Testi

Toyota Yaris 1,33 5v Style – Vic

Poraba l/100km Največja hitrost 175 km/h Cena 15.260 eur
Plusi
  • avdio sistem Toyota Touch
  • bogata oprema (strešno okno, kamera za vzvratno parkiranje)
  • notranja prostornost
  • menjalnik
  • udobna vožnja
Minusi
  • cena
  • trda plastika notranjosti
  • neosvetljena stikala na volanskem obroču
  • odsotnost dnevnih luči
  • upravljanje potovalnega računalnika med merilniki

»Je to vic?«, bi se naključni opazovalec tam nekje pri Nagoji na Japonskem spraševal o pravilnem imenu Toyotinega malčka. V domovini svojega nastanka poimenovan kot Vitz, je na ostalih svetovnih trgih z imenom Yaris dobil ime po treh grških boginjah lepote in miline, Zevsovih hčera Haritah (Charis). In po detajlnejši razlagi japonskih strokovnjakov, menda še dodatno ozaljšan z nemškim izrazom odobravanja – »Ya«. In ne, to ni vic!

Zlatko Jr.

Najverjetneje je imel pri izbiri božanskega imena Yaris prste vmes tudi oblikovalec prve generacije Toyotinega malčka, Sotiris Kovos, prihajajoč iz Grčije. In če je prva generacija s svojo zunanjostjo še ponujala mediteransko milino ter nehote sprožala asociacije na brezskrbne vroče počitnice v zavetju grškega Rodosa, pa zadnja generacija deluje nekoliko … nemško. Ya?!?

Za razliko od prejšnjih dveh generacij, sedaj ostrejše linije zunanjosti ustvarijo avtomobil-ček večji, kot je v resnici. Testni primerek, opremskega paketa Style, je sicer želel še dodatno ugajati z všečnimi aluminijastimi platišči ter panoramsko stekleno streho, pa vendarle ni mogel skriti svoje odraslosti in resnobnosti.

In medtem ko ostali Toyotini malčki, v obliki modelov IQ in Aygo, s svojimi otroškimi potezami prav prijazno gledajo v svet, pa se je novi Yaris oblikovno naslonil na večjega in bistveno bolj resnega brata Aurisa* (*zlat – latinsko). Zaradi dokajšnje podobnosti bi ga lahko na Slovenskem enostavno preimenovali kar v Zlatka mlajšega. In da ne bo pomote, ne govorimo o kakšnem nogometnem »božanstvu«!

Štirje sloni

Kako spraviti štiri slone v Yarisa? Hja, bolj težko! Bo pa četverica povprečno športno aktivnih Slovencev imela dokaj dolge rilce ob spoznanju, da jim zna mala Toyotka ponuditi dovolj notranjega prostora za vsakodnevne rekreativne premike. Ter da ne potrebujejo ravno minibusa, da se prepeljejo do bližnjega bifeja, kjer bodo v miru prebrali Sportske novosti.

Kljub obilici trše plastike, pa je le ta oblikovana z zanimivim reliefom, poznanim že iz inteligentnega modela IQ ter v Style paketu olepšana in osvetljena z bež vstavki. Dodatno dozo svetlobe in zračnosti prispeva panoramsko strešno okno, ki pripomore ne le k boljšemu ogledu slonov v safariju temveč tudi višje ležečim semaforjem v mestni džungli. Če se vozniku ne bo pri tem zaskočil vrat, pa bodo udobni sedeži, s precej boljšo oporo kot pri prejšnjih generacijah, poskrbeli za zdrav in neboleč hrbet.

Največje presenečenje za ta razred predstavlja odlična avdio naprava Toyota Touch, s 6,1 inčnim zaslonom občutljivim na dotik, ki spada pod serijsko opremo od tretjega paketa dalje (Sol). Naprava je združena skupaj z bluetooth povezavo in kamero za pomoč pri vzvratni vožnji, ob doplačilu 450 evrov pa ponuja tudi navigacijo. Odlikuje jo intuitivnost in enostavnost upravljanja, razen če ni uporabnik štorast kot slon.

»Naj bo yarış*!«
* dirka (turško)

… še zakričim in s turškim fesom na glavi poženem 99 Toyotinih konjičev izpred semaforja v središču Ljubljane. Dirka se nenadoma konča po 23 metrih, ko me povsem nepripravljenega zaustavi rdeča luč na naslednjem semaforju. Ker ime avtomobilčka v Turčiji pač asociira na omenjeno dejavnost, bo očitno potrebno za dirkaški del testa skočiti vsaj na kakšno hitrejšo cesto. Natančno ob 16:08 uri se priključim ljubljanski obvoznici, kjer me zopet čisto nepričakovano zaustavi nepregledna množica belih dostavnikov, vrtčevskih mamic v enoprostorcih ter ogromnih tovornjakov turških registrskih označb.

Tedaj me prešine, da je Zlatko mlajši dejansko rojen z velikim talentom driblanja med nepregledno prometno množico mestnega igrišča. V opisu njegovih del bi brez težav lahko zapisali, da je njegova osnovna dejavnost premik od semaforja do semaforja. V veliko pomoč pri omenjeni dejavnosti mu je tudi precej natančen šeststopenjski ročni menjalnik, podvozje pa je naravnano prej udobno, kot pa dirkaško športno. Motor(ček) v spodnjih vrtljajih sicer pesti rahla anemičnost, ki pa se spodobno razživi v višjih. Kljub poznanemu slovenskemu pregovoru ter DARS-ovim priporočilom, da je za vstop na avtocestni križ pod motornim pokrovom potrebnih vsaj 120 vrancev, pa bo Yaris preživel tudi daljša avtocestna potepanja. In to brez strahu, da bi se že na vrhniškem klancu prevrnil vznak!

