Testi

BMW 420d Coupé Luxury Line – Srajca, kravata in obleka

Poraba 6.2 l/100km Največja hitrost 232 km/h Cena 62.074 eur
Plusi
  • Eleganten zunanji videz
  • Pametni Full LED žarometi
  • ConnectedDrive
  • Vozne lastnosti
  • Varčen dizelski agregat
  • Slovenski meniji
  • 8-stopenjski samodejni menjalnik Steptronic
  • Samodejni podajalec varnostnega pasu
Minusi
  • Notranjost identična ostalim serijam
  • Avtomatski prižig daljinskih luči se včasih zmede
  • Cena dodatne opreme
  • Končna cena vozila
  • Robat motor, ko je hladen

Definicija pravega moškega ostaja v tančico zavita skrivnost, ki so jo vsak razlaga po svojih prepričanjih. V meni se je že dolgo časa nazaj ustvarila podoba o šarmantnem, samozavestnem moškemu, ki ve, kaj hoče. Z njegovo podobo pa se mora ujemati tudi vozilo, ki upraviči skrbno izdelano podobo. BMW-jeva serija 4 v kupejevski različici je s svojim zapeljivim in privlačnim videzom za trenutek v meni prebudila podobna razmišljanja. Manjkala mi je samo draga srajca, lepa kravata in elegantna obleka v barvi avta. Kljub temu sem užival v vsakem prevoženem kilometru, kjer me je serija 4 razvajala z odličnim položajem za volanom, še boljšimi voznimi lastnostmi in nekaj izjemnimi tehnološkimi bonbončki.

Obleka naredi človeka

Tudi serijo 4 spredaj krasi tipično oblikovana maska in žarometi, ki ju najdemo tudi pri ostalih modelih družine BMW. K sreči z dolgo in izrazito bočno linijo pritegne pogled vse do nabite zadnjice, ki je za 43 milimetrov širša kot pri seriji 3. Pristoji ji tudi 16 milimetrov nižje podvozje, ki poskrbi za še bolj športen videz. Najbolj me je očarala prav prej omenjena bočna linija, ki se vzpenja vse od prvega koloteka do zadnjih luči. Z močnimi sencami še bolj poudari elegantno podobo avta, ki so jo spretno združili z s športnim videzom. Ravno ta kompleksnost linij mi je povzročala med samim fotografiranjem največ težav. Z globokimi sencami sem moral izpostaviti  dolgo linijo kupeja, hkrati pa povezati prepletajoče oblike skozi celotno obliko. Povezanosti vseh linij se zaveš šele ob detajlnem pregledu in zato je bilo fotografiranje serije 4 poseben izziv.

Tradicionalna notranjost

Tokrat za začudenje v notranjosti ni poskrbela nekoliko neokusna barva oblazinjenja ali razkošnost, temveč majhen priročen dodatek – samodejni podajalnik varnostnega pasu. Le ta se spretno skrije pod zaščitno oblogo in zopet pokaže, ko zapustimo vozilo. Majhen, vendar izredno koristen pripomoček.

Kot smo že navajeni pri Nemcih, je notranjost tradicionalno kvalitetna ter je vse skrbno premišljeno. Kraljuje ji zagotovo naravnost odličen multimedijski sistem ConnectedDrive, ki sem ga hvalil že v terenskem X5. Intuitivno delovanje in vsestranskost sta brez dvoma njegovi največji vrlini, tekoče govori tudi slovensko. Edina večja zamera gre pravzaprav na račun dolgočasnosti, saj je notranjost novinke na las podobna ostalim serijam vozil BMW. Preglednost nazaj mimo širokih bokov je zadovoljiva, parkiranje vzvratno pa precej olajšajo parkirna tipala.

