Testi

Pikantni punto

Poraba 5,5/10,5/8,8 l/100km Največja hitrost 205 km/h Cena 19.991 eur
Plusi
  • sedeži z dobrim bočnim oprijemom
  • motorne zmogljivosti
  • oprema
  • prostornost kabine in prtljažnika
Minusi
  • poraba ob priganjanju
  • volan s premalo povratnih informacij
  • nagibanje karoserije (pri dinamični vožnji)
  • prenos moči na cesto (na vlažni podlagi)

Punto evo s prisilno polnjenim multiair motorjem in bogato opremo je paket, ki poleg italijanskega šarma ponuja tudi dobršno mero zmogljivosti. Test.

Z opremo pridobi

Pot razvoja pri puntu – od »navadnega«, preko »grande«, do »eva« je bolj evolucijske kot revolucijske sorte, a to ni nič slabega. Aktualna različica s svojo zunanjostjo namreč deluje opazno, oblikovno dinamično, k prepoznavnosti pa opazna barva testnega vozila in (kontrastno temnejša) platišča le še dodajo. Testni punto je navzven deloval zelo prepričljivo, z vrsto podrobnosti pa je izkazoval tudi nekaj tistega (tipično) italijanskega šarma.

Prostorna kabina

Notranjost tudi na račun velike dvojne steklene (spredaj pomične) strehe deluje svetlo in prostorno. Sprednja sedeža sta velika, z učinkovitim bočnim oprijemom in vsaj voznikov je tudi izdatno nastavljiv. Skupaj z dovolj nastavljivim volanom je tudi zelo različno raslim moč hitro najti udoben položaj za vožnjo. Prestavna ročica lepo »sede v roke«, enako velja za prijetno odebeljen volan. Prostora je spredaj dovolj v širino, nekaj manj pa – na račun steklene strehe – v višino.

Instrumenta plošča z globokima osrednjima merilnikoma je pregledna, sredinska konzola deluje urejeno. Na vrhu te je priročno nameščeno sedišče za prenosno navigacijsko napravo (doplačilo), sredino zavzema soliden avdio sistem, povsem spodaj samodejna klimatska naprava.

Nekateri deli plastike na vratih pa tudi nekateri drugi deli (šivi na »bučki« prestavne ročice, volanu, ročica ročne zavore, šivi obrob sedežev) so enake barve kot karoserijski lak, kar vnese kanček individualnosti.

Na zadnjo klop je zaradi le dvojih vrat in malo pomika sprednjih sedežev težje priti, a tam potnike pričakuje dobro kontuirano sedalo in dovolj položno naslonjalo, da tudi nekaj daljša pot ne postane tortura. Prostora je več v višino in širino kot v dolžino, a več, kot je razredno povprečje.

Povsem zadaj nas pričaka uporabno (razredno specifično sicer) velik prtljažnik, a velikost gre na račun visokega nakladalnega roba in sploh ob podrti klopi visoke stopnice v prtljažniku.

Materiali so na otip mehki, njihova obdelava je večinoma kakovostna, spoji natančni. Vtis solidnosti nočna ambientalna osvetlitev kabine še poveča. Dovolj je tudi odlagalnih površin. Grajamo komolcem spredaj sedečih neprijazno plastiko sredinskega naslona za roke ter dejstvo, da zaradi strešnega okna ni stropnih ročajev.

Najbogatejša oprema ima veliko

S/S Sport že serijsko ponuja veliko. Med »zunanjo opremo«, to pomeni serijska 17-palčna lita platišča, meglenke (svetijo ob zavijanju), strešni spojler  na zadku ter zatemnjena zadnja bočna in zadnje steklo. Serijska v kabini je elektrika za stekli, ogledali, daljinsko osrednjo ključavnico, samodejna dvopodročna klimatska naprava, tempomat z omejevalnikom hitrosti, potovalni računalnik, radio s CD in MP3 predvajalnikom, usnje na volanu, prestavni ročici ter ročici ročne zavore in še bi lahko naštevali. Med nekaj nad 2200 evrov doplačil (izbrane) dodatne opreme so smiselna  še parkirna  tipala zadaj in doplačilo za kovinsko barvo, ostalega niti ne »potrebujemo«.

