Če mislite, da je C Coupe nekaj povsem novega, se motite. Mercedes-Benz ga je namreč v nedavni preteklosti že imel v svoji ponudbi, a je takrat nosil oznako CLK.
Naj spomnim, da so Nemci slednjega razvili na osnovi tehnike razreda C in mu nadeli obraz večjega razreda E. Obenem so v isti sapi ukinili kupeja zasnovanega na večjem razredu E. Očitno so Nemci v zadnjih letih ugotovili, da se da na račun bolj »športno« in v isti sapi manj uporabnih kupejev pobrati dodaten denar. Tako so ponovno obudili E kupeja, da pa ta ob CLK-ju ne bi medel kupcev, so slednjega preimenovali v C coupe in ga ob tem tudi oblikovno bolj tesno povezali z limuzino malega Mercedesa.
Ne, problem ne more biti v meni
Že res, da v kupejih ne gre pričakovati prostorskega razkošja in tudi sam se poskušam brzdati pri mojih pričakovanjih, a to, kar pričaka voznika in njegove sopotnike v C kupeju, je za moj okus vendarle preveč utesnjeno. Mojih 184 centimetrov telesne višine sem namreč le stežka namestil vanj udobno. Sprva sem namreč tolkel z glavo ob strešno oblogo, šele namestitev celotnega sedeža bolj nazaj in njegovega naslona rahlo bolj položno kot sem ju sicer vajen, je sprostil tisti centimeter ali dva varnostne oddaljenosti med glavo in »ostrešjem«. Še dosti hujše pa je v drugi vrsti sedežev. Tam je namreč prostora v višino komaj dovolj za otroka, v dolžino pa bosta slednja imela dovolj prostora za noge samo, če bosta voznik in/ali sovoznik z vzdolžno namestitvijo svojih sedežev uvidevna. Posebna zgodba je tudi dostop do zadnjih sedežev, saj je pomik prednjih dveh razmeroma skromen in tudi po potrebni sili za umik sedeža naprej med bolj napornimi.
O zanesljivih pomočnikih in malih ergonomskih zamerah
Ko sem se enkrat kolikor toliko udobno namestil v malem kupeju, se je lahko začelo podrobnejše spoznavanje z njim. Splošna ergonomija je, z izjemo preveč nazaj nameščenega vrtljivo-potisnega gumba Comand sistema in dobro poznane Mercedesove obvolanske ročice, na katero so poleg smernikov in preklopa med zasenčenimi in dolgim snopom žarometov spravili še nadzor nad brisalniki, zelo dobra. Že res, da te s funkcijami, po mojem mnenju, preobložene obvolanske ročice sicer ne morem označiti za slabo, a vsi, ki ne vozimo Mercedesov vsak dan, potrebujemo nekaj več privajanja nanjo. Pri tem ne morem mimo pohvale, da so inženirji uspeli vdelati v ročico dodatno stopnjo občutljivosti tipala za dež. Včasih sem tudi sam nergal nad dejstvom, da te možnosti Mercedesi niso ponujali, saj ga ni tipala za dež, ki bi vedno deloval s točno takšno občutljivostjo kot je treba. Zato je ta nadgradnja z moje strani toplo dobrodošla.
Tako kot s prostornostjo tudi s preglednostjo C kupe ne prepriča najbolje. Nazaj je videti bolj malo, poševno nazaj in vstran ravno tako, med ovinki pa bo predvsem v bolj zaprtih levih ovinkih pogosto v napoto zajeten levi A stebriček. Je pa res, da med »tipanjem« velikosti avta pri parkiranju priskoči na pomoč odlično delujoč sistem Parktronic, ki zanesljivo opozarja na ovire za in pred avtom.
Ko sem že pri elektronskih pomočnikih ne morem mimo ESP-ja. Ta v C kupeju deluje zelo učinkovito in zanesljivo, a na trenutke po vnetosti vmešavanja kar malo preveč prestrašeno. Že res, da ga je moč izklopiti, a pri tem moti njegova »zakopanost« v nastavitvenem meniju znotraj merilnikov.
