Zunanjost te uspešne mazde ni doživela drastičnih sprememb, saj za to ni bilo razloga. Njen izgled ostaja kompakten in dinamičen. Rahlo sta spremenjena spodnji del sprednjega odbijača in velika maska. Malenkostne razlike opazimo tudi na zadnjem odbijaču in na zadnjih lučeh, ki so zdaj prekrite s prozornim steklom. S strani se prenovljen model od prejšnjega loči samo po drugačni obliki platišč, ki so bila v primeru testnih avtomobilov prej bolj športna, zdaj bolj elegantna.
Glede sprememb v notranjosti velja enako kot za zunanjost. Ene od najlepše oblikovanih in kakovostnih notranjosti, po mnenju mnogih, ni šlo kaj preveč spreminjati. Tako na sedežih, ki niso izrazito športno oblikovani, a ponujajo dovolj bočnega oprijema, na primer najdemo nove barve tkanin. Z novo sivo-srebrno barvo pa so popestreni sredinska konzola, zgornja volanska kraka in stikala na vratih. Večjo spremembo so doživeli merilniki, ki so dobili svetlo podlago in so v globokem okroglem ohišju tako bolje vidni. A to še ni vse, saj je ponoči pri prižganih lučeh podlaga osvetljena v modri barvi in v kombinaciji z oranžno-rdečimi številkami deluje zelo živahno, skoraj v slogu avtomobilov iz filma “Hitri in drzni”. Ostalo je v glavnem tako, kot je bilo. Prostora za potnike je v razrednih merilih veliko, tako spredaj kot zadaj. Na zadnji klopi je veliko prostora za noge, zaradi oblike strehe, ki se spušča proti zadku, pa ga je malo manj za glave visokoraslih potnikov.
O 1,6-litrskem bencinskem motorju v mazdi 3 je bilo tudi že veliko napisanega. Motor pri nižjih vrtljajih deluje zaspano, ko se povzpne na višje območje pa postane bolj živahen in kar športno glasen. Pri Mazdi so povedali, da je vožnja v prenovljenem modelu tišja, a mi nismo opazili omembe vredne razlike. Od 77 kilovatov (105 KM), kolikor jih v testni mazdi vgrajen motor premore, ne moremo pričakovati posebnih zmogljivosti. Dobra usklajenost le-tega s petstopenjskim ročnim menjalnikom nam omogoča, da brez težav priženemo merilnik hitrosti nad oznako 180, pri tem pa postane bencinec precej glasen že nad 140 kilometrov na uro. Na testu, kjer nismo varčevali, sta tako prva kot druga trojka zahtevali med 8,4 in 8,6 litra neosvinčenega bencina na 100 prevoženih kilometrov. Z vsakdanjo vožnjo pa bi porabo gotovo lahko spustili pod mejo osmih litrov na 100 kilometrov.
V vožnji s trojko pred in po prenovi nismo opazili bistvenih razlik, opisali pa bi jo lahko kot nekakšno mešanico dinamičnosti in udobja. Položaj za volanom je dober in pogled na merilnike v globokih srebrnih krogih vabi k “cestnemu dirkanju”. Dinamičnemu stilu vožnje je naklonjena tudi mala in natančna prestavna ročica. Od avtomobila, ki ima v katalogu oznako Sport, pa smo pričakovali bolj športno naravnano podvozje. Avto se je pri menjavi smeri pri višjih hitrostih sicer predvidljivo zazibal, v dolgih zavojih s kakšno neravnino na asfaltu pa je malce “zaplaval” in opozoril, da vseeno ne gre pretiravati. O tem, da je mazda 3 sport namenjena predvsem vsakdanji, udobni vožnji, pričajo tudi mere pnevmatik 205/55, ki na 16-palčnih platiščih iz lahke litine skrbijo za dinamičen izgled, niso pa namenjene divjemu preganjanju skozi zavoje.
Prenovljena mazda 3 s paketom opreme TX skrbi za varnost svojih potnikov s kopico sistemov aktivne in pasivne varnosti. Vgrajene ima čelni in bočni varnostni blazini, varnostne zavese spredaj in zadaj, zavorni sistem ABS z mehansko pomočjo pri zaviranju EBA, sistem za elektronsko porazdelitev zavorne sile EBD, sistem proti zdrsu in zanašanju DSC in proti zdrsu pogonskih koles TCS, na zadnjih sedežih pa tudi pritrdilni mesti otroških sedežev ISOFIX. Udobju voznika in potnikov so namenjeni po globini in višini nastavljiv ter v usnje odet trikraki volan, zvočni sistem z radijskim sprejemnikom in CD-predvajalnikom, samodejna klimatska naprava, sredinski naslon za roke s predaloma spredaj, sredinski naslon za roke zadaj, električni pomik stekel in zunanjih ogledal, centralno zaklepanje z daljinskim upravljanjem, upravljanje zvočnega sistema s tipkami na volanu in še več drugih malenkosti. Za tiste, ki želijo imeti na očeh vse podatke je tu potovalni računalnik, za povečanje prostornine prtljažnika pa nepogrešljiv deljivi naslon zadnje klopi. Pri tej stopnji opreme, zunanjost krasijo serijska 16-palčna platišča iz lahke litine.
Po dobrih treh letih, od kar je prišla na tržišče, in po prenovi, ki je prinesla le manjše spremembe, ohranja mazda 3 odlično razmerje med ceno, kakovostjo in opremo. Za 17.900 evrov ali slabih 4,3 milijona tolarjev ponuja namreč vse, kar si želi in potrebuje večina uporabnikov avtomobilov tega razreda. To pa so udobje, prostornost in nenazadnje kakovost. Tisti, ki jim bo mazda 3 tudi oblikovno ugajala, bodo z njo dobili vse to ali še več kot bi pri večini konkurentov.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen