Kaj smo ugotovili na velikem primerjalnem testu?
Kljub temu, da je Peugeot 2008 zasedel drugo mesto, je bilo jasno, katere so njegove najmočnejše točke. Rezultati primerjave so pokazali, da je bil v tistem času cenovno najbolj ugoden nakup in okronali smo ga kot prvaka notranjosti – tam se je izkazal s prijetnim, uporabnim in udobnim potniškim prostorom ter izvrstno oceno prtljažnega dela. Vse to so Francozi pri prenovi pustili nedotaknjeno, saj se, logično, dobrih stvari ne spreminja.
So pa predrugačili njegovo zunanjost, kar je pravzaprav še največja novost. S spremenjenim prednjim delom sledi Peugetovi aktualni podobi, prinaša oblikovno svežino in se po videzu približuje terenskim bratrancem. Pozabili niso niti na zadek, kjer so namestili žaromete s tremi kremplji – kot se za leva spodobi.
Z nadgraditvijo zunanjega videza so poskrbeli, da 2008 daje vtis športnega terenca. Nekoliko so zamaskirali tudi njegovo nizko težišče, ki je eno izmed nižjih v segmentu manjših križancev. A inženirji že vedo, kako se stvarem streže, saj je oddaljenost dovolj velika, da sta vstop in izstop olajšana, hkrati pa ne prevelika, da bi zaradi tega trpele vozne lastnosti.
Trivaljnik mu pristoji
Sodeč po številu registracij je večina malih križancev opremljenih z bencinskim agregatom, zato ne preseneča, da so se pri Peugeotu odločili, da bodo modelu 2008 namenili močnejši trivaljnik s 96 kilovati moči. Gre za izvrsten agregat, ki je v prostem teku praktično neslišen, prijetno poskočen in na koncu dovolj varčen, da pogledovanje proti okoli dva tisoč evrov dražjemu dizlu ni več smiselno. Še manj smiselno je razmišljanje o štirikolesnemu pogonu. Zakaj? Peugeot ga je enostavno črtal iz ponudbe in, namesto dražjega in zmogljivejšega sistema, kupcem ponuja sistem Grip Control. Testni primerek je bil celo brez slednjega, zato gre v njegovem primeru le za mestno šminko, brez terenske uporabnosti.
Morda sem bil presenečen le nad lenostjo motorja v nizkih obratih, kjer se je ob močnejšem pritisku na stopalko za plin v potniško kabino prikradel glasnejši zvok. Ne pretirano moteč, a je neslišnost v prostem teku prava milina za ušesa.
Lep, poskočen, kaj pa varen?
Če smo pred prenovo na našem testu Peugeotu 2008 očitali pomanjkanje novodobnih varnostno-asistenčnih sistemov, lahko zapišem, da se je stvar nekoliko popravila, a ne bistveno. Med doplačilno opremo se je znašel sistem za samodejno zaviranje v sili, to pa je praktično vse. Družinsko vozilo bi moralo imeti večji nabor varnostnih pomagal, pa tudi če so le -ta na seznamu doplačilne opreme. Največji tekmeci so na tem področju bistveno močnejši, Suzuki Vitara, Mazda CX-3 in ostali so tukaj vsaj korak naprej.
Vmesno stanje
Zanimivo je, kako so Francozi eksperimentirali s prvo generacijo i-Cockpita. Če sta modelom 208, 308 in 2008 skupna majhen volanski obroč in visoko postavljeni merilniki, so med modeli razlike še vedno prisotne. Peugeot 308 ima, na primer, obrnjen merilnik za vrtljaje, sedenje v 2008 pa je dovolj visoko, da merilnike vidim normalno. Tega ne morem reči za 208, kjer sem imel že od samih začetkov težave. Slednje so manj izrazite pri terensko navdahnjenem bratu, toda še vedno sem imel težave. Na merilnike sem videl, a položaj za volanom ni bil optimalen. V uredništvu se nad tem niso pritoževali, prav tako se ne pritožujejo številni kupci, ki so poskrbeli, da se 2008 na sončni strani Alp za oznako najbolje prodajanega malega križanca bori le z Renault Capturjem.
A ker sem že sedel za volanom nove generacije 3008, vem, da Francozi znajo narediti i-Cockpit. Iz napak se učimo in tudi pri Peugeotu so popravili določene pomanjkljivosti. Za pravo rešitev bo potrebno počakati na novo generacijo, prav tako kot bomo morali počakati nekaj let za zamenjavo slabo odzivne večopravilne enote. K sreči je upravljanje klimatske naprave ločeno ter s tem bistveno bolj intuitivno in hitrejše kot pri modelu 308.
Naskok na vrh?
Če bi danes ponovili primerjalni test in izbirali najboljšega majhnega križanca, bi bil Peugeot 2008 verjetno ponovno med kandidati za najvišja mesta. Oblikovno svež ter tehnološko nekoliko izpopolnjen bi nedvomno pridobil še kakšno točko več, pri čemer ostaja njegov adut kvalitetna in prostorna potniška kabina. Če vas kakšen asistenčni sistem manj ne zmoti in vidite na merilnike, je 2008 izredno dober nakup, saj vas bo razvajal v vožnji, z bencinskim trivaljnikom pa nudi odlično alternativo dizelskim agregatom.
Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen