Poraba 6,9 l/100km Največja hitrost 175 km/h Cena 26.110 eur
Plusi
  • prostornost
  • okretnost
  • ergonomija
  • vozne lastnosti
Minusi
  • veliko trde plastike v notranjosti
  • upravljanje klimatske naprave le preko zaslona na dotik
  • težka prtljažna vrata in trdo zapiranje vseh vrat

Pri Fordu so z novo generacijo potniškega dostavnika ponovno združili kompaktne zunanje mere s prostorno notranjostjo. S prihodom v prodajne salone postaja zanimiva izbira družinam tako po praktični kot tudi po cenovni plati. Tudi na testu se je izkazal z uporabnostjo in živahnostjo, ki je na prvi pogled ne bi pripisal pogonski opciji litrskega bencinskega trivaljnika.

Ford Tourneo Courier postaja nov adut ameriške znamke v razredčenem segmentu družinskih enoprostorcev, obenem pa bo z električno različico nadaljeval znamkino pot elektrifikacije na evropskih trgih. Kljub “škatlasti” zasnovi dostavnika na prvi pogled daje vtis športnega terenca, kar je v primeru testnega avtomobila dodatno poudarila različica Active – prav videz bi lahko pretehtal pri odločanju tistih kupcev, ki kolebajo med nakupom enoprostorskega vozila ali športnega terenca. V potniški različici je najprej voljo z litrskim bencinskim trivaljnikom EcoBoost z možnostjo izbire ročnega ali samodejnega menjalnika, kasneje pa se mu bo pridružila tudi električna različica. Dostavni Transit Courier, ki v tovornem prostoru pogoltne tovor dimenzij dveh evropalet, pa bo na voljo tudi z 1,5-litrskim dizelskim motorjem EcoBlue.

Ne samo mestni kurirček

Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoost-27Nova generacija modela Tourneo Courier je zasnovana na enaki osnovi kot manjši križanec Puma, zato v nasprotju s pričakovanji, glede na njegovo  obliko, preseneti z okretnostjo in občutkom vožnje osebnega avtomobila. Za enostavnost upravljanja in manevriranja, ob dobri preglednosti preko velikih steklenih površin, poskrbijo parkirna tipala spredaj in zadaj ter kamera za vzvratno vožnjo, ki se dobro obnese tudi v slabših svetlobnih pogojih. Njegova okretnost se izkaže predvsem pri vožnji po ožjih mestnih ulicah, dobro potovalno izkušnjo pa zagotavlja tudi na daljših avtocestnih poteh, saj celo pri avtocestnih hitrostih v njem ni slišati pretiranega hrupa in vetrnega piša.

Dovolj zmogljiv a ostaja varčen

Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoost-16V testnem avtomobilu je za pogon skrbel Fordov litrski bencinski trivaljnik EcoBoost z 92 kW (125 KM) moči, ki je bil povezan s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom s krajšimi hodi prestavne ročice, kot jih imajo nekateri podobni modeli konkurenčnih znamk. Ob moji začetni skepsi me je litrski motorček kar hitro prepričal, saj se je dovolj dobro obnesel na račun svoje prožnosti. Je pa res da se ob bolj naloženem avtomobilu, predvsem na daljših avtocestnih vzponih, pokaže manko navora in potreba po menjavi v nižjo prestavo, ki jo nakaže tudi elektronika. Kljub temu se je motor izkazal z živahnostjo, ki je presegla moja pričakovanja glede na podane številke (pospešek iz mirovanja do 100 km/h v 13 sekundah), saj se motor rad zavrti v primeru potrebe po bolj dinamičnem pospeševanju.

Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoost-9Poraba se je tekom testnih kilometrov ustalila pri 6,9 litra bencina na sto prevoženih kilometrov, s tem da je bila tokrat večina poti opravljenih po avtocestah. Pri umirjeni vožnji po regionalnih cestah se je zadovoljil s približno šestimi litri goriva na sto prevoženih kilometrov, pri vožnji v okviru avtocestnih omejitev pa lahko računate z okrog sedmimi litri porabe, ki jih morebitno priganjanje dvigne še za dodatnega pol litra. Eno od testnih voženj po avtocesti sem namenoma opravil pri nekoliko nižjih hitrostih (z vključenim regulatorjem hitrosti na 115 km/h) in slabih 300 km prevozil s končno porabo 6,1 litra goriva na sto prevoženih kilometrov. Ob tem je moja vožnja trajala približno 15 minut dlje v vsako smer, kot bi trajala vožnja s hitrostjo 130 km/h, pri kateri bi motor popil slab liter več. S polnim rezervoarjem za gorivo, ki meri 45 litrov, tako lahko računamo na med 600 in 700 prevoženih kilometrov – zanimivo pa je, da pokrova odprtine za natakanje goriva ni mogoče zakleniti, kljub temu da zaradi sistema “Easy Fuel” nima niti zamaška s ključavnico.

Vse na svojem mestu

Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoost-7Že prvi pogled v notranjost Fordovega Courierja razkrije, da so razvojniki dodobra izkoristili prednosti enoprostorske škatlaste zasnove, saj kabina (kljub relativno kompaktnim zunanjim meram) ponuja dovolj prostora tako spredaj in zadaj. Prilagodljivost dodatno povečujeta dva načina zlaganja zadnjih sedežev. Malenkost se zatakne le v primeru potrebe po prevažanju daljših predmetov, saj pri načinu preklopa celotne zadnje klopi dobimo le kakšnih 140 cm dolžine prtljažnika, če preklopimo le naslonjalo, pa, ob sicer neravni površini dna, lahko naložimo predmete z največjo dolžino okrog 170 cm.

Nad ergonomijo voznikovega delovnega mesta nimam nobenih pripomb, saj so vsa stikala in ročice na svojem mestu in ne zahtevajo veliko privajanja. Škoda le, da se niso pri Fordu odločili dodati tipke za upravljanje klimatske naprave – to večinsko poteka le preko sredinsko nameščenega zaslona na dotik. Slednji skrbi tudi za prikaz vsebin informacijsko-multimedijskega sistema Sync4, preko zaslona na dotik in temu namenjenih menijev pa poteka večina nastavitev avtomobila. Sync4 omogoča veliko možnosti povezljivosti – od stalne povezanosti s storitvijo FordPass do brezžične povezave mobilnega telefona za uporabo aplikacij Android Auto in Apple CarPlay, v vozilu pa so temu primerno nameščene štiri USB vtičnice za polnjenje oziroma žično povezavo.

Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoost-10Ob meni ustrezni nastavitvi voznikovega sedeža sem imel (s 180 cm višine) tudi na zadnjem sedežu na voznikovi strani še vedno dovolj prostora za kolena,  so pa vsi sedeži (spredaj in zadaj) dovolj udobni tudi za daljše vožnje. Še največja zamera gre (pre)velikim površinam, prekritim s trdo plastiko, ki sicer ne daje videza cenenosti, a vseeno ni najbolj prijetna na otip in prijazna do odloženih predmetov. Opremski paket Active poleg navigacije in širšega nabora elektronskih pomagal prinaša še mrežo za tovor v prtljažniku, za uporabnega pa se izkaže tudi stranski predal v prtljažniku. Tega ga lahko enostavno odstranimo in očistimo, potem ko smo iz njega izvlekli umazane ali mokre predmete (recimo blatne čevlje ali mokro obleko), s čimer se izognemo umazanemu prtljažniku. Predpražniki so bili v testnem avtomobilu gumijasti in prav tako odpornejši na umazanijo, se mi je pa kar nekajkrat zgodilo, da se mi je peta čevlja leve noge zataknila v eno od prečnih zarez in otežila upravljanje sklopke – nekaj, na kar velja biti pozoren.

Simpatična izbira

V mojih očeh je novi Courier hkrati simpatičen in ravno dovolj nenavaden, da te ali osvoji ali pa odvrne. Glede na izkušnjo v času preizkusa lahko rečem, da me je prepričal kot celota, saj združuje prostornost in uporabnost z okretnostjo in dobrimi voznimi lastnostmi. Poleg tega v prodajne salone prihaja z ravno pravšnjim naborom tehnologije ter solidno delujočih voznikovih pomagal in, za sedanje čase, dokaj realno ceno.

Besedilo in foto: Matjaž Zupančič.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Litrski trivaljnik v kombinaciji z ročnim menjalnikom predstavlja dovolj zmogljivo in dokaj varčno alternativo dizelskemu motorju, ki je na voljo le pri tovorni izvedbi tega modela. Motor ponuja dovolj prožnosti, nekaj več dela s prestavno ročico pa zahteva predvsem na višinsko bolj razgibanih odsekih.
    7
  • Notranjost
    Enoprostorska zasnova prinaša pričakovano prostornost. Ta je v tem primeru podprta še z dobro preglednostjo in sedeži, ki omogočajo dovolj udobja tudi na daljših poteh. Še najbolj moteč faktor (vsaj v mojih očeh) je obilo površin iz trde plastike, ki že pri novem avtomobilu poskrbijo za kakšnega "črička" med vožnjo.
    7
  • Opremljenost
    Novi Courier že z osnovnim opremskim paketom Titanium prihaja dobro založen z vsemi potrebnimi pripomočki, opremski paket testnega avtomobila Active pa poleg širšega nabora voznikovih pomagal dodaja še 17-palčna platišča in nekaj optičnih dodatkov za samozavestnejši videz.
    8
  • Vozne lastnosti
    Glede na to, da je zasnovan na prilagojeni platformi, ki je tudi osnova za model Puma, ni presenetljivo, da se kljub "škatlasti" obliki novi Courier pelje presentljivo dobro. Tudi pri bolj dinamični vožnji ni pretiranega nagibanja ali plavajočega občutka, kot bi ga lahko pričakovali pri takšnem tipu avtomobila.
    8
  • Gospodarnost
    S cenovno umeščenostjo zna Fordov veliki malček osvojiti dobršno število kupcev tega segmenta. Res pa je, da je po nedavni odločitvi konkurenčnih znamk o vrnitvi tovrstnih modelov z motorji na notranje zgorevanje, postavljen pred težjo nalogo, kot bi bil nekaj mesecev nazaj.
    8
  • Zmogljivost
    Bencinski trivaljnik ob podpori turbine v večini zadostuje za potrebe vsakdanjih voženj in deluje bolj živahno od zapisanih številk. Malenkostno podhranjenost in potrebo po nižji prestavi pokaže le na daljših avtocestnih klancih.
    6
  • Sklep
    V primerjavi s prejšnjo generacijo je Fordov najmanjši potniški dostavnik pridobil na prostornosti, a ob tem ohranil okretnost, ki pride prav predvsem pri vožnji po mestnih ulicah. Dovolj udobja za nenaporno požiranje kilometrov zagotavlja tudi na daljših avtocestnih poteh. S svojim videzom in uporabnostjo bi lahko osvojil tudi tiste, ki takšen avtomobil, razen za poslovne dejavnosti, potrebujejo tudi za družinske izlete.
    7.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 24.610
cena testnega vozila (€) 26.110
dolžina × širina × višina (mm) 4.343 x 1.813 x 1.836
dovoljena masa vozila (kg) 2.000
emisija CO2 (g/km) 154
emisijski razred Euro 6d-ISC-FCM
gibna prostornina (cm3) 999
kompresija (1:) 10,5
masa praznega vozila (kg) 1.448
medosna razdalja (mm) 2.692
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 175
največja moč bencinskega motorja (kW/KM pri vrt/min) 92/125 pri 6.000
največji navor bencinskega motorja (Nm pri vrt/min) 170 pri 1.400 - 4.500 m (200 Nm pri 1,750-2,500 overboost)
namestitev motorja spredaj prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
pnevmatike 215 / 55 R17
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,8
pospešek 0-100 km/h (s) 13
prostornina posode za gorivo (l) 45
prostornina prtljažnika (l) 570-1.188 / 2.162
število valjev/ventilov 3 / 12
vrsta motorja turbo bencinski
vrtina × gib (mm) 71.9 x 82.0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene) / bobni
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Potniški dostavnik z videzom križanca"


mrtwelvetrees
9 meseci 8 dni nazaj

A to je spet zobati jermen potopljen v olje, kjer je velik servis zelo drag ?

McLaren
9 meseci 7 dni nazaj

Kolikor vem imajo novi Ecoboosti zdaj verigo. Od Pume naprej. Kolk je pa cena velikega servisa pa ne vem…

meganer
9 meseci 8 dni nazaj

To pa je plastična notranjost …..

xxl
9 meseci 8 dni nazaj

Zanimiv avto, ampak brez možnosti doplačila za full led, ali vsaj led in brez dizela v potovalni različici. Ali so si izračunali koliko kupcev so izgubili že v štartu?

9 meseci 8 dni nazaj

Malo ali nič. Delež dizlov je tako ali tako padel na nizke odstotke in glede na 2.500 evrov razlike med bencinsko in dizelsko različico pri tovornem, bi osebni Courier z dizlom in konkretno opremo stal čez 30 tisoč evrov, kar bi povsem izničilo njegov glavni prodajni adut.

Firediver
9 meseci 8 dni nazaj

Oni imajo druge računice, predvidevam, da so se odpovedali zgornjemu % (naj)zahtevnejših kupcev in – ker je to v osnovi dostavnik – bolje sede bencinar (kar pomeni brez dizelskih komplikacij).

xxl
9 meseci 8 dni nazaj

No, prav v verziji dostavnika pa so dodali dizelski motor.

 
Blagi hibrid je korak v pravo smer
Uporabniška izkušnja