Petvratna je najlepša!?
Prostorna, diskretno športna notranjost
Notranjost je bolj ali manj enaka vsem trem karoserijskim različicam. Zato tudi za petvratno velja, da so merilniki pregledni, da je voznikov delovni prostor urejen, da se sedi dobro, da sedeži ponujajo udobje in da potnikom različnih rasti (kljub velikosti vozila vseeno priporočamo le štiri potnike) prostora ne manjka. Opremski paket GTA prinaša nekaj diskretne športnosti. Hvalimo delno usnjene, po telesu oblikovane in s še več možnostmi nastavitev ozaljšane sedeže, ki pa so tudi v najnižjem položaju žal še vedno (pre)visoko nameščeni. Dopadljiva so tudi v aluminij odeta pedala, odličen je avdio sistem Bose s podporo za modrozobo tehnologijo. Vse, sicer manjše zamere, pa tudi ostajajo enake: večopravilni prikazovalnik na vrhu sredinske konzole je enostavno premajhen za vse podatke, ki jih mora prikazati, rokovanje z ogromno tipkami in stikali na levi obvolanski ročici ter s tipkami na volanu, ki »ukazujejo« potovalnemu računalniku, samodejni klimatski napravi in avdio sistemu, je (pre)zapleteno, in preglednost, predvsem nazaj, je ob zatemnjenih steklih, le povprečna. Parkirni senzorji so zato pametna naložba.
Veliko prostora v kabini, ki je izdelana iz materialov večinoma dobre kakovosti in obdelave, » lepo sledi« veliko prostora v prtljažniku. Petvratna različica prinaša velika, visoko odpirajoča se prtljažna vrata, ki dvignemo tudi veliko polico pod zadnjih steklom. Razkrije se velika nakladalna odprtina, kamor lahko že ob postavljeni zadnji klopi zložimo veliko »robe«. Če podremo izredno preprosto zložljivo zadnjo klopjo, kljub (kombi)limuzinski zunanji podobi vozila, zlahka prepeljemo še precej več.
GTA je predzadnji »po vrsti«
Mazdo6 je moč naročiti v petih opremskih paketih. Različica GTA pomeni drugi najbogatejši paket opreme in se pogleduje z dinamiko in (prikrito) športnostjo. Res je, da prinaša nekaj športnih dodatkov in vso danes samoumevno opremo za varnost in udobje. Res pa je tudi, da je za prestižne, čeprav danes skoraj že pričakovane, elemente opreme v tem razredu, kot so Bi-ksenonski, dinamično prilagodljivi žarometi, parkirni senzorji, električno nastavljivi, ogrevani, usnjeni sedeže in še za kaj, treba doplačati. Zanimiv je pogled na cenik. Najbogatejša različica GT, ki vse našteto (razen nekaterih dinamičnih dodatkov različice GTA) že ima serijsko, stane le »tisočaka« več.
Najmočnejši »bencinec« je konkreten (kos) motor(ja)
Vse redkeje se avtomobilski izdelovalci v tem razredu odločajo za vgradnjo več kot dva litra velikih bencinskih, (atmosferskih) štirivaljnikov. Vzroke gre najverjetneje iskati v stremljenju k najboljšemu ravnovesju med zmogljivostmi in ekologijo. Mazdin, skoraj poltretji liter velik štirivaljnik je tako eden redkih motorjev v tem razredu, kjer mu pri »nabiranju« moči in navora ne pomaga turbopuhalo, temveč predvsem prostornina motorja (sama). Prijetno motorno melodijo, ki z višanjem vrtljajev postaja prijetnejša (in včasih tudi dominantna), dopolnjuje dobra odzivnost, suvereno pospeševanje in veselje do vrtenja. Čeprav se motor »zares« razživi šele pri okoli 4.000 vrt./min in z veseljem vrti tudi nad »šestimi tisočaki«, dovoljuje pretikanje v višjo prestavo tudi pri že pri manj kot 3.000 vrt/min. Šeststopenjski menjalnik je primerno stopnjevan in tudi šesta prestava ni »varčevalna«. Kljub pogosti »rabi« vse konjenice in že konstrukcijsko manj ugodnim predispozicijam za varčnost (velika prostornina, sorazmerno nizka kompresija), je skupno testno povprečje z manj kot desetimi litri na sto kilometrov, ugodno.
Veliko dinamike
Velika medosna razdalja, široke pnevmatike, enakomerno razporejena masa vozila, trše nastavljeno vzmetenje in volan, ki ves čas »poroča«, kaj se dogaja pod kolesi so dobra osnova, ki zagotavlja, da z mazdo6 zlahka, tudi na ovinkasti cesti, »lovimo« korak s (precej) manjšimi, tistimi » ta nabritimi cestnimi dirkači«. Testna šestka GTA se pelje tako kot precej manjši avto. Meje zdrsa so visoke, pa še takrat z majhnimi popravki smeri vozilo zlahka obdržimo v želeni smeri. Sistem ESP se vmeša pozno, a učinkovito. Prenos moči na cesto je dober, zasluge gredo (tudi) širokim pnevmatikam. Zaviranja so impresivna, zavore se ne utrudijo zlahka. Minusi? Pri višjih hitrostih na regionalnih cestah in predvsem na avtocestah se trše nastavljeno podvozje včasih »pozna«. Avto namreč zgledno »poroča« o neravninah, »te« se včasih preobčutno prenašajo na potnike. Zaradi dobre aerodinamike, dobre zatesnitve kabine in zmogljivega motorja, »šestka« vabi tudi k hitrim vožnjam po avtocestah. Te so nekakšen mazdin drugi revir.
Dinamično športna zunanja podoba, prostorna notranjost z nekaj športnimi dodatki, dovolj opreme, zmogljiv in dovolj varčen motor ter suverena lega na cesti, z nekaj kompromisi pri udobju, so argumenti, zakaj »jo« kupiti. Res pa je, da je v tem cenovnem razredu tudi kar nekaj podobno prepričljive konkurence.
Mnenja uporabnikov
13 komentarjev za "Mazda6 Sport 2,5i GTA"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
enkrat bo zih MPS ven prišla. in ko bo bo mel avto zih okol 300 konj!!! nevem kje jih bo alfa gta dobila?? 😀 tisto staro tehnologijo V6 vsak zna naredit!!2.3turbo 4 celindri ma pa pri mazdi 260 konj. in te konji sekajo da se reče
sedezi pa so sajba…kaj niso mogli dati noter malo bolj sportno sedalo ??? joj…
Nekaj me zanima. Ali nima avtomobil vso opremo razen popolnoma usnjenih sedežev in navigacijskega sistema že v paketu GTA serijsko. Sem spada ksenon in podobni dodatki! Ne vem, ali ste narobe napisali ali sem tekst narobe razumel! Zato mislim, da bi morali popraviti oceno za opremo na 9! Drugače pa zanimiva alternativa nemcem.
Razvoj je, če ne drugje v prilagoditvi okoljskim normam. Manj izpustov, a še vedno enako oziroma več moči in navora. Če bi tvojo varianto motorja prilagodili na novejše norme izpustov, bi sigurno bil šibkejši.
Nekaj mi ne štima pri tem motorju…imam 10 let star "umirjen" motor (ne kako šport varjanto) 2.5 R5 z enako močjo…malenkost slabšim pospeškom v večjem avtu (recimo da tehtata tam-tam) in višjo končno za malenkost (torej drugačna razmerja). In seveda podobno deklarirano porabo.
Kje je pa 10+ let razvoja?!