Najprej Mercedes-Benz, potem kupe in šele potem … o ne, športen pa ni
Mercedes-Benzi že od nekdaj slovijo po udobju v vožnji. Tudi novi C Coupe me je sprva prepričal z udobjem vožnje, saj je prestrezanje vseh vrst cestnih neravnin med vožnjo z mestnimi hitrostnimi povprečji opravljal z odliko. Kasneje, ko sem več kilometrov odpeljal tudi na avtocesti in izven mest, sem še posebej na avtomobilskih cestah pri višjih hitrostih opazil moteče pozibavanje avta. To bi še nekako požrl, če bi se za to živčnost na avtocesti odkupil z zabavnostjo med ovinki, a temu ni tako. Že res, da tam postreže z zanesljivo in stabilno lego ter odzivnim volanom, a žal generiranje adrenalina v vožnji zavira podpovprečno povratno poveden volan in za kupeje prekomerno prečno nagibanje karoserije med ovinki. Piko na i nenavdušujoči vozni dinamiki sta primaknila še menjalnik in motor. Ne razumite me napak, a da leta 2012, sicer z elektroniko konkretno podprt sedemstopenjski 7G-Tronic Plus še vedno ne dopušča neposrednega ročnega izbiranja prestav (voznik lahko samo krči število prestav med katerimi menjalnik še vedno povsem sam izbira) in da pogonski sklop pri speljevanju z mesta še vedno tako dolgo rabi preden kaj konkretnega spravi iz sebe, ne morem sprejeti. Hvale vrednih je 99,5 odstotkov menjavanj prestav, ki jih menjalnik opravi mehko in marsikomu nezaznavno, a tistega 0,5 odstotka pretikanj, ki jih pospremi bolj ali manj grob sunek skozi pogonski sklop, pustijo pečat.
Ne, ni krivo poreklo
Verjamem, da sem s tem zapisom o C kupeju pokazal, kako zelo hladnega me je pustil. Pri tem sprva nisem bil povsem prepričan, ali sem res postal tako zelo zahteven ali me je začel dajati emšo in družinska naravnanost, a tale kupe mi res nikakor ni »potegnil«. Četudi odkrito priznam, da nisem navdušenec nad izdelki iz Stuttgarta, težko pripišem mojo hladnost do C Coupeja njegovemu poreklu. Očitno kupeji v splošnem pač niso več zame. Je pa res, da me kljub temu zanima, kakšen odnos bi vzpostavil s kakšnim kupejem, ki bi prišel izpod rok AMG oddelka. Upam, da bodo pri slovenskem zastopniku znamke razumeli namig …
Več podatkov o Mercedes-Benzu C Coupe najdete na uradni strani.
Besedilo: Peter Humar Fotografije: Peter Humar
Mnenja uporabnikov
11 komentarjev za "Mercedes-Benz C Coupe 220 CDI – Vzrok ni v poreklu"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ne vem, kaj je bilo narobe z vašim testnim primerkom, ampak v S nastavitvi se gas odzove skoraj takoj v primerjavi s C nastavitvijo. S(port) nastavitev VEDNO pri G tronic menjalniku speljuje s 1. prestavo in C(omfort) z drugo. Če tega pri MB ne veste, niste ravno nek izvedenec. Kar je pomembno: S nastavitev dvigne obrate v prostem teku za cca 200 obr./min; Tudi nastavitev stopalke se spremeni! Odziv je takojšenj. NAPAKA, ki jo marsi kdo, ki ne pozna sistema naredi je ta, da med vožnjo pretika iz S v C in obratno. Črka v prikazovalniku se spremeni, dejansko se pa do ponovnega zagona ali preklopa v P(park) na menjalniku–>ne prestavi!!! Če tega ne veste, ne morete pisati neumnosti o nedelovanju in odzivnosti. To je dejstvo. Niste napisali, da ima kot ogromno pasivne varnostne opreme, kot je npr. sušenje zavornih diskov, ki se aktivira s senzorjem brisalcev, odzivnost gasa ste pa odlično opisali, ampak očitno vi niste nikoli znali preklopiti v S mode. Če se obrati v prostem teku niso dvignili na cca 900, potem ste bili ves čas v C in temu primerno se je avto odzival. Tako gas, kot trdota (agility prog.) podvozja in odzivnost volana. Avto nudi več, kot bi si lahko vi gospod Peter predstavljali. Če želite, vam ga posodim za kak teden dodatnih testiranj, pa mogoče razjasnimo leto stare nebuloze. In ne me razumet kot ljubitelja znamke, ta je moj prvi, kar malo sem bil razočaran v primerjavi z OOOO in DSG, kot v primerjavi z BMW trojko, ampak…. ko se naučiš, prebereš kak forum, pogledaš kakšne posnetke in možnosti, ugotoviš, da nič ne veš in da je ogromno več potenciala. In volan je izredno direkten proti aktualnemu Audiju A4, ki je prava žalost. Upam, da novi MB ne bo izgubil stika z realnostjo tako kot novi BMW in Audi. Zdaj je že postala možnost–> občutek na volanu – dodatna oprema kot kaže.
Spoštovani Gospod ZoranV12. Očitno imate težavo s ločevanjem pojma “odzivnost” pogonskega sklopa od pojma “prožnost” pogonskega sklopa. ODZIVNOST se namreč meri s časom, ki preteče od trenutka, ko se nek ukaz sproži do trenutka, ko se ukaz tudi dejansko začne odvijati/izvajati. V tem primeru je to torej čas, ki mine od trenutka pritiska na stopalko za plin do dejanskega začetka speljevanja avta. To dejstvo, seveda pri odzivnih avtih, nima veze s tem v kateri prestavi samodejni menjalnik speljuje. Lahko je to prva, druga ali morda celo tretja prestava, avto se na pritisk plina vedno enako hitro odzove s pospeševanjem. Pri slabše odzivnih pogonskih sklopih je seveda povsem možno, da lastniki iščejo izgovor v izbrani prestavi menjalnika in ne v vgrajeni tehniki sami, a sam z ločevanjem prožnosti od odzivnosti pogonskega sklopa avta nimam težav. Osebno imam avto s samodejnim menjalnikom, ki zna speljevati s prvo, drugo ali celo TRETJO prestavo. O ja, pravilno ste prebrali tudi s TRETJO prestavo zna speljati. In verjemite mi, da se avto “zgane” ob pritisku na stopalko za plin v vseh treh prestavah enako hitro/kmalu. To pomeni, da od pritiska na plin do dejanskega začetka pospeševanja avta mine vedno enako časa. Je pa res, da se v odvisnosti od vklopljene prestave avto zgane manj ali bolj intenzivno/energično; lahko bi rekel tudi bolj ali manj prožno. Toda, za to je možno najti povsem jasno fizikalno razlago: z “višanjem” izbrane prestave se jasno zmanjšuje velikost pogonske sile na kolesih, ta pa na koncu povzroča manj intenziven pospešek avta, ali z drugimi besedami PROŽNOST avta. Načeloma se speljevanje v višjimi prestavami izkorišča recimo za manjšanje prožnosti pogonskega avta, kar pride še posebej prav za speljevanje na snegu ali podobnih spolzkih podlagah, saj se s tem nenazadnje zmanjša tudi možnost zdrsa pogonskih koles. S strani Mercedes-Benzovih tržnikov spisani hvalospevi v C kupeju serijsko vgrajenemu podvozju Agility control sami po sebi še niso zagotovilo, da se avto pelje po eni strani udobno kot Razred S in na drugi stani kot ostro/togo/dinamično kot go-kart. Vmes je namreč še zelo pomembna odločitev inženirjev, kako so celoten sistem nastavili. Enako je tudi odvisno, kako se samodejni sistem, kar Agility Control po besedah Mercedes-Benza navsezadnje tudi je, odziva na pogoje vožnje. Od preizkusa omenjenega izdelka je minilo sicer že več kot leto dni, tako da danes zadeva v mojem spominu pač ni več tako sveža. A za tistim, kar enkrat zapišem stojim in enako stojim pokončno za naslednjimi stavki tudi danes “Kasneje, ko sem več kilometrov odpeljal tudi na avtocesti in izven mest, sem še posebej na avtomobilskih cestah pri višjih hitrostih opazil moteče pozibavanje avta. To bi še nekako požrl, če bi se za to živčnost na avtocesti odkupil z zabavnostjo med ovinki, a temu ni tako. Že res, da tam postreže z zanesljivo in stabilno lego ter odzivnim volanom, a žal generiranje adrenalina v vožnji