Testi

Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Acenta – Zvest

Poraba 5,5/10,6/7,7 l/100km Največja hitrost 185 km/h Cena 23.440 eur
Plusi
  • motor
  • menjalnik
  • poraba goriva
  • stabilnost in lega
  • opremljenost
  • udobje vožnje
  • notranja prostornost
  • prilagodljivost prtljažnika
  • zvočna izolacija
Minusi
  • odzivnost tipala za dež
  • nizek osnovni prtljažnik
  • visok nakladalni rob prtljažnika
  • glasbe v zapisu MP3 z USB-ja ne prepozna

Ko je Nissan leta 2007 predstavil prvega Qashqaija, je z njim in njegovim takrat očitno dovolj samosvojim konceptom avta odigral uspešno partijo pokra. Kar dva milijona izdelanih Qashqaijev prve generacije namreč zelo zgovorno priča, da se je Nissanu tveganje obrestovalo. Zaradi uspeha v prvo, pri njegovi drugi generaciji jasno ni tvegal z odkrivanjem novega recepta, temveč je ostal zvest prvotnemu konceptu avta. Test.

Kljub ponovitvi osnovnega koncepta avta pa je evolucijski korak modela vendarle zahteval nekaj sprememb. Morda na prvo žogo ne tako zelo očitni sta spremembi v dolžino (+49 mm) in širino (+20 mm) avta. Zato pa deluje novinec v navezi z zgoraj omenjenima merskima popravkoma, hkratnim zmanjšanjem višine karoserije za poldrugi centimeter ter vpeljavo bolj ostrih in dinamičnih oblikovnih potez v primerjavi s predhodnikom bolj nizko in elegantno.

+2? Nič več!

Nissan je takoj ob predstavitvi modela povedal, da sedemsedežne različice +2 novi Qashqai ne bo dočakal, saj bo moč dobiti dodatna dva sedeža samo v prihajajoči popolnoma novi generaciji večjega brata, X-Traila. Kolikor je različica Qashqai+2 na papirju veliko obljubljala, pa sam Nissanovo odločitev o umaknitvi te karoserijske različice pravzaprav pozdravljam. Navsezadnje sta dodatna dva sedeža v njegovem zadku povzročila več preglavic kot koristi, znotraj že v osnovi večjega X-Traila pa predvidevam, da bosta šesti in sedmi potnik izpostavljena dostojni prostornosti.

Tudi zadaj dovolj

Novinec ima v primerjavi s predhodnikom nekaj malega daljše medosje (+16 milimetrov), a se to v kabini niti ne opazi, saj je prostora na sedežih spredaj in zadaj v vse smeri podobno dovolj kot prej. Hvale vreden dosežek pa pripisujem Nissanovcem na področju v višino odmerjenih centimetrov nad zadnjo sedežno klopjo. Kljub 15 milimetrov skromnejši skupni višini avta se namreč tam nisem »zataknil« z glavo ob strop, kar je za mojih 184 centimetrov telesne višine pri sodobnih, še posebej japonskih avtih, velika redkost.

V sprednjem delu sta voznik in sovoznik obdana z bolj razgibano in všečnejše oblikovano armaturno ploščo, na kateri, v kombinaciji s paketom Nissan Connect, kraljuje sedempalčni na dotik občutljivi zaslon. Pri armaturni plošči naj omenim še nabor kakovostnejših vgrajenih materialov, ki dobremu počutju v novem Qashqaiju primaknejo piko na i.

Stavi na uporabnost in prilagodljivost

Že pri predhodniku me je zmotilo, da njegov osnovni prtljažnik, kljub »kombijevsko-terenski« zasnovi karoserije, pod pokrivalom prtljažnika ni premogel ravno veliko višine. Zaradi evolucije namesto revolucije modela ta opazka velja tudi za novinca. Že res, da je po zaslugi večje skupne dolžine avta osnovni prtljažnik pridobil dodatnih 20 litrov prostora (430 proti 410 litrov), a so ti še naprej bolj nizko »grajeni«.

Kot je za tovrstne avte ustaljena praksa, je uporabnost notranje arhitekture Qashqaija na dokaj visoki ravni. Tako je možno naslona zadnje sedežne klopi seveda zložiti naprej, s čimer petsedežni Qashqai postane dvosedežnik. S tem se sprosti za prednjima sedežema 1.585 litrov velik prostor, ki meri 72 litrov več kot prej. Daleč od rekordnih številk, a bi moralo za običajno družinsko uporabo vendarle zadoščati.

Uporabnost prtljažniku dviguje še njegovo z dvodelno polico razdeljeno dvojno dno. Četudi je možno z nekaj telovadbe in spretnosti oba kosa police pospraviti v »kletni« del prtljažnika ter s tem pridobiti nekaj malega dodatnih v višino odmerjenih centimetrov, pa je pri dvodelni polici pomembnejše to, da se lahko en ali drugi del le te namesti pokončno v za to namenjeno režo ter s tem razdeli tloris prtljažnika na dva dela. Rešitev, ki se v praksi, ko je prtljažnik bolj prazen kot poln, izkaže kot nadvse uporabna, saj se s tem občutno zmanjša kotaljenje in drsanje “špecerije” po prtljažniku.