Prilagodljivi LED žarometi

Že ob imenu Luxury Line veš, da omenjena stopnja opreme ponuja mnogo. Lahko bi našteval skoraj v nedogled, katero serijsko in dodatno opremo vsebuje testni primerek, toda naštel bom le nekaj tistih bonbončkov, ki so me najbolj impresionirali. Med njimi je že prej omenjena multimedijska enota in 8-stopenjski samodejni menjalnik, vendar so name največji vtis napravili prilagodljivi LED sprednji žarometi. S samodejnim prižiganjem luči, ki se sicer na trenutke še vedno zmede, so ponoči tako dobro osvetljevali cesto, da sem imel občutek, kot da je dan. S pametnim kombiniranjem leve in desne dolge luči je sistem pregledno osvetljeval cesto in ob tem poskrbel, da nisem zaslepil nasproti vozečih vozil. Ob še bolj avtohtonem samodejnem preklapljanju bodo omenjene LED luči nepogrešljiv dodatek.

Manj vrat – večja športnost?

Tako pravijo pri BMWju, kjer so jasno postavili ločnico med splošno uporabno serijo 3 in športnejšo serijo 4. Z zadnjim parom vrat manj in bolj agilno držo to absolutno sporoča, pa se tako tudi dejansko obnaša? Se. Že splošno dobre vozne lastnosti dvigne še za letvico višje. V zavojih se z natančnim volanskim mehanizmom obnaša suvereno. Vozniku posreduje zadovoljivo mero informacij o tem, kaj se s Štirico pravzaprav dogaja. Elektronika redno preprečuje zdrs zadka in je na trenutke že preveč vsiljiva. Zabava se prične ob preklopu na športne vozne programe. Blažilniki svoje delo opravljajo brezkompromisno, zato je tudi umirjena vožnja udobna in nenaporna. Dizelski agregat ponudi dovolj moči za brezskrbno prehitevanje, kot tudi za občasne adrenalinske vložke. Nikakor pa od štirivaljnika ne smemo pričakovati čudežev; tega željnim kupcem so namenjeni močnejši, predvsem bencinski agregati.

Pogon zadaj – pa kaj!

Nekaj besed moram posvetiti tudi pogonu na zadnja kolesa, predvsem zaradi “baba čula, baba rekla” čenč, ki po nepotrebnem ustrahujejo ljudi. Devet od desetih ljudi me je namreč vsakič zaskrbljeno vprašalo: ”Pa ni nevarno imeti pogon samo na zadnja kolesa?!?”  Ne, v povsem običajni vožnji, pa naj si bo po suhi ali mokri cesti, je vožnja v veliki meri identična tisti pri spredaj gnanih vozilih. Kljub večkratnim poskusom po odnašanju zadka je DSC vedno poskrbel za nadzorovan zdrs koles in Štirico brez večjih naprezanj zadržal v idealnem položaju. Zgodba se seveda spremeni ob izklopu vseh asistenčnih pomagal, a resnici na ljubo tudi takrat vožnja ni nič manj naporna ali nevarna kot prej. Z običajnim pritiskom na stopalko za plin avta ne raztrga in zadka ne odnese nenadzorovano iz smeri – dejstvo. Ob drugačnih željah in sposobnostih voznika pa lahko vožnja kar naenkrat postane mnogo bolj zabavna in zanimiva.

Veliko za veliko denarja

Pogled na končno ceno preseneti in marsikoga povsem odvrne. Ja, cena je nesramno visoka, dolg seznam dodatne opreme pa situacijo še drastično poslabša. A to je pač potrebno vzeti v zakup. Kdorkoli se želi voziti s stilom, udobno in uživati v vsakem kilometru, hitro pozabi na cenik. Z odličnimi voznimi lastnostmi, varčnim in še vedno poskočnim turbodizelskim agregatom, pregledno in predvsem kvalitetno notranjostjo ne pusti hladnega še tako zahtevnega ljubitelja. Očitam mu predvsem pomanjkanje karakterja v notranjosti in občasno neuglajeno delovanje prilagodljivih žarometov. Postreže še s presenetljivo velikim prtljažnim prostorom in obilico prostora na zadnji klopi, le dostop do obeh je omejen.

