Lepa? Grda? Posebna!
Spredaj nova mazda5 ni prinesla revolucije, temveč le potrjuje zadnje hišne oblikovne smernice z veliko petkotno odprtino za dovod hladnega zraka, ki avtomobilu daje prijetno dinamično noto. Veliko bolj posebna, pravzaprav edinstvena pa je njena bočna linija z dvojnim reliefnim valovanjem, ki od sprednjega odbijača poteka vse do zadka. Ta poseben oblikovalski prijem deluje sveže in všečno, zanimivo pa bi bilo slišati, kaj o njem menijo avtokleparji. Najmanj posrečen del je gotovo zadek, pri katerem se težko izognemo asociaciji na nekatere ne ravno uspele korejske avtomobilske izdelke. Da vsa petica kot celota deluje bolj dinamično, pa skrbi paket GTA, ki prinaša dodatne plastične pragove, strešni spojler, masko v temno sivi barvi in 17-palčna platišča iz lahke litine.
Prostornost in prilagodljivost z znano formulo
V notranjosti se pod svežo obliko armaturne plošče skriva pri predhodnem modelu preverjena ergonomska zasnova. Merilniki v ličnem cevnem ohišju zaradi neizrazite grafike niso najbolje berljivi, sredinska konzola z integrirano avdio napravo deluje bolj sofisticirano, rahlo privzidgnjen položaj sedenja, položaj volanskega obroča in visoko nameščena prestavna ročica pa nas na las spominjajo na prejšnji model. S tem ni pravzaprav nič narobe, saj so našteti elementi bili že takrat in so tudi sedaj dobro razporejeni. Materiali so na otip prijetni, a monotona črna plastika ponekod, zlasti na vratnih oblogah, deluje malce ceneno. Nenavadno je tudi to, da ob novi obliki notranjosti pri Mazdi vztrajajo z vgradnjo zastarelih stikal. Zlasti tista za vklop gretja sprednjih sedežev so prenesena iz nekega že zdavnaj minulega časa.
Sprednja potnika se ne moreta pritoževati nad udobjem, ne bi pa škodilo, če bi sedeža premogla večjo dolžinsko nastavljivost in imela malce širša naslona za roko. V drugi vrsti imajo potniki dovolj prostora za noge in glave, na voljo pa jim je tudi nastavitev naklona naslona sedežev. Tu pa gre pripomba kratkemu sedalu, ki nudi premalo opore celo nižjeraslim odraslim potnikom, kar ni ravno logično, saj je prostora na pretek. S sedežno zasnovo Karakuri je dobro poskrbljeno za prilagodljivost. V drugi vrsti se lahko sredinski del sedala pretvori v naslon za roko, za povečanje prtljažnega prostora pa so sedeži posamezno vzdolžno pomični in zložljvi. Poleg tega se v dnu prtljažnega prostora skrivata dodatna sedeža. Le-ta sta bolj zasilne narave oziroma sta, zaradi omejenega prostora v tretji vrsti, primerna predvsem za prevoz otrok. Dostop tako do druge kot do tretje vrste je poenostavljen s parom drsnih vrat. Poleg enostavnega vstopanja in izstopanja le-ta ponujajo udobje električnega pomika, ki ga lahko sprožimo z enostavnim potegom kljuke, s pritiskom na gumba na armaturni plošči ter na ključu za daljinsko odklepanje. Odvisno od tega, ali imajo prednost potniki ali tovor oziroma prtljaga, nam prtljažni prostor ponuja od 112 do 1 485 litrov prostora.
Sodoben, a premalo zmogljiv dizel
Naša skepsa glede zmogljivosti 1,6-litrskega dizla se je izkazala za upravičeno. Njegova glavna slabost je neodzivnost pod 2.000 vrtljaji, kar pomeni pogostejše prestavljanje v nižjo prestavo ter bolj odločne pritiske na plin, kar daje občutek, da mu preprosto primanjkuje moči. Ne pozabimo, da je notranjost petice namenjena sedmim potnikom ali zajetni količini prtljage, pri čemer pa lahko prehitevanja in premagovanja klancev postanejo prava muka. Pogosto popolno izkoriščanje vse moči, ki jo motor premore, pa se odraža tudi pri porabi goriva, ki s testnim povprečjem 7,7 litra na 100 prevoženih kilometrov gotovo ni med najnižjimi. Med minuse štejemo tudi grobo delovanje ob hladnih zagonih, najbolje pa se agregat odreže pri potovalni hitrosti, kjer teče tiho in razmeroma lahkotno.
Predvsem potovalnik
V vožnji se pokaže, da želi nova petica biti predvsem udoben potovalnik. Podvozje je dovolj mehko, da učinkovito blaži prehode čez neravnine, obenem pa ne povzroča pretiranega prečnega nagibanja karoserije pri vožnji skozi ovinke. Najmanj navdušujoč element je volan, ki je v primerjavi z nekaterimi drugimi Mazdinimi izdelki preveč lahkoten in komaj dovolj poveden. Na drugi strani petica postreže z dobro smerno stabilnostjo ter z udobno in tiho vožnjo pri potovalnih hitrostih.
Ima skoraj vse
Vrhnji paket GTA ne skopari z opremo. Ob športnem izgledu zunanjosti in bogati varnostni opremi, ki vključuje zavorni sistem ABS, sistem za nadzor stabinosti DSC, štiri varnostne blazine in varnostni zavesi, med drugim ponuja še samodejno klimatsko napravo, gretje sprednjih sedežev, usnjeno oblazinjenje, tempomat, izmenjevalnik za šest zgoščenk, tipalo za dež, tipala za pomoč pri parkiranju zadaj in ksenonske žaromete.
Za konec
Nova petica poleg sveže podobe ne ponuja bistvenih razlik v primerjavi s predhodnim modelom. Ostaja prostoren, prilagodljiv in udoben potovalnik, pri katerem pa bi si želeli zmogljivešji dizelski stroj. Že res, da novi motorji z manjšo prostornino v idealnih pogojih ponujajo nižjo porabo goriva, predvsem pa nižje izpuste CO2, a kaj, ko v praksi ni povsem tako. V mejnih primerih tako dobimo komaj povprečno zmogljiv avto, ki pri izpolnjevanju zahtevnih nalog, ne uspe biti niti povprečno varčen.
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Mali dizel za veliko mazdo5"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Proti Sharanu in S-Maxu nima šans
od zadaj je res katastrofa
Zadaj so res zasral obliko. Mar bi pustili tiste pokončne luči iz prejšnjega modela.
Za zadnji konc jim je bil očitno navdih lik kakšnega vesoljca.
Danes sem ga srečal na mojo žalost. Pravi ssangyong zadaj.