to da pa ni nič napredka napram ročni verziji z 6 stopnjami ter 25 konjev pa 60Nm manj pa pomeni da bodo morali precej bolj dodelati in nastaviti svoj DCT.
Kar se vsega drugega tiče je avto špica in zelo dobro narejen. V full option opremi si popolnoma razvajen.
Pošteno napisano. Kako pa čipaš avto v sedemletni garanciji?
Tako da imaš to dogovorjeno.
Ali lahko malce več poveš ali je to skrivnost?
Zanimivo.
Zelo