zavira podpovprečno povratno poveden volan in za kupeje prekomerno prečno nagibanje karoserije med ovinki.” Če se z zapisnim ne strinjate, je to seveda Vaša pravica, a to ne pomeni, da sam nimam prav in da nič ne razumem in sem neizobražen kot “med vrsticami” razumem Vaš komentar. Prepričan sem, da je bil testirani Mercedes-Benz C Coupe 220 CDI za mene na eni strani pretrd za sproščene daljše poti in po drugi strani premalo “oster” za resno dinamično vožnjo. Če sami niste tega mnenja še ne pomeni, da moje mnenje ni “legitimno”. Pomeni samo, da se Vaše mnenje razlikuje od mojega. Zame to ni nič slabega. Navsezadnje zato naš svet pozna Mercedes-Benze in množico drugih avtov. Lep pozdrav, Peter.
Odzivnost oziroma čas od pritiska in trenutka, da se nekaj zgodi je pri tem istem avtu predvsem odvisna od izbire načina vožnje na menjalniku. V C (comfort) načinu avto speljuje z 2. prestavo. Ja, z DRUGO prestavo, ker je namenjena udobju, slabšim voznim razmeram, upokojencem, speljuje nežno, neo preveč dinamično oziroma za večino – neodzivno. Tudi vzvratno-v izbiri C vozilo deluje nežno, anemično; Zato pa ima menjalnik tudi izbiro S (recimo temu Sport); Takrat speljuje s 1. prestavo, brutalno, brezkompromisno, trga zobnike, če je potrebno. Če testni model tega ne ve, je škoda časa in truda, ki ga je vložil. Sicer pa na koncu pove, da nikoli ni bil pristaš MB, s takšnim attitudom se je tudi spravil nad testiranje avta. Avto ima med drugim serijsko-agility control. Ta sistem akrbi za mehkobo-trdoto avta takrat, ko je cesta oziroma režim vožnje temu primeren. Med drugim nanj vpliva tudi izbira S ali C na menjalniku. Če je ves čas vozil v upokojenskem programu, potem ni čudno…In še nekaj: ko na mestu preklopiš iz C v S, se obrati dvignejo za cca 150-200 obratov na minuto! Že to dokazuje, kolikšna (in še speljevanje z drugo prestavo) je dejansko razlika v dinamiki vožnje. In tega ne govorim na pamet, imam enak motor, menjalnik in podvozje, samo da je moj limuzina. V S modu in poln gas-avto se skoraj ne nagne v ovinku; V C modu in nežna vožnja-avto se precej nagne, ker želi biti udoben 🙂 Kar pa ne pomeni, da je ničvreden. Če česa ne znate uporabljati ali ne razumete, je pač zanič, je tako dragi novinar?
Papir prenese marsikaj. Če pa v testu piše in je še en uporabnik potrdil, da avto ni odziven, volan nima pravih povratnih informacij in se avto preveč gunca za ta razred, potem bo že nekaj na tem, a ne, @Renault_user? Nenazadnje stane ta primerek s slovito zvezdo na nosu 45k € in se nekaj od njega pričakuje!
@Renault_user: Če misliš, da se zmogljivosti avta neposredno odražajo v odzivnosti le tega se krepko motiš. Za mene je odzivnosti naslednje: To je “čas”, ki preteče od trenutka, ko voznik recimo pritisne na stopalko za plin, do trenutka, ko avto vsaj nekaj, če že ne vse razpoložljive zmogljivosti, pretvori v premikanje avta. In ta čas je pri MB C Coupeju 220 CDI 7G-tronic pri speljevanju z mesta preprosto predolg.