Več na uradni strani.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    8-stopenjski samodejni menjalnik Steptronic je le češnja na vrhu odličnega dizelskega agregata, ki prepriča s svojo varčnostjo, hkrati pa je še vedno dovolj poskočen za športnejšo vožnjo.
    9
  • Notranjost
    Preprosta in ergonomična notranjost, ki jo dopolnjujejo odlični materiali. Glavna zvezda je vsekakor multimedijska enota ConnectedDrive, ki povrh vsega zna tudi slovensko. Notranjosti očitam le pomanjkanje izvirnosti, saj je identična kot v ostalih modelih. Električni pomik prednjih sedežev olajša dostop do zadnje klopi, kjer je prostora povsem dovolj.
    8
  • Opremljenost
    Testnemu primerku nikakor ne moram očitati pomanjkanja dodatne opreme. Poleg standardnih dodatkov je potrebno izpostaviti predvsem samodejne full LED luči, ki noč spremenijo v dan.
    9
  • Vozne lastnosti
    S širšim zadkom in nižjim podvozjem je jasno, da je serija 4 prilagojena športnejši vožnji. Odličen kompromis med dinamiko in udobnostjo dosežemo tudi s pomočjo izbranih voznih programov. Vožnja z zadnjim pogonom je s pomočjo elektronike, ki redno posega v zdrsavanje zadnjih koles, neproblematična, zabava pa se prične ob izklopljenih elektronskih pomagalih.
    9
  • Gospodarnost
    62 tisočakov je potrebno odšteti za omenjen model s stopnjo opreme Luxury Line, zato podatek o majhni porabi postane zanemarljiv.
    7
  • Zmogljivost
    Štirivaljni dizelski agregat s pomočjo dveh turbin poskrbi za dobršno mero adrenalina ob pritisku na stopalko za plin. Ni med najhitrejšimi, vendar je še vedno sposoben vozniku pričarati nasmeh na obraz.
    8
  • Sklep
    Odlične vozne lastnosti v kombinaciji z enako dobrim dizelskim agregatom so le pika na i premišljeni in dovršeni notranjosti. Zunanjost je elegantna in z dolgimi linijami pritegne marsikateri pogled. Vkolikor si lahko omenjen primerek privoščite, je odgovor dokaj preprost.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 62.074
dolžina × širina × višina (mm) 4.638 x 1.825 x 1.377
dovoljena masa vozila (kg) 1.985
emisija CO2 (g/km) 124
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2/12/2
gibna prostornina (cm3) 1.995
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1.465
medosna razdalja (mm) 1.545
menjalnik/pogon 8-stopenjski samodejni/zadaj
največja hitrost (km/h) 232
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 135 (184) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 380 pri 1.750
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom Brez napak
osnovna cena vozila (€) 43.600
pnevmatike 225/50 R18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6.2
poraba goriva po ECE (l/100 km) 5,6/4,2/4,7
pospešek 0-100 km/h (s) 7,3
prostornina posode za gorivo (l) 57
prostornina prtljažnika (l) 445
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 90,0x84,0
zavore spredaj/zadaj prisilno hlajene kolutne/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "BMW 420d Coupé Luxury Line – Srajca, kravata in obleka"


cashy
10 leta 16 dni nazaj

takrat bo na voljo že še kaj boljšega in lepšega…kak i8, katerega si spet ne bom mogel privoščiti, hehe 😀

ucmanster
10 leta 17 dni nazaj

cashy, saj čez kakih 5 let ga boš dobil za cca 15 jurju

cashy
10 leta 19 dni nazaj

tole pa je lepotec…prav za mojo dušo 🙂 …nekoč, ko bom velik in bogat 😉

 
Opel Insignia 2.0 CDTI ECOflex – Praktično vse
Nissan Qashqai 1.2 DIG-T Acenta – Zvest