Testi

Mazda3 MPS (2010)

Poraba 8,0/19,3/14,0 l/100km Največja hitrost 250 km/h Cena 30.640 eur
Plusi
  • motor
  • zmogljivosti
  • vozne lastnosti
  • prednja sedeža
  • opremljenost
  • ravno dno skupnega prtljažnika
  • splošna uporabnost notranjosti
Minusi
  • osvetlitev zaslona navigacijske naprave ni
  • preglednost nazaj (nizek zgornji rob zadnje
  • preveč tih pisk sistema za pomoč pri parkiranju
  • (ne)udobje vzmetenja za vsakdanjo vožnjo
  • nima štirikolesnega pogona
  • ni merilnika temperature motorja
  • »trganje« volanskega obroča pri pospeševanju

Če je trojka MPS prejšnje generacije avto, ki ga je še moč brez večjih zadržkov uporabljati vsak dan, pa se novinka bolj odkrito spogleduje z dirkalniki in ji je vsakodnevna uporabnost manj pomembna. Test.

Medtem ko je bilo pri predhodnici zaradi diskretnosti zunanje podobe težje razbrati pravi značaj modela, je Mazda “napako” pri novinki popravila, saj mimoidočim dosti bolj nedvoumno sporoča agresivnost in dinamiko.

Manj diskretna

Začne se že takoj pri zunanji podobi avta, kjer izstopa motorni pokrov z dodatno izboklino in režo za zajem zraka v njej, po ena izpušna cev na vsaki strani zadka avta, zajetna platišča z dobrimi nizkopresečnimi pnevmatikami, poudarjeni oblogi pragov in bolj agresivna prednji ter zadnji odbijač s pripadajočimi napisi MPS. MPS zgodba se nadaljuje v kabini, kjer še najbolj izstopata prednja športna sedeža z odličnim bočnim oprijemom ter merilniki s spremenjeno grafiko ter dodatnim podatkom o stanju tlaka v polnilnem sistemu motorja. Resnici na ljubo je ta podatek zanimiv prvih pet minut vožnje, saj neke prave uporabne vrednosti ne premore. Namesto njega bi glede na športno naravo MPS-ke in pomanjkanja podatka o temperaturi hladilne tekočine motorja, ki ga v trojkah generalno ni, Mazda lahko vgradila merilnik temperature hladilne tekočine, ali še bolje temperature motornega olja.

Bistvo je očem skrito

Pa pustimo dekoracijo ob strani in se posvetimo očem skritemu bistvu tega avta … motorju. Ta je tako kot pri predhodniku turbobencinski štirivaljnik gibne prostornine 2,3 litra. Nazivna moč je spodobnih 191 kilovatov oziroma okroglih 260 “konjev”, ki jih razvije pri 5.500 vrt/min, največji navor pa 380 Nm. Krivulja navora doseže svoj vrh pri točki 3.000 vrt/min, kar se občuti tudi na cesti, saj motor že tik pod to mejo začne zares “butati”. Tovrstni motorji so izvrstni dokaz, da je turbobencinski navor, čeprav po številki na papirju enako zajeten kot turbodizelski, nekaj povsem drugega. V primeru MPS-a govorimo o 380 “njutnih”, ki v spodnjih prestavah mejijo že na mejo brutalnega, saj zahteva od voznika, predvsem na slabih cestah, zvrhano mero pozornosti in moči v rokah, da zadrži volanski obroč vedno usmerjen tja, kamor želi on iti in ne kamor ga želi “odpeljati” motorni navor. Piko na i o zmogljivostih pristavi še dejstvo, da je moči vedno in povsod dovolj, saj bodo voznik in sopotniki pri pospeševenju s polnim plinom tudi nad hitrostjo 200 km/h dovolj jasno čutili pospeševanje avta, brez da bi morali iskati potrditev o naraščanju hitrosti recimo na merilniku hitrosti.

Udobje je izgubilo na pomenu

Energičnost, brutalnost in športne vozne zmogljivosti so bile več kot očitno glavne smernice pri snovanju nove mazde3 MPS, saj je vse v njej bolj športno in trdo kot pri predhodnici. Najbolj očitno je to opaziti pri podvozju, kjer je predhodnica poleg zvrhane mere dinamike vožnje zmogla postreči tudi z nekaj vsakodnevno uporabnega udobja. O tem pri novinki le stežka govorimo, saj je vzmetenje nastavljeno zelo na trdo in brez najmanjšega ozira na umirjeno in sproščujočo vsakdanjo vožnjo. Nekaterim je tovrstna “grobost” avta všeč, drugim spet ne, a ravno v tem je čar tako zelo široke in pestre ponudbe na trgu, kot jo poznamo in premoremo.