Prvenstveno družinski avto

Qashqai, kot avto namenjen predvsem družinam in umirjenim družinskim izletom, jasno ne stavi kaj dosti na dinamiko vožnje in veselje do preganjanja skozi ovinke. Četudi je res, da volan z naraščanjem hitrosti lepo otrdi in do voznika uspe prenesti nekaj malega podatkov o dogajanju pod prednjimi kolesi, pa izrazite interaktivnosti z voznikom vendarle ne zagotavlja. Temu pritrjuje tudi udobju vožnje prilagojeno vzmetenje, ki nekoliko bolj stresa potnike v avtu samo na močno razdrapanih in luknjastih cestah. Družinskim očetom in mamicam bo najbrž godil tudi podatek, da se Qashqai na cesti izkaže z zelo stabilno in zanesljivo lego, ki ima mejo zdrsa (prednjih koles) postavljeno izrazito visoko na hitrostni lestvici.

Najprej s tremi

Tako sem z zapisom prišel do enega lepših presenečenj testnega Qashqai-a, njegovega motorčka. Motorno paleto sestavljajo za enkrat samo trije agregati, en bencinski in dva dizelska. Od slednjih je šibkejši 81-kilovatni 1,5-litrski dCi že rahlo v letih in na voljo samo z dvokolesnim pogonom. Drugi je nov 96-kilovatni 1.6 dCi, ki si ga je moč omisliti z dvo- ali štirikolesnim pogonom. Nissan je za letošnjo jesen obljubil še en motor, 1,6-litrski turbobencinski motor DIG-T z največ 110 kilovati oziroma 150 »konji«, ki bo takrat zavzel prestol Qashqai-jeve ponudbe. Tokrat preizkušeni motorček pa je zaenkrat edini bencinar v ponudbi in se tudi uvršča na povsem drugo stran lestvice kot jeseni prihajajoči 1.6 DIG-T. 1,2-litrski DIG-T, ki mu do 85 kilovatov pomaga turbopuhalo, je na dnu bencinske ponudbe nadomestil enako močnega atmosferskega 1,6-litrskega bencinarja.

Kot 200-»konjski« bencinar

Kljub pridevniku »vstopni« pa mlinček 1.2 DIG-T v Qashqai-u po zaslugi dobre prožnosti, kultiviranega teka in veselja do vrtenja svoje delo opravlja presenetljivo dobro. Jasno je, da mu pri tem veliko pomaga 190 Nm navora, ki ga doseže pri za bencinarje ugodnih 2.000 vrt/min. Že skoraj turbodizelsko zgodaj pa doseže tudi največjo moč, saj razvije 116 “konjev” pri za bencinarje smešno nizkih 4.500 vrt/min. Četudi mlinček DIG-T s poskočnostjo in suverenostjo najbolj prepriča v območju od 3.000 do 4.000 vrt/min se njegova turbina začne zbujati že dosti prej. Do približno 1.500 vrt/min sicer od njega ne gre pričakovati kaj dosti, a nad to mejo turbina hitro pridobiva na »sapi«, kar se kaže tudi v vedno intenzivnejšem, všečno zveznem in enakomernem naraščanju pogonske sile.

Zaradi zajetnejšega navora so Nissanovi inženirji, seveda s končnim ciljem omejevanja porabe goriva ter posledično emisije ogljikovega dioksida, prestave v menjalniku preračunali občutno bolj na dolgo kot pri predhodniku. Posledica tega je, da se glavna gred štirivaljnika v najvišji šesti prestavi pri hitrosti 130 km/h suče s skromnimi 2.750 vrt/min. To je podobno »počasi«, kot se pri tej hitrosti sučejo gredi kakšnih 200-»konjskih« šestvaljnih bencinarjev ali približno 100-»konjskih« turbodizlov. Četudi ima štirivaljni 1.2 DIG-T za večino voznih okoliščin v šesti prestavi povsem dovolj sape, pa bo le-te zmanjkalo na avtocestnih klancih, kot sta recimo tisti pri Višnji gori ali Vrhniki. Takrat bo treba za vzdrževanje hitrosti poseči po prestavni ročici in izbrati najmanj peto, če ne, ko bo avto izdatneje naložen, celo četrto prestavo.

V korak s časom

Že omenjena dva milijona prodanih modelov prve generacije zgovorno pričata o tem, kako dobro so Japonci zamisel o zmerno velikem, a znotraj dovolj prostornem družinskem avtu, s povečano oddaljenostjo trebuha od tal in možnostjo nadgradnje s štirikolesno pogonsko tehniko izvrstno uresničili. Četudi sta k odlični prodaji avta pomembno pripomogla tudi sveža in edinstvena zamisel koncepta avta, pa se Nissan z njegovim naslednikom ni še enkrat podal v neznano. Preverjenemu receptu je namreč ostal do potankosti zvest ter ga na nekaterih področjih le nadgradil, tako da je le ta stopil v korak s časom in tehničnim napredkom. Osebno vidim najboljši dokaz slednjega ravno v novem vstopnem turbobencinskem motorju 1.2 DIG-T, ki s svojim mirnim in kultiviranim tekom, skromno porabo goriva, veseljem do vrtenja in spodobno prožnostjo predstavlja resnično alternativo turbodizelskim izpeljankam. Nikakor se ne sprenevedam, da ne bo jeseni prihajajoča 150-»konjska« turbobencinska alternativa 1.6 DIG-T še bolj žlahtna in zapeljiva, a sem prepričan tudi, da že vstopni bencinski motor z lahkoto pokrilje praktično vse potrebe in želje povprečnega kupca vstopnega bencinskega (ali dizelskega) Qashqaija.