Dirkaški test se je končal z ultimativnim preizkusom hitrostnega ročnega pranja Toyotinega malčka, ki je razkril, da je možno njegove drobcene in mične obline umiti v vsega 7 minutah in 32 sekundah! Oziroma, da za njegovo zunanje čiščenje potrebujemo približno toliko, kot za pripravo prave turške kavice.

Chanometer

Ni vic, da bi ceno testnega primerka prej pričakoval pri kakšnem premijskem »božanstvu«, morda nemškega porekla. Rahlo tolažbo je sicer moč najti v bogati opremi, še dokaj neobičajni v tem avtomobilskem razredu. Kljub temu pa se ni moč znebiti občutka, da Yaris izgublja dva najmočnejša prodajna argumenta tega razreda in sicer v ljubkosti oziroma prisrčnosti zunanjega dizajna ter »ljudskosti« osnovne cene. Vsaj slednja bi se morala zrcaliti pod magično mejo 10 evrskih tisočakov, za kar bi lahko poskrbela kakšna dobrodušna akcijska ponudba. Ali pač barantanje po … grško.

Vse dotlej pa bi ji znala v zelje skakati falanga konkurenčnih izdelkov od tu in tam. Najbližjo nevarnost bi lahko predstavljala že korejska Kia, z modelom enostavnega in pomenljivega imena.

Toyotin Yaris je kot Ciper. Za njegovo ime bi se lahko stepli tako Grki, kot tudi Turki. Kljub dokaj zasoljenim cenam v svoje nedrje ne vabi le petičnežev, temveč želi svoje lepote in mnoge skrite kotičke ponuditi širšim množicam. Japonske sile, z rahlo pomočjo »nemškosti«, pa kot modre čelade skrbijo za dolgotrajno brezskrbnost. Zatorej ne čudi odgovor večine ob vprašanju, če bi se vrnili pod njuno okrilje, ko bi soglasno zavriskali: »Ya!«.

Več o Toyotini boginji na uradni strani ter forumski temi.

Tekst in foto: Chan

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Povsem spodobna motorizacija za skakanje med semaforji, ki se ne ustraši niti kakšnega hitrejšega avtocestnega ekskurza. Menjalnik definitivno natančnejši od vseh napovedi prihodnosti grškega gospodarstva.
    8
  • Notranjost
    Kakor na otip trda plastika ni vedno sinonim za neokusen interier, tako tudi majhne zunanje mere niso pravi pokazatelj notranje prostornosti.
    8
  • Opremljenost
    Kljub nekaterim dokaj nepričakovanim kosom opreme, manjka pri ceni testnega vozila le kakšen pričakovan (tempomat, senzor za dež).
    8
  • Vozne lastnosti
    Kaizen ni voznikova kazen! Izboljšave tretje generacije Yarisa prinašajo udobno vožnjo z dobrim blaženjem neravnin ter spodobno komunikativen volan.
    7
  • Gospodarnost
    Cena in testna poraba nehote spominjata na javno upravo (ne ravno na grško, da ne bo pomote).
    6
  • Zmogljivost
    Motor(ček) sicer ne požene tako kot turška kava na tešče. Je pa dovolj zmogljiv, da prehiti vse »zelence« na semaforju.
    7
  • Sklep
    Avtomobil božanskega imena, ki najverjetneje ne bo zmagal na kakšnem izboru naj ženskega jeklenega lepotca leta. Pa saj se tudi bestseller, imenovan po grški muzi zgodovine - Klio, ne ponaša s čim podobnim …
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 15.260
delete 0,292
dolžina × širina × višina (mm) 3.885 x 1.695 x 1.510
dovoljena masa vozila (kg) 1.470
emisija CO2 (g/km) 123
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 (100.000 km) / 12 / 3
gibna prostornina (cm3) 1.329
kompresija (1:) 11,5
masa praznega vozila (kg) 1.140
medosna razdalja (mm) 2.510
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni / spredaj
največja hitrost (km/h) 175
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 73/99 pri 6.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 125 pri 4.000
namestitev motorja spredaj / prečno
napake med testom Brez napak
obračalni krog (m) 9,6
osnovna cena vozila (€) 14.450 (oprema Style)
pnevmatike 175/65 R15
poraba goriva na testu (l/100 km)
poraba goriva po ECE (l/100 km) 4,5 / 5,8 / 5,4
pospešek 0-100 km/h (s) 11,7
prostornina posode za gorivo (l) 42
prostornina prtljažnika (l) 286
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja bencinski
vrtina × gib (mm) 73,0 x 81,5
zavore spredaj/zadaj kolutne / bobnaste
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "Toyota Yaris 1,33 5v Style – Vic"


evilfury
12 leta 3 meseci nazaj

Lušten avto ampak predrag. A ima še vedno plastično armaturko?

mrtwelvetrees
12 leta 3 meseci nazaj

ne vem, a se samo meni zdi, da je radio prevec desno postavljen ?, lahko bi imel tudi zadaj kolutne zavore, o kvaliteti ne dvomim, cena pa… je pac japonec 🙂

 
BMW 118d Urban – Šminkerski drifter
Mercedes-Benz C Coupe 220 CDI – Vzrok ni v poreklu