Bistvena zamera ostaja

Žal Mazda z novinko še vedno ni odpravila bistvene zamere predhodnice. Pogon je namreč še vedno speljan samo k prednjemu paru koles in ne do vseh štirih. Ja res je, diferencial ima vgrajeno zaporo, ki celo “nekaj daje od sebe”, a vendarle, takšno poplavo moči je neprimerno lažje brzdati, če se razdeli na štiri dele, kot samo na dva in še ta dva vpeta v volanski mehanizem. Rezultat je že omenjena zahteva po čvrstem držanju volanskega obroča med priganjanjem, saj v nasprotnem primeru zapora diferenciala hitro “odpelje” avto po svoje. Podobno sta tudi menjalnik in pripadajoča sklopka športno trda in robata, ki ravno tako zahteva odločno desno roko ter levo nogo voznika, v nasprotnem primeru se lahko hitro zgodi, da prestavna ročica sicer prijazno kratkih gibov, obtiči med prestavami.

Za konec

Mazda3 MPS je oblikovno manj diskretna, kot je bila njena predhodnica, a še vedno ne toliko bolj, da bi na cesti izstopala s športno-kričečo pojavo. Mazda3 MPS je presenetljivo zmogljiv avtomobil z vrhunsko tehniko, a (za enkrat) še z bolj malo na tržišču priznanega športnega pedigreja. Upoštevajoč vse to, je mazda3 MPS namenjena vsem, ki imajo avto zase in ne za kazanje sosedom. A takih je resnici na ljubo vse manj, še posebej med “Slovenčki”, ki vse prepogosto kupimo nov avto samo zato, da je novejši, boljši in dražji od sosedovega.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Toliko moči samo na prednji par koles meji že skoraj na greh.
    9
  • Notranjost
    Odlični sedeži in bolj prostorna ter uporabna kot daje prvi vtis.
    10
  • Opremljenost
    Ni da ni ... MPS predstavlja upravičeno vrh ponudbe pri mazdi tudi po tej plati.
    10
  • Vozne lastnosti
    Preveč trd za vsak dan in odličen za dirkaški konec tedna.
    9
  • Gospodarnost
    Veliko denarja, a tudi zares veliko (hitrega) avta.
    7
  • Zmogljivost
    Turbobencinski izstrelek, ki je kot naročen za adrenalinske konce tedna.
    10
  • Sklep
    Turbobencinski izstrelek, ki je kot naročen za adrenalinske konce tedna.
    9.2

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 30.290
cena testnega vozila (€) 30.640
dolžina × širina × višina (mm) 4510 × 1770 1460
dovoljena masa vozila (kg) N.P.
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 2261
kompresija (1:) 9,5
masa praznega vozila (kg) 1460
medosna razdalja (mm) 2640
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 250
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 191 (260) pri 5500
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 3000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,9
pnevmatike 205/50 R 17, 6,5 J×17
poraba goriva na testu (l/100 km) 8,0/19,3/14,0
poraba goriva po ECE (l/100 km) 13,2/7,5/9,6
pospešek 0-100 km/h (s) 6,1
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 340
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 87,5 94,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

13 komentarjev za "Mazda3 MPS (2010)"


Somebody_new
15 leta 1 mesec nazaj

Vse razen izgleda mi je všeč.

opc200
15 leta 1 mesec nazaj

še zmeraj zmaga ford focus rs.cenovno bi pa izbral opel astro opc ki se lahko kosa vsem štirim to zgoraj:)

opc200
15 leta 1 mesec nazaj

še zmeraj zmaga ford focus rs.cenovno bi pa kupu astro opc ki se kosa s temi štirimi to zgoraj:):):)

belkaena
15 leta 1 mesec nazaj

Rhino: "Za ta denar je pomoje Megane RS boljša izbira"… Za manjši denar je Megane boljša izbira in po moje tudi precej lepša.

aleshondas
15 leta 1 mesec nazaj

zelo zelo všečen izdelek edino sedeži pa polom kot je Dominic napisal ostalo pa mislim da realna cena za tak paket!!!

 
Ford Ka 1,2 Grand Prix
Mazda CX-7 CD173 Challenge