Več o Nissanu Qashqai-u si lahko preberete na uradni strani.

Besedilo in fotografija: Peter Humar

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Sodobno grajen motor, ki ga odlikujejo kultiviran tek, zadostna prožnost ter za tako zmogljiv motor posebej na dolgo preračunane prestave ročnega menjalnika.
    9
  • Notranjost
    Uporabna, dovolj prostorna za večino družinskih potreb in prilagodljiva. Prepriča tudi zvočna izolacija in kakovost izbranih materialov.
    9
  • Opremljenost
    Paket opreme Acenta ni najbogatejši, a v bistvu v tovrstnem avtu človek resnično ne rabi več.
    9
  • Vozne lastnosti
    Udobje vožnje je po godu umirjenim družinskim potepom, za skrajne primere pa poskrbi zanesljiva in stabilna lega. Nikar pa v njem ne gre iskati interaktivnosti in zabavnosti vožnje, saj teh ne premore.
    8
  • Gospodarnost
    Dobrih 23 tisočakov je za vstopnega bencinarja dosti denarja, a res je tudi, da je bil testni primerek založen s kar veliko opreme. Poraba goriva zmore biti, z ustrezno “lahko” desno nogo, skromna.
    7
  • Zmogljivost
    Kljub pridevniku “vstopni”, mali turbobencinar prepriča. Jasno je, da se med šprinterje nikakor ne more uvrstiti, a deloma se ima za to zahvaliti tudi zelo na dolgo preračunanim prestavam menjalnika.
    7
  • Sklep
    Dva milijona prodanih primerkov bo zaradi vse številnejše konkurence, ki je prva generacija sprva sploh ni imela, težko dosegljiv cilj. A ker je Nissan Qashqaija izboljšal ravno tam, kjer je to najbolj potreboval - pri vstopnem bencinskem motorju - verjamem, da je dosegljiv. Navsezadnje je pri Qashqaijevem uspehu pomembno vlogo odigral ravno vstopni bencinar.
    8.2

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 23.440
dolžina × širina × višina (mm) 4.377 × 1.806 × 1.590
dovoljena masa vozila (kg) 1.860
emisija CO2 (g/km) 129
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 3 leta ali 100.000 km/12 let
gibna prostornina (cm3) 1.197
kompresija (1:) 10,1
masa praznega vozila (kg) 1.434
medosna razdalja (mm) 2.646
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 185
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 85 (116) pri 4.500
največji navor (Nm pri vrt/min) 190 pri 2.000
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
osnovna cena vozila (€) 21.740
pnevmatike 215/60 R 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5/10,6/7,7
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,9/4,9/5,6
pospešek 0-100 km/h (s) 10,9
prostornina posode za gorivo (l) 58
prostornina prtljažnika (l) 430-1.585
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbobencinski
vrtina × gib (mm) 72,2 × 73,1
zavore spredaj/zadaj kolutni (hlajeni)/kolutni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

13 komentarjev za "Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Acenta – Zvest"


pskoda
10 leta 1 dan nazaj

Prostor pod spredajnim pokrovem je tak videti kot, da od deleč vse skupaj not vržejo. Katastrofa, vsaj pokrili bi malo z plastiko če že ne znajo narditi malo lepše

10 leta 2 dni nazaj

samo lahko bi dali nazaj 2.0 dci v ponudbo.

dennisCe
10 leta 4 dni nazaj

notranje kljuke vrat skoraj iste kot v novem Note, za katerega sem podal mnenje tukaj: http://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=45706&start=20

yashica
10 leta 5 dni nazaj

1.2 TCE oziroma po nissanovo DIG-T (Direct Injection Gasoline Turbocharged) je skupni produkt, ker je pri razvoju nove generacije tega motorja, ki premore direktni vbrizg sodeloval tudi Nissan. 100-konjski trivaljnik DIG-S (HR12DDR), ki se vrti v Micri in Note-ju je Nissanov in je nastal na osnovi atmosferskega z 80KM. Dodali so mu kompresor, od tod tudi končnica S ( supercharge) In zmanjšali trenje za dobrih 20%.

10 leta 5 dni nazaj

Komentar se je nanašal na bajkerja, ampak se je zgleda njegov komentar nanašal na tisti del, ki si ga naknadno popravil.

 
BMW 420d Coupé Luxury Line – Srajca, kravata in obleka
Audi A3 limuzina 2.0 TDI Attraction – Hipster