Predstavitve

Angleški osvajalec

Range Rover Velar: slovenska predstavitev

Pri angleškem Land Roverju so predstavili povsem novega člana iz družine Range Rover, s katerim želijo osvojiti srca tistih petičnih kupcev, ki so do sedaj bolj ali manj pogledovali k izdelkom nemške avtomobilske industrije. Že po prvem bežnem srečanju z najnovejšim Velarjem je moč ugotoviti, da ne bodo imeli težkega dela!

Zapisano v genih Evoqua

V razredu prestižnih srednje velikih športno uporabnih križancev, kjer so do sedaj kraljevali večinoma nemški proizvajalci, predstavlja najnovejši član Range Roverjeve družine precej zanimivo alternativo, ki pa ne bo navduševala zgolj in samo bolestnih ljubiteljev estetike in sodobnega dizajna. Model Velar, s katerim Angleži odkrito napadajo nemški »crème de la crème« tega segmenta (beri: Porsche Macan in BMW X4), se namreč ponaša z nekaterimi izjemno sodobnimi tehnološkimi rešitvami ter najverjetneje najbolj prepričljivimi zmogljivostmi izven utrjenih terenov med tovrstnimi vozili. Pa četudi jih njihovi vozniki ne bodo nikdar izkoristili.

RANGE ROVER VELAR 03Najnovejši model angleškega specialista za terenska vozila se sicer oblikovno v veliki meri naslanja na manjši Evoque, kar pa ne predstavlja prevelikega presenečenja. Znamka Land Rover je namreč ravno z modelom Evoque, ki je bil predstavljen pred šestimi leti, pričela doživljati pravo renesanso, zaradi česar so vsi njihovi prihodnji modeli ohranili enako oblikovno rdečo nit (Range Rover, Range Rover Sport, Land Rover Discovery, Land Rover Discovery Sport).

Navkljub oblikovni podobnosti z ostalimi modeli, se Velar, ki po velikosti (4.803 x 2.032 x 1.665 mm) zaseda mesto med manjšim Evoqueom in večjim Sportom, vseeno ponaša z nekaterimi prepoznavnimi ter precej inovativnimi detajli. Slednja opazka je na primer namenjena izjemno tankima LED matrično laserskima žarometoma (ob najmanj 2.350 evrskem doplačilu, serijsko sta na voljo običajna LED žarometa) ali pa »Teslinim« pomičnim kljukam vrat.

Kupcem Velarja bo na voljo 13 različnih barv zunanjosti, pri čemer si posebno pozornost zasluži nov satenast premaz Flux Silver; na voljo je zgolj pri modelih First Edition, ki jih bodo kupci lahko naročali v prvem letu od uvedbe modela.

Angleški glamur

Še bolj kot na zunaj, je prepoznavni angleški občutek za stil in oblikovne detajle mogoče uzreti v Velarjevi notranjosti. Pri oblikovanju potniške kabine so se namreč povsem osredotočili na minimalizem in do skrajnosti omejili število stikal v vozilu, ki povsem nehote spominja na mirno svetišče. Le to dodatno ozaljša prijetna ambientalna osvetlitev, ki je na voljo v desetih barvah.

RANGE ROVER VELAR 16

Povsem nov infozabavni sistem Touch Pro Duo, ki je osrednji del njegove notranjosti, tako temelji na tehnologiji, ki se prilagaja oblikovanju. Omenjeni sistem sestavljata dva 10-palčna zaslona na dotik, preko katerih lahko uporabnik upravlja prav vse funkcije.

Obenem verjetno ni prav nobeno presenečenje tipično angleška možnost izbora usnjenih oplat, pri čemer so mislili tudi na vse tiste, ki takšnega materiala ne prenesejo. Tako so razvili v sodelovanju s podjetjem Kvadrat alternativni tekstilni material, izdelan na osnovi volne.

Družine se bodo razveselile kar 673-litrskega prtljažnika ter dovolj dobrodušno odmerjenega notranjega prostora (2.874 mm dolgo medosje), avdiofili pa (doplačilnega) zvočnega sistema Meridian z močjo 1.600 W ter kar 23 zvočniki.

SUVeren

Pod motornim pokrovom drugega največjega Range Roverjevega modela se lahko skriva eden od šestih pogonskih sklopov, pri čemer osnovo predstavlja dvolitrski dizelski agregat Ingenium s 180 »konji«, vrh ponudbe pa trilitrski bencinski motor V6 s 380 »žrebci«. Pri vseh agregatih sta na voljo 8-stopenjska menjalna avtomatika proizvajalca ZF ter štirikolesni pogon z inteligentno dinamiko pogona.

RANGE ROVER VELAR 05

V duhu filozofije znamke iz Coventryja, ki pod indijsko nadvlado doživlja pravi preporod, se Velar ponaša tudi z izjemno terensko suverenostjo. Tako se lahko ob opcijskem zračnem vzmetenju pohvali s kar 251 mm odmika od tal (213 mm z običajnim vzmetenjem) ter bredenjem v vodi, ki je lahko globoka do 65 cm. Sistem štirikolesnega pogona (večplastna mokra sklopka z verižnim pogonom na sprednjo os) hkrati zagotavlja optimalno razdelitev navora glede na pogoje, ne glede na podlago. Pri modelih s šestvaljnimi agregati je na voljo tudi aktivna zapora zadnjega diferenciala, kar je v dodatno pomoč pri terenski vožnji.

Kupcem novega Velarja so na voljo tudi (dandanes že povsem samoumevni) varnostni sistemi, med drugim tudi sistem za preprečevanje naleta pri nizkih hitrostih z zaznavanjem pešcev ter zaznava prometa za vozilom.

Novi Velar je na slovenskem trgu na voljo od 62.452 evrov dalje, uvoznikov cilj pa je, da bi jih na slovenskem trgu prodali med 20 in 30 letno. Petičnim kupcem, ki v tem segmentu ne pogledujejo zgolj k izdelkom nemške avtomobilske industrije, je v začetku prodaje na voljo izjemno bogata verzija First Edition (s trilitrskim bencinskim ali dizelskim agregatom), ki pa stane vsaj 123.541 evrov.

Cenik novega Range Roverja Velar najdete na tej povezavi.

Tekst in foto: Urban Acman.

Mnenja uporabnikov

13 komentarjev za "Angleški osvajalec"


emozul
6 leta 6 meseci nazaj

Še raje xc90, potem pa Range rover. Nemci pa šele v drugem planu, če bi imel denar. Seveda je to moje mnenje.

Tommaazz
6 leta 6 meseci nazaj

Sva že dva :), čeprav bi jaz raje tega RR-ja in potem XC90 in šele nato nemška sveta trojica, samo verjetno je še vmes kakšen LEXUS 🙂

JG2
6 leta 6 meseci nazaj

Se pravi RR zate, XC90 pa za mamico, prodano:)

Tommaazz
6 leta 6 meseci nazaj

Mater je hud, proti kakem X5 je ko avion…

pskoda
6 leta 6 meseci nazaj

Saj je dražji

Tommaazz
6 leta 6 meseci nazaj

Dražji ni, ampak cenejši za 3 jurjev…govorim o osnovnih izvedenkah….

JG2
6 leta 6 meseci nazaj

Velar ni poziciniran v razred X5. Tam imajo zato RR Sport, Velar je pa eno stopničko nižje od Sporta.

pleomax
6 leta 6 meseci nazaj

Avto je drugače res lep. Nekaj malo drugačnega. Teh aduijev in bmwjev sem se že prav naveličal,ker jih je veliko.

Fnatic
6 leta 6 meseci nazaj

Jaz bom rekel samo to: opazil sem v Franciji in Italiji, da so vozniki teh SUVov še bolj arogantni in naduti kot sicer pravijo za Audi ali Bmw voznike. Se pa strinjam, to je še razred višje.

cashy
6 leta 6 meseci nazaj

Res snobi prve klase, a ne? 🙂

Fnatic
6 leta 6 meseci nazaj

Lej jaz nimam problemov načeloma z vozniki in tudi jih ne opredeljujem po znamkah. Ampak brez heca, kateregakoli sem videl po poti (recimo vse skupaj enih 20 tja in nazaj) sva se z mojo smejala, ker so dirkali, brez smerokazov vedno, blendali, sredince kazali. Jaz sem jih mirno naprej spuščal ampak je bilo res smešno že. Pa še une fore: gas do konca, te prehiti, se postavi pred tebe na tvoj pas in začne cijazit. Se opravičujem, ker ni tema o teh voznikih ampak samo govorim, kakšne izkušnje sem imel oz.sva imela.

pleomax
6 leta 6 meseci nazaj

Jaz samo upam,da je njihova kvaliteta danes kaj boljša,ker sicer kar nekaj let nazaj,sta moja starša imela land roverja od novega in katastrofa. Bolj kvarljivega avtomobila še nismo imeli in tudi znanci so z njim imeli same probleme. Žal pa berem na avtonasveti,da praktično vsak njihov model pesti nezanesljivost. Potem so tukaj še cene nadomestnih delov,ki so obupno drage. Ampak to bodočega kupca ne sme motiti,saj gre za premium znamko.

 
Širitev teritorija
Povsem odrasel