Multiair »T« je boljši multiair

V prejšnjem testu punta preizkušeni atmosferski multiair je res tehnološko napreden motor, a ponuja neprepričljive zmogljivosti. Zato smo z nestrpnostjo pričakali preizkus prisilno polnjene različice. Ta se je izkazala s uporabnostjo, živahnim značajem, kultiviranostjo in tudi z “veseljem” do visokih vrtljajev. Motor sploh ob mrzlih jutrih res potrebuje nekaj minut, da se »prebudi« – takrat namreč preležerno podaja moč. Ko pa se (hitro) ogreje, ponuja nadpovprečno odzivnost – praktično nikoli ni opaziti pomanjkanja moči (in navora), se z veseljem vrti proti rdečemu polju na merilniku in vseskozi »oznanja«, da mu je »delo« lahko opravilo. Kljub le štirivaljni zasnovi ponuja tudi nekaj za ušesa – zvok motorja je namreč prijetno poln in daje slutiti …  Zaradi ugodne krivulje navora je tudi le pet prestav dovolj natančnega menjalnika večinoma dovolj, dodatna prestava (s skrajšanimi prestavnimi razmerji preostalih petih) pa bi prinesla še bolje (vmesne) pospeške in manj vrtljajev pri avtocestnih hitrostih. Posledično morda tudi nižjo porabo, ki se je v mešanem testnem ciklu približala devetim litrom. A manj zaradi hitrih voženj po avtocesti, kot zaradi užitkov vsakič znova preizkušati motorne zmogljivosti. Vseeno poraba zelo niha – pri lagodni vožnji »shajamo« tudi le z dobrimi petimi litri »na sto«, ob preizkušanju vseh zmogljivosti smo bližje trikratni vrednosti.

V vožnji – premalo ostrine …

Avtomobil z ambicijami, ki gredo v smer »športnosti« si enostavno »zasluži« zmogljivo podvozje in komunikativen volan. Ob običajni vožnji o pomanjkanju prvega ali drugega ni ne duha ne sluha. Rajdni krog v mestu je skromen, volan (program »city«) peresno lahek, nekaj slabšo preglednost nazaj (masiven C-stebriček) parkirna tipala dobro kompenzirajo. Na slabših (regionalnih) cestah nas na športno naravo vozila opozarja včasih pretrdo vzmetenje, na avtocestah kdaj pogrešamo boljšo smerno stabilnost in več natančnosti volana v sredinski legi.

Pri bolj ambiciozno odpeljanih zavojih pa je nekomunikativen volan večji minus, saj ponuja premalo povratnih informacij o tem, kar se dogaja pod kolesi. Obenem natančnost usmerjanja vozila trpi zaradi premajhne uigranosti podvozja in vzmetenja. Nagibanj karoserije je namreč več, kot bi si želeli, pa tudi prenos moči na cesto – sploh v zaprtih zavojih – je preskromen, da bi ga hvalili. Pri takšni vožnji se nam mehak občutek na zavornem pedalu zdi celo premehak, čeprav zavore omogočajo dobra pojemanja in se ne utrudijo prav hitro.

Za konec

S prisilno polnjenim agregatom je punto evo povsem drugačen avtomobil – takšen bi punto evo enostavno »moral« biti, drznemo dodati. Posrečena zunanjost z več kot le nekaj italijanskega šarma je v dobrem sozvočju s prostorno in kakovostno obdelano notranjostjo. Zmogljivost motorja (tokrat) prepriča, dobra opremljenost pa tudi močno prispeva »dodatne točke« k paketu. Žal jih nekaj »odneseta« podvozje in volan, ki ponujata manj od pričakovanj ali želja voznikov s športnimi ambicijami. A »pod črto« ostane veliko.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Prožen in zmogljiv turbomotor, dober menjalnik žal le s petimi prestavami.
    9
  • Notranjost
    Prostorna in urejena, troja vrata otežujejo dostop do zadnje klopi.
    8
  • Opremljenost
    Veliko je serijsko, zato le malo možnosti za (smiselna) doplačila.
    8
  • Vozne lastnosti
    Le povprečna odzivnost in natančnost vodenja, "ko gre zares".
    7
  • Gospodarnost
    Pričakovana poraba, konkurenčna cena.
    8
  • Zmogljivost
    Dobri pospeški, elastičnost in končna hitrost.
    8
  • Sklep
    Pravi italijanski šarmer, a brez "pike na i".
    8

Tehnični podatki vozila

cena testnega vozila (€) 19.991
dolžina × širina × višina (mm) 4.065 x 1.687 x 1.490
dovoljena masa vozila (kg) 1.715
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/8 let/3 leta/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1.368
kompresija (1:) 9,8
masa praznega vozila (kg) 1.230
medosna razdalja (mm) 2.510
menjalnik/pogon 5-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 205
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 99 (135) pri 5.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 206 pri 1.750
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,9
osnovna cena vozila (€) 17.690
pnevmatike 205/45 R17 6,5 J x 17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5/10,5/8,8
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,3/4,6/5,6
pospešek 0-100 km/h (s) 8,5
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 275 - 1030
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbo bencinski motor
vrtina × gib (mm) 72
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Pikantni punto"


martin911
14 leta 2 meseci nazaj

huda ampak predraga zadevca

nevermind
14 leta 2 meseci nazaj

Haha cruiser komentar zmaga!

peroRS
14 leta 2 meseci nazaj

Predrag za to kar ponuja.

toMmy
14 leta 2 meseci nazaj

Ta (polna) cena je res malo prehuda. Za ta denar (brez popustov) dobiš komot že DS3 TH 150, Polota GTI, Fabio RS, skoraj tudi Cliota RS,…

14 leta 2 meseci nazaj

Cena je pa res taka, kot, da bi se šlo za avto!

 
Mali dizel za veliko mazdo5
Umirjeni